Kina napravila 5 nm čipove bez EUV litografije, postignuto “nemoguće” uprkos sankcijama

SMIC je uspeo da proizvede 5 nm čipove bez korišćenja EUV tehnologije, što je veliki tehnološki skok za Kinu, ali i upozorenje za Zapad

Kina napravila 5 nm čipove bez EUV litografije, postignuto “nemoguće” uprkos sankcijama

Kina je uspela ono što su mnogi smatrali nemogućim: proizvela je 5 nm čipove bez korišćenja ekstremno ultraljubičaste (EUV) litografije, ključne tehnologije u modernoj proizvodnji naprednih procesora.

Prema navodima Willijama Hua, predstavnika Intela u Pekingu, kineska kompanija SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) postigla je ovaj podvig uz pomoć naprednih tehnika duboke UV litografije (DUV), poput Self-Aligned Quadruple Patterning (SAQP).

Na mreži X (bivši Twitter), Huo je izjavio: „Kina je napravila 5nm čipove bez EUV. Nema ASML-a. Nema Nikon-a. Samo DUV, pametan inženjering i industrijska volja.“

Nazvao je rezultat “Murov zakon na silu, ne na fin način”. Referenca za sve napore koje je Kina uložila kako bi zaobišla ograničenja nametnuta od strane Zapada, pre svega SAD.

Zašto je ovo važno?

Do sada se verovalo da su čipovi ispod 7 nm praktično nemogući bez EUV litografije, koju razvija holandska kompanija ASML i do koje Kina nema pristup zbog američkih sankcija.

SMIC-ov 5 nm proces, iako skup i manje efikasan od TSMC-ovog (tajvanskog lidera u proizvodnji čipova), predstavlja ogroman simbolički i strateški korak za kinesku industriju. Prema izveštajima, cena proizvodnje SMIC-ovih 5 nm čipova može biti do 50% veća u poređenju sa TSMC-om, a prinos je samo trećina onoga što TSMC ostvaruje.

Međutim to ne sprečava kineske tehnološke gigante poput Huawei-a da već planiraju ugradnju ovih čipova u svoje nove AI procesore Ascend 910C, u pokušaju da smanje zavisnost od američkih firmi kao što je Nvidia.

Reakcije: “Tehnička superiornost je ključ”

Reagovao je i poznati investitor Čamat Palihapitiya, koji je izjavio: „Postoji samo jedna bitka koju moramo da dobijemo… tehnička superiornost.“

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Dodao je da zemlje koje budu dominirale u tehnologiji, automatski preuzimaju i vojnu i ekonomsku nadmoć, upozorivši da SAD rizikuju gubitak liderske pozicije zbog previše birokratije i nedostatka fokusa na inovacije.

Sjedinjene Države uzvraćaju, da li je prekasno?

SAD nastavlja da pojačava zabranu izvoza čipova i tehnologije Kini. Nedavno je trajno zabranjen izvoz Nvidia H20 AI čipova u Kinu, što bi moglo koštati kompaniju i do 5,5 milijardi dolara kvartalno.

U isto vreme, Vašington ulaže ogromna sredstva da vrati proizvodnju naprednih čipova na američko tlo, oslanjajući se na ASML i domaće gigante poput Intela.

Tehnička pobeda, ali po koju cenu?

Iako SMIC tehnički može da napravi 5 nm čipove, da li je to održivo? Ako je cena daleko veća, a efikasnost znatno manja od konkurencije, dugoročni uspeh ostaje neizvestan.

Jedno je sigurno, Kina je poslala poruku svetu: ni sankcije, ni tehnološke barijere ih neće zaustaviti. A, za ostale igrače u industriji, vreme je da se trgnu, prenosi Benzinga.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.