Kineska industrija napreduje krupnim koracima, na korak su od proizvodnje 3 nm čipova zahvaljujući dostignuću na polju DUV lasera

Kineski naučnici razvili revolucionarni DUV laser, tehnološki proboj koji bi mogao da promeni odnos snaga u globalnoj industriji poluprovodnika

Kineska industrija napreduje krupnim koracima, na korak su od proizvodnje 3 nm čipova zahvaljujući dostignuću na polju DUV lasera

Kineska akademija nauka (CAS) je postigla značajan napredak u razvoju Solid State DUV (Deep Ultraviolet) laserskog sistema, koji može emitovati koherentno svetlosti talasne dužine od 193 nm. Ova tehnologija potencijalno omogućava proizvodnju čipova u naprednom 3 nm procesu, što predstavlja veliki korak ka tehnološkoj samostalnosti Kine u industriji proizvodnje čipova.

Ključne karakteristike nove tehnologije:

  • Potpuno čvrsti dizajn (za razliku od gasnih excimer lasera koje koriste ASML, Canon i Nikon)
  • Yb:YAG kristalni pojačavač kao osnovni izvor lasera talasne dužine od 1030 nm

Dvostruki optički put za konverziju talasne dužine:

  • Harmonijska konverzija (FHG) do 258 nm
  • Optičko parametarsko pojačanje (OPA) do 1553 nm

Konačna talasna dužina od 193nm dobijena kroz LBO kristal

Prednosti u odnosu na tradicionalne excimer lasere:

  • Veća stabilnost i duži vek trajanja
  • Potencijalno niži troškovi održavanja
  • Manja energetska zahtevnost

Ukoliko bi se ova tehnologija mogla skalirati, mogla bi poslužiti kao osnova za litografske sisteme zasnovane na „Solid-State“ tehnologiji. Međutim, trenutno je snaga ovog lasera daleko manja od postojećih industrijskih rešenja.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Trenutni standard u industriji, koji koriste kompanije ASML, Canon i Nikon, zasniva se na ArF ekscimerskim laserima, koji postižu izlaznu snagu do 120 W i frekvencije od 9 kHz. Nasuprot tome, novi CAS sistem koristi složeni optički proces sa Yb:YAG kristalnim pojačavačem i litijum-triboratnim (LBO) kristalima kako bi proizveo laser talasne dužine193-nm, ali sa prosečnom snagom od samo 70 mW i frekvencijom od 6 kHz.

Iako ova inovacija pokazuje potencijal, trenutna verzija je daleko ispod komercijalnih zahteva u pogledu snage i stabilnosti procesa. Dalji razvoj bi bio neophodan da bi ova tehnologija postala konkurentna u industriji poluprovodnika, prenosi Tomshardware.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi