AMD Phenom II X2 550 Black Edition i Athlon II X2 250

AMD Phenom II X2 550 Black Edition i Athlon II X2 250

Nakon četvorojezgarnih i trojezgarnih Phenom procesora, AMD je drugu generaciju svojih udarnih modela obogatio i sa dvojezgarnim modelima, koji će najviše odgovarati kupcima sa tanjim budžetom, koji bi ipak želeli da u mašini imaju aktuelnu tehnologiju. Kako su se na testu pokazali novi dvojezgarni Phenom, a kako Athlon procesor?

    Sadržaj

       

      Miloš Stamenković

      AMD Phenom II X2 550 Black Edition i Athlon II X2 250

      Prošlo je već dobrih pola godine od momenata kada je AMD predstavio novu generaciju Phenom procesora, a od tada smo imali priliku da testiramo prvo udarne Phenom II X4 modele, pa nakon toga i Phenom II X3 predstavnike, naravno sve zajedno sa Black Edition primercima. Uobičajeni redosled predstavljanja novih procesora su prvo high-end modeli, pa onda mid i na kraju se priča privodi kraju sa procesorima namenjenim low-cost segmentu tržišta. Naravno, u aktuelnoj situaciji AMD nema pravu high-end konkurenciju Nehalem procesorima, pa tako Phenom II X4 i Phenom II X3 više pripadaju jačem ili slabijem delu mid-range segmenta. Kao jedan od glavnih metoda borbe sa konkurencijom je redovna korekcija cena, pa su tako i prvi Phenom II X4 modeli veoma brzo nakon pojavljivanja doživeli pojeftinjenja koja su u datom momentu adekvatno pozicionirale ove procesore na tržištu. Tako na primer Phenom II X4 940 (3.0 GHz) po ceni prati Q9400 (2.66 GHz), uz veoma uporedive performanse. Odnosi su slični i kada pogledamo na nižu u AMD ponudi, gde je na raspolaganju Phenom II X4 910 na 2.6 GHz, kao i serija 800 (Phenom II X4 810 i 805, sa radnim taktovima od 2.6 GHz i 2.5 GHz respektivno), gde je osnovna razlika 800 serije u odnosu na 900 seriju je manja količina L3 keš memorije, samo 4 MB. Naravno, nakon toga je usledila prezentacija X3 varijanti sa modelima Phenom II X3 720 Black Edition i Phenom II X3 710. Prilikom testa Phenom II X3 720 Black Edition modela bilo smo veoma zadovoljni onim što ovaj procesor nudi, jer predstavlja odličan balans između quadcore i dualcore procesora uz odlične performanse i veoma povoljnu cenu. Naravno, sistem koji je korišćen za kreiranje svih ovih novih modela je odavno poznat i masovno se koriste na oba strane CPU barikade. Manipulacije sa količinom raspoložive keš memorije ili isključivanjem određenog broja jezgra je najlakši način da se iz novog procesora izvuku novi modeli. Pored toga, ovo predstavlja i najekonomičnije rešenje jer se mnogo veći broj osnovnih Phenom II jedinica može iskoristiti i usmeriti u dalju prodaju.

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      Tako na primer, ukoliko se kroz fabrički proces testiranja pokaže da određeni Phenom II X4 primerak poseduje jedno neispravno jezgro ili deo keš memorije, jednostavno se taj deo isključi i od takvog Phenom II primerka nastane neki X3 ili X4 800 model. Zahvaljujući K10 arhitekturi, ovim isključivanjem se ne ostvaruje negativan uticaj na ostala jezgra, kao i na njihove performanse. AMD je kod Phenom II X3 modela ostavio na raspolaganju ceo kapacitet L3 keša. U prevodu ovu znači da kod X3 procesora svako jezgro ima teoretski na raspolaganju 2 MB L3 keš memorije, što je više čak i od Phenom II X4 900 modela. Samo je kapacitet L2 keša manji, ali to ima samo direktnu vezu sa odsustvom jednog jezgra i njegovih 512 KB L2 keš memorije. Arhitektura i količina L3 keš memorije se pokazala kao jedan od veoma bitnih detalja za rast performansi Phenom II u odnosu na originalne Phenom procesore, pa je pozitivni videti da i aktuelne X3 varijante imaju na raspolaganju ceo L3 kapacitet. Naravno, nakon što smo videli X3 varijante Phenom II procesora, logično je bilo očekivati da će se i X2 modeli veoma brzo pojaviti, jer je ipak low-end deo tržišta onaj gde se najviše prodaje i gde AMD ima mnogo veće mogućnosti za borbu sa konkurencijom. Uglavnom, tako je od Deneb Phenom II X4 jezgra nastalo Heka Phenom II X3 jezgro, a od njega nastaje novo Callisto Phenom II X2 jezgro.

      Phenom II X2 550 Black Editon i Athlon X2 250

      Kao i u prethodnoj turi novih modela, jedan model je predstavljen u Black Editon verziji dok je drugi klasično low-cost rešenje. Osnovna prednost Black Edition procesora je, već svi znamo, totalno otključan množilac što omogućava slobodan overkloking bez promene parametara sistemske magistrale ili brzine rada memorije. Kako je i kod najnovije generacije 790FX ploča brzina sistemske magistrale uglavnom ograničena na oko 250 MHz, sasvim je razumljivo zašto sam AMD i dalje insistira na Black Edition modelima. Kada se pogleda Phenom II X2 550 Black Edition procesor ne postoje nikakve fizičke razlike u odnosu na Phenom II X4, već su samo isključena dva jezgra i eto ga već novi model. Kao i u slučaju Phenom II X3 720 Black Edition procesora i kod ovog novog modela AMD se odlučio da ostavio na raspolaganju kompletan kapacitet L3 keša od 6 MB. Normalno, veličina L2 keša je dva puta po 512 KB zbog aktivnosti samo dva jezgra, ali ta dva jezgra imaju pristup celom L3 kešu, što znači da svako jezgro na raspolaganju ima 3 MB L3 keš memorije. Radni takt Phenom II X2 550 Black Editon je 3.1 GHz, što je samo za 100 MHz manje od udarnog Phenom II X4 modela, što je samo još jedan pokazatelj činjenice da se derivati Phenom II jezgra mogu veoma dobro koristiti na razne načine. Ono što je ipak najzanimljiviji detalj vezan za ovaj procesor je priča da se dva isključena jezgra mogu uključiti i time dobiti ubedljivo najjeftiniji quadcore procesor. Ova mogućnosti bi trebala da bude izvodljiva uz pomoć adekvatnog BIOS, ACC-a i OverDrive softvera, ali na žalost sa mi sa našom test pločom i primercima procesora koje smo dobili nismo uspeli da pustimo u pogon sva četiri jezgra, pa ćemo se time pozabaviti nekom drugom prilikom. Uglavnom, nije realno očekivati da će na svim Phenom II X2 550 Black Editon procesorima ovo biti moguće, jer je vrlo moguće da je bar jedno jezgro i fizički neispravno, pa je zato dotični primerak i postao X2 model. Ipak, kako AMD i dalje bude usavršavao svoj 45nm proizvodni proces, sasvim je realno očekivati da će broj defektnih Phenom II X4 procesora biti sve manji, pa će AMD biti prinuđen da od ispravnih Phenom II X4 procesora pravi jeftinije modela kako bi zadovoljio zahteve tržišta i u ponudi imao sve raspoložive modele.

       

      Phenom II X2 550

      Althon II X2 250

      jezgro

      Callisto/Deneb

      Regor

      proizvodni proces

      45nm

      45nm

      broj jezgra

      2

      2

      radni takt

      3,1 GHz

      3,0 GHz

      FSB

      2,0 GHz

      2,0 GHz

      Socket

      AM3

      AM3

      memorija DDR2

      800/1067

      800/1067

      memorija DDR3

      1333/1600

      1333/1600

      L1 cache

      2x 128KB

      2x 128KB

      L2 cache

      2x 512MB

      2x1024MB

      L3 cache

      6MB

      nema

      Glavni problem koji je AMD imao sa K10 jezgrom je, zapravo, osvajanje 45nm proizvodnog procesa. Razvoj 45nm proizvodnje je postignut uz veliku pomoć IBM-a, koji je već izvesno vreme primarni tehnološki partner AMD-a, pa su tako u novom proizvodnom procesu primenjena sva rešenja koja je već IBM implementirao. Glavna odlika novog AMD 45nm proizvodnog procesa je primena „Immersion Lithography“ tehnologija, koja umesto gasa koristi tečnost koja se nalazi između sočiva litografskog sistema i wafera, što na kraju omogućava veću preciznost pri kreiranje jezgra, uz bolji nivo iskorišćenosti wafera. Primenom dotične tehnologije, AMD očekuje da će biti rešeni svi stari problemi koji su bili vezani za neadekvatan proizvodni proces. Naravno, jedna od glavnih prednosti „usitnjavanja“ proizvodnog procesa je mogućnost smeštanja većeg broja tranzistora na istu površinu wafera. Tako Phenom II poseduje 758 miliona tranzistora na površini od 258 kvadratnih milimetara, naspram prvog Phenom-a koji ima 450 miliona tranzistora na jezgru od 285 kvadratnih milimetara. Gledajući samo ovaj podatak, jasno je koliko mnogo znači uvođenje novog proizvodnog procesa. No, ukoliko smo rekli da je u osnovi jezgro kod Phenom II ostalo isto, gde ide taj veliki broj novih tranzistora. Logično, na povećanje kapaciteta i keš memorije. Phenom poseduje samo 2 MB L3 keš memorije, što je za četiri jezgra jedva bilo dovoljno. Sada Phenom II ima 6 MB L3 keš memorije, što po definiciji omogućava bolje performanse. Kao dodatak, AMD je dodatno povećao brzinu L3 keša, pa tako isti ima manji „latency“ za 2 kloka, uz 50 procenata veću asocijativnost (48 naspram 32). Osnovne karakteristike L1 i L2 keš memorije su ostale iste, što i nije neki problem, ali na žalost, AMD ovoga puta nije uspeo (ili nije stigao) da poveća i takt internog memorijskog kontrolera, pa je brzina od 1.8 GHz ostala ista i kod Phenom II procesora. Samo povećanje ovog takta bi doprinelo još boljoj iskorišćenosti, sada već značajno većeg L3 keša, pa je to potez koji treba očekivati u budućnosti. Pored glavnih zahvata na keš memoriji, AMD je učinio još par sitnijih korekcije na jezgru gde ja glavna stvar unapređenje jedinice za predviđanje grananja. Tako „branch prediction“ jedinica kod Phenom-a II može da predviđa i indirektna grananja (kao kod Nehalem-a), uz dodatno povećanje internih baffera za skladištenje ovih podataka. Na kraju, sva navedena unapređenja rezultuju većom brzinom rada od 1 do 3 procenata u „klok za klok“ poređenju Phenom i Phenom-a II. No, glavna stvar je potencijal u radnom taktu, jer overkloking testovi pokazuju da Phenom II bez problema stabilno radi na brzini od 3.7-3.8 GHz, što je već ozbiljniji rezultat koji ukazuje na dobre potencijale novog Phenom II 45nm jezgra.

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      Drugi novi procesor u ponudi koji predstavljamo nosi ime Athlon, pa se može reći da AMD ne želi da se čuveni brend tek