AMD A10-7800

AMD A10-7800

AMD A10 7800 je novi APU u ponudi AMD-a, a kompanija je rešila da ponudi korisnicima model koji je veoma sličan A10 7850K u pogledu performansi, uz drastično manji TDP koji čak možete da podešavate na vrednosti od 45 ili 65W. Jasno je da AMD A10 7800 ima svoju ciljnu grupu koja će manju potrošnju, TDP i cenu znati da poštuje, dok će oni željni maksimalnih performansi, ipak dati prednost prethodniku, modelu 7850K

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Kao i ostatak nove linije APU-a i A10-7800 je baziran na Kaveri arhitekturi, odnosno Steamrolleru kada je CPU i GCN kada je grafički deo u pitanju. Kako je ovo tek drugi Kaveri model na našem testu, red je da se podsetimo o čemu je reč. U pogledu specifikacija A10 7850K i A10 7800 kojim se danas bavimo su praktično identični izuzev tek dve stavke. Turbo frekvencija i TDP.
      AMD Kaveri
      APU kao koncept je zamišljen sjajno od samog starta, ali kako je ovo bio prvi pokušaj kompanije na polju integracije CPU, GPU i NB modula u jedan čip bilo je jasno da će biti puno promena sa svakom nadolazećom generacijom. Evolucija je tekla prilično brzo, a noviteti su se ređali iz revizije u reviziju. Sve je počelo sa Llano arhitekturom koja je pokazala koliko se veliki potencijal krije iza ovakvog pristupa. Ipak, Trinity i Richland su sa sobom doneli ozbiljniji dizajn, bolje specifikacije i na kraju viši standard u pogledu performansi. Ova godina će svakako biti u znaku Kaverija, a imamo utisak da je kompletna platforma sa njim i sazrela u potpunosti.
       
      Prvi korak u tom sazrevanju je proizvodni proces. AMD je zamenio 32nm za proverenu 28-nanometarsku litografiju iza koje stoji Global Foundries. Razlog za zadržavanje na 28nm je želja da se zadrži optimalna tehnologija izrade za sve module APU-a. Razume se, ovaj potez košta AMD nešto višeg TDP za istu frekvenciju u odnosu na scenario gde bi se upotrebio 22nm “node” sa istim uspehom. Ipak, preveliki apetiti prilikom tranzicije na sitniji proces izrade su mnogim kompanijama pravili velike probleme, pa smatramo da je ova odluka AMD-a potpuno ispravna.  
       
      Kaveri će dobiti i veliki stepen fleksibilnosti u sferi energetske zahtevnosti. APU se pojavljuje u ogromnom spektru proizvoda koji uključuju konzole, tablete, desktop i prenosne računare, pa čak i servere. U zavisnosti od namene proizvode zasnovane na novoj arhitekturi će karakterisati TDP od 15 do 95 vati. Jedna sjajna vest je i to da ćete moći prema sopstvenim potrebama da podesite svaki desktop APU na TDP između 45 i 95 W. Dakle, ukoliko rešite da prebacite postojeći A10 7600 iz desktopa u HTPC, prostim podešavanjem iz BIOS-a ćete sve moći da završite u par poteza. Za sada je upravo taj APU jedini kod koga je ova mogućnost optimizovana, a verujemo da će AMD ove optimizacije izvršavati kroz BIOS matičnih ploča u saradnji sa partnerima. U skladu sa tim možemo očekivati da će pomenuta podrška zahvatiti sve modele nove generacije.  

       
      Sve ovo lepo zvuči, ali verujemo da najveći broj korisnika zanima desktop model Kaverija, zar ne? AMD kaže da je ukupna površina čipa najsnažnije verzije 245 mm2 i da se sastoji od 2.41 milijarde tranzistora. Podsetimo se, najsnažniji Richland poseduje površinu od 246 mm2 i svega 1.3 milijarde tranzistora. Ovo je ogroman napredak imajući u vidu da se AMD nije spuštao u 22nm proizvodni proces iako se ne može vršiti direktno poređenje zbog različite arhitektura GPU-a, ali i ostalih modula. Velika razlika u broju tranzistora obećava i napredak u performansama.  
       
