Nebojša Todorović i Zoran Petrović
Richland, kodno ime iza koga se kriju novi APU-ovi, će imati logičnu nomenklaturu koja se nadovezuje na prethodne modele. Nakon 5000 serije, sada ćemo imati 6000, a prva dva modela koja su stigla do nas su A10 6800K i 6700. Osim primeraka čija oznaka počinje sa A10, tu su A8 i A6, a svaki od njih je prilagođen potrebama korisnika uz šta naravno ide i očekivana cena. Osim što se razlikuju po soketu, APU-ovi se segmentiraju prema performansama ispod FX procesora, koji su namenjeni korisnicima koji žele maksimum performansi i planiraju kupovinu neke od snažnijih diskretnih grafičkih karti.
APU-ovi su prema mišljenju proizvođača idealni za konfiguracije srednje klase. Osim što poseduju solidnu procesorsku snagu, APU-ovi su veoma nezavisni u smislu da za igranje sa najsnažnijim modelom nemate potrebu za diskretnom grafičkom kartom. Takođe, ukoliko u sistem kasnije dodate i neki od jeftinijih grafičkih karti, dobijate sjajno skaliranje zahvaljujući Dual-Graphics tehnologiji koja predstavlja CrossfireX s tim da se “sabira” snaga integrisanog i diskretnog GPU-a.
Krenimo od početka. Šta je novo, a šta staro? Richland ne donosi ništa novo u pogledu samog temelja prethodne generacije APU-a. Novi modeli su izrađeni u 32-nanometarskom High-K Metal Gate proizvodnom procesu. Dva najsnažnija APU-a iz nove postave poseduju po četiri Piledriver jezgra, tako da se vode kao četvorojezgarni CPU-ovi. Svaki od njih poseduje po 128 KB prvostepene keš memorije, a tu je i 4 MB L2 keša. Kako je reč o Piledriver arhitekturi, kao i do sada, po jedna FPU jedinice je deljena između dva Integera.
Na polju grafičke sekcije novih APU-a takođe nije gotovo ništa menjano. I dalje su gorepomenuti CPU-ovi upareni sa grafičkim jedinicama zasnovanim na Radeon Cores 2.0 arhitekturi. Iza ovog naziva se krije VLIW 4 arhitektura koju smo po prvi put videli kod Cayman čipa. Potonji se nalazio na HD 6900 seriji, tako da ova arhitektura nije nimalo nova. Nije samo arhitektura ono što ovi GPU-ovi dele. Većina drugih elemenata je ostala neizmenjena. To znači da dva APU-a iz vrha i dalje raspolažu GPU-om sa 384 Stream procesora, 4 ROP i 20 teksturnih jedinica. Ipak, AMD smatrao da i najmanje izmene zaslužuju promenu nomenklature, pa ćemo kod novih APU-ova videti HD 8000D serriju, ali nemojte dozvoliti da vas to previše privuče. Prave Radeone HD 8000 ćemo videti tek kada budu predstavljeni za diskretno tržište.
Šta je onda zaista novo? Pa, kao što smo već rekli ne previše, ali izgleda da je to trenutni trend i u 2013. godini, barem za sada, svaka nova generacija nekog proizvoda je bila blaga izmena prethodne. Što se noviteta koji karakterišu Richland tiče, glavni adut za bolje performanse u praksi su zapravo blago povećani taktovi. Prosto, AMD nije imao drugačiji način da sa istim specifikacijama nađe način za bolje rezultate u testovima.
Sa druge strane, neke novine su uvedene u Turbo Core tehnologiju. Dok je kod Trinitija bio implementiran Turbo Core 3.0, Richland je dobio modifikovanu verziju koja detaljnije prati stanje CPU-a i GPU-a i na osnovu toga prilagođava frekvencije kako bi iskorišćenost bila maksimalna. Kako CPU i GPU dele isti rashladni sistem, kada jedan od ovih elemenata troši više energije, drugi mora da smanji potrošnju kako bi napravio balans. Ipak, novi mehanizam je unapređen tako da detektuje situacije kada je nekom od ovih elemenata zaista neophodna dodatna snaga, kako ne bi bez razloga rasipao energiju i time eventualno “izgladnjivao” CPU odnosno GPU.
Hibridni “boost” sistem meri potrošnju i temperaturu i uz to izvršava kalkulacije na osnovu pretpostavki o kuleru i okolnim uslovima. Na ovaj način podešavanje napona, taktova i ostalih ključnih stavki se izvršava finije i u realnom svetu omogućava bolje rezultate, barem prema onome što AMD navodi. U praksi, verujemo da unapređena tehnologija zaista radi kako treba, ali su ovo unapređenja na najsitnijim detaljiima koja ne mogu doneti velike razlike prilikom merenja. Sa druge strane, činjenica da je AMD spreman da se posveti maksimalnom iskorišćenju svojih proizvoda čak i unapređenju na najsitnijim detaljima je svakako stvar za pohvalu.
Modeli na testu – A10-6800K i A10-6700
Kao što smo već rekli, dva modela su nam stigla na test. Već prema oznaci mnogima će biti jasno koji je čemu namenjen, prosto zbog toga što ideologija nije promenjena u odnosu na A10-5800K i A10-5700. Kod prvog su maksimizovane performanse, a sufiks “K” u oznaci sugeriše da mu je množilac otključan, tako da je overklok procedura olakšana. Sa druge strane A10-6700 je orijentisan na malu potrošnju, uz minimalne kompromise po pitanju performansi i nemogućnost povećanja množioca.
A10-6800K
Reč je o najsnažnijem APU-u u gami. Praktično je identičan svom prethodniku u pogledu specifikacija uz tek nekoliko raziika. Izrađen je u 32-nanometarskoj litografiji, a koristi četiri Piledriver jezgra. To znači da ima dva modula i četiri jezgra, s tim da je FP jedinica deljena između dva integera. Dakle, ništa nije promenjeno, ali je dobitak u pogledu performansi ostvaren na nivou frekvencije. Nominalna sada iznosi 4100 MHz, dok turbo dozvoljava maksimalnih 4400 MHz kada za to ima prostora u okvirima zadate temperature i potrošnje. U odnosu na A10-5800K, to je 300-ak MHz veća frekvencija što je nešto manje od 10% razlike.
Procesor raspolaže sa ukupno 128 KB keš memorije, a u drugom nivou se nalazi 4 MB razdvojenog na pola za svaki od modula. L3 keš kao i do sada izostaje kako AMD ne bi ugrozio svoju FX seriju, ali to je samo jedan od razloga. Drugi je to što L3 keša obično ima u većoj količini i da odnosi dobar deo ukupne površine čipa, a utiče i na njegov TDP u povećoj meri, a 6800K je već deklarisan na prilično visokih 100W. Ovaj APU radi na naponu od oko 1.2V, a interesantno je da nam je CPU konstantno radio u turbo modu, tako da nominalnih 4.1 GHz praktično nismo ni videli.
Grafički procesor, koji je esencijalni deo APU-a, zasnovan je na VLIW4 arhitekturi i poseduje 384 Stream procesora. Kako ni u ovom pogledu nije izvršena promena u odnosu na 5800K, radni takt je povećan sa 800 na 844 MHz kako bismo dobili bolje rezultate u testovima. Ipak, AMD dobro zna da i dalje nema pretnju od konkurencije na ovom polju, pa je verovatno samo zbog toga odlučio da sačeka sa predstavljanjem evolucije na polju arhitekture. Novi GPU je dobio naziv Radeon HD 8670D, ali to je učinjeno samo iz marketinških razloga.
A10-6700
Drugi primerak sa testa je u pogledu specifikacija identičan prethodnom, s tim što je štedljivija verzija. Radi se o kombinaciji Radeona HD 8670D i četvorojezgarnog Piledriver procesora. Kako bi ostvario potrošnju od svega 65 W, AMD je verovatno odabrao kvalitetnije primerke, a uz to je i oboroio takt procesora. Nominalni takt CPU-a kod A10-6700 je 3700 MHz, dok je turbo definisan na maksimalnih 4300 MHz. Zanimljivo je to što je takt GPU-a ostao neizmenjen u odnosu na snažniju verziju, što objašnjava veoma male razlike u rezultatima kada je gejming u pitanju.
A10-6700 nema ni otključan množilac, a ova odluka je u potpunosti na mestu jer je reč o “štedljivom” modelu. Kada se pogleda u kojoj meri su ova dva APU-a slična, zaista je sjajno to što je u pogledu potrošnje čak 35 procenata manje zahtevan. Što se cene tiče, ne čudi to što ćete oba modela moći da kupite za istu količinu novca. Jednostavno A10 6700 nije inferioran model u odnosu na 6800K, samo je iza njega drugačija ideja. S tim u vidu, smatramo da je AMD-ova odluka potpuno korektna.
A10-6800K
A10-6700
A10-5800K
Soket
AMD FM2
AMD FM2
AMD FM2
CPU
Mikroarhitektura
Piledriver (32nm)
Piledriver (32nm)
Piledriver (32nm)
Broj jezgara
4 (2 modula)
4 (2 modula)
4 (2 modula)
Nominalni radni takt
4,1 GHz
3,7 GHz
3,8 GHz
Turbo radni takt
4,4 GHz
4,3 GHz
4,2 GHz
L1 keš
2x 64 KB deljeni + 4x 16 KB data
2x 64 KB deljeni + 4x 16 KB data
2x 64 KB deljeni + 4x 16 KB data
L2 keš
4 MB
4 MB
4 MB
L3 keš
nema
nema
nema
Otključan množilac
da
ne
da
TDP
100 W
65 W
100 W
GPU
Oznaka
Radeon HD 8670D
Radeon HD 8670D
Radeon HD 7660D
Nominalni radni takt
844 MHz
844 MHz
800 MHz
Broj jezgara
384
384
384
Cena
uzorak
uzorak
oko 100
1680×1050 0xAA 0xAF
1680×1050 0xAA 0xAF
Richland je kao zamena za postojeću generaciju APU-ova odlična stvar. Razlike u praksi nisu velike i može se reći da ih gotovo i nema. Sva prednost u testovima koju 6800K i 6700 imaju u odnosu na stariji model su zasnovane najvećim delom na povećanoj nominalnoj i “boost” frekvenciji. Ostavićemo rezervu da je malim delom zaslužan i unapređen Turbo Core. Stoga, ne čudi što rezultati pokazuju marginalni pomak.
Imajući u vidu Intelov Haswell, novu gamu GeForce grafičkih karti i sl. očigledno je da je trend takav da će 2013. godinu karakterisati blagi miris stagnacije. Sve kompanije su odlučile da ovu godinu iskoriste za “poliranje” postojećih proizvoda pre nego za predstavljanje potpuno novih. Ipak, kako će cena Richland baziranih APU-ova ostati ista u odnosu na modele koje menjaju, ne možemo reći da je njegovo predstavljanje loša stvar. Naprotiv, za istu količinu novca ćete dobiti malo bolji proizvod koji ima nekoliko novih tehnologija.
Naš favorit je naravno A10-6800K koji predstavlja odličan proizvod za sve korisnike koji znaju da nemaju prevelike zahteve, a žele “od svega po malo”. APU to omogućava, jer je sjajno balansiran i kao takav je vrlo svestran. Bez obzira da li su vam interesovanja orijentisana na igranje igara, multimediju ili čak nešto nezahtevno, APU će to odraditi na nivou. Sa sve većom optimizacijom softvera, činjenica da nema šest ili osam jezgara se nadomešćuje time što će GPU preuzeti dobar deo proračuna i time rasteretiti procesor. Uz to, uvek postoji mogućnost dodavanja diskretne grafičke karte kao što je Radeon HD 6570 čime ćete po smešno maloj ceni udvostručiti performanse. Ukoliko baš želite da odigrate novi BioShock to je odlično rešenje.
Kao što smo više puta pomenuli, APU je sjajna stvar za ogroman broj korisnika. Richland nije veliki novitet, ali to ne menja činjenicu da je AMD i dalje u prednosti u odnosu na konkurenciju na ovom polju. Iako možda deluje da se Core i7 4770K približio u domenu igara, nemojte smetnuti sa uma da mu je cena praktično trostruko veća. Koliko god da škripi negde drugde, ovo je APU je domen gde kompanija blista. Ipak, nadamo se da sledeća generacija donosi i novu arhitekturu barem za GPU koji zaista zaslužuje GCN ili čak GCN 2.0. Jednostavno, dok je CPU manje bitan u ovoj priči, sa novim GPU-om AMD će dobiti još bolji i atraktivniji proizvod veliki broj korisnika odabrati kao osnovu za svoj PC.
Prednosti: – GPU performanse – Svestranost – Unapređen Turbo Core
Nedostaci:
– Praktično unapređenje u odnosu na prethodnu generaciju marginalno – HD 8000 serija u APU-u i dalje zasnovana na VLIW4 arhitekturi