Nebojša Todorović
Kako bi zadržao fokus na sebi i svojim proizvodima, AMD se svesrdno trudi da na svaki način skrene pažnju na sebe i svoju ponudu. Dva najsvežija dodatka postojećoj postavi su FX 8320e i FX 8370e koje je AMD predstavio krajem 2014. godine.
Ideja je u osnovi jednostavna. Reč je o hardverski istim procesorima poput modela istog naziva bez sufiksa “e” u oznaci. Jedina razlika je sloboda Turbo tehnologije, koja je daleko manje agresivna nego kod verzija sa 125 W. Na ovaj način, AMD je uspeo da spakuje dva procesora visokih performansi u opseg od 95 W. Dobra vest vezana za to je da su ovi procesori deklarisani na TDP od 95 W je to što će oba nova modela odgovarati jeftinijim pločama koje su limitirane u pogledu TDP-a.
Nama se na testu našao slabiji od dva, FX 8320e, koji predstavlja tipičnog predstavnika FX serije u svom punom izdanju. Zadržana je originalna litografija, tako da se i ovaj komad silicijuma izrađuje u 32nm kao i ostatak FX game.
Reč je o procesoru sa četiri x86 jezgra, odnosno modula, baziranim na Piledriver arhitekturi. Svaki od njih raspolaže sa po dve Integer i jednom Floating Point jedinicom zbog čega ih AMD smatra osmojezgarnim procesorima. Piledriver arhitektura podržava i sve aktuelne ISA instrukcije kao što su AVX, FM4, AES i XOP.
AMD je uspeo da spakuje dva procesora visokih performansi u opseg od 95 W
AMD FX 8320e je specifikovan na nominalni takt od 3.2 GHz, što je 300 MHz manje u odnosu na klasičnu verziju FX 8320. Pritom Turbo Core tehnologija je sposobna da uveća takt do maksimalnih 4 GHz, uz ostajanje u okvirima zadatog TDP-a.
Na papiru, razlike deluju minimalno, ali u praksi se to pokazalo kao malo drugačija priča. Pre svega, FX 8320e nije dobio redukciju u naponu, što je i logično jer je u pitanju isto parče silicjuma. Taktovi jesu identični u teoriji, ali u praksi FX 8320e vrlo brzo dostigne maksimalnu vrednost zadatog TDP-a čak i na nominalnom taktu, tako da turbo vrednost od 4 GHz ostaje neuhvatljiva.
U testovima, ove razlike se praktično ne vide. Razlog za to je činjenica da će i FX 8320 i FX 8320e kada se “zakucaju” na opterećenje od 100% ostati na nominalnom taktu. Stoga, Cinebench, x264 enkodovanje i slični scenariji ne mogu da prikažu razliku. Samo u realnom radu to može da se izmeri, ali je to jako nezahvalno za egzaktne cifre i bilo kakvo poređenje.
AMD je to dobro znao, tako da se i oslonio na činjenicu da će svaki test prikazati mizerne razlike koje nosi 300 MHz manje. U realnim okolnostima, FX 8320 će dostići pomenutih 4 GHz kada nije opterećen na svim jezgrima, što ne važi za “e” varijantu.
Na svu sreću, FX 8320e ima nekoliko argumenata koji mu idu u korist. Pre svega cena od 115 evra koja je 15e niža od originalnog FX 8320. Takođe, tu je mogućnost rada sa pločama koje ne podržavaju procesore sa 125 W TDP-om. Zagrevanje je takođe niže u svim režimima rada, tako da je FX 8320e dobar izbor za slučaj da vam treba snažan AMD procesor u malom kućištu.
Na kraju, tu je i pitanje overkloka. AMD ne ograničava korisnike da sami povećaju napon i takt. Kako je reč o istom procesoru kao što je klasičan FX 8320 tako su i limiti na polju OC-a slični ili isti. Stoga, ovaj procesor vam ostavlja dosta opcija, a pritom košta manje. Jedini scenario za koji nije bolji izbor je u slučaju da vam TDP nije bitan za razliku od performansi, a pritom niste vični u overkloku ili ne želite da se uopšte upuštate u tu priču.[modul]test=84[/modul][modul]test=86[/modul]Umesto box kulera koji standardno ne dolazi uz procesore koji su namenjeni za testiranje, FX8320e smo uparili sa redakcijskim Cooler Master Hyper 212+ kulerom koji zapravo predstavlja vrlo realan scenario. Ovaj kuler je bio, a dalje je veoma popularan posebno kod korisnika koji traže odlične performanse za uloženi novac.
U svakom slučaju, pri merenju temperatura tokom opterećenja od starta je bilo sasvim jasno da se radi o procesoru sa TDP-om od 95 W. Maksimalnih 46 stepeni Celzijusove skale čak i tokom ekstenzivnog opterećenja proizvedenim x264 enkodingom, čine da ovaj procesor zaista bude zahvalan na temperaturno/potrošačkom aspektu.
Sjajna vest je da čim krenete u manuelni overklok ovaj procesor praktično postaje klasičan FX8320
Sjajna vest je da čim krenete u manuelni overklok ovaj procesor praktično postaje klasičan FX8320, tako da smo bez ikakvih poteškoća postigli sjajnih 4.3 GHz pri 1.36 V, a verujemo da bi uz pažljivije podešavanje mogao da se postigne i barem za 0.05 V manji napon. Takođe, uz bolji kuler još par stotina megaherca je sasvim izvestan rezultat, što je praktično isto kao i kod FX8320 bez “e” sufiksa. Stoga, ovaj procesor može da se posmatra kao “2 u 1” u slučaju da ste vični overkloku.
Naravno, kako se poveća napon i temperatura skače jednako kao i kod “non-e” varijante što je i logično, s obzirom na to da se radi o potpuno istom čipu i da ništa nije menjano osim mikrokoda i Turbo logike. U svakom slučaju, overklokeri koji su planirali da kupe klasičan FX8320 će svakako profitirati, jer će uštedeti nekih 15-ak evra odmah u startu. Taman da mogu da ulože u bolji kuler (eto ideje).Na svu sreću, FX 8320e ima nekoliko argumenata koji mu idu u korist. Pre svega, tu je cena od 115 evra koja je 15 evra niža od originalnog FX 8320. Takođe, tu je mogućnost rada sa pločama koje ne podržavaju procesore sa 125 W TDP-om, što dodatno proširuje spektar ploča koje se mogu upariti sa njim i snižava ukupne troškove za platformu. Zagrevanje je takođe niže u svim režimima rada, tako da je FX 8320e dobar izbor za slučaj da vam treba snažan AMD procesor u malom kućištu.
Na kraju, tu je i pitanje overkloka. AMD ne ograničava korisnike da sami povećaju napon i takt. Kako je reč o istom procesoru kao što je klasičan FX 8320, tako su i limiti na polju OC-a slični ili isti. Stoga, ovaj procesor vam ostavlja dosta opcija, a pritom košta manje. Jedini scenario za koji nije bolji izbor je u slučaju da vam TDP nije bitan za razliku od performansi, a pritom niste vični u overkloku ili ne želite da se uopšte upuštate u tu priču.
Prednosti FX 8320e su cena, mogućnost rada sa pločama koje ne podržavaju 125 W TDP, kao i manje zagrevanje
Prednosti:
– Marginalno slabije performanse pri maks. opterećenju u odnosu na FX8320– Odličan OC potencijal– TDP 95 W– Zagrevanje
Nedostaci:
– Nije reč o stvarno novom proizvodu– Turbo logika veoma ograničena
Procesor na test ustupio AMD.
AMD FX8320e
AMD trenutno nema pravi novitet koji bi ponudio publici, tako da se oslanja na osvežavanje ponude modifikacijama postojećih proizvoda. Najsvežiju ideju predstavljaju dva nova "Eco" procesora, koji su nastali na osnovi FX8320 i FX8370 uz sitnije izmene. Iako malo ko povezuje ekološki aspekat sa AMD-ovim FX procesorima, redukcija TDP-a sa 125 na 95 W svakako nije zanemarljiva stavka za poklonike AMD tehnologija.