Huawei i SMIC tehnologija procesora zaostaju najmanje 10-15 godina za Intel-om i TSMC-om, tvrdi prvi čovek ASML-a

Bez naprednih EUV litografskih mašina, kineski proizvođači Huawei i SMIC suočavaju se sa velikim probelmima u razvoju poluprovodnika i tehnologije proizvodnje procesora

Huawei i SMIC tehnologija procesora zaostaju najmanje 10-15 godina za Intel-om i TSMC-om, tvrdi prvi čovek ASML-a

Christophe Fouquet, izvršni direktor holandskog giganta za litografske mašine ASML, izjavio je da, uprkos značajnom napretku kompanija Huawei i SMIC na polju poluprovodnika, ove kompanije zaostaju najmanje 10-15 godina za liderima u ovom delu industrije kao što su: Intela, TSMC-a i Samsung.

ASML naglašava da bez pristupa naprednim EUV litografskim mašinama, koje su ključne za proizvodnju najnaprednijih čipova, čak i korišćenje vrhunskih DUV mašina ne može dostići procesne kapacitete kompanija poput TSMC-a.

Razvoj EUV tehnologije zahtevao je više od 20 godina rada ASML-a i njegovih partnera na izgradnji komercijalnih mašina i ekosistema. Ova tehnologija omogućava proizvodnju čipova sa nanometarskom preciznošću, što je neophodno za najnovije generacije poluprovodnika.

Sjedinjene Američke Države vrše pritisak na ASML da prestane sa održavanjem i popravkom DUV opreme u Kini, ali holandska vlada još nije odobrila ovu zabranu. Kina je trenutno jedan od glavnih kupaca ASML-a, što značajno doprinosi prihodima kompanije.

Kina: Najveće tržište, ali sa neizvesnom budućnošću

Prema finansijskom izveštaju za treći kvartal 2024. godine, ASML je ostvario neto prihod od 7,5 milijardi evra, sa neto profitom od 2,1 milijardu evra. Međutim, vrednost narudžbina pala je na 2,6 milijardi evra, što je manje od polovine u odnosu na prethodni kvartal (5,6 milijardi evra). Ova vest je dovela do pada cene akcija ASML-a za 16% 15. oktobra, što je najveći pad u poslednjih 26 godina.

Kina je u trećem kvartalu činila 47% prodaje ASML-a, što iznosi 2,79 milijardi evra. U drugom kvartalu 2024. godine, taj procenat bio je 49%. Već pet uzastopnih kvartala, od pooštravanja holandske izvozne politike, Kina je ostala najveće tržište za ASML, čineći više od 40% ukupne prodaje.

Međutim, potražnja iz Kine mogla bi da uspori u narednom periodu. Američki pritisak na kineski poluprovodnički sektor mogao bi dodatno ugroziti prihode ASML-a. Prema analizi UBS-a, ASML bi sledeće godine mogao izgubiti četvrtinu prodaje u Kini, dok bi dalja ograničenja mogla ugroziti čak 45% prihoda iz te zemlje, prenosi mydrivers.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi