Koliko jako napajanje vam treba za novi računar?

Večito pitanje vam je nad glavom svaki put kada krenete u sklapanje računara sa novim komponentama – koliko jako napajanje mi je potrebno?

Sa poboljšanjem performansi današnja generacija centralnih i grafičkih procesora, raste i potrošnja energije. Uprkos boljoj efikanosti tj stepenu iskorišćenja upotrebljene energije, izbor napajanja nije stvar preko koje treba olako preći. Zato je jedno od nahvažnijih pitanja – koliko jako napajanje vam treba za vaš novi računar? U suprotnom može biti izvor mnogobrojnih problema i kvara kompletnog računara.

Neki od korisnika su uverenja da su napajanja od 500 W sasvim dovoljna za napajanje sistema u kome rade GeForce RTX 3090 grafičke karte. Rezultat je gubitak napajanja u roku od nekoliko minuta.

Koliko jako napajanje mi treba za moj računar?

MSI je zbog toga objavio kompletnu tabelu kombinovanja odgovarajućih modela centralnih procesora i grafičkih karti sa napajanjima potrebne snage.

Posebno je skrenuo pažnju na jedan detalj i modele procesora sa prikriveno velikom potrošnjom. To su modeli sa malim TDP faktorom od 65 W, procesori kao što je Core i7 12700k i prodaje se kao energetski efikasna verzija čija je potrošnja od 65 W moguća, ali samo na niskoj frekvenciji od svega 2.1 GHz. Kada procesor uđe u fazu automatskog overklokinga, potrošnja raste i značajno je veća od navedenih 65W.

Slično je i sa AMD Ryzen modelima od 65 W. Ukoliko poželite da rade na visokim frekvencijama, morate povećati TDP limit potrošnje. Modeli sa više jezgara znaju tada da povuku značajno preko 100 W električne energije.

Slično se ponašaju Intel Core “K” modeli, kao i Ryzen “X” procesori “7” i “9” serije koji tokom overkloking ubrzanja lako mogu da povećaju potrošnju do granice od 250-300 W.

Kada su u pitanju High End Desktop platforme na bazi AMD Threadripper i Intel HEDT procesora, potrošnja je još veća i tada se mora obratiti posebna pažnja na izbor napajanja.

Velika tojka iz serije ”9” zahteva napajanja snage 1000 W

Pošto postoji veliki izbor različitih kombinacija procesora i grafičkih karti, MSI je dao tabelu i sumirao na najlakši način kako da u datoj kombinaciji centralnog procesora i grafičke karte, najlakše izaberete napajanje potrebne snage:

Kao što možete videti, lista zapoćinje sa Nvidia GeForce RTX 40 grafičkim kartama gde je stvarna potrošnja RTX 4090 modela od 450 W na prvi pogled zaista velika. U zavisnostio od kombinacije centralnog procesora, ukupna snaga potrebnog napajanja i nije tako velika koliko se to na prvu može učiniti.

Samo u slučaju korišćenja Intel Core i9 i AMD Ryzen R9 sa maksimalnim brojem jezgara potrebna su napajanja od 1000 W, dok u slučaju korišćenja GeForce RTX 4080 i RTX 4070 Ti zahtev se smanjuje na prisustvo modela izlazne snage od 850 W.

Na kraju se može sumirati da samo u slučaju kada gejmeri koriste tzv veliku trojku iz serije “9”, dakle AMD Ryzen R9Intel Core i9 i RTX 4090/3090 nema razmišljanja, potrebno je napajanje od 1000W. U slučaju jačeg procesora poput AMD Threadripper i Intel Core XE modela, zahtev se penje na prisustvo ispravljača snage 1300 W.

Čak i u slučaju najmanje zahtevnog GeForce RTX 3050 uparenog sa Intel Core i5 ili Ryzen R5 procesorima, predloženi minimum napajanja je 500W, dok je bolje koristiti onaj od 750 W , a preporučuje se i napajanje snage 850W.

Ova informacija je objavljena u svrhu pripreme dolaska nove generacije napajanja sa ATX 3.0 specifikacijama. Ona će konačno doneti masovnu upotrebu zasebnih nastavaka sa 12VPWR konektorom za napajanje sa mogućnošću isporuke 450-650 W isključivo za grafičku kartu.

Izvor: Weibo

Foto: Shutterstock

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.