Miloš Stamenković
ADATA XPG memorije
Cena trenutno najbržih DDR3 modula deklarisanih na 2400 MHz je dosta velika, pa je tako gotovo moguće kupiti duplo većinu količinu bazične 1333 MHz memorije u odnosu na neki set opako brzih modula. U ovakvoj situaciji, na snazi je samo jedan savet: više je uvek bolje od bržeg. Međutim, pitanje zlatne sredine i dalje zanimljivo, za opet srednju kategoriju zahtevnih korisnika, pa je tako uvek i interesantno ispitati kako tu stoji situacija. Dakle, koji izbor modula napraviti, a da se pritom nađete na pola puta između povoljne cene, overklokinga i ukupnih performansi. U slučaju kada se na tržištu pojavi neki novi brand memorijskih modula, uvek je prilika da se ispita ono što se nudi.
ADATA memorije nismo imali prilike da testiramo u neko skorije ili malo duže vreme, pa je ponovo prisustvo ovog proizvođača preko distributivnih kanala DirectLink-a omogućilo da isprobamo tri DDR3 kompleta. ADATA nije stara kompanija i postoji tek deset godina, ali su od starta tajvanci bili posvećeni memorijskom tipu proizvoda, dakle flash memorije, razne SD kartice, SDD diskovi i naravno DRAM moduli. Logično, nas u ovom momentu interesuje ovo poslednje, pa smo na test uzeli tri kompleta memorijskih modula deklarisanih na 1333, 1600 i 2400 MHz.
DDR3 1333, Gaming klasa
Prvi na tapetu je logično najjeftiniji komplet, dakle 1333 MHz set od dva memorijska modula kapaciteta 2 GB. Trenutno se ponudi nalaze samo 2 GB moduli, jer se 1 GB već polako istiskuju iz prodaje pa tako ADATA više ni ne nudi module ovog kapaciteta. Sa druge strane, 4 GB moduli se nalaze u ponudi, ali ih na domaćem tržištu još uvek nema. Logično, jer su 2 GB moduli ubedljivo najtraženiji, mada bi smo ipak voleli da vidmo na raspolaganju i 4 GB opciju. Moduli većeg kapaciteta su korisni za one koji žele veću količinu memorije, a da pri tome ne moraju da idu na varijantu od četiri (ili šest) modula i tako očuvaju maskimalni overkloking potencijal.
Dakle, sva tri kompleta predstavljaju deo XPG Gaming serije, što označava da su u pitanju memorija iz sredine ADATA ponude. Moduli su opremljeni lepim, crnim pasivnim hladnjacima ispod kojih se nalazi set memorijskih čipova na 8-slojnom PCB-u. Pored brzine od 1333 MHz, deklarisni tajminzi su CAS 9 9-9-24, ali je ubedljivo najzanimljivija karakteristika nominalni napon. Ovde se radi o „low voltage“ modulima koji su predviđeni za rad na 1.35 V. Naravno, marketing ekipa će ovo ovoga krenuti u priču oko uštede energije, smanjenju CO2 emisija i sličnih stvari, ali za normalne ljude to samo znači da bi ovi moduli trebalo da imaju veće overkloking mogućnost usled više prostora za povećanje radnog napona pre nego što se dođe do Intel 1.65 V ograničenja.
Imajući ovo u vidu, veoma optimistično smo krenuli u overkloking test, i nakon toga smo bili pristojno iznenađeni. Naime, nominalni napon smo ostavili na 1.35 V u želji da vidimo koliko može da se dobije na ovom manjem naponu, ali se ovi moduli odlično pokazali i sa ovim naponom. Prvi korak je bio 1600 MHz, prošlo je sve bez problema, pa 1650, radi, pa 1700 i dalje sve radi na nominalnim tajminzima i naponu. Tako smo stigli i do brzine od 1800 MHz, gde su ovi fabrički 1333 MHz moduli bili na korak do totalno stabilnog rada. Samo lagano povećanje napona na 1.4 V omogućava korisniku da iz ovih modula bije stabilnih i bezbednih 1800 MHz sa CAS 9 9-9-24 tajminzima, što je stvarno odličan rezultatn za komplet (2×2 GB) koji košta ispod 50 evra.
Naravno, probali smo i malo više, pa je sa naponom od 1.6 V moguće izvući i 1870 MHz. Ipak, za „low voltage“ memorijske čipove nije baš preporučljivo mnogo ih „prižiti“ na većem radnom naponu, jer se realno ne dobija za uzvrat baš nešto mnogo veći radni takt. Tako smatramo da je 1800 MHz prava mera za ovu memoriju, a za korisnike koju u ovom slučaju ne moraju da previše razmišljaju o stabilnosti, a brzine je sasvim dovoljno.
DDR3 1600, Gaming klasa
Sledeći komplet na prvi pogled izgleda identično, a radi se modulima deklarisanim na 1600 MHz, sa CAS 9 9-9-24 tajminzima i opet niskim radnim naponom od 1.35 V. Drugi pogled bi trebao ipak da pokaže da ovaj komplet „može više“, međutim taj drugi pogled nam je privukla cena. Dakle, 1600 MHz set košta manje od 10 evra više u odnosu na 1333 MHz. Ovde je logični pomisliti da je u pitanju dobra vrednost za novac, jer se za tek koji evro dobija osetno brža memorija.
Međutim, kada je ova memorija prošla kroz test proceduru, dolazi se do zaključka da je u pitanju gotovo identična memorija kao i 1333 MHz komplet. Overkloking mogućnosti koje se tačno poklapaju dovoljno govore u prilog ovoj tvrdnji, pa je pitanje da li se uopšte isplati dati i tih par evra više za praktično iste module. Ukoliko ne gledate previše u smislu eventualne buduće prodaje, onda nema potrebe dati koj evro više i najbolje je odabrati 1333 MHz komplet. Sa druge strane, bržu memoriju ćete teoretski lakše prodati kad to budete hteli pa se onda možda i isplati uzeti bržu 1600 MHz varijantu.
DDR3 2400, Gaming klasa
Finalni set koji testirali pripada trenutno najjačoj kategoriji modula, koji su logično namenjeni i „najjačim“ korisnicima, tj. Onima koji uvek zahtevaju maksimalne performanse. U pitanju je komplet (2x 2GB) deklarisan na čak 2400 MHz, čime se ovi ADATA moduli poklapaju sa onim što smo nedavno imali priliku da probamo od Kingston-a. Memorijski tajmnizi su takođe isti, dakle CL9-11-9-27 uz deklarisani radni napon u opsegu od 1.55 V do 1.75 V. Naravno, napon zavisi i od izabranog XMP profila, ali i znači neki preporuku do kojeg napona bi maksimalno trebalo da se ide kada je u pitanju overkloking.
Zbog daleko veće brzine rada, kod ovih modula se preko memorijskih čipova nalazi dosta veći pasivni hladnjak, a i sami memorijski čipovi su prošli kroz proceduru „pažljivog biranja“ kako bi moduli mogli da zadovoljne 2400 MHz specifikaciju. Pored toga, 8-slojni PCB je dobio i bakarna slojeve, poput sistema koji Gigabyte korisite već duže vreme na svojim matičnim pločama, a sve u cilju osiguravanja stabilnog rada na veoma viskom taktu od 2400 MHz. Naravno, kako performansi nikada nije dosta, probali da li se iz ovih vrhunskih modula može izvući još nešto više. Krenulo se lagano, na 2450 MHz, kada je se kroz ne totalno stabilan rad jasno najavilo da će radni napon morati da se poveća.
Sa 1.7 V naponom, upseli smo da stignemo do 2500 MHz, ali je ipak za skroz stabilan rad neophodno podići ga 1.75 V. Ovo već dobrano izlazi iz Intel specifikacije o maksimalnom naponu od 1.65, tako da ne preporučujemo korisnicima da idu sa onim naponima, bar ne na duže vreme. Zbog toga je optimalno rešenje jednostavno ostaviti ove module na svom nominalnom radnom taktu od 2400 MHz, jer se ipak radi o modulima koji se trenutno nalaze na samoj granici mogućnosti DDR3 memorija. Ovo smo mogli da vidimo i tako što jedan od modula na testu u startu nije radio kako treba, što je još jedan razlog zbog kojeg ne bi trebalo da se previše eksperimentiše. Ipak, komplet ovih modula košta u maloprodaji čak 180 evra, što nikako nija mala cifra, pa ih treba i adekvatno tretirati.
Rezultati testova, deo 1
U ovom delu smo “sučelili” ADATA module jedne protiv drugih, iskoristivši pri tome i rezultate Kingston HyperX memorije da dobijemo sliku o tome šta mogu ovi moduli i naspram konkurencije. Evo i setovanja na kojima smo testirali memorije, odnosno na kojima smo “vrteli” testove:
ADATA XPG (1333 MHz, CL9 9 9 24)
ADATA XPG (1600 MHz, CL9 9 9 28)
ADATA XPG 1333 @ 1800 (1800 MHz, CL9 9 9 24)
Kingston Hyper X (2400 MHz, CL9 11 9 27)
ADATA XPG (2400 MHz, CL9 11 9 27)
Testiranja su sprovedena na sledećoj mašini:
CPU: Intel Core i7-870
Matična ploča: Gigabyte GA-P55A-UD6
HDD: Samsung SpinPoint F3 500 GB
VGA: ATI Radeon HD 4870
PSU: Cooler Master 1100 W
Rezultati testova, deo 2
Zaključak
Prilikom svakog testiranja iole eksluzivnijih modula, kao što je to upravo ADATA 2400 MHz set, nameće se pitanje da li vredi uložiti novac u tako skupe, ali i brze module. Odgovor na ovo pitanje se nije promenio, pa i dalje stoji činjenica da je za generalne performanse i većinu korisnika optimalnije rešenje ići na veću količinu memorije nego na brzinu. Naravno, ukoliko želite najbrže i najbolje, to morate platiti i tu nema neke priče. Sa druge strane, za 100 evra možete kupiti dva ADATA 1333 MHz kompleta i tako svoj računar opremiti sa 8 GB memorije, što će nove verzije svih popularnih programa, ali i Windows 7 sa zadovoljstvom pozdraviti.
Pored toga, investicija u DDR3 memoriju se u ovom momentu definitivno isplati, jer je izvesno da će DDR3 memorija biti aktuelna bar još par godina. Izlazak DDR4 memorije na tržište sa sada projektuje tek za 2015. godinu, tako da nema bojazni da ćete ostati sa većom količinom modula, jer ih nema potrebe ni prodavati sem ukoliko ne želite da pređete kasnije na eventualno bržu memoriju ili veću količinu memorije. U ovom momentu, ADATA XPG 1333 MHz set apsolutno zaslužuje sve preporuke, jer se za prihvatljivu cenu dobija odlična memorija koja je sposobna za mnogo više od onoga što piše na etiketi. 1600 MHz set nije greška, ali tu ne vidimo neki specijalni razlog za izbor, dok 2400 set ostaje samo za one koji u ova teška vremena žele najbolje za svoj računar.
Memorije na test ustupio DirectLink.