ABIT AN7

ABIT AN7

Iako je Socket A platforma realno na zalasku svog tržišnog života, proizvođači i dalje pružaju veliku podršku popularnom Athlon XP procesoru. I dok je sasvim uobičajeno da se pojavljuju sve jeftinije ploče kako se Athlon XP spušta u niži tržišni segment, iznenadila nas je pojava naslednika odlične Abit NF7-S ploče. Predstavljamo Abit AN7...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Opšte je poznato šta ime Abit znači u krugovima entuzijasta. Dugi niz godina njihove ploče su „broj jedan“ kada je ubrzavanje sistema iznad zvanične specifikacije u pitanju (popularno rečeno: overkloking). Overkloking zavisi od mnogo faktora, vremenom je prestao da bude „jeftin sport“, ali je svakako dobra zabava za veliki broj računarskih entuzijasta. I dok je VIA dominirala na tržištu Socket A čipsetova Abit je imao rešenja koja su u samom vrhu. Setimo se samo više nego uspešnih, KR7 i KX7-333 matičnih ploča sa kojima su još u to vreme postizane brzine sistemske magistrale za mnoge proizvođače nepojmljive i do dan danas. Smena na tronu lidera Socket A čipseta desila se jako brzo, pre svega zahvaljujući izuzetnom kvalitetu nVidia nForce 2 čipseta. Abit je imao spreman odgovor i bacio je karte na sto promocijom NF7-S matične ploče. Kao i svaki novi prozvod, ni novi nVidia čipset nije bio lišen dečijih bolesti. Samim tim i proizvodi bazirani na njemu nosili su breme tih nedostataka. Tako je i Abit sa modelom NF7-S prešao trnovit put od prosečne nForce2 ploče koja je tek u reviziji 2.0 uspela da postane najbolja nForce2 matična ploča na tržištu. Ovu smelu kostataciju potkrepljujemo vanserijskim kvalitetom izrade dotičnog modela, veoma bogatom opremom, odličnom podrškom od strane proizvođača. Kao kulminacija svega toga došlo se do situacije u kojoj su vrhunske vrednosti sistemske magistrale, a koje su isključivo merilo „overklokabilnosti“ jedne matične ploče, postizane isključivo sa popularnom Abit nForce 2 pločom. Istini za volju, EPoX neprestano diše za vratom i takođe ima u ponudi vrhunske ploče, ali nijanse koje daju poseban ton celoj priči su ipak na strani Abit-a. Nisu retki modeli NF7-S matičnih ploča koje rade na brzini sistemske magistrale većoj od 250 MHz, a autor teksta je imao priliku da vidi i modele koji uspevaju da „razviju“ čak i 270 MHz FSB-a! Ako se ima u vidu da retko koja nForce 2 ploča uspeva da dostigne „magičnih“ 250 MHz onda je sasvim jasno zašto je Abitov slogan „Built for Overclockers by Overclockers“ sasvim na mestu. Nije lako nadmašiti samog sebe, pa je utoliko veće očekivanje od AN7 modela čiji prikaz upravo čitate. Nova nForce 2 ploča popularnog tajvanskog proizvođača je stigla u trenutku kada se sve veći broj proizvođača okreće ka novoj AMD 64-bitnoj platformi uz neizbežni Intel asortiman. Da li je Abit sa istom ozbiljnošću pristupio dizajniranju svoje nove Socket A perjanice ?

      Luksuzno pakovanje Već na prvi pogled, matična ploča AN7 je nosilac novog imidža koji Abit pokušava da veže za svoje ime. Luksuzna ambalaža u kojoj se krije veliki broj „sitnica koje zivot znače“ nisu zaobišle ni ovaj model. Taj trend je započet svojevremeno promocijom ultra-skupih, ali i veoma kvalitetnih modela iz Max serije koju autor teksta voli da nazove „ekskluzivom ekskluzive“. Kod AN7 modela „Max ekskluziva“ prisutna je samo u tragovima. Naime, sistem pakovanja proizvoda po kome se kablovi, priručnici, bracketi i sl. pakuju u posebne, manje, kutije je prvi put promovisan upravo sa Max serijom, a danas je postao standard i po tome je Abit stao rame uz rame sa velikanima kao što su ASUS, MSI ili Gigabyte koji su poznati po izdašnosti pratećeg paketa kada su matične ploče u pitanju.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      U kutiji dosta većih dimenzija nego što je to uobičajeno, pronašli smo čak tri priručnika od kojih je jedan upustvo za montažu ploče i pored procesa asembliranja ploče u kućište, opisuje i raspored komponenti na samoj ploči uz shematski prikaz svih raspoloživih konektora na novom Abit-ovom proizvodu. Sledeće upustvo će vas uvesti u mogućnosti same ploče, dok će u posebnom priručniku novi vlasnik AN7 ploče moći da se informiše o majkro guru opcijama koje su unikatna osobina svih novih Abit matičnih ploča. Naravno, od proizvođača ovog ranga očekuje se i da ponudi sve potrebne prateće kablove, a Abit se nije oglušio na te legitimne zahteve korisnika širom sveta. Kako ploča ima specifičan raspored konektora u paket je morao biti uključen i dodatni lim za zadnju stranu kućišta što je uobičajeno u poslednje vreme. Kako ploča ima na sebi i SATA RAID kontroler, ponuđen je i adapter za napajanje SATA diskova, pošto je sa promocijom SATA specifikacije izmišljena ko zna koja u nizu “rupa u saksiji” i promenjen je konektor za napajanje hard diskova, iako se diskovi mogu napajati i preko običnog Molex-a. Bilo kako bilo, rat protiv vetrenjača nije moguć, pa je adapter od velike koristi ukoliko nemate neki SATA hard disk koji na sebi ima oba tipa konektora za napajanje.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Naravno tu je i CD sa svim potrebnim drajverima i velikim brojem pratećih korisničkih programa koji će biti opisani kasnije. Ukoliko često menjate komponente u kućištu od koristi će biti nalepnica na kojoj je data shema matične ploče. Možda će izgledati kao “traženje dlake u jajetu”, ali proizvođač je mogao, po ugledu na ASUS i MSI da ponudi i nalepnicu za kućište pošto korisnici vole da stave do znanja da u svom kućištu imaju ekskluzivan hardver što Abit matične ploče svakako jesu. Na samom dnu paketa, u neuglednoj kesi, nalazi se nova matična ploča kompanije Abit – AN7.

      Izgled Sama ploča dosta podseća na popularni NF7-S 2.0 model. Izrađena na narandžastom PCB-u koji je promovisan sa revizijom 2.0 prethodne Abit nForce 2 ploče, AN7 pleni atraktivnim izgledom. Nije se išlo u krajnost kada je izgled u pitanju, ali svakako jeste kada je kvalitet izrade u pitanju.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Iskusno oko će se verovatno prvo fokusirati na naponsku jedinicu koja je u ovom slučaju u skladu sa Abit reputacijom. Čuveni Rubycon kondenzatori kapciteta 3300mF su poređani oko socketa obezbeđujući stabilno napajanje vašeg procesora. Trofazna filtracija napona struje koja se isporučuje procesoru će stabilnost podići na još viši nivo. Da ni to nije bilo dovoljno “overklokerima iz Abit-a” dokazuje prisustvo ATX 12 konektora koji je obavezan kod Intel P4 ploča, a usvojen je i od strane proizvođača Socket A ploča namenjenih entuzijastima.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Hladnjak na northbridge-u je blago modifikovan u odnosu na onaj koji smo videli (a u slučaju autora teksta i zamenili) na Abit NF7-S ploči. Fan ima varijabilni broj obrtaja kojim se upravlja putem FanEQ sistema koji je implementiran u BIOS ploče i u mGuru softver. Prvu zamerku izgledu ploče smo našli u ovom delu štampe, a tiče se izuzetno loše pozicije ATX konktora koja će potencijalno biti otežavajuća za pravilno hlađenje procesora, jer je vrlo moguće da će korisnik naponski kabal za ploču koji ide iz napajanja morati da postavi direktno iznad ventilatora koji hladi procesor. Iako se to neće drastično odraziti na sistem efikasnost hlađenja, ne možemo se oteti ustisku da je proizvođač mogao i srećnije da reši ovu situaciju – pogotovu ako se uzme u obzir da je i NF7-S imao sličan problem.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Sledeća zamerka odnosi se na malo rastojanje između memorijskih podnožja i AGP slota, a što može zasmetati prilikom montaže većih grafičkih kartica, kakve su da stvar bude još gora, čest izbor naprednih korisnika. Potvrda naših strepnji je usledila odmah pošto smo u AGP slot postavili GeForce FX5900 karticu i bili lišeni mogućnosti da nakon toga instaliramo memoriju u slotove. Usledilo je uklanjanje grafičke kartice iz AGP slota, pa ubacivanje memorije i ponovno vraćanje kartice na svoje mesto. To nije problem kada se ploča montira prvi put, ali će zato svaka naredna intervencija vezana za promenu memorije za sobom povlačiti potrebu premeštanja grafičke karte ukoliko ne želite da reskirate i oštetite memorijska ležišta.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Iako su konektori za stare ATA133 diskove pri dnu ploče (ako posmatramo orijentaciju ploče kada je ona monitrana u kućištu) zanimljivo je da su zalemljeni na specifičan način tako da su okrenuti u ravni sa samom pločom, a ne pod normalnim uglom u odnosu na nju. Izbegnuta je nesrećna situacija koju smo često viđali kod novih matičnih ploča i FDD konektor je postavljen na gornju stranu ploče. Može se diskutovati da li je to dobra pozicija za ovaj konektor, ali je to ipak, možemo slobodno reći, beznačajan elemenat u današnje vreme. SATA konektori su na standardnim pozicijama – nedaleko od petog PCI slota. Kod AN7 ploče, kao i kod većine full ATX nForce2 ploča koje smo imali prilike da vidimo implementirano je pet PCI slotova. VIA ploče su po tom pitanju u prednosti i imaju slot više – dakle šest. Ovom prilikom moramo pohvaliti još jedno rešenje Abit-ovih projektanata. Naime AGP slot je dosta udaljen od prvog PCI slota, pa tako grafičke kartice koje na sebi imaju masivno hlađenje, a koje su sve češće na tržištu, najverovatnije neće zauzeti jedan dragoceni PCI slot (posebno značajno u situaciji kada već u startu sa NF2 pločom imate PCI slot manje).

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Osim što se pored petog PCI slota nalazi Silicon Image Si3112 SATA RAID kontroler tu je Abit smestio i dijagnostički panel koji će sve vreme, po ugledu na EPoX ploče, prikazivati dvocifrene kodove i koji će u slučaju problema ukazati na njegove uzroke. Pohvalno.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Posmatrajući dalje layout ploče uočavamo čak pet konektora za fanove na ploči od kojih je jedan zauzet ventilatorom za northbridge. Dobro je što je za vezu ventilatora koji hladi northbridge i matične ploče odabran tropinski konektor, jer to omogućava veoma laku zamenu istog ukoliko se za time ukaže potreba. Rezime ovog dela bio bi sadržan u konstataciji da je layout AN7 ploče uspešno izbalansiran između nekoliko očiglednih neodstataka i odličnih rešenja koja je Abit obezbedio u cilju zadovoljenja potreba naprednih korisnika.

      AN7 specifikacija Matična ploča koja je tema ovog teksta bazirana je na nVidia nForce 2 Ultra 400 čipsetu koji predstavlja rešenje predviđeno za 400 MHz FSB Socket A procesore čiji je jedini predstavnik Athlon XP sa model ratingom 3200+. Naravno, omogućena je upotreba bilo kog Socket A procesora, bilo da se radi o Duron ili Athlon familiji procesora. Takođe, obezbeđena je podrška za dvokanalni, tačnije 128-bitni rad sa memorijom, ali K7 procesori zbog prirode svoje arhitekture, ne profitiraju previše od ovog načina rada sa memorijom. Jedna od stvari koje Abit ističe u prilog ovoj ploči je i podrška za Raid konfiguraciju SerialATA diskova posredstvom Silicon Image 3112 čipa. Upotreba npr. dva Maxtor SATA diska sa 8 MB keša u Raid0 režimu će na početku ovako kreiranog RAID diska probiti barijeru od 100 MB/s kada je transfer u pitanju. Prosečan transfer po popularnoj SiSoft Sandra-i će biti preko 60 MB/s, a sličnu vrednost će utvrditi i daleko pouzdaniji HD Tach 2.7. Dakle, Raid kontroler će vam pomoći da delimično premostite glavno usko grlo današnjih računara – spor HDD podsistem. Kada je zvučna podrška u pitanju implementiran je najnoviji ALC658 AC97 codec koji je zaduzen za dekodiranje zvuka koji generiše MCP-T (SoundStrom) što se donekle razlikuje od rešenja koje smo imali prilike da vidimo kod prethodne verzije ABit nForce2 ploče. Ponuđen je solidan drajver koji će omogućiti dobru kontrolu nad parametrima reprodukcije. Pored analognih priključaka za zvuk, obezbeđen je i SPDIF ulaz i SPDIF izlaz na samoj ploči, što nije tako uobičajeno rešenje. Ipak, skloni smo da preporučimo neko zvučno rešenje u vidu PCI kartice kao što je Creative Sound Blaster Audigy ES ili Audigy 2 ZS, mada je ova druga zvučna kartica dosta skuplja od cele AN7 matične ploče. Od uobičajenih priključaka postoje četiri USB 2.0 porta, jedan firewire, mrežni priključak za koji je zadužen Realtek RTL8201BL čip koji je postao standard kada su matične ploče sa 100 MB/s LAN podrškom u pitanju. Zvezda ove “Abit Engineered” matične ploče je svakako Abit µGuru čip ispod čije nalepnice se krije Winbond logotip. Dakle kompanija Winbond je za Abit izradila specijalno prilagođeni monitoring čip koji obezbeđuje nekoliko zgodnih opcija koje će biti zanimljive prevashodno manje iskusnim korisnicima kojima Abit pokušava da se približi sa sa svojim novim pločama. Kada je BIOS ploče u pitanju on je jako sličan onome koji smo imali prilike da vidimo na NF7-S ploči, a koji je detaljno prikazan u testu te ploče na našem sajtu. Nekoliko značajnih promena pretrpeo je SoftMenu kome je sada omogućeno podešavanje vrednosti napona za procesor na 2.313V (imajte u vidu i to da ploča dodaje malo napona!), memorije na čak 3.2V, northbridge-a do razumne granice od 1.75V i napona AGP slota do 1.65V. Dakle date vrednosti obezbeđuju solidnu osnovu za “ozbiljan” overklok. Postoji opcija “OC on the Fly” čijim izborom ćete se lišiti potrebe da čekate reset da bi novoizabrane vrednosti iz SoftMenu-ja bile aktivirane.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Sledeća zanimljivost u BIOS-u ploče tiče se mogućnosti snimanja čak pet profila sa setovanjima iz BIOS-a i njihovo naknadno brzo pozivanje. Zgodna stvar pomoću koje možete npr. podesiti overklok setovanje za igranje zahtevnih igara, ali i “downclock” setovanje za gledanje filmova i slušanje muzike kako bi se izbegla potreba za hlađenjem komponenti brzim ventilatorima, a što će u kombinaciji sa FanEQ opcijom biti zgodno rešenje…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Dakle kao što smo spomenuli FanEQ omogućava definisanje margina na kojima će se vršiti ubrzavanje ventilatora na njihovu punu brzinu i usporavanje istih u zavisnosti od trenutne temeperature sistema. Brzinu ventilatora u ovim režimima podesićete tako što ćete definisati na kojoj će voltaži oni raditi kada su usporeni, a na kojoj kada je potrebno da rade punom brzinom…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Valja napomenuti još i to da za razliku od većine ploča koje imaju 4-bitne množioce, Abit ploče imaju 5-bitne množioce, pa je time maksimalna vrednost ovog važnog elementa, kada je overklok u pitanju, moguće podesiti na znatno višu vrednost…

      Do You Guru? Yes I Do! Abit µGuru (majkro guru) predstavlja jednu od Abit Engineered tehnologija na koju nam marektinško odeljenje ove poznate kompanije u poslednje vreme posebno skreće pažnju. Sam µGuru prožima kako specijalno prilagođeni AWARD BIOS, tako i prateći softver. Abit-ov Guru sistem se sastoji od sledećih šest elemenata koje ćemo u ovom delu posebno opisati… • Abit EQ • ABit OC Guru • ABit FlashMenu • ABit Audio EQ • ABit FAN EQ • ABit Black Box Do µGuru opcija se po instalaciji ovog sistema sa pratećeg CD-a može pristupiti kako iz start menija putem ikonica, tako i posredstvom ikone u systray-u…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Prvi elemenat sistema, ukoliko idemo redosledom koji je napravljen u meniju kojim se elementi ovog sistema pozivaju iz systray-a, je Abit EQ softver. Radi se o već viđenom (pogledajte prikaz Abit DigiDice barebone sistema na našem sajtu) sistemu za monitoring vitalnih parametara sistema kao što su temperature procesora, broj obrtaja ventilatora i sl. Softver pleni atraktivnim dizajnom i solidnom funkcionalnošću, mada je ekran na kome se podaci prikazuju pomalo velik…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Sledeći član društva „Abit-ovih Gurua“ je OC Guru . Radi se o programu sličnom onom koji je nVidia predstavila kao podršku za ploče bazirane na njenom nForce 2 čipsetu. Dakle, OC guru omogućava oveklokovanje iz Windows-a i to na vrlo jednostavan način – pomeranjem slajdera i izborom opcija iz padajućih menija…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      FlashMenu je softver koji je dostupan za skoro sve novije Abit ploče i omogućava lako i brzo flešovanje BIOS-a ploče direktno iz Windows-a. Program će se sam povezati na Abit-ov FTP server u potrazi za novom verzijom BIOS-a, skinuće ga i nakon toga upisati njegov sadržaj u ploču…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      FanEQ je softverski ekvivalent za istoimenu, a već spomenutu u ovom tekstu, opciju u BIOS-u. Dakle automatska ili ručna kontrola broja obrtaja vetilatora se obavlja posredsvom ovog utility programa…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      I na kraju, ako imate neke probleme u radu sa pločom možete se požaliti direktno tvorcu vaše ploče preko BlackBox softvera…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Dakle, kao što ste mogli da pročitate sve ove opcije se sreću i kod drugih proizvođača. Overklok iz Windows-a omogućavaju odavno Gigabyte i MSI. Kontrolu broja obrtaja sistemskih fanova ASUS nudi kako u BIOS-u tako i u vidu dodatnog progama za Windows. Flash BIOS-a iz Windows-a smo takođe videli na GA, MSI i ASUS pločama. Ipak, za sada je jedino Abit sve te neosporno korisne opcije objedinio u jedinstven sistem.

      Testovi i utisci u radu Ploču smo testirali sa sledećim komponentama:

      Procesor

      – AMD Athlon™ XP 3200+

      Memorija

      – 512 MB DDR400/PC3200 (2-5-3-3, Dual Chanell)

      Hard disk

      – Maxtor DiamondMax8 40 GB 7200 RPM

      Grafička karta

      – Microstar GeForce FX5900SP-VTD128

      Zvučna karta

      – Creative Labs Sound Blaster Live! 5.1 Player

      CD-RW uređaj

      – LG GCE 8400B

      Izvor napajanja

      – Chieftec Scorpio TX-10-BD – 360w PFC

      Monitor

      – Samsung SyncMaster 957DF

      Operativni sistem

      – Windows XP Professional (SP1, DirectX 9.0b)

      Drajveri

      – nVidia nForce 3.13, nVidia ForceWare 56.56

      Uočljivo je da je Abit uspeo da napravi nešto bržu ploču nego što je to NF7-S. Test brzine sistemske magistrale pokazuje izvesno odstupanje za 0.5 MHz u odnosu na predviđenu vrednost ovog parametra…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Ipak, ista je situacija i sa NF7-S 2.0 pločom koju smo suprostavili testiranoj AN7 ploči tako da brzinska razlika ne potiče od „prljave igre“.

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Overclocking Kada je overklok u pitanju, tokom testiranja nismo imali previše sreće. Naime naš procesor je na AN7 ploči bio u potpunosti zaključan, iako smo na NF7-S ploči sasvim regularno mogli da menjamo množioce sa ovim primerkom procesora. Samim tim, maksimalni FSB koji smo postigli sa testiranim primerkom ploče je bio svega 221 MHz kada je procesor radio na 2431 MHz. Problem zaključanog Athlon-a nije rešio ni najnoviji BIOS (uz ploču je stgla predzadnja verzija) tako da smo za veći overklok poduhvat ovog puta ostali uskraćeni. Ploča je pokazala i izvesne nekonzistentnosti po pitanju podešavanja vrednosti napona procesora tako što je ponekada puštala napon procesoru od čak 2.1V, pri čemu bi se sistem za vrlo kratko vreme gasio, jer bi temperatura CPU-a vrlo brzo prešla 75C. Barem smo ako nišra drugo, videli da termalna zaštita na novim AMD procesorima besprekorno funkcioniše! Takođe, za razliku od NF7-S modela, sadržaj BIOS-a bi se brisao ukoliko bi posle neuspešnog overkloka isčupali napojni kabal iz napajanja što je zgodno rešenje za početnike. Naravno, ostavljena je i mogućnost da dok je ploča pod naponom (dakle na njoj svetli kontrolna dioda), uradite clear CMOS čime će se obrisati samo sadržaj SoftMenu sekcije čime ćete biti u mogućnosti da ponovo probudite ploču, bez gubljenja ostalih podešavanja kojih kod ovakvih ploča ima zaista puno. Utisci…

      karakteristike, statistike, abit an7 maticne ploce

      Možemo rezimirati da je Abit napravio vrlo solidnu ploču, ali korisnici koji već poseduju dobru nForce 2 ploču apsolutno nemaju razloga da istu menjaju za AN7 model. To posebno važi za brojne vlasnike NF7-S ploče čiji je AN7 naslednik, jer osim mGuru opcija novi Abit ne donosi puno toga – čak naporotiv, mogli bismo reći da je u pitanju NF7-S sa pridodatim Guru opcijama, koje nisu beskorisne ali se bez njih može preživeti, jer već postoje programi koji obavljaju iste funkcije i na NF7-S ploči (SpeedFan, nVidia SystemUtility, Abit FlashMenu itd…). Ipak, ukoliko kupujete novu ploču, svakako da vaš izbor treba da uključi u razmatranje i AN7 model, jer se nesumnjivo radi o nešto naprednijoj ploči nego što je to NF7-S model. Da li je veća overklok margina na AN7 ili NF7-S pločama, ne može se egzaktno utvrditi jer to zavisi od slučaja do slučaja. Matičnu ploču za potrebe testa ustupio “Bel Computers“, distributer ABIT-a za područje SCG

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test