Kineski savez za razvoj video tehnologije u 8K rezoluciji, uz podršku više od 50 vodećih tehnoloških kompanija iz Kine, predstavio je novi standard kablovske konekcije pod nazivom GPMI (General Purpose Media Interface). Ova nova tehnologija obećava ogroman napredak u odnosu na trenutno dominantne standarde poput HDMI-a, USB4 i Thunderbolt-a, nudeći do 192 Gbps brzine prenosa podataka i do 480 W isporučene snage – sve preko jednog kabla.
GPMI dolazi u dve verzije. Prva koristi klasični USB Type-C priključak i nudi do 96 Gbps brzine uz 240 W snage, što je već znatno više od USB4 standarda koji omogućava maksimalno 40 Gbps. Druga verzija koristi novi, namenski dizajniran konektor pod nazivom Type-B, preko kojeg se ostvaruje puni kapacitet od 192 Gbps i 480 W.
Poređenja radi, HDMI 2.1 omogućava brzinu prenosa do 48 Gbps, ali bez ikakve isporuke napajanja, dok Thunderbolt 5 ostaje na 80 Gbps i 240 W snage. GPMI ne samo da nadmašuje ove standarde, već omogućava i dodatne funkcionalnosti koje uključuju brzo buđenje uređaja, dvosmernu komunikaciju, podršku za višestruke tokove podataka i potpunu zaštitu tokom prenosa.

Zanimljivo je da GPMI Type-C verzija već ima licencu USB-IF organizacije, što otvara vrata njegovoj kompatibilnosti sa postojećim USB-C portovima, barem u ograničenoj formi. S obzirom na to da većina savremenih uređaja već koristi USB-C za punjenje i prenos podataka, ova kompatibilnost bi mogla značajno ubrzati prihvatanje novog standarda.
Standard takođe podržava HDMI-CEC, što omogućava korisnicima da više povezanih uređaja upravljaju pomoću jednog daljinskog upravljača. Osim toga, GPMI omogućava i “daisy chaining”, tj. lančano povezivanje više uređaja bez potrebe za dodatnim kablovima i portovima.
Plan razvoja predviđa da se GPMI prvo primeni u potrošačkoj elektronici, zatim u automobilskoj i transportnoj industriji, a na kraju i u industrijskim aplikacijama. Iako za sada nije poznato kada će prvi uređaji sa GPMI standardom postati dostupni, niti koliki je maksimalni domet kablova, tehnologija je već izazvala veliko interesovanje, posebno među proizvođačima koji žele da smanje broj kablova bez kompromisa u pogledu snage i brzine prenosa.
Kompanije kao što su TCL, HiSilicon, Hisense i Huawei vide ovaj standard kao priliku da Kina postane vodeća sila u razvoju budućih kablovskih interfejsa. Ostaje da se vidi da li će GPMI moći da se izbori za mesto na globalnom tržištu, posebno van Kine, gde konkurencija i standardizacija igraju ključnu ulogu. Ipak, ukoliko uspe, mogao bi postati ozbiljna konkurencija etabliranim tehnologijama i korak ka univerzalnijem, efikasnijem digitalnom povezivanju, prenosi Tech Spot.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji