Ruski špijun se infiltrirao u ASML i TSMC radi krađe tehničkih podataka za izgradnju fabrike sposobne za proizvodnju 28 nm čipova

Veliki ulozi u industriji poluprovodnika su razlog za špijunsku operaciju: Krađa podataka za razvoj ruskih čipova na 28 nm

Ruski špijun se infiltrirao u ASML i TSMC radi krađe tehničkih podataka za izgradnju fabrike sposobne za proizvodnju 28 nm čipova

Ruski inženjer German A. (43) optužen je za tajno dostavljanje poverljivih tehničkih informacija iz kompanija ASML, NXP i TSMC Rusiji, kako bi pomogao u izgradnji fabrike sposobne za proizvodnju čipova na bazi 28 nm tehnologije. Prema izveštajima holandskog lista NRC, njegova ilegalna zarada iznosila je oko 40.000 evra, a sada mu preti zatvorska kazna od 18 do 32 meseci. Iako on sam nije mogao ukrasti kompletan dizajn za proizvodnju poluprovodnika, koordinisana mreža bi potencijalno mogla omogućiti razvoj ruskog sektora za proizvodnju čipova. 

Krađa stotina poverljivih dokumenata 

German A. je optužen za dostavljanje poverljivih tehničkih materijala, uključujući priručnike za proizvodnju poluprovodnika i dokumentaciju o mašinama za izradu čipova. Istražitelji su otkrili da je pribavio 105 internih dokumenata iz ASML-a i 88 fajlova povezanih sa TSMC-om

Iako materijali nisu imali kompletne nacrte za izgradnju opreme za proizvodnju čipova, označeni su kao poverljivi i mogli su pomoći u postavljanju osnovne linije za proizvodnju 28 nm čipova, što je tehnologija pogodna za vojnu primenu. Veruje se da je German A. ove podatke delio putem cloud servisa i aplikacija za razmenu poruka, a takođe je predao USB stik sa podacima u Moskvi. 

Osim toga, povezan je sa pokušajem nabavke alata za hemijsko taloženje iz parne faze (CVD), što se smatra delom napora da se opremi buduća fabrika čipova u Rusiji. Međutim, alat je prvo preusmeren u Izrael i nikada nije isporučen. 

U avgustu 2024. godine, uhapšen je nakon što je nacionalna obaveštajna služba dostavila izveštaj vlastima. Mesec dana kasnije, ASML i NXP su zvanično obavešteni o sumnjama u špijunažu. Njegov slučaj je sada pred sudom, a sumnja se da je imao veze sa ruskim obaveštajnim službama. Obe kompanije učestvuju u istrazi i podnele su prijave protiv njega. 

Duga karijera u industriji poluprovodnika

Pre hapšenja, German A. je imao dugu karijeru u razvoju i proizvodnji poluprovodnika. Počeo je kao stažista u belgijskom istraživačkom centru Imec 2008. i 2009. godine, zatim je radio u grčkom istraživačkom institutu NCSR, a potom u GlobalFoundries fabrici u Drezdenu. 

Godine 2015. pridružio se holandskom startapu Mapper, koji je razvijao maskless litografsku tehnologiju zasnovanu na paralelnom e-beam pisanju. Mapper je 2012. dobio finansijsku podršku od ruskog investitora Rusnano i izgradio malu proizvodnu lokaciju u Rusiji. Kada je Mapper bankrotirao krajem 2018. godine, ASML je preuzeo njegovu imovinu i osoblje pod pritiskom holandskih i američkih vlasti. German A. je tada prešao u ASML, gde je radio na proizvodnji elektro-optičkih komponenti. 

Prema zaposlenima u ASML-u, nije se isticao u radu, ali njegovo ime se pojavljuje na četiri patenta vezana za ASML, od kojih je poslednji objavljen pre samo mesec dana. 

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Pregledom njegovih digitalnih aktivnosti otkriveno je da je u decembru 2020. godine pristupio ograničenim fajlovima, iako za to nije imao poslovni razlog. U to vreme, bezbednosni sistemi kompanije nisu registrovali sumnjivu aktivnost. Njegov ugovor sa ASML-om okončan je 2021. godine. 

Nakon ASML-a, bezuspešno je tražio posao putem agencija za zapošljavanje. Početkom 2022. zaposlio se u NXP-u na privremenom ugovoru kao procesni tehničar. U maju iste godine, pokušao je da nabavi alat za hemijsko taloženje iz ASM Internationala, ali je promenio destinaciju isporuke iz Nemačke u Izrael. Ova kupovina se sada tumači kao deo plana za nabavku opreme za buduću rusku fabriku čipova. 

Izjave njegove bivše supruge ukazuju na to da je krajem 2023. godine bio u kontaktu sa ruskim istraživačima o izgradnji fabrike u Rusiji koja bi mogla proizvoditi čipove pomoću 28 nm procesa. Rusija je u to vreme bila pod sankcijama i nije mogla legalno nabaviti napredne poluprovodnike. 

U isto vreme, imao je jednogodišnju poziciju na Tehničkom univerzitetu u Delftu, ali nije pronađeno da je tamo izvršio krađu podataka. 

Raniji slučajevi špijunaže 

ASML i NXP su i ranije imali problema sa neovlašćenim pristupom podacima. Krajem 2023. otkriveno je da je kineska hakerska grupa duže vreme bila aktivna u NXP-ovim sistemima. Takođe, početkom 2022. godine bivši kineski zaposleni u ASML-u ukrao je poverljive podatke. Iako ni on, kao ni German A., nije imao pristup kompletnim planovima potrebnim za izgradnju fabrike čipova, mreža špijuna mogla bi sakupiti dovoljno podataka da značajno pomogne kineskoj ili ruskoj industriji poluprovodnika. 

Kao odgovor na ove pretnje, ASML i NXP su pojačali svoje digitalne mere bezbednosti, ograničili pristup između odeljenja i uveli strožije praćenje aktivnosti zaposlenih kako bi otkrili neuobičajeno ponašanje, piše Tomshardware.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi