Huawei HarmonyOS softver za pametne telefone biće dostupan i u zemljama van matične države kompanije – Kine, iako sankcije zapada predvođene Sjedinjenim Američkim Državama pokušavaju da ograniče ovu državu, kao i firmu, u tehnološkom razvoju.
Kineska tehnološka megakorporacija je lansirala svoj sopstveni operativni sistem za telefone 2019, iste godine kada su američke sankcije blokirale kompaniji Huawei pristup Android softveru tehnološkog giganta Google za napajanje svojih uređaja.
Nedavno, Huawei je video kako njegov Mate 60 Pro telefon postaje popularniji uređaj na ogromnom kineskom tržištu potrošača, potiskujući konkurente kao što je iPhone. Osim toga, nedavno smo svedočili i lansiranju nove linije Huawei uređaja pod imenom Pura 70 (bivša P serija), koja bi mogla da predstavlja još veću pretnju prodaji Apple uređaja u zemlji.
Sada je Huawei usmerio svoj pogled na međunarodnu ekspanziju i namerava da 2024. godine razvije domaći HarmonyOS ekosistem aplikacija, uključujući donošenje najpopularnijih aplikacija za pametne telefone na svoju platformu.
„Uložićemo napore da izgradimo ekosistem aplikacija HarmonyOS na kineskom tržištu prvo, a zatim, od zemlje do zemlje, počećemo postepeno da ga širimo i na druge delove sveta“, rekao je Huawei predsednik Erik Zu učesnicima na 21. Analitičkom samitu u Šenženu prošle nedelje.
Deo ovog procesa uključuje prebacivanje aplikacija na HarmonyOS i podsticanje drugih programera aplikacija da rade za tu platformu.
„Na kineskom tržištu, korisnici Huawei pametnih telefona provode 99 posto svog vremena na oko 5.000 aplikacija. Zato smo odlučili da 2024. godine prvo prebacimo ove aplikacije na HarmonyOS u našem naporu da zaista ujedinimo OS i ekosistem aplikacija. Takođe ohrabrujemo druge aplikacije da budu prebačene na HarmonyOS“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, više od 4.000 tih aplikacija već je u procesu prenosa, a kompanija komunicira sa programerima u vezi sa još oko 1.000 aplikacija koje su preostale.
„Ovo je ogroman poduhvat, ali imamo široku podršku u industriji i od mnogih programera aplikacija“ tvrdi on i dodaje kada budu imali prvih 5.000 aplikacija kao i još novih koje funkcionišu na HarmonyOS, dobićemo dobiti treći mobilni operativni sistem za svet, piše TheRegister.
Broj aplikacija bi takođe mogao da dostigne i brojku od milion u budućnosti. Prema istraživanju Counterpoint kompanije, HarmonyOS je doživeo visok rast popularnosti zahvaljujući uvođenju 5G pametnih telefona na kojima on radi, kao što je Mate 60 Pro.
Platforma je zauzela četiri odsto globalnog tržišnog udela u četvrtom kvartalu 2023. godine, i premašila 16 odsto tržišnog udela u Kini, što Counterpoint navodi kao treći najveći mobilni operativni sistem po prodaji uređaja, odmah iza operativnih sistema Androida i iOS.
Međutim, da li će postojati veliko tržište za uređaje sa HarmonyOS softverom i izvan Kine, ostaje kao otvoreno za raspravu: pooštrene sankcije i negativni publiciteta iz SAD koji se prenosi i na Evropu ostavljaju Huawei sa brdom koje treba da pređe kako bi se izborio i u poslovnom i u potrošačkom svetu.
Od srca im želim uspeh i slamanje američkog monopola i netržišnog ponašanja, u interesu svih korisnika mobilnih tehnologija sveta.
Šteta što nije krtšen otvoreni sistem sa normalnom politikom privatnosti i sigurnosti, bez bloata i spywarea, već isto đubre kao i druge dve opcije na tržištu. Presipanje iz šupljeg u prazno
Mislio si u interesu kineskih službi valjda ali ti se omaklo, jel da!?
😂
Ne znam sta bi zaista dobili i sa 20 razlicitih sistema, cena nece zbog toga biti niza ma koliko ovaj drugi bude losiji, a sa druge strane placas nesto sto vrlo verovatno polovicno fungcionise obzirom na to koliko android i ios dugo postoje na trzistu i koliko je sve okrenuto njima. I update-i su postali besmisleni, a kamoli jurenje drugih sistema.
Dva OS-a za mobilne telefone kojih je proizvedeno skoro koliko ima i ljudi na planeti, je i vise nego premalo.
Sta ocekujes da ce imati neki treci sistem sto ta postojeca 2 nemaju? Naravno ne spijunske app ne racunam jer takav nece biti napravljen nikad...
Koliko bi trebalo da ih bude ili mozda ciji bi sve trebalo da budu!?
Bez Google servisa, slaba vajda van Kine. Ne racunam foru: mogu sam da instaliram sve servise bla bla.
Nema svrhe ubedjivati se, na FB strani vec neko vrem divljaju neki (nadam se) botovi Huawei-ja koji stalno pisu sve u superlativu i ne daj boze da se nesto ne slozis s njima.
Meni dovoljno da ih preskacem do daljeg.
Bot si ti i to najveći.
Podržavati sve ono što se desilo Huawei od strane onih koji zaista špijuniraju je bolesno . I to samo da ga zaustave da ne pretekne njihove proizvođače.
Ako je tebi normalno da neko bude toliko zaludjen nekom kompanijom da pravi lazne profile pod imenom "Huawei" kako bi pisao ovakve gluposti onda ne znam sta da ti kazem.
View image at the forums