Miloš Stamenković
AMD Phenom II 965 Black Editon
Tokom zadnjih par meseci AMD je nastupao dosta agresivno na tržištu procesora sa konstantnim akcijama korekcije cena, ali i sa gotovo stalnim prezentovanjem novih modela i varijanti osnovnog Phenom II jezgra. Bilo je tu više i manje interesantnih proizvoda, ali je generalno AMD uspeo da u svakom delu tržišta ispod totalnog high-end segmenta ponudi interesantan i konkurentan procesor. Tako, na primer, Phenom II X3 Black Edition predstavlja veoma interesantan procesor, a tu su i derivati Phenom II X4 kojima su aktivna samo dva jezgra ali se u određenim situacijama i druga dva mogu aktivirati. Pored toga, dosta marketing aktivnosti je bilo usmereno ka Phenom II X4 TWKR procesoru koji nije namenjen prodaji, već samo ekstremnom overklokingu preko koga bi trebalo da se demonstrira kvalitet AMD proizvodnog procesa i kvaliteta K10 jezgra. Mogućnosti ovog procesora smo nedavno imali mogućnosti da isprobamo, a sada nam na test dolaze i još dva nova modela. AMD Phenom II X4 965 Black Edition je model koji od ovog momenta predstavlja udarnu X4 varijantu namenjenu prodaji, dok su sa druge strane tu novi low-cost modeli u vidu AMD Athlon II X2 240 i 245 varijanti. Naravno, kompletnu priču oko procesora AMD već duže vreme plasira gotovo isključivo uz njegovu simbiozu sa kompletnom platformom, gde se kako celina podrazumeva procesor, matična ploča (čipset) i grafička karta.
Model sa oznakom „965“ sada predstavlja najjači Phenom II X4 procesor u AMD ponudi sa 200 MHz većim radnim taktom u odnosu na „955“. Sa većim radnim taktom dolaze i veći zahtevi za energijom, pa tako Phenom II 965 Black Editon poseduje TDP od 140W što je više od 955 modela. Sve ostale karakteristike su potpuno iste, jer se realno radi o istom procesoru kome je fabrički podignut radni takt na 3.4 GHz, pa se tako ostavlja manje prostora za overkloking. Naravno, ukoliko kojim slučajem niste upoznati sa osnovnim Phenom II X4 detaljima, da ponovimo još jednom. AMD Phenom II 965 Black Editon i Athlon II X2 245
Phenom II X4 965 Black Edition je AM3 processor, sa 938 micro-pin grid array (micro-PGA) soketom. Proizveden je u 45nm proizvodnom procesu sa 758 miliona tranzistora. Sa TDP-om od 140Ws, raspon voltaža je od 0.875 – 1.5V sa deklarisanom maksimalnom radnom temperaturom od 62 stepeni. Phenom II X4 965 poseduje HyperTransport 3.0 sa maksimalnom brzinom transfera od 37.3GB/s kada se koristi DDR3 memorija na 1333 MHz. Veličina L2 keša je 2 MB, dakle po 512KB po jezgru, a kapacitet L3 keša je 6MB i on je deljen između svih jezgara. Phenom II X4 965 na 3.4 GHz poseduje množilac 17, ali pošto je u pitanju Black Edition model to i nije bitno, jer je množilac otključan. Naravno, overkloking mogućnosti smo odmah isprobali, ali i ne očekujući nikakvu razliku u odnosu na Phenom II 955 Black Editon.
Praksa je tako i pokazala, pa je maksimalna brzina sa očuvanjem stabilnog rada bila na 3.8 GHz pri radnom naponu od 1.5 V. Sa većim naponom od 1.55V, takt od 3.9 GHz je bio moguć, ali samo za podizanje operativnog sistema, ali ne i za stabilan rad. Tako možemo reći da Phenom II 965 Black Editon u praksi ne nudi apsolutno ništa novo, već je reč o potezu koji samo ima za cilj da stvori još jedan novi model. A kako se novom modelu uvek mora posvetiti bar malo medijske pažnje, kao što je i ovde slučaj, eto načina da se Phenom II procesori pominju što češće, što je realno i cilj Phenom II 965 Black Editon modela.
Ista situacija je i kod Athlon II X2 245 modela, jer ovaj procesor predstavlja samo 250 verziju kojoj je smanjen množilac i tako radni takt. Tako je dobijena brzina od 2.9 GHz, što povlači i razlog za manju cenu, pa samim tim i veću kokurentnost u odnosu na E5000 seriju Core 2 Duo procesora. Sa cenom koja bi trebala da bude manja od 50 eura i nekom pločom poput MSI 785GM-E65 dobija se kombinacija koje nudi sasvim upotrebljive performanse, posebno sa obzirom na ukupnu cenu sistema.
U ovom slučaju, MSI 785GM-E65 je u stanju da znatno popravi situaciju po pitanju performansi, jer su overkloking mogućnosti ove ploče veoma dobre. Čak toliko dobre se nalaze tik malo ispod udarnih MSI modela. Pažljivim podešavanjem svih BIOS opcija moguće je postići brzinu magistrale od čak 280 MHz, što je rezultat kojim bi se ponosili i mnogo skuplji modeli. Sa Athlon II X2 245 modelom, najbolji odnos se dobija na 260 MHz kada procesor sa malim povećanjem radnog napona potpuno stabilno radi na brzini od 3.6 GHz, što na kraju mnogo znači. Što se tiče same ploče, performanse smo poredili sa 790GX baziranim modelom. Očekivano, 790GX ploča je brža, ali je ta razlika veoma mala da se može potpuno zanemariti. Razlika je dosta veća kada se porede samo performanse integrisane grafike, ali i pored toga 785G čipset na MSI 785GM-E65 nudi solidne grafičke performanse. Naravno, nećete se ovde naigrati modernih igara, ali stari hitovi poput Quake 3 (sada Quake Live), Counter Strike-a i sličnih rade sasvim korektno.
Test sistem
Matične ploče
MSI 785GM-E65
MSI 780GM (za starije Athlon i Phenom procesore)
MSI P45 Diamond (za Core 2 Duo procesore)
Procesor i
kuler
AMD Phenom II 965 Black Editon
AMD Athlon II X2 245
Cooler Master V8
Memorija
3 x 1 GB DDR3 1666 Patriot
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
(Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster RealPower 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06 i Vantage
Igrački testovi
Rezime
Sa dva nova modela procesora, AMD je samo dodatno upotpunio svoju ponudu procesora. Nije prikazano ništa novo, ali se možda može reći da je drugačija cena, sama po sebi, dovoljan novitet. U aktuelnoj ekonomskoj situaciji ICT kompanije moraju da koriste sve moguće trikove kako bi držale medijsku pažnju i na bilo koji način privukle potencijalne kupce. Phenom II X4 965 Black Edition ovde ima ulogu koja se više odnosi na neke druge stvari nego čistu ulogu procesora koji će biti interesantan kupcima. Phenom II X4 955 Black Edition trenutno košta oko 190 eura, dok se cena na našem tržištu za Phenom II X4 965 varijantu još ne zna. Ipak, sigurno će biti par desetina eura viša, što nas automatski dovodi do zaključka da se ovaj procesor trenutno isplati samo onima koji se „plaše“ overklokinga. Tu mislimo na konzervativnije korisnike koji računare koriste uvek na podešavanjima „out of the box“. Za ostale koji su zainteresovani za četvorojezgaran procesor iz kompanije AMD, ide preporuka da jednostavno nemaju razloga da daju više novca za Phenom II X4 965 Black Edition kada je već tu isti procesor kojem je množilac i otključan, pa tako „u dve sekunde“ možete sami napraviti svoj „965“. Sa druge strane, Athlon II X2 245 je u malo drugačijoj situaciji, jer se radi o procesoru sa manjim radnim takom, ali i manjom cenom u odnosi na Athlon II X2 250 model. Trenutna razlika u ceni je oko deset evra, gde Athlon II X2 245 košta oko 50, a Athlon II X2 250 oko 60 evra. Iako se radi o maloj razlici, u procentima ona i nije mala, pogotovo ako ulažete u više računara, pa razlika može da se „prebaci“ na veću količinu radne memorije. Istina, brzina je za 100 MHz manja, ali u realnom radu garantovano to niko neće ni primetiti, pa, još jednom ponavljamo da je razliku u novcu bolje usmeriti ka kupovini kvalitetnije matične ploče proverenog proizvođača, kakav je već prikazani MSI 785GM-E65 model.
AMD procesore na test ustupio AMD.