Apple investira 500 milijardi dolara u SAD kako bi izbegao uvozne carine

Kupujmo domaće na američki način, Apple će u naredne četiri godine uložiti 500 milijardi dolara u proširenje proizvodnje u SAD, kako bi izbegao uvozne carine koje je najavila Trampova administracija

Apple investira 500 milijardi dolara u SAD kako bi izbegao uvozne carine

Apple je u ponedeljak saopštio da će u naredne četiri godine investirati 500 milijardi dolara u proširenje svojih postrojenja u Sjedinjenim Američkim Državama. Ova odluka mogla bi pomoći kompaniji da izbegne nove carine na uvoz robe iz Kine.

Ova vest dolazi ubrzo nakon što je bivši predsednik Donald Tramp početkom meseca najavio uvođenje carina od 10% na sav uvoz iz Kine. Apple većinu svojih proizvoda, uključujući iPhone uređaje, proizvodi upravo u Kini. Tramp je još u petak nagovestio da Apple planira veliku investiciju, nakon sastanka sa izvršnim direktorom kompanije Timom Kukom. On je tvrdio da su upravo njegove carinske politike podstakle ovakvu odluku.

“On ulaže stotine milijardi dolara, nadam se da je to već objavio,” rekao je Tramp. “To mi je rekao… I drugi dolaze, mnogo proizvođača čipova, mnogi proizvođači automobila.”

Međutim, Apple je poslednjih godina već ulagao u diversifikaciju svog lanca snabdevanja izvan Kine, delimično kao odgovor na probleme sa proizvodnjom tokom pandemije. Deo tih investicija uključuje i proizvodni pogon za Mac Pro računare u Teksasu.

Osim toga, tajvanski proizvođač čipova TSMC, koji snabdeva Apple, gradi fabriku čipova u Arizoni uz pomoć američkih subvencija u iznosu od 6,6 milijardi dolara, koje su deo dvostranačkog zakona donetog u vreme administracije Džoa Bajdena radi podsticanja proizvodnje poluprovodnika u SAD. Ipak, Apple je najveće proizvodne kapacitete u poslednje vreme širio u Indiji i Vijetnamu.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

„Optimistični smo kada je u pitanju budućnost američkih inovacija i ponosni smo što gradimo na našim dugogodišnjim investicijama u SAD sa ovom posvećenošću od 500 milijardi dolara,“ izjavio je Tim Kuk u saopštenju kompanije.

Apple investicija otvara 20.000 novih radnih mesta

Tramp je na društvenoj mreži Truth Social u ponedeljak ujutru zahvalio Apple-u na ovoj odluci i pripisao sebi zasluge za nju, napisavši u objavi velikim slovima:

„Razlog je vera u ono što radimo, bez čega ne bi ulagali ni deset centi,“ napisao je, uz tipografsku grešku u reči „witch“ umesto „which.“

Apple ne obavlja sopstvenu proizvodnju već koristi partnere širom sveta. Kompanija je navela da će sarađivati sa hiljadama proizvodnih partnera u svih 50 američkih država kako bi povećala domaću proizvodnju.

Kao deo investicije, Apple će u Detroitu osnovati akademiju za obuku malih i srednjih preduzeća u oblasti veštačke inteligencije i pametne proizvodnje.

Takođe, kompanija je najavila početak proizvodnje servera u Hjustonu kasnije ove godine, koji će podržavati Apple Intelligence, brend pod kojim Apple razvija sopstvena AI rešenja. Planirano je da novi proizvodni pogon, veličine 250.000 kvadratnih stopa, bude otvoren 2026. godine i donese hiljade novih radnih mesta. Ovi serveri, koji su ranije bili proizvodeni van SAD, biće ključni za razvoj Apple-ove veštačke inteligencije.

„Serveri objedinjuju godine istraživanja i razvoja od strane Apple-ovih inženjera,“ stoji u saopštenju kompanije. Međutim, deo od 500 milijardi dolara neće biti uložen samo u hardversku proizvodnju. Apple planira i proširenje kapaciteta data centara u Severnoj Karolini, Ajovi, Oregonu, Arizoni i Nevadi, kao i investicije u poslovne objekte i produkciju Apple TV+ sadržaja u 20 saveznih država, piše CNN.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi