Revolucionarni napredak: Kina postigla prenos od 1 Tbps na 1.200 km udaljenosti uz potpunu sigurnost čime je rešen ključni problem telekomunikacija

Sa brzinom prenosa od 1 Tbps i IEAC tehnologijom, Kina ostvarila revolucionarni proboj na polju telekomunikacione tehnologije, kombinujući istovremeno ultra-brz i ultra-siguran prenos podataka bez potrebe za posebnom infrastrukturom

Revolucionarni napredak: Kina postigla prenos od 1 Tbps na 1.200 km udaljenosti uz potpunu sigurnost čime je rešen ključni problem telekomunikacija

Kina je postigla istorijski uspeh u telekomunikacijama tako što je omogućila prenos podataka brzinom od 1 terabita po sekundi na razdaljini od 1.200 kilometara, bez kompromisa po pitanju bezbednosti. Ovaj proboj uklanja decenijski problem u industriji, potrebu da se bira između brzine i sigurnosti prenosa.

Tim profesora Lilina Yija sa Šangajskog univerziteta razvio je novu tehnologiju nazvanu IEAC (Integrisana enkripcija i komunikacija), koja direktno kodira svetlosni signal umesto da koristi klasične tehnike softverske enkripcije poput TLS ili IPsec. Sistem koristi svetlosne šeme kontrolisane od strane veštačke inteligencije koje se neprestano menjaju, stvarajući praktično neprobojnu optičku “jednokratnu šifru”, vidljivu samo prijemnicima sa istom mrežnom šemom.

Tehnološki napredak omogućava upotrebu 26 talasnih dužina u opsegu od 3,9 THz, sa dvo-polarizovanim signalima. Testirana mreža simulirala je prenos kroz 1.200 km optičkog vlakna, uz realistične smetnje, uz grešku manju od 2 × 10⁻² i gotovo nulto „curenje“ informacija.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Za razliku od kvantne enkripcije, IEAC ne zahteva novu infrastrukturu, može raditi sa postojećim optičkim mrežama, potencijalno uz samo ažuriranje firmvera. To znači bržu i jeftiniju implementaciju širom sveta.

IEAC donosi posebno važne prednosti u eri sve većeg prometa podataka, AI modela, finansijskih transakcija i osetljivih informacija. Enkripcija na fizičkom nivou omogućava sigurnost bez usporavanja sistema, što može značajno redefinisati budućnost globalne digitalne bezbednosti i suvereniteta podataka, prenosi FDO.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.