Viewsonic VX922
Po znati proizvođač monitora, Viewsonic, nije imao veliki nastup na CeBIT-u, ali to ne znači da iz sve snage ne prati najnovije trendove; pa, bar one koji se tiču navodne brzine odziva. U poslednje vreme, “brzi” monitori, iako uistinu ne nude ništa bolji prikaz, a ni vizuelni prikaz i u igrama, znatno su skuplji samo zbog niskog odziva. Primeri su takvi kod svih proizvođača, pa su premium modeli sa niskim odzivom skupi gotovo koliko i modeli sa xVA panelima, koji i po “opremi” spadaju u visoku klasu. Ovi monitori uvek nude više, počev od ergonomije i fine završne obrade (zašto ne oplemeniti prostoriju nečim što je kvalitetno, lepo dizajnirano i neobično?), preko boljeg prikaza u multimedijalnim i ozbiljnim primenama. Pa opet, kao što će neki korisnici uvek gledati broj megapiksela na digitalnim fotoaparatima, tako će i određen krug ljudi (koji se klasifikuju kao igrači ili se “često igraju”) smatrati da im višak milisekundi jako smeta da postignu dobre rezultate u igrama. Sve “pije vodu” ako pričamo o monitorima sa odzivom većim od 8 milisekundi, ali…
Već smo pisali o klasifikaciji serija unutar proizvodne game Viewsonic TFT monitora. Ovaj proizvođač je poznat i po odličnim TFT TV aparatima, koje ćemo u budućnosti češće predstavljati, jer smatramo da ima kupaca koji će odvajati novac za vizuelno uživanje u DVD filmovima i igrama sa konzola (digitalna televizija visoke definicije još uvek ne može da bude predmet nikakvih priča u ovom regionu). Kada su standardni TFT monitori za desktop računare u pitanju, Viewsonic u ponudi ima nekoliko novih i zanimljivih modela. VA1912wb je odličan widescreen TFT koji spada u osnovnu klasu, a koristi tehnologiju sličnu onoj kod već pohvaljenog Fujitsu Siemens W19 monitora. Dobro odmerene karakteristike i ujednačen kvalitet u svim kategorijama, stavlja ovaj model u sam vrh best-buy liste (krajnja cena oko 340 evra), a detaljan test će uskoro biti objavljen. Ako vam 1440 x 900 piksela nije dovoljno, vredi sačekati VA2012wb, koji nudi vrlo neobičan mod od 1680 x 1050 piksela i po onome što smo uspeli da vidimo, nudi i veoma nizak odziv i odličnu sliku po vrlo privlačnoj ceni.
U Pro klasi, modeli dijagonale od 19 inča – VP920 i VP930b se razlikuju po tome što predstavljaju vrhunska izdanja TN+Film, odnosno PVA tehnologije. VP920b je karakterističan i po izuzetno niskom odzivu i odličnim prikazom boja, dok je VP930 sličan Samsungu 970P – ima fantastično visok kontrast, pune vidljive uglove i brz odziv. Kod modela VP720b i VP730b, situacija je drugačija – 720b je sa PVA, a 730b sa TN+Film matricom. Videli smo i nešto stariji model, VP231wb, koji ima isti (LG Philips) panel kao i Apple Cinema Display 23. VG označava multimedijalnu seriju monitora, a mi bi smo izdvojili VG920 i VG2021, koji kriju klasične TN+Film matrice novije generacije, solidan kontrast i odličan prikaz boja. Serija VX je namenjena za top-gaming modele, pa posle dobro ocenjenog modela VX924, koji nudi odziv od 3ms g-t-g i 5ms za celu tranziciju od bele do bele, stiže i VX922. Iako je broj u oznaci manji, VX922 je noviji model sa odzivom od dve milisekunde, kako za gray to gray , tako i za kompletnu tranziciju. VX922 stiže u standardno dizajniranom kućištu, koje se nije menjalo u odnosu na nekoliko prethodno prikazanih VX modela. Postolje je klasičan tilt-stand od legure metala, a tu je i lep metaliziran okvir oko ekrana. Sa zadnje strane, ispod plastičnog poklopca, uočavamo DVI-I i D-Sub konektore, kao i AC priključak (adapter je u kućištu) za koje se kablovi mogu sprovesti uz sam nosač kućišta. Kao što smo napomenuli, postoji samo mogućnost podešavanja ugla panela, ali ne i visine ili rotacije (oko vertikalne i normalne ose). Zauzvrat, VX922 je stabilan i ne ljulja se ako malo zadrmate sto. OSD meni kod Viewsonic monitora se i dalje kontroliše preko tastera obeleženih brojevima 1 i 2, (plus dva tastera za gore i dole ) koji služe da uđete i izađete iz menija, odnosno da izaberete opcije i eventualno ih potvrdite. Na ovaj sistem se vrlo lako da navići, mada nam se više dopada kako je sve rešeno u meniju kod SyncMaster monitora. Broj opcija u meniju je standardno mali , kao i kod svakog TFT monitora, a nedostaje i taster za brzu promenu preseta.
Prvi pogled na matricu u radu, ukazuje nam na izuzetno visok kontrast i backlight. Slika je jednostavno preeksponirana, pa krećemo da smanjimo kontrast i osvetljenje. Boje su pomalo hladne, što se lako rešava biranjem 6500K preseta. U testu gradijenta, uočavamo da prejako pozadinsko osvetljenje probija na levoj ivici (bez obzira koliko ga smanjili, ovo je i dalje uočljivo). Zauzvrat, pri gledanju jednobojnog plavog desktopa, primećujemo da je backlight i dalje ravnomerno raspoređen. Nakon malo podešavanja (ali opet dosta dužeg u odnosu na druge monitore), konačno uspevamo da uskladimo odnos kontrasta i osvetljenja. Kontrast je, realno, dovoljan i na vrednostima između 55 i 65 procenata, a preko ovih vrednosti dolazi do sve većeg prenaglašavanja, te se nijanse koje je potrebno prikazati stapaju u jednu (što naravno nije dobro). Prikaz boja, odnosno finih nijansiranih prelaza mnogo više zavisi od podešavanja kontrasta nego kod drugih monitora koje smo u poslednje vreme testirali. Uspeli smo da postignemo i da gradijenti izgledaju bez ijedne vidljive linije banding -a, ali ipak ne možemo reći da je ukupan prikaz boja za odličnu ocenu, već pre za jaku četvorku.
Uniformnost bele boje je na visokom nivou, a manje greške su uočljive u uglovima. Vertikalni vidljivi ugao nije baš preterano veliki, ali ne kvari opšti utisak o uniformnosti i pozadinskom osvetljenju. Horizontalni ugao je sasvim solidan za jedan brz TN+Film panel. Previše jaka (preeksponirana, u nedostatku bolje reči) slika je donekle prouzrokovala niži opšti utisak. Ako se osvetljenje i kontrast smanje, onda “ubijaju” boje, pa pravo rešenje za sveukupno idealnu sliku ne postoji. Probijanje pozadinskog osvetljenja se ne vidi toliko pri posmatranju tamnih filmova (i traka iznad i ispod filma), ali crna nije onako crna kao kod PVA panela, to je jasno… Brz odziv je obezbedio odličan generalni utisak u igrama – duhove je gotovo nemoguće videti, ali tako je bilo i sa 4ms monitorima (tj. sa 4ms 17-icama). Smatramo da je malo sporiji od Samsunga 740BF, ali 940BF, koji mu je i konkurencija, još nismo testirali. Ako ste pasionirani igrač, ovaj monitor može biti dobar izbor za vas, ali postoje i bolja rešenja, čak i od istog proizvođača (npr. VX924b za igrače i VX912b za generalnu upotrebu).
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
19″ / TN+Film
Fizička rezolucija
1280 x 1024
Pitch
0.26 mm
Horizontalno osvežavanje
82 kHz
Vertikalno osvežavanje
60 Hz DVI, max. 75 Hz
Odziv
2 ms (gray to gray i full)
Osvetljenje
270 cd/m?
Kontrast
650:1
Ugao gledanja (H/V)
170? / 170?
Bandwidth / potrošnja,
140 MHz / 35 W maksimalno
Dimenzije
431mm x 468mm x 201mm
Masa
8.5 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Analog, Digital
Maloprodajna cena bez PDV-a
uzorak
Zahvaljujemo se firmi RRC na ustupljenom Viewsonic monitoru za potrebe testiranja.