Ono što je trenutno u fokusu mnogih korisnika je glavni Android operativni sistem – Android 16. Iako je Google ubrzao razvoj Androida 16, prelaskom na proces „Trunk Stable“ za brže razvojne cikluse, kaže predsednik Android ekosistema u Google-u, Sameer Samat, cilj softvera je da omogući korisnicima da „usklađuju estetiku početnog ekrana sa ostatkom telefona“.
Android 16 je značajno ažuriranje, ali Samat naglašava da je cilj bio da se napravi OS koji deluje „moderan i prijatan“, ali bez narušavanja navika korisnika.
Iako je Samat samouveren u svoj rad na Androidu u Google-u. Rekavši: „Mislim da budućnost prvo vidite na Androidu“, priznaje da ima još posla. Konkretno, zabrinut je zbog razlike između iOS-a i Androida za korisnike koji žele da pređu sa jednog sistema na drugi. Samat ističe: „…to bi trebalo da bude jednostavno. Ipak je 2025.“ Trenutno postoji problem kod promene platforme i određeni rizici.
Samat želi da koristi savremene „industrijske standarde za prenos podataka između platformi, i to je ono za šta se zalažemo i na čemu insistiramo.“
Google se snažno oslanja na velike dizajnerske promene u Androidu 16 (i verovatno budućim verzijama), osnažujući izjave poput one da se „budućnost prvo vidi“ u njihovom softveru. Android 16 donosi Material 3 Expressive, koji menja animacije, boje i druge vizuelne elemente.
Planovi za budućnost Androida uključuju i ideju o spajanju „ChromeOS-a i Androida u jednu platformu“. Samat je nagovestio snažno interesovanje za to kako korisnici (posebno oni na iOS-u) koriste telefone zajedno sa svojim laptopovima.
Razgovor TechRadara i Samata dotakao se još jedne ključne Android oblasti: Gemini. Po Samatovim rečima, „…Gemini integrisan u telefon pruža mnogo korisnije iskustvo.“ Veštačka inteligencija je deo Google-ovih planova za Android i njena uloga će se samo širiti i razvijati. Tokom intervjua, Samat je demonstrirao kako Gemini može da sažme YouTube video, uz vremenske oznake za proveru činjenica.

Publikacija je to nazvala „moćnom demonstracijom“, delimično i zbog toga što Apple još nema takve mogućnosti kroz svoj Intelligence/Siri softver.
Samat je još jednom pohvalio Google-ovu veštačku inteligenciju, ističući njenu jednostavnost za korisnike: „Gemini je najbolji asistent trenutno. Držite bočni taster na bilo kom vodećem Android telefonu i pokrenuće se Gemini, direktno u kontekstu onoga što radite. Te dve mogućnosti je razvio Google.“ U nastavku intervjua, pričalo se i o temi „previše AI“ i o tome šta pokreće Android XR.
Android 16 je stigao prilično brzo nakon što je Android 15 debitovao krajem 2024. Osim značajnih dizajnerskih promena, Google je uneo i niz novih funkcija za korisnike. Među njima su i Live Updates – ažuriranja u realnom vremenu koja se odnose na navigaciju, pa čak i na porudžbine hrane. Android 16 je takođe unapredio sistem obaveštenja, pa sada notifikacije iz iste aplikacije dolaze grupisano, bez zagušivanja uređaja.
Dodatno, OS je dobio funkciju Advanced Protection, koja bolje štiti korisničke telefone od opasnih sajtova i sofisticiranih napada.
Google sarađuje i sa drugim proizvođačima kao što je Samsung kako bi unapredili svoje funkcije u okviru Androida 16 i stvorili jedinstvenije korisničko iskustvo.
Budućnost Androida se nastavlja i kroz novo Android Canary izdanje za programere, koje im omogućava rani pristup razvojnim alatima za preklopive uređaje i nosivu tehnologiju. Nedavno su predstavljeni Galaxy Z Flip7 i Fold7, a Google promoviše razvoj adaptivnih aplikacija za velike ekrane.
Programeri mogu dobiti rani uvid u nove Android API-je i funkcije, davati povratne informacije i pomagati u kreiranju naprednijeg Androida.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji