Proboji podataka nisu novost u tehnološkom svetu, ali ponekad se pojavi curenje koje je toliko ogromno da promeni celu industrijsku scenu. Takav je slučaj sa Google-om, gde je procurelo preko 2.500 stranica Google SEO dokumentacije, otkrivajući tajne o funkcionisanju njihovog pretraživača.
Početkom maja, Rand Fishkin, suosnivač marketing istraživačkog sajta SparkToro, anonimno je dobio hiljade stranica Google Search API dokumenata. Ovi dokumenti otkrivaju osetljive informacije o operacijama pretraživača. Iako su podaci tehnički, Fishkin i osnivač iPullRank-a, Mike King, potvrdili su njihovu autentičnost.
Ova dokumentacija sadrži informacije koje protivreče tvrdnjama Google-ovih predstavnika, uključujući negiranje zasebnog rangiranja poddomena. Mia Sato iz The Verge-a pokušala je dobiti komentar od Google-a, ali nije bilo odgovora. Iako su Fishkin i King dobili odgovor, Google nije osporio autentičnost curenja.
Poslednjih godina, velike kompanije kao što su AT&T i T-Mobile suočile su se sa krađom korisničkih podataka, dok je društvena mreža X (pre Twitter) bila pogođena napadom 2022. godine. Ponekad, curenja mogu poslužiti kao marketinški podsticaj, kao što je slučaj sa nedavnim curenjem informacija o Google Pixel 9 liniji.
Google Search ima mnogo više korisnika u poređenju sa drugim pretraživačima, ali uskoro bi mogla imati konkurenciju u vidu OpenAI. Google i dalje dodaje AI elemente svojim rezultatima pretrage, što je deo njihove strategije da integriraju Gemini u svoj ekosistem. Konkurencija je uvek dobra, a mnogi korisnici smatraju da je vreme za promene, pogotovo nakon gašenja funkcije keširanih linkova u pretrazi, prenosi Android Authority.
:traži po netu da skine, ali ne nalazi: 😏
probaj u google search
ma i duck i startpage ga kriju ko zmija noge 😂