ARM notebook računari bi mogli udvostručiti tržišni udeo do 2027.

ARM notebook računari bi mogli preoteti značajan deo tržišta tradicionalnim modelima na bazi Intel i AMD mobilnih verzija procesora.

ARM notebook računari bi mogli udvostručiti tržišni udeo do 2027.

Čitav sistem na samo jednom čipu je rešenj poznatije pod skraćenicom SoC, a zasnovano na ARM arhitekturi i trenutno zauzima 14% tržišnog udela. Međeutim, spremni su da barem udvostruče svoj udeo za nekoliko godina, izveštava Counterpoint Research. Analitičari primećuju dve glavne prednosti kojima raspolažu ARM notebook računari i mobilne SoC platforme u odnosu na tradicionalne x86 modele: niža ukupna potrošnja energije i mogućnost prilagođavanja specifičnim osobinama uređaja, a što rezultira funkcionalnijim karakteristikama i boljim performansama.

Procesori zasnovani na ARM arhitekturi će ove godine uzeti 15% prihoda od procesora za notebook računare, ali bi se njihov udeo mogao povećati na 25% u 2027. godini. U međuvremenu, Intelov udeo će se smanjiti sa 68% ove godine na 60%, dok će udeo AMD modela pasti sa 16,7% na 14,4%.

Danas, velika većina, čak 90% prenosnih računara zasnovanih na ARM arhitekturi, stiže pod markom Apple. To je svakako ograničavajuća okolnost pošto je Microsoft Windows, svakako najpopularniji operativni sistem na svetu. Međutim, Counterpoint veruje u mogućnost da Qualcomm razvije konkurentne ARM SoC kompatibilne procesore za Windows operativni sistem, čime bi ARM značajno povećao tržišni udeo i svoju ulogu u svetu računara.

ARM notebook rešenja polako potiskuju tradicionalne Intel i AMD procesore

SoC na bazi ARM arhitekture, ima nekoliko prednosti u odnosu na x86 CPU. Pre svega to su manja potrošnja energije i bolje upravljanje toplotom. Dizajnirani su imajući na umu energetsku efikasnost. Zato ovi SoC procesori mogu biti prilagođeni specifičnim potrebama u pogledu napajanja, što ih čini savršenim za mobilne uređaje i laptop računare. Pogotovo se to odnosi u situacijama gde je životni vek baterije od vitalnog značaja.

Takođe, SoC procesori koji izvršavaju ARM instrukcije, mogu da integrišu veći broj CPU jezgara visokih performansi, kao i radnu memoriju, nešto što u ovom trenutku ne mogu da ponude x86 modeli. Pored toga, specijalno prilagođena jezgra u ovim SoC procesorima pružaju napredne funkcije koje standardna x86 jezgra trenutno ne mogu, što dovodi do bolje integracije hardvera i operativnog sistema, primećuju analitičari.

Counterpoint naglašava ugrađene AI mogućnosti Apple SoC linije procesora i veruje da se te mogućnosti mogu koristiti u situacijama većih radnih opterećenja, kao što su kodiranje i kompresija slike i videa, eliminacija šuma, prepoznavanje slike i poboljšanje glasa. Međutim, uskoro bi i Intel, kao i AMD procesori mogli dobiti slična namenska jezgra za izvršavanje algoritama veštačke inteligencije o čemu se sve više priča u kontekstu novih CPU modela. Za sada ih nemaju, a što ide na ruku ARM SoC rešenju u ovom trenutku.

ARM platforma ima potencijal da zameni Intel i AMD procesore

Counterpoint Research veruje da veliki proizvođači računara i sistem integratori, mogu da veoma lako i brzo uvedu ARM procesore prilagođene potrebi rada u njihovim modelima računara i time ih učine različitim u odnosu na konkurentske modele. Na primer, ARM procesori sa manjom potrošnjom energije se mogu koristiti za pravljenje hibridnog tablet i prenosnog računara koji su lakši i dugotrajniji u radu ako se porede sa današnjom “2-u-1” generacijom sličnih uređaja.

Kako sve više proizvođača sa ARM priocesorima ulazi na tržište, oni sve više doprinose svojim znanjem o hardveru i softveru zasnovanom na ARM arhitekturi, dodatno čineći ove računare atraktivnijim i zanimljivijim po krajnjeg korisnika. Sve veća dostupnost aplikacija i softvera zasnovanih na ARM arhitekturi, takođe će poboljšati komfor u radu korisnika, poznavanju platforme i time olakšati prelazak na ovakve računare. Očekuje se da će se prelazak na računare zasnovane na ARM arhitekturi nastaviti, a predviđa se da će njihov tržišni udeo značajno porasti u narednim godinama.

Ono što je vredno pažnje je da za sada, Counterpoint Research ne predviđa ugradnju ARM procesora u klasične desktop računare. ARM SoC procesorske platformei imaju neospornu prednost za laptop kategoriju, dok sa druge strane desktop računari imaju različite zahteve. Na primer, oni koriste prednosti visokih performansi, a potrošnja energije nije uvek presudna za desktop računare. Stoga, ostaje da se vidi da li će i koji udeo ARM dobiti na tržištu klasičnih računara.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.