      Što se tiče specifikacija, krenućemo od pojašnjenja izjave AMD-a da Kaveri APU-ovi mogu da imaju do 12 Compute jezgara. Naime, AMD ima želju da izjednači CPU i GPU jezgra tako da korisnici ne daju prednost jednom ili drugom. U neku ruku, nakon implementacije hUMA i hQ tehnologija o kojima ćemo reći par stvari kasnije, ovo ima smisla. Ipak, verujemo da će igrači uvek davati prednost broju GPU jedinica iz prostog razloga što će uvek imati bitniji udeo u performansama igara.  
       
      Što se samog Compute Core-a tiče, AMD želi da mu da istu važnost bez obzira na to da li je CPU ili GPU tipa iz prostog razloga što će kod Kaverija svaki od ovih blokova imati mogućnost da obrađuju barem jedan proces, a pritom da ima nezavistan pristup memoriji. Kako ne bi bilo nekih nedoumica, treba naglasiti da je jedan CPU Core klasično jedno jezgro sastavljeno od Integer i FPU jedinice, dok se kod GPU-a misli na SPC blokove od 64 Stream procesora kao i kod Hawaii i ostalih GPU-ova nove generacije.  

      Dobra vest je to što su CPU jezgra unapređena i bazirana su na novoj Steamroller mikroarhitekturi. Nemojte se previše obradovati, jer je reč o narednoj evoluciji Piledriver-a odnosno trećoj generaciji Bulldozera. Unapređenja postoje, ali na postojećim osnovama. AMD je uspeo da poveća optimizaciju dodajući podršku za nove instrukcije. Konkretno reč je o FMA4/3, AVX, AES, XOP itd. Samo na ovoj osnovi performanse će u određenim situacijama će bolje nego ranije, bez obzira na frekvenciju CPU-a. Procesorska jedinica se sastoji iz dva modula od kojih se svaki posmatra kao dvojezgarna x86 jedinica.  

      Imajući u vidu da je tu i 2 MB L2 keš memorije po modulu (ukupno 4 MB), može se reći da u hardverskom aspektu Kaveri nema znatno bolji CPU od Richlanda. Mnogi će se žaliti na to da i dalje nema L3 keša u APU-u, ali smatramo da je to pametna odluka. Povećali bi se troškovi izrade, TDP bi skočio, a pritom keš memorija ima veoma veliki udeo u površini svakog čipa, čime bi APU narastao barem za još nekih 30%. Rezultat bi bio tržišno nepoželjan proizvod sa marginalno većim performansama.Dok je CPU ostao na sličnom nivou u odnosu na prethodnu generaciju, najveće promene su se desile u GPU sekciji. Pre svega, dočekali smo prelazak na GCN 2.0 arhitekturu koju smo čekali od momenta kada je Radeon HD 7970 predstavljen. U suštini grafički deo, tehnološki gledano, deli isti “DNK” sa Radeonom R9 290X. Konkretno, struktura je ista s tim što je, logično, manje kompleksan. GPU čini ukupno osam CU-a sa po 64 Stream procesora. Dakle, u najsnažnijem izdanju Radeon koji se nalazi unutra će raspolagati sa čitavih 512 Stream procesora. Impresivna brojka, posebno kada imamo u vidu da se ova specifikacija poklapa sa Radeonom HD 7750.

      Osmeh nam je izvukla i činjenica da GPU raspolaže sa sosptvenim L2 kešom i čak 32 teksturne jedinice. Jedino moramo priznati da nam je žao što usled trenutne konfiguracije i arhitekturalnih ograničenja broj ROP jedinica iznosi 8. Ovo je zapravo jedina slabija stavka u poređenju sa Radeonom HD 7750, odnosno R7 240. Implementiran je i Geometry Processor u nešto jednostavnijem obliku u odnosu na Hawaii, ali i pored toga prisutni su Geometry i Vertex Assembler, pa čak i teselaciona jedinica.  

       
      AMD nije izostavio ni novu generaciju UVD i VCE jedinica. VCE 2 i UVD 4 su doživeli dodatne optimizacije za rad sa H.264 kodekom.  

       
      Dolazimo i do noviteta koji AMD smatra najvećim napretkom koji je zadesio APU od kako je predstavljen. Govorimo naravno o HSA tehnologijama. HSA se sastoji od hUMA i hQ tehnologije od kojih svaka ima svoju specifičnu namenu. hUMA iliti “heterogenous Unified Memory Access” omogućava da CPU i GPU vide kompletan RAM i virtuelnu memoriju. To znači da po prvi put sistem ne alocira određenu porciju RAM-a i rezerviše je za GPU. Suprotno tome, CPU i GPU ravnopravno pristupaju memoriji i vide je u potpunosti. Dodatno povećanje funkcionalnosti hUMA-e se dobija implementacijom hQ odnosno “heterogenous Queing” tehnologije. Ona daje CPU i GPU modulima da stvaraju procese nezavisno i da komuniciraju međusobno. Na ovaj način se maksimizuju performanse i uklanjaju se dosadašnja ograničenja kada je CPU preopterećen zbog čega direktno trpi i GPU.  

       
      Na kraju, tu je i TrueAudio tehnologija koju smo po prvi put upoznali sa Radeonom R9 290X. TrueAudio DSP je deo samog GPU-a i od njega možemo uz, adekvatnu implementaciju, da GPU bude u stanju da se bavi obradom zvuka kako bi poboljšao doživljaj u igrama i bolje definisao prostornost zvuka čak i pri korišćenju stereo headset-ova ili zvučnika. Pritom, razvojni timovi će imati veći broj mogućnosti da prilagode i unaprede zvuk u igrama koji AMD vidi kao jako bitan element koji je u “jurnjavi” za boljom grafikom primetno zapostavljen.  

      Većina korisnika je uvek bila znatiželjna na temu Dual-Graphics tehnologije kod APU-a. Ipak, AMD je ovo prilično trapavo rešio kod ranijih generacija zbog činjenice da je omogućio rad samo sa HD 6000 serijom Radeona. Konkretno, najbolji model sa kojim je Dual-Graphics mogao da radi sa Trinity i Richland modelima je HD 6670 koji sada nije toliko lako ni naći van oglasa sa polovnim hardverom. Sa druge strane, zbog GCN 2.0 arhitekture Kaveri može da se upari sa određenim modelima iz Radeon R7 serije. Nažalost iz nekog razloga je ograničenje palo na maksimalno R7 250, što nam nije baš najjasnije. Sasvim je prirodno da nema poente upariti APU sa R9 280 ili R9 290X, ali bi recimo sasvim smisleno bilo kada bi mogao da se aktivira Dual-Graphics sa R7 260 ili čak sa HD 7750 odnosno HD 7770. Nadamo se da će AMD razmotriti ovu opciju u budućnosti.  
       
      Kao i do sada, memorija će igrati veliku ulogu kod nove generacije APU-a. Konkretno, uz A88X ploče postojaće podrška za memoriju do 2400 MHz. AMD u skladu sa tim predstavlja i nove Radeon memorijske module, a razlike u performansama kod najsnažnijeg A10 7850K će biti više nego očigledne. Naravno, najbolji odnos uloženog i dobijenog će biti sa 2133 MHz modula, jer se prednost smanjuje sa prelaskom ove frekvencije, a moduli postaju znatno skuplji.  
       Kao što je tokom vladavine Richlanda postojao A10 6800K i njegova štedljiva varijanta sa oznakom A10-6700, tako je sada predstavljen A10-7800 sa istom filozofijom. Minimalne razlike u performansama i specifikacijama uz primetno niži TDP i nešto manju cenu. Doduše, navedenih dvadesetak dolara na našem tržištu može lako da se pretvori u razliku od dvadesetak evra, što nije neprimetna razlika. Posebno za one koji nisu overklokerski nastrojeni.
       uvod_1_s.jpg
      Ukoliko se pitate zašto onda svako ne bi kupio A10-7800 umesto skuplje varijante, odgovor je jednostavan. Štedljivi model nema otključan množilac, što znači da overklok mogućnosti ne mogu da se porede sa skupljim 7850K. Ovo je suštinski najveća razlika između dva modela gornjeg doma, tako da će određenoj grupi korisnika A10 7800 “leći” savršeno.
      uvod_2_s.jpg
      AMD je zahvaljujući novim tehnologijama koje je implementirao u APU-e uspeo da ostvari niži TDP, ali je sama ideja jednostavna. A10 7800 poseduje dva moda i to jedan od 65, a drugi od svega 45 W što će pojedincima biti izuzetno bitno kada ne žele da im procesor, odnosno APU imaju TDP od čitavih 95 W što je slučaj sa A10 7850.
      uvod_3_s.jpg
      AMD je uspeo da redukuje TDP veoma mudro ne žrtvujući performanse u bitnoj meri. Pre svega, nominalna frekvencija procesora je ostala 200 MHz niža nego kod 7850K što je 3.5 GHz. Sa druge strane, maksimalna Turbo vrednost je smanjena za svega 100 MHz što znači da je maksimalni Turbo takt 3.9 GHz. Ipak, procesorski deo će se za razliku od 7850K manje zadržavati u Turbo vrednostima i po potrebi će čak i smanjiti takt kako bi ostao u zadatim TDP okvirima. Bitno je pomenuti da je spušten minimalni takt CPU-a na 1400 MHz, dok je kod 7850K on viši i iznosi 1700 MHz.
      a10_7800_002_s.jpg
      Kada je podešen na 45 W, A10 7800 ređe zalazi u Turbo vrednosti čak i kada se obavljaju “single threaded” operacije. Ukoliko opteretite sva četiri jezgra takt će čak opasti na 2.5 GHz što je čak ispod deklarisane nominalne vrednosti od 3.5 GHz. Uz to, ukoliko pokrenete zahtevnu igru prioritet će biti na GPU delu, tako da će CPU dobiti još manju slobodu za povećanje takta.
      a10_7800_003_s.jpg
      Sa druge strane, kada ga podesite na 65 W, ovaj APU će dobiti malo veću slobodu. To znaći da će prilikom CPU intenzivnih testova i aplikacija dostići svoju deklarisanu vrednost, a Turbo će zapravo zagrebati svoje maksimalne vrednosti ukoliko su aplikacije dizajnirane za manji broj jezgara/threadova. Ipak, čak i u ovom modu kada je opterećenje kombinovano (CPU i GPU), procesorski deo pada na gore pomenutih 2500 MHz.
       a10_7800_004_s.jpg
      Ovo možda deluje kao veliki kompromis, ali u praksi situacija uopšte nije takva. Prosto, retko koja igra će opteretiti i CPU i GPU do maksimuma, a i ukoliko se to desi, sasvim je izvesno da uopšte neće biti igriva. Tipična aplikacija je i dalje orijentisana na CPU ili GPU, a paralelno opterećenje oba se obično dobija sintetički. Upravo na ovu kartu igra i sam AMD, jer su svoje podešavanje APU-a obavili na osnovu velikog uzorka korisničkih scenarija.
      a10_7800_005_s.jpg
       
      [modul]specifikacija=5789[/modul]x264.png
      7zip.png
      winrar.pngtrue_crypt.png3dmark_cloud_gate.png
      3dmark_fire_strike.png
      3dmark11.png
      pcmark.png
      benchmark_cl.pngbioshock_infinite.png
      coh.png
      crysis_2.png
      hitman.png
      resident_evil.png
      tomb_raider.png
      unigine_valley.png
      heaven.pngRezultati koje je AMD A10 7800 prikazao su odlični, ali u neku ruku i očekivani. Mnogi su se pitali u kojoj meri će trpeti performanse kada AMD punokrvni Kaveri svede na 45 ili 65W. Realnost je da dobrom optimizacijom radnih taktova i Turbo frekvencije možete da postignete mnogo.
       a10_7800_009_s.jpg
      Takođe, APU dve komponente u vidu CPU i GPU sekcije između koje je moguće balansirati u velikoj meri što sa klasičnim procesorom nije opcija. Kada opteretite CPU, grafički deo će automatski biti “prigušen” i obrnuto. Realni scenariji gde su obe komponente opterećene do maksimuma se sreću vrlo retko i obično su kratkotrajni.
      a10_7800_006_s.jpg
      Stoga, AMD je uspeo da obavi kvalitetnu optimizaciju i uštede u TDP-u su jako teško vidljivi tokom realnog korišćenja. Čak i režim od 45 W ne gubi korak sa ostatkom, posebno u igrama gde se gubi svega po neki frejm tu i tamo. CPU testovi tada imaju primetniji pad, ali ukoliko vam je neophodan CPU i GPU u TDP izdanju od 45 W onda zaista bolje teško da ćete naći bilo gde.
       a10_7800_007_s.jpg
      Kada se sve to uzme u obzir jasno je da AMD A10 7800 ima svoju ciljnu grupu koja će manju potrošnju, TDP i cenu znati da poštuje, dok će oni željni maksimalnih performansi dati prednost 7850K.
      Prednosti:– Dva TDP režima- Bez bitnih kompromisa u odnosu na 95W modele- GPU sa svih 512 Stream procesora
      Nedostaci:– Zaključan množilac

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test