Nije tajna da proizvođači Android telefona vole da inspiraciju pronalaze u super dizajnu i detaljima iPhone-a (što u prevodu znači „uglavnom ponavljajućem i već pomalo dosadnim“), ali izgleda da bi 2024-2025. mogla biti definitivno godina „iPhone 16 pandemije“.
Međutim, postoje dva intrigantna aspekta u ovoj trci da se napravi svojevrsni „Android iPhone“. Prvi je razlog… Zašto bi proizvođači Android telefona uopšte to radili?
Drugi je koliko daleko su neki proizvođači spremni da idu da bi osigurali „prelazak“ – što znači da korisnik iPhone-a kupi njihov Android telefon, umesto da nadogradi na novi iPhone.
Pixel 9, Galaxy S25, Nothing Phone 3, Oppo Find X8, Vivo X200, Xiaomi 15 i ostali vodeći Android flegšip modeli dižu lestvicu na jedan potpuno viši nivo u takmičenju koje možemo nazvati „izgledaj što više kao iPhone“
- Kao što možda već znate, Galaxy S24 serija već podseća na kvadratni dizajn iPhone-a. Zapravo, Samsung je taj potez napravio još sa Galaxy S22 serijom. Međutim, ono što bi moglo da vas iznenadi je to da će Galaxy S25 Ultra (ranije „Galaxy Note“) postati manje ravan i više zaobljen – prvi veliki dizajnerski preokret još od Galaxy Note 20 serije.
- Zatim, tu je serija Oppo Find X8, koja neće imati samo ravan ekran sa ravnim stranicama (prvi put za Oppo flegšip posle mnogo godina), već bi trebalo da dobije i „Quick button“, dugme nalik na dugo očekivano „Capture button“ koje će debitovati sa izlaskom iPhone 16 Pro serije za nekoliko dana.
- Serija Vivo X200 koja stiže iz Kine takođe se očekuje da liči na Apple flegšip sa ravnim stranicama i ravnim ekranom – ponovo je prvi put ovakav stil upotrebljen za jedan moderan Vivo flegšip.
Google je podigao kopiranje iPhone-a na viši nivo – evo zašto Pixel 9 Pro XL teži isto kao iPhone 15 Pro Max
Pored toga što je Pixel po izgledu i osećaju gotovo identičan iPhone-u (osim po ostrvu sa kamerama). Google je doslovno prilagodio masu Pixel 9 Pro XL tako da bude potpuno ista kao kod iPhone 15 Pro Max-a – 221 gram. Da, verujemo da je ovo urađeno namerno…
U stvari, idemo korak dalje i pretpostavljamo da je običan Pixel 9 teži nego što je mogao da bude samo da bi proizveo premijum osećaj. Težak je 198 grama, ili samo 4 grama više od iPhone 16 Pro modela i ima ekran od 6,3 inča. U međuvremenu spomenimo i da je Pixel 9 Pro praktično identičan.
Verovali ili ne, većina korisnika koji kupuju Pixel telefone, prelaze sa iPhone-a, dakle ne sa Samsung Galaxy-ja kao što biste mogli da očekujete. U tom kontekstu, Pixel 9 inspirisan iPhone dizajnom ima potpuni smisao. Nije opravdanje, ali svakako jeste objašnjenje.
Sviđalo se to vama ili ne, sve više Android telefona će izgledati kao iPhone, jer je to uspešna strategija
Sada… Očigledno pitanje koje treba postaviti je… Da li vredi menjati svoj brend identitet da biste pridobili iPhone korisnike?
Iskreno… Ako razmišljamo kao izvršni direktor koji pokušava da sustigne Apple-ov tržišni udeo, verovatno bi zaključili da bi to mogla biti opravdana poslovna odluka.
Sa druge strane, tehnički entuzijasta u nama se ne bi složio, a ako i vi spadate u tu kategoriju, postoje telefoni koje možete izabrati umesto „očiglednih kopija iPhone-a“.
- Odlični primeri su metalni OnePlus Nord 4, kao i Nothing – uređaji srednje klase (Nothing Phone 3 takođe dolazi sledećeg leta). Nothing Phone svakako izgleda i deluje kao iPhone, ali originalna leđa su dovoljna da ga izdvoje po prepoznatljivom izgledu.
- Motorola takođe zaslužuje pohvalu, jer bi mogla biti jedini proizvođač telefona (u 2025. godini) koji pravi premijum flegšip modele sa zakrivljenim ekranima i super hrabrim bojama i materijalima – uključujući eko kožu i bambus.
Da ne pominjemo da na tržištu sada ima dosta preklopnih telefona, koji ne izgledaju kao ni jedan iPhone jer takav trenutno ne postoji, pošto ga Applejoš uvek nije napravio, analizira Phone Arena.
Tom logikom, svi podsećaju na Nokia Lumia 630. Ona je imala baš takve linije
Ja sam pre par dana pomislio da će izgled telefona još malo da se standardizuje kao što su recimo kućišta pc računara (manje više sva ista). A unutra samo da se razlikuju komponente
odakle ti to da su kucista manje vise sva ista :) bas ih ima milion kombinacija
PC kućišta se mnogo više razlikuju od telefona. Meni su već sada svi telefoni isti. Jedva da mogu da razlikujem svoj od telefona ukućana.
Kupite maske u različtim bojama ili print slike iz lične na poleđinu maske 🤣 šalim se
Nema bolje maske od providnog sliikona. Teže je da ti ispadne iz ruke nego da ti ostane u njoj.
A dobro, nisam našao bolji primer. Ali palo mi na pamet da je to otprilike kutija neke boje u velicine, a unutra suština. A verovatno i jeste kod 90 % običnih ljudi isto kućište :). Možda je bolje poređenje bojler 😃 Valjak sa kazaljkom i lampicom
A što moraju telefoni da se razlikuju vizuelno?
Da li telefon treba da bude nekome lep ili da bude funkcionalan?
Slažem se
Poenta teksta da android kopira iphone i da to više ne može da se sakrije, od opcija pa do izgleda.
Neko kopira, većina ne, ne treba generalizovati. Pritom već preko 10 godina svi telefoni su napred ekran, nazad kamere, nemaš baš nešto prostora da se razlikuješ. Možeš razne veličine i formate ekrana, tj. telefona da imaš, gde je android u prednosti jer ima popriličan izbor. IP šta ti je tu ti je.
Često je oblik uređaja naprosto određen njegovom funkcijom. Normalno je da svi telefoni danas liče, kad obavljaju istu funkciju, kao što međusobno liče i svi frižideri, pegle, veš mašine, itd. Nekada je izgled telefona varirao, zato što su telefonima vremenom dodavane nove funkcije, kako je on rastao od proste mašine za pozive i slanje poruka u poslovni i multimedijalni kompjuter u džepu kakav je danas. Sadašnji finalni oblik je verovatno trajan, izuzev ako ga neka nova funkcionalnost koju svi požele opet pogura u nekom novom pravcu. Pogledaš recimo automobil, krenuo kao kočija sa motorom, dok nije stigao do finalnog oblika gde nema šta da se menja. Ili recimo tenk, počeo kao traktor na kog su nabacili oklop, prošao kroz gomilu raznih ideja, dok nije stigao do funkcionalno najpraktičnijeg dizajna i sad svi oblikom liče jedan na drugi.