Ubitium razvija univerzalni RISC-V procesor koji integriše CPU, GPU, DSP i FPGA

Startup Ubitium uvodi univerzalni RISC-V procesor koji integriše CPU, GPU, DSP i FPGA u jedinstvenu arhitekturu, omogućavajući primenu u bilo kom računarskom zadatku

Ubitium razvija univerzalni RISC-V procesor koji integriše CPU, GPU, DSP i FPGA

Industrija poluprovodnika već više od 50 godina oslanja se na Tomasulo algoritam, koji je IBM predstavio još 1967. godine, za izradu specijalizovanih procesora i čipova prilagođenih određenim zadacima. Sada, startup Ubitium, osnovan od strane veterana ove industrije, donosi novu tehnologiju koja obećava da će promeniti pravila igre.

Njihov univerzalni RISC-V procesor konsoliduje sve računske zadatke na jedan, pristupačan čip, nudeći rešenje koje bi moglo značajno uticati na oblasti poput ugrađenih sistema i robotike, gde cena hardvera često ograničava primenu naprednih tehnologija.

Brisanje granica između specijalizovanih računarskih zadataka

Ubitiumov univerzalni procesor je dizajniran tako da bude skalabilan, podržavajući čitavu liniju čipova različitih dimenzija, ali sa zajedničkom mikroarhitekturom i softverskim okruženjem. Ovo omogućava korisnicima da šire svoje aplikacije bez potrebe za promenom osnovnog razvojnog procesa.

Neutralni dizajn procesora prema vrsti radnog opterećenja omogućava primenu u bilo kojem računarskom zadatku, pojednostavljujući hardverske zahteve i smanjujući troškove.

Kompanija je do sada prikupila 3,7 miliona dolara početnog finansiranja, što će ubrzati razvoj prototipova i početnih razvojnih kompleta. Prvi komercijalni procesori planirani su za lansiranje 2026. godine.

“Paradigmatska promena za eru veštačke inteligencije”

Hyun Shin Cho, izvršni direktor kompanije Ubitium, naglašava revolucionarni potencijal univerzalnog procesora:
 “Industrija procesora, vredna 500 milijardi dolara, počiva na ograničenjima između različitih računarskih zadataka. Mi brišemo te granice. Naš Univerzalni procesor integriše CPU, GPU, DSP i FPGA u jedan čip i jednu arhitekturu. Ovo nije samo inkrementalni napredak – ovo je potpuna promena paradigme. Ovo je procesorska arhitektura koja je potrebna eri veštačke inteligencije.”

Cho je dodao da kompanija vidi budućnost u kojoj jedan procesorski dizajn može obavljati zadatke od malih ugrađenih sistema do visoko-performantnog računanja, bez potrebe za specijalizovanim hardverskim prilagođavanjima.

“Predugo smo prihvatali da inteligentni uređaji moraju biti složeni – sa više procesora, razvojnih timova i beskonačnim izazovima integracije. Danas to menjamo,” zaključio je Cho.

Ova tehnologija ima potencijal da redefiniše način na koji razmišljamo o procesorima i njihovoj ulozi u razvoju inteligentnih uređaja, čineći ih dostupnijim i funkcionalnijim nego ikad pre, piše TechRadar.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi