Prvo, šta je trošenje SSD-a?
Svaki put kada na SSD-u snimite tj upisujete podatke, trošite memorijske ćelije koje se koriste za čuvanje informacija. Čitanje ovih ćelija ne izaziva trošenje, ali energija koja se koristi za promenu stanja ćelije čini je manje sposobnom da zadrži podatke, svaki put kada se to dogodi.
Postoji nekoliko tipova SSD memorijskih ćelija: SLC je najizdržljivija, a zatim dolaze MLC, TLC i QLC, koje mogu da skladište više bitova informacija po pojedinačnoj memorijskoj ćeliji, ali se brže troše. SLC je najbrža i najizdržljivija, ali je i najskuplja, jer zahteva više ćelija (memorijskih čipova) da bi se postigao, na primer, kapacitet SSD-a od 1 TB.
Kao što pokazuje tabela kompanije Kingston, razlika je dramatična u tome koliko ciklusa pisanja svaki tip ćelije može da izdrži. SLC ćelije izdržavaju oko 100.000 brisanja, MLC samo 10.000, TLC 3.000, dok QLC može da podnese svega 1.000 ciklusa.
3D NAND memorija dodatno komplikuje priču
3D NAND tehnologija je omogućila pad cena SSD-ova. Ova tehnologija omogućava memorijskim ćelijama da budu “složene” u tri dimenzije, što značajno povećava gustinu pakovanja tranzistora tj memorijskih ćelija i snižava troškove proizvodnje, slično kao kada se prave zgrade umesto kuća kako bi se smestilo više ljudi na istom prostoru.
Moderni SSD-ovi se teško kvare, čak i kada namerno pokušavate da ih oštetite
Tokom godina testiranja SSD uređaja, postojali su pokušaji da se namerno izlože intenzivnim procesima pisanja kako bi se videlo koliko zaista mogu da izdrže. Najpoznatiji test takve vrste uradio je Techreport, gde je šest SSD-ova podvrgnuto namernom trošenju. Trebalo je više od 18 meseci da se unište svi diskovi u testu.
Na kraju, većina tih diskova uspela je da zapiše više od petabajta podataka, što je daleko iznad deklarisanih vrednosti. SSD-ovi su opremljeni “rezervnim” ćelijama koje se aktiviraju kada postojeće počnu da slabe, kao i algoritmima koji raspodeljuju podatke ravnomerno, što produžava vek trajanja SSD uređaja.
Vredi napomenuti da je ovaj test rađen pre oko jedne decenije, a najnovije generacije SSD-ova su mnogo izdržljivije i pametnije u pogledu rasporeda podataka.
Nema razloga za brigu
Baš kao mehanički diskovi, SSD-ovi mogu se pokvariti iz različitih razloga. U proseku, vaši SSD-ovi će verovatno trajati mnogo duže od deklarisanog broja ciklusa pisanja. Ono što može ubrzati njihovo trošenje jeste pregrevanje, što je veliki problem u data centrima gde temperature mogu biti veoma visoke.
Sve dok imate dobro hlađenje u vašem sistemu i koristite odgovarajući hladnjak za SSD, ne bi trebalo previše da brinete. Moderni SSD-ovi takođe imaju ugrađene mehanizme za smanjenje performansi ako se pregreju, čime štite sebe u slučaju nedovoljno dobrog hlađenja, piše XDA.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji