Petar Gredelj Statistika Benchmarka jasno govori da su testovi ABIT-ovih matičnih ploča na našem sajtu uglavnom najčitaniji. Teško je to objasniti na pravi način, bez obzira na zaista sjajne modele ovog proizvođača koje smo imali prilike da testiramo prethodnih godina. Tržišni udeo ABIT-a kod nas je i dalje vrlo mali ako uzmemo prodaju u globalu – teško da iznosi i 5 procenata. No to je prvenstveno posledica katastrofalno loše politike ovog proizvođača kada su u pitanju takozvane “lite” ili OEM varijante; na tom polju ABIT već veoma dugo ima uglavnom vrlo slabu i izrazito nepovoljnu ponudu.
Međutim, kada bi posmatrali isključivo retail prodaju ABIT-a kod nas, gde prvenstveno mislim na prodaju top modela sa najnovijim čipsetovima, situacija bi po ovog proizvođača bila znatno povoljnija. Svi dobro znamo da je mnoštvo ABIT matičnih ploča bilo pravi bestseler (makar među posetiocima Benchmark sajta) prethodnih godina na našem tržištu. Nikakvo čudo, u pitanju su bili modeli ponekad i drastično brži od ostalih, uglavnom sa dosta luksuznim paketom opreme, nenadmašni po pitanju overclocking sposobnosti, na žalost – vrlo često i preskupi. Ne svaljujte krivicu na distributera, kako većina nas ima običaj da čini na “prvu loptu”. ABIT-ova politika je jednostavno takva, rešili su da “gađaju” određeni segment na tržištu i to im ne možemo zameriti. Na svakom tržištu postoje razlike i verujem da ćete se složiti da ABIT matične ploče i nisu za svakoga. Njihove mogućnosti će iskoristiti na pravi način samo zahtevni korisnici kojih na žalost, kod nas još uek nema u dovoljnom broju.
ABIT IC7 MAX 3 Ako smo već u uvodnom delu pomenuli da je većini posetilaca Benchmarka dobro poznata produkcija ABIT-a, onda ne treba posebno govoriti o prestižnoj seriji matičnih ploča ovog proizvođača pod imenom MAX . Ova serija koja se svojim neobičnim rešenjima u mnogome razlikuje od konkurentske ponude na tržištu, egzistira već skoro dve godine. Po pravilu, matične ploče sa sufiksom MAX izlaze na tržište par meseci nakon preliminarnih modela u ponudi proizvođača i predstavljaju vrhunac ABIT-ove ponude.
Nekada su se ABIT MAX matične ploče mogle smatrati čak i po malo ekstravagantnim: u sećanju nam je još uvek prvi prispeli primerak ovakve matične ploče (KT333 model ako se ne varam). U to vreme, matična ploča bez ijednog PS2, serijskog ili paralelnog porta, ali zato sa pravom hrpom USB, firewire i IDE priključaka, zaista se mogla smatrati ako ništa drugo, onda makar neobičnim rešenjem… Iako je i taj model nešto kasnije modifikovan, karakteristika MAX serije matičnih ploča i dalje je ostala neka vrsta ekstravagancije. Tako dolazimo i do modela IC7 MAX3 modela matične ploče sa 875P čipsetom, ploče kojom je ABIT želeo (odmah da kažemo da je i uspeo) da napravi najprestižniju matičnu ploču za Pentium 4 platformu.
Ono što najviše karakteriše ABIT IC7 MAX 3 matičnu ploču, ono što vam “na prvu” upada u oči, jeste originalno rešenje hlađenja naponske jedinice, nazvano imenom OTES (Outside Thermal Exhaust System). Ime OTES je od ranije poznato svima onima koji su upoznati sa Siluro linijom video kartica ovog proizvođača, a sada je na ne malo iznenađenje primenjeno i na jednoj od matičnih ploča. Radi se o rešenju kojim se toplota nastala zagrevanjem odgovarajućih komponenti “izvlači” van kućišta računara. Za te potrebe napravljen je specijalno pripremljeni plastični “tunel” na čijem se kraju nalazi kuler koji toplotu nastalu u ispravljačkom podsistemu koji napaja centralni procesor, uspešno izduvava van kućišta. Priložene slike će vam najbolje reći o čemu se tačno ovde radi…
I zaista, kuler koji hladi tranzistore jeste sasvim nov i neobičan pokušaj da se sruše sve overclocking barijere. Njegov položaj na matičnoj ploči, neposredno iznad PS2 konektora predstavlja vrlo interesantan ali i efikasan način da se limiti pomere do nekih novih granica a to je u ovom slučaju ABIT-u i pošlo za rukom. Ispod plastične maske koja se vrlo jednostavno demontira (svega dva „šrafa”) zatičemo po ABIT uobičajenu, visokokvalitetnu 4-phase napojnu jedinicu. ABIT je po inovativnosti na ovom polju dobro poznat, spreman za uvek nova rešenja. I ako smo u poslednje vreme navikli da kao standard na matičnim pločama zatičemo Infineon tranzistore snage, rešenje koje je u ovom slučaju primenio ABIT predstavlja nešto sasvim novo. Naime, u paru sa već pomenutim standardnim Infineon 09N03LA OptiMOS power tranzistorima ovog puta zatičemo Philips-ove PHP108 TrenchMOS logic level FET tranzistore koji u Philips-ovoj ponudi poluprovodničkih elemenata egzistiraju nepunih godinu dana. Rešenje koje se na ovom testu pokazalo u svom punom sjaju sasvim opravdava ABIT-ove potrebe za njegovom implementacijom na ovom modelu.
Naravno, za stabilnost ovakve naponske jedinice neophodno je i prisustvo ostalih visokokvalitetnih komponenti. ABIT na tome nikada nije štedeo i s toga je prisustvo mnoštva odličnih “Rubycon” elektrolitskih kondenzatora nešto što kod ovog proizvođača sada možemo smatrati standardom.
Osim OTES jedinice, ono što takođe karakteriše model IC7 MAX3 svakako je kuler na čipsetu izrađen od tirkizno plave legure. Moram primetiti da je na žalost, postavljen preblizu plastičnog dela u koji stavljamo procesorski kuler, pa u pojedinim situacijama prilikom upotrebe nekih kulera može doći do malih problema pri montaži. Znalo je to u prošlosti ABIT-u da se dešava i na drastičniji način…
Četiri memorijska slota su nešto što je karakteristika svih matičnih ploča sa 875P čipsetom, naravno izrađeni su u različitim bojama radi lakšeg snalaženja korisnika kako bi se dual channel memorijski kriterijum na pravi način ispoštovao. Takođe, ne mogu a da ne pomenem ovom prilikom zaista fantastičan raspored svih konektora na matičnoj ploči; bilo da se radi o konektorima ATX napajanja, IDE PATA i SATA konektorima, ili onim za priključenje fanova u kućištu, pinovima za tastere i LE diode – ABIT je dobro poznat po posebnom obraćanju pažnje na ove sitnice koje mnogima znače. Jednostavno, postignut je maksimum truda kako bi u vašem kućištu bila što je moguće manja gužva kada su u pitanju kablovi: svi konektori su izvučeni po obodima ploče. Naročito treba pomenuti sistem koji imamo prilike da viđamo na nekoliko poslednjih modela ABIT-a a odnosi se na položaj IDE ATA konektora: konektor i sam kabl su postavljeni paralelno u odnosu na zadnji panel kućišta, tamo gde najmanje smetaju. I praktični i estetski kriterijumi su na ovaj način najbolje zadovoljeni…
I da ga tako nazovemo, donji deo ploče izgleda ništa manje dobro…ova slika možda o tome najbolje govori. ABIT ništa ne prepušta slučaju, tako da je kod modela IC7 MAX3 korisnicima na raspolaganju mogućnost povezivanja do 6 SATA i četiri standardna paralel ATA uređaja. Da bi takvu mogućnost imali na raspolaganju, ABIT je matičnu ploču opremio Silicon Image-ovim SATA RAID čipom koji je s novom generacijom ploča sa tržišta u dobroj meri potisnuo do skora neprikosnovene IDE kontrolere Promise-a. I ovi SATA konektori su pravilno izvedeni na sam donji obod ploče, jesmo li već konstatovali do sada da ABIT ništa ne prepušta slučaju? Pitam, možda nismo… 🙂
Desno od PCI konektora, neposredno jedni ispod drugih, nalaze se konektori za dodatne USB odnosno fire wire portove. Ispod njih svoje mesto pronašao je TSB43AB23 IEE1994 kontroler…Matična ploča je opremljena sa standardnih 5 PCI i jednim AGP slotom. Levo od slotova nailazimo na poznati Winbondov W83627HF-AM čip čije je zaduženje praćenje svih sistemskih parametara na ploči. Audio rešenje možemo svrstati pod uobičajenim, u pitanju je Realtekov ACć97 compliant čip. Naravno, pravo bi čudo bilo da jedna ovakva ploča na sebi ne sadrži gigabitni LAN čip – ABIT kao jedan od proizvođača koji sledi trendove ne prepušta ništa slučaju pa i na modelu IC7 MAX3 zatičemo Intel CSA gigabitni ethernet kontroler.
Ako bi morali da na jednoj ovakvoj ploči potražimo dlaku u jajetu, onda bi se to odnosilo na nedostatak retention mehanizma za osiguranje AGP kartice…
Takozvani I/O panel je posve neobičan, stoga ponavljamo sliku sa prethodne strane testa.
U samom vrhu se nalazi već toliko puta pominjani kuler kao sastavni deo OTES sistema, za njime slede PS2 konektori (ABIT-ov pogled u budućnost sa izostavljenjem ove vrste priključaka očito nije naišao na odobravanje), zatim sledi audio grupa konektora predvođena optičkim in/out priključcima a na kraju dolaze četiri USB porta, po jedan IEE1394 odnosno mrežni konektor.
Pakovanje, prateća oprema… Iako smo možda naše čitaoce navikli da prikaze matičnih ploča započinjemo prikazom pakovanja i onoga što se unutra nalazi, to činimo tek sada. Ni u kom slučaju nije u pitanju slaba ponuda ABIT-a jer je ona zaista vrhunska; jednostavno, toliko je bilo toga da se kaže o samoj matičnoj ploči da je priča o ambalaži ipak mogla malo da sačeka :-).
Iako možda i nebitno u celoj priči, izgeld pakovanja je ispod nivoa koji smo kod MAX serije navikli da gledamo. Međutim, ono što se nalazi unutar ovog neubedljivog dizajnerskog poduhvata u mnogome popravlja utisak. Sve počinje od izuzetno detaljnih i lepo osmišljenih uputstava za instalaciju i podešavanje, kao i pratećeg CD-a koji je napravljen u istom stilu.
Nastavlja se sa pravom hrpom kablova: osim sada već uobičejenih po ABIT crnih rounded kablova za standardne IDE uređaje, u pakovanju zatičemo čak šest kablova za SATA hard diskove kao i odgovarajuće “račve” za njihovo napajanje. Tu je i uobičajena “kartica” sa dodatnim USB odnosno firewire priključcima. ABIT Secure IDE Uz ovaj model matične ploče ABIT kupcima nudi i hardversko rešenje za zaštitu podataka, nazvano ABIT Secure IDE. Reč je o uređaju-kartici koja u sebi sadrži X-Wall LX-40 ASIC čip i čiji je zadatak kriptovanje podataka koji se zapisuju na hard-disk.
Ovaj uređaj na oba svoja kraja ima po jedan IDE priključak i povezuje se između matične ploče i samog hard-diska. Podacima je nemoguće pristupiti ukoliko nemate hardverski secure key (ABIT isporučuje dva komada) a koji se priključuje preko kabla specijalno izvedenog van kućišta (vidi sliku dole levo). ABIT garantuje bezbednost podataka (naravno, ako ne izgubite oba “ključa”) a treba posebno napomenuti da za ovaj uređaj nije neophodno instalirati bilo kakve drajvere…
BIOS, overclocking mogućnosti… BIOS u odnosu na ranije predstavljeni BIOS modela IC7 nije promenjen, stoga nećemo ponavljati slike – za one koje ipak zanimaju mogućnosti na raspolaganju je upravo test tog prethodnog modela gde se mogu pobliže upoznati sa mogućnostima podešavanja. Ono što je međutim primećeno tokom testiranja jeste da je novi model u dobroj meri tolerantniji prema memorijskim setovanjima. Podešavanja memorijskih tajminga koja na IC7-G nisu urodila ni podizanjem sistema, kod IC7 MAX3 su prolazila testove. Što se overclocking mogućnosti tiče, i tu je novi model nadmašio prethodnika. Najviši rezultat od 292 MHz za FSB, postignut sa “običnim” hlađenjem i ne preteranim podizanjem napona na CPU-u (1.65V) se može smatrati odličnim.
Test setup Performanse ABIT IC7 MAX3 matične ploče uporedili smo sa njenim prethodnikom, modelom IC7-G. U oba slučaja radi se o vrlo brzim matičnim pločama a naročito smo insistirali da “suparnik” na testu bude upravo prethodni model istog proizvođača. Na taj način jedino možemo dobiti konkretnu sliku koliki je u stvari pomak po pitanju performansi napravio ABIT sa novim modelom.
CPU
– Intel Pentium 4 2.4C
Mainboards
– ABIT IC7 MAX3 – ABIT IC7-G
Memory
– 2 x 256 MB Corsair XMS3500
VGA card
– ATi Radeon 9600 TX
Hard drive
– Western Digital Raptor SATA 36 GB
Cooling
– Speeze “Cool Cat”
OS, drivers
– Windows XP Professional (SP1, DirectX 9) – ATi Radeon Catalyst 3.7
Već smo navikli da pri uporednom testiranju performansi prvo posegnemo za proverom stvarne frekvencije na kojoj CPU radi. Iz prakse nam je dobro poznato da odstupanja mogu biti čak i do 2 procenta što dovodi i do razlika u brzini. U oba slučaja na ovog puta testiranim matičnim pločama, stvarna frekvencija procesora je iznosila 2405.74 MHz.
Kako smo već napomenuli, IC7 MAX3 je u odnosu na svog prethodnika nešto tolerantniji kada su u pitanju memorijska podešavanja. S oštrijim setovanjim logično, postignuti su i nešto bolji memorijski transferi što iz priloženih grafikona možete i videti…
Uobičajeni Ziff Davisovi testovi daju laganu prednost novom modelu. Uostalom, veće razlike se nikako ni nisu mogle očekivati…
Za divno čudo, prethodni model ABIT-a je u Photoshop resize testu ostvario malu prednost. No opet moramo reći, razlike ovakve kakve jesu, zaista su minimalne…
U svih šest testova koliko ih broji poznati benchmarking program Specviewperf, novi model ploče sa 875P čipsetom ostvario je minimalno bolje rezultate…
Dolazimo konačno i do 3D rezultata dobijenih u poznatim programa za merenje 3D performansi. U svim testovima model IC7 MAX3 je nadmašio svog prethodnika, razlike jesu minimalne ali ipak postoje – tek da kažemo da je nekakav pomak unapred zaista i napravljen…
Završni komentar
Iako je potpuno jasno da je čitanost testova namenjenih Intel Pentium 4 platformi na Benchmark sajtu znatno manja nego kada su u pitanju matične ploče za AMD procesore, prava bi šteta bila ne pogledati prikaz jednog ovakvog vrhunskog dostignuća. Mislim da dostignuće nije prejaka reč budući da se ABIT ponovo potrudio da napravi ploču za prave hardverske i naročito overclocking sladokusce. Sve što korisnik može poželeti od jedne matične ploče dobija sa ABIT IC7 MAX3 modelom. I sve neophodne mogućnosti, i top performanse i nenadmašne overclocking sposobnosti svojstvene samo ABIT-u. Sve to, pa i nešto više od toga…Da ova ploča nije za svakoga govori i njena cena koja u maloprodaji iznosi oko 240 eura što je čini jednim od najskupljih modela na tržištu. Da vredi svakog centa, vredi, tu dileme nema – stoga je nagrađujemo Editor’s Choice priznanjem Benchmark sajta…
ABIT IC7 MAX3
Možda novinar ovako nešto ne bi smeo javno da izjavi u svom izlaganju ali katkad treba rizikovati. Animozitet nastao s moje strane pre par godina kada su u pitanju ABIT matične ploče u potpunosti je nestao. Ono što ABIT danas demonstrira na tržištu matičnih ploča možemo smatrati vrhunskim dostignućem, pretekavši pri tome čak i one najslavnije na svetskoj top listi. Bude li im pošlo za rukom da i u ostalim segmentima tržišnog nastupa pripreme odgovarajući nivo ponude a naročito da zadrže kvalitet izrade na nivou serije, smeši im se još lepša budućnost. Da ga nema, valjalo bi ga izmisliti jer ABIT među ljubiteljima dobrog hardvera zauzima najviše mesto… Matičnu ploču na test ustupio “Bel Computers“, distributer ABIT-a za SCG