Viewsonic VX724
Iako su trenutno najtraženiji TFT monitori koji se cenom mogu “uklopiti” u zamišljenih 500, 600 ili više evra, “zacrtanih” pri kupovini nove konfiguracije, sve je veći broj kupaca koji ipak vode računa o tome šta kupuju. Nije dovoljno samo da to bude poznat brend – sada su mnogi naučili da traže DVI konektor, da odziv bude što manji, kontrast nominalno što veći, ali i da sam panel može da se podešava i po visini… ako može da se rotira, još bolje – ko zna kada će zatrebati. Uostalom, gore potpisani je u jednoj radnji za mobilne telefone zatekao kako prodavac koristi 1024 x 1280 grafički mod (dostupan kada instalirate Pivot softver) u Windowsu XP. Na pitanje zbog čega je monitor “rotiran”, prodavac je odgovorio da je “to sad nekako fensi”. Iako sam tražio malo realniji razlog (“bolji pregled internet stranica” bi mi već zvučao OK), uhvatio sam sebe kako razmišljam da li bi mi kompletan “default view” Benchmark foruma bio u jednom ekranu, ako bih isto tako rotirao neki dvadeset-i-kusur-inčni TFT rezolucije 1920 x 1200, pardon – 1200 x 1920. Ipak, realnost je surova, pa najveći broj domaćih kupaca i dalje naručuje jeftine TFT monitore, srećni što ovoga puta ne moraju da vuku CRT kutiju na n-ti sprat svoje zgrade. Kao što smo prošli put zaključili, TFT tehnologija brzo napreduje, te su prethodne godine, monitori iz najniže klase obično uvek imali odziv od minimum 25 milisekundi i nešto lošiji prikaz boja, dok u ovom trenutku, modeli iz srednje klase, za sličnu sumu, nude panel sa odzivom od osam ili čak četiri milisekunde, boljom reprodukcijom boja i višim kontrastom. Može se reći i da je digitalni ulaz konačno standard, ali u želji da monitor bude jeftiniji, proizvođači lako odustaju od postolja koje omogućava fino prilagođavanje visine i ugla kućišta panela, te isto postavljaju na jednostavne, tilt stand stope.
Viewsonic VX724 je na tržištu bio dostupan i pre nego Samsung 730BF. Ova dva monitora “vezuje” odziv panela od deklarisane četiri milisekunde, dok je Viewsonic kod nove serije VX724 i VX924 uveo poslednju generaciju ClearMotiv Xtreme tehnologije koja spušta odziv na svega 3 milisekunde. Kako smo mi VX724 testirali pre više od mesec dana, imali smo model kod koga je deklarisano standardnih 4 ms (što je bilo pre promocije Samsung 730BF modela), pa je i ovaj review baziran na tom konkretnom primerku. Iskreno, vrlo je teško primetiti razliku i između reprezentativnih predstavnika generacije 8 ms, u odnosu na nove 4 ms modele.
U jednom trenutku nam se čini da rade “identično”, a onda promenimo igru i shvatimo da to “izgleda kao da je bolje i brže”, tako da verujemo da je Viewsonic-ov prelazak sa četiri na tri milisekunde, marketinški iznuđen trik i da je razlika između starih i novih serija VX724, eventualno u nalepnici na kutiji. Uostalom, sada je “in” davati “grey to grey” vreme odziva, što potpuno baca senku na neke stvari, pa je potpuno nebitno da li novi model ima odziv od četiri, tri ili (sutra neke nove) dve milisekunde. Viewsonic navodi i da je potpuno vreme odziva (od crne do bele i ponovo do crne), svega 5.4 milisekunde, dok ovaj podatak za Samsung 730BF nemamo.
VX724b je klasičan tilt-stand Viewsonic sa metalnim postoljem i lepim okvirom oko ekrana. Drugi tip dizajna ovog renomiranog proizvođača podrazumeva height adjust opciju i pivot, a karakterističan je za modele serije VP. Sa zadnje strane, možemo uočiti DVI-I i D-Sub konektore, kao i AC priključak (adapter je u kućištu) za koje se kablovi mogu sprovesti uz sam nosač kućišta i sakriti plastičnim poklopcem. Plastika je lepo izlivena, nema nerviranja oko tvrdih, krutih i krtih zubaca nosača postolja kao kod Hyundai monitora, koje smo u nekoliko prilika prilikom najnežnije demontaže, uspeli skoro da polomimo. Kao što smo napomenuli, postoji samo mogućnost podešavanja ugla panela, ali ne i visine ili rotacije (oko vertikalne i normalne ose). Zauzvrat, VX724 neće pasti ni ako ga potrese najjači zemljotres karakterističan za naše krajeve (što ne možemo tvrditi za modele iz Viewsonic VP serije).
Kada je OSD meni u pitanju, Viewsonic i dalje ima diskretne tastere obeležene brojevima 1 i 2, koji služe da uđete i izađete iz menija, odnosno da izaberete opcije i eventualno ih potvrdite. Pomalo nezgrapno zvuči, ali se i na ovaj sistem vrlo lako da navići. Broj opcija u meniju je standardno mali , kao i kod svakog TFT monitora – sva sreća da nam ništa nije nedostajalo. Prvi pogled na matricu u radu, ukazuje nam na dovoljno visok kontrast i dobro rešen backlight. Boje su pomalo hladne, što se lako rešava biranjem 6500K preseta. Mi bi ipak preporučili kalibraciju kroz neki od programa sa kojima ste ranije radili (ili priloženim) – bićete iznenađeni šta običan “čarobnjak” može da uradi. Ugao gledanja je nešto slabiji, pogotovo vertikalni, što smo zamerili i direktnom konkurentu SM 730BF, što može ukazivati na to da je Viewsonic koristio isti (Samsung-ov) panel.
Kao što smo i napomenuli, osvetljenje panela je ravnomerno i generalno je uspešno realizovano, ali je kontrast, deklarisan na prosečnih 500 : 1, ipak nešto slabiji nego što smo očekivali, što smo otkrili povećavanjem njegove vrednosti preko 75%, kada je već došlo do prelivanja boja, odnosno gubitka nijansi. I pri umerenijem nivou kontrasta, test reprodukcije boja je otkrio greške uočljive već pri prikazu palete, dok su na gradijentu plave izražene do nedopustivog nivoa, pa ova kategorija od nas ne može dobiti prolaznu ocenu. I pri običnom posmatranju fotografija, čini se kao da boje imaju izražen ili cyan ili magenta kanal, što je čudno ako znamo da je monitor RGB medij. Uniformnost bele i svake od osnovnih boja je gotovo idealna, a za odziv možemo uputiti samo reči hvale i za njega važi sve što smo rekli u testu Samsung 730BF. Zapravo, Viewsonic VX724 nije loš izbor za svakog igrača koji želi “najbrži” monitor koji može da se kupi, a uz bolji dithering sistem i malo dodatnog podešavanja, verujemo da bi bio odličan izbor i za ostatak naših čitalaca.
Proizvođač
Model
Dijagonala
17″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.274
Horizontalno osvežavanje
82 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
3ms gray-to-gray (avg.); 6ms white-black-white (typ)
Svetlina
300 cd/m²
Kontrast
500:1
Ugao gledanja (H/V)
160º/160º
Potrošnja
35 W
Dimenzije
442.3 x 507 x 165 mm 388mm x 438mm x 176mm (sa postoljem)
Masa
7.0 Kg (bez pakovanja)
Special features, Input
Analog, Digital
Maloprodajna cena
453.4 €
Monitor ustupio