ViewSonic VX2450wm-LED

ViewSonic VX2450wm-LED

Sve češće testiramo monitore sa LED pozadinskim osvetljenjem, a ono što nas raduje je i njihova cena, koja je, iz meseca u mesec, sve manja. Kompanija Viewsonic je jedna od retkih koje zaista predstavljaju inovatore - 2005. godine su bili prvi koji su predstavili monitor sa odzivom od 2 milisekunde, nedavno su predstavili monitor sa H-IPS panelom, a odmah zatim  i TFT monitor dijagonale od čak 27 inča i odzivom od 1 milisekunde. Poslednje iznenađenje

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      ViewSonic VX2450wm-LED

      Sve češće testiramo monitore sa LED pozadinskim osvetljenjem, a ono što nas raduje je i njihova cena, koja je, iz meseca u mesec, sve manja. Ponekad se pojave modeli kakvi su Viewsonic VP2365wb sa H-IPS matricom ili Samsung SyncMaster F2380, sa cPVA LCD-om i tako nas iznenade niskom cenom i drugačijim karakteristikama od neretko prilično “bledunjavih” TN film modela koji se više ne mogu “razvrstati” niti nabrojati, jer je na tržištu veliki broj “različitih” modela sa oznakama koje se često ne mogu ni pronaći na sajtovima njihovih cenjenih proizvođača. Za mnoge od njih bi se, dakle, mogla primeniti ona prosta, srpska – “nit' smrdi, nit' miriše”, pa ako nam oprostite na ruralnijem rečniku, znaćete jako dobro na šta tačno mislimo. U određenom cenovnom rangu, ipak, teško je naći bolje i smatramo da ne bi trebalo da se previše bunimo. Pre tačno dve godine, za 200 evra smo mogli da kupimo 21.5″ ili 22″ TFT monitor koji radiu Full HD rezoluciji, ali koji je ograničen na analogni, D-Sub konektor. Godinu dana kasnije, krajem 2009. godine, za iste pare ste mogli da kupite 2.5″ veći monitor (najčešće Acer, BenQ ili LG), često i sa DVI konektorom. Ove sezone, u tom cenovnom rangu su digitalni monitori, tankog kućišta, koji imaju i LED pozadinsko osvetljenje. Ako za 12 ili bar 24 meseca, za oko 200 evra budemo mogli da kupujemo H-IPS ili xVA monitore ove dijagonale, konačno ćemo stići do trenutka o kome tako dugo pričamo. Gore potpisani se dobro seća da je pre samo četiri godine, Samsung 244T koštao dobrih 1400 evra. Ako za samo pet godina, sličan kvalitet budu nudili monitori koji su sedam puta jeftiniji, to jeste značajan napredak. Uostalom, i mi ćemo za pet godina imati grafičke akceleratore koji su jaki kao današnji jeftiniji super-kompjuteri. U tome i jeste čar IT industrije.
       

      Kompanija Viewsonic je jedna od retkih koje zaista predstavljaju inovatore – 2005. su bili prvi koji su predstavili monitor sa odzivom od 2 milisekunde, nedavno su predstavili monitor sa H-IPS panelom, a onda i TFT monitor dijagonale od čak 27 inča i odzivom od 1 milisekunde. Viewsonic je, takođe, bio među prvima koji su predstavili “3D” monitor, tj. LCD ekran sa osvežavanjem od 120 Hz, koji je bio spreman da sarađuje sa NVIDIA 3DVision shutter naočarima. Još jedan takmičar u klasi widescreen modela sa LED pozadinskim osvetljenjem. Viewsonic VX2450wm-LED je monitor koji je poseban po tome što ima pozadinsko osvetljenje od svetlećih dioda. Cold Cathode Fluorescent ili CCFL lampe imaju skoro svi standardni TFT-ovi, ali oni namenjeni profesionalcima poseduju tzv. Wide Color Gamut lampe čija svetlost sadrži veći opseg boja, a koje se u okviru tih monitora mogu i zameniti, pošto im je radni vek kraći; kod konfekcijskih monitora se, nakon što lampe dotraju, ceo monitor mora zameniti. Profesionalna upotreba zahteva još veću preciznost u radu sa bojama, a budućnost je definitivno u tehnologiji koja za pozadinsko osvetljenje „koristi” light-emitting diodes (LED), mada su i WCG CCFL lampe i dalje dominantne. Dobar klasični CCFL LCD monitor može da pruži maksimalno 82% kolornog opsega NTSC standarda, što se zbog karakteristika većine panela nikada i ne dešava, pa se ova cifra kreće oko 72-76% NTSC Color Gamut-a. I dok je ovaj opseg sasvim pogodan ili bar dovoljno dobar za sRGB kolorni prostor, drugi industrijski standardi, kakav je Adobe RGB, koji uključuje i niz kolornih profila za kamere i štampače svih vrsta, zahtevaju bolje monitore.

      Dobri TN+Film monitori, a to znači oni koji ne spadaju u grupu „takmičare na 100 metara, odnosno 2 milisekunde”, imaju ujednačene karakteristike – umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i bar dobre vidljive uglove. Viewsonic VX2450wm-LED dosta podseća nekoliko novijih Viewsonic monitora koje smo testirali i koji, a po izgledu je identičan već testiranom VX2250wm-LED, koji je prikazan pre nekoliko meseci, kada je nosio cenu od 280 evra (trenutno je čak 110 evra jeftiniji!). Na svu sreću, Viewsonic se malo potrudio oko dizajna, pa monitori više ne liče na nešto što pripada davno prošlom vremenu. Tako sada moramo priznati da je Viewsonic VX2450wm-LED jako privlačan TFT monitor, koji gotovo da može da stane rame uz rame sa novim LG i Samsung modelima, ali onim iz standardnih serija. Iz profila je prilično slim, a i gledan spreda deluje moderno. U pitanju je 24-inčni monitor sa tilt postoljem i odnosom stranica od 16 : 9. Nagib ekrana se može promeniti za 25 stepeni (od -5 napred do 20 stepeni ka nazad). Okvir oko ekrana je izuzetno uzak sa leve i desne strane, kao i sa gornje ivice, dok je sa donje prisutna “brada”. Iako je solidno tanak, u njega je integrisan i AC adapter. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, nećete naći druge „mehanizme” koji bi popravili utisak o ergonomiji. Monitor će stajati na onoj visini na kojoj je bio kada ste ga otpakovali iz kutije i stavili na sto. Kao što vidite u specifikaciji, monitor ima D-sub, DVI i audio-in činč od 3.5 mm, neophodan, ako želite da aktivirate male integrisane zvučnike, snage od 2 x 2.5W.
       

      OSD tasteri su tradicionalno smešteni na malu površinu ispod logotipa monitora, za razliku od većeg broja slučajeva u poslednjih desetak godina, kad su se nalazili sa desne strane ili ispod donje ivice. Od video priključaka, sa zadnje strane zatičemo analogni i digitalni, mada od HDCP nema ni pomena na sajtu, što ne znači da nije podržan. Za završnu obradu moramo dati konstataciju da je veoma dobra – plastika ne krcka ni kad se kućište monitora jače pritisne, a može se reći da su spojevi veoma dobro uklopljeni. Za naše tržište, ovaj monitor stiže u varijanti sa oba kabla (analogni i digitalni) iako na samom sajtu piše da je u paketu samo analogni kabl. Nažalost, Viewsonic još uvek nije razvio softver kakav imaju Samsung i LG (MagicTune i forteManager), ali su tu lako promenjivi profili slike – Normal, User, Movie, Text i sl. OSD je prilično dobro rešen, jednostavan je i lako razumljiv, a odlično je i to što je implementirana tehnologija samo-podešavanja slike, šta god to značilo. No, iako Viewsonic ističe da će tamne biti tamnije nego ikad, u praksi to, nažalost, znači ono isto što smo naveli kao osnovnu manu kod Samsung LED televizora – kada je potrebno prikazati jako tamnu sliku, monitor će jednostavno da isključi pozadinsko osvetljenje, ostavljajući tako samo ambijentalnu svetlost da osvetljava TN panel. Tada samo svetlost iz ambijenta odlazi na difuzor, odbija se i u jako maloj meri osvetljava piksele koje je, još uvek moguće videti.
       

      LED dimming opcija je nešto što proizvođači koriste kod gotovo svih Edge-lit LED TFT uređaja, a koji je često “disable”-ovan samo u 3D režimu. Ipak, Viewsonic VX2450wm-LED je standardni 60 Hz model. Krenimo sa utiscima koje smo “pokupili” tokom kraćeg druženja sa ovim modelom. Odmah možemo reći da je osvetljenje je veoma ravnomerno, što se odmah primećuje i na jednobojnom desktopu, pa smo krenuli sa test programima, kako bi mu eventualno istakli neke veće greške. Kontrast matrice, prema specifikaciji iznosi čak 1000 : 1, dok je dinamički sve veći u svakom novom testu monitora koji pišemo za vas. Kod manjeg modela, VX2250wm, epitetom fantastičnih 10.000.000 : 1 smo okarakterisali tadašnji DC. Veći model u specifikaciji ima upisanih dvadeset miliona prema jedan – 20.000.000 : 1. Realan statički kontrast je prilično konkretan, što je prvi uslov za dobru dinamiku, pa smo jedva dočekali da vidimo koliki je njegov realni maksimum. Iako je tanak, VX2450wm-LED prikazuje prilično kontrastnu sliku. Već na 65% je više nego dovoljan, a negde na 72% dolazi do prvih neželjenih efekata prelivanja (prenaglašavanja), što se vidi u test programima kakav je Monitor Test. Čak i pri jačem ambijentalnom osvetljenju, retko kome će zatrebati veći kontrast. Smatramo da je to nepotrebno u kućnim primenama, a ako se posmatraju multimedijalni sadržaji ili igraju igre, verujemo da će i oko 60 procenata biti sasvim dovoljno.

      Summa summarum je da Viewsonic VX2450wm-LED ima ukupan kontrast koji je veoma dobar, čak bismo mogli da kažemo i da je odličan. Bitno je istaći i da je prikazana slika prirodna, što na ovom modelu i jeste slučaj, a kolorit je solidno podešen i “out of the box”. Boje su dovoljno jarke, a pozadinsko osvetljenje ne čini sliku ispranom. Posebno bitna stvar za Edge-lit LED monitor je da ima kvalitetan “light guide” panel – difuzor, kao i klasičan “difuzor” za pozadinsko osvetljenje (moderniji, jeftini monitori imaju samo jedan, dok VX2450wm i dalje ima dva). Zato nam je bilo drago da konstatujemo da na primerku sa testa nismo videli veće probijanje osvetljenja na ivicama, a ono što zaista oduševljava je uniformnost osnovnih boja, uz još bolju uniformnost najsvetlije nijanse. To je sjajno dostignuće za monitor sa TN+Film tipom panela, pogotovo ako znamo da blaga zatamnjenja po uglovima, pri prikazu čisto bele, nisu strana za widescreen LED modele. Crvena i zelena su, već standardno za TN tehnologiju, nešto izraženije, a broj detalja u svetlijim delovima sive su manji nego kod IPS, a pogotovo PVA panela (podsetićemo – S-IPS je poznat po odličnoj reprodukciji boja i često se “uparuje” sa WCG backlight-om, dok su VA matrice poznate po dobrom kontrastu i odličnoj crnoj).

      Potencijalne kupce ovog modela će obradovati i činjenica da su vidljivi uglovi kod testiranog primerka Viewsonic VX2450wm-LED monitora bili dosta dobri, tu uključujući i vertikalni ugao koji je naravno, ipak nešto manji. Kada je reprodukcija boja u pitanju, rekli bi smo da na ovom polju Viewsonic izuzetno dobar, pa je nadmašio konkurente iz slične cenovne klase. Viewsonic VX2450wm-LED je gradijente prikazao veoma dobro, ali to nije ni čudo za monitor koji ima odziv od “čak” 5 milisekundi. Ipak, nismo se plašili da ćemo primetiti mnogo problema kod prikaza jako brzih scena u igrama. Test “crne” prolazi veoma dobro i retko smo viđali TN monitore koji su bolji za gledanje filmova. Ipak, mnogo nam je smetala činjenica da se LED gasi u tamnim scenama, mada je prag za gašenje dosta niži nego kod “omraženih” Samsung Edge-lit LED TV uređaja (serije 6, 7 i 8), ali ne i monitora, kod kojih je LED dimming ipak izveden dosta suptilnije. Većeg kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Ipak, čini se da smo primetili stare dobre TFT duhove u najbržim FPS-ovima koji nemaju motion blur, ali ovo definitivno ne može da smeta, jer smo mi ipak samo znali gde treba da gledamo i gde je najbolji primer da se to odmah primeti. Input lag kod ovog modela se kreće oko 38 milisekundi što je na granici da bude dovoljno dobro, iako će biti onih koji će tvrditi da to već ume da smeta. Generalno posmatrajući, možemo reći da slika koju Viewsonic VX2450wm-LED prikazuje praktično u samom vrhu onoga što se može izvući iz TN film + LED tehnologije u ovoj klasi i smatramo da je Viewsonic-ova jeftina LED 24-ka prilično dobro uravnotežena kada je kvalitet prikaza u pitanju, dok u nekim klasama ume i prijatno da iznenadi. Viewsonic VX2250wm-LED, 22-inčna verzija monitora koji smo upravo prikazali, košta oko 170 evra, dok VX2450wm-LED košta nekih 40 evra više. Oba monitora su odlična za svoje cenovne razrede i za oba možemo dati preporuku. Na vama je da odlučite kolika vam je dijagonala potrebna, pošto imaju istu radnu rezoluciju.

      Prednosti:

      Kvalitet izrade u ovoj klasi

      Super+ Resolution

      Dimenzije i masa

      Dobar statički kontrast

      Uniformnost i pozadinsko osvetljenje

      Dobra reprodukcija crne

      Nema izraženog probijanja pozadinskog osvetljenja

      Precizna reprodukcija boja već u startu

      LED pozadinsko osvetljenje

      Potrošnja

      Cena

      Mane:

      Ergonomija

      Nema HDMI

      (Uslovno rečeno) Vidljivi uglovi, standardno za TN Film panel

      Proizvođač

      Viewsonic

      Model

      ViewSonic VX2450wm-LED

      Dijagonala / tehnologija

      24” class / TN film + LED

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M

      Pitch

      0.2715 x 0.2715

      Horizontalno osvežavanje

      24~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      50-76 Hz

      Odziv

      5 ms

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      (DC 20 000 000 : 1 )

      Ugao gledanja (H/V)

      170˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      210 MHz / 28 W (maximum)

      Dimenzije

      566 x 214 x 443 mm

      Masa

      4.5 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Auto Image Adjust, Contrast/Brightness, Input Select, D-SUB, DVI, Audio Adjust Volume mute, Colour Adjust, sRGB, 9300K, 7500K, 6500K, 5000K, User Colour [R, G, B], Information, Manual Image Adjust, H/V Position, Horizontal Size, Fine Tune, Sharpness, Dynamic Contrast, Response Time, Aspect Ratio, ECO Mode, Setup Menu Language, Resolution Notice, OSD Position, OSD Timeout, OSD Background, Auto Power Off, Memory Recallution
      D-Sub, DVI-I, audio in

      Cena (sa PDV-om)

      ~210 evra

      Monitor na test ustupio Viewsonic.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test