Mašina kompanije ASML nazvana Twinscan NXE:3800E predstavlja značajan napredak u EUV litografiji u pogledu performansi i preciznosti. Sa sočivom za projekciju i numeričkim otvorom od 0,33, ova mašina obećava impresivnu produktivnost i tačnost u naprednoj proizvodnji čipova u poređenju sa svojim prethodnikom. Dizajnirana je za proizvodnju čipova po vodećim tehnologijama uključujući 3 i 2 nm, ali i još naprednije procese izrade koji će stizati u narednih nekoliko godina.
Povećani propusni opseg omogućava mašini da obradi preko 195 vafera na sat, sa mogućnošću daljeg povećanja na 220 vafera uz nadogradnju protoka. Uz to, novi alat nudi mašinsko preklapanje manje od 1,1 nm, odnosno preciznost poravnanja vafera, piše Tom’s Hardware.
„Proizvođači čipova zahtevaju brzinu i efikasnu proizvodnju”, istakao je jedni proizvođač EUV mašina na svetu, holanski ASML u svojim objavama na platformi X (bivši Twitter). „Prvi Twinscan NXE:3800E već se instalira u fabrike čipova i obećava vrhunske performanse u proizvodnji najnaprednijih čipova, tako da nastavljamo da pomeramo granice litografije”, piše na profilu kompanije.
Poboljšane performanse ovog alata značajno će povećati ekonomsku efikasnost u proizvodnji čipova na procesnim tehnologijama klase 4 nm/5 nm i 3 nm, i tako učiniti EUV tehnologiju pristupačnijom i više isplativom za proizvođače, tvrdi kompanija. Takođe, to omogućava dizajnerima čipova sa manjim budžetima pristup tehnologijama koje se oslanjaju na ekstremno ultraljubičastu litografiju, a uključuju i proizvođače memorija kao što su Micron, Samsung i SK Hynix.
Osim toga, performanse ove mašine biće posebno korisne za pravljenje čipova na naprednom 2 nm procesu i narednim klasama proizvodnih tehnologija. Generalno, trebalo bi da poboljšana Twinscan NXE:3800E mašina kompanije ASML, ublaži jedan od primarnih nedostataka EUV tehnologije, a to su relativno niske performanse, čime će omogućiti efikasnija i isplativija proizvodnja čipova.
Iako su ovi alati izuzetno sofisticirani i donose prednost u proizvodnji čipova, njihova visoka cena od oko 180 miliona dolara po komadu, zahteva vreme za povrat investicije. Za ključnu ASML klijentelu kako što su Apple, AMD, Intel, Nvidia i Qualcomm, međutim, ovakve mašine predstavljaju ključno sredstvo za jačanje proizvodnih mogućnosti čipova po njihovom dizajnu i upravljanje rastuće globalne potražnje za čipovima.
ASML, međutim, ne miruje na lovorikama postignutog uspeha, već nastavlja sa daljim inovacijama. Već sad planira dalji razvoj u vidu Twinscan NXE:4000F alata, koji treba da bude objavljen 2026. godine. Ova konstantna posvećenost unapređenju proizvodnih tehnologija naglašava važnost inovacija u industriji čipova.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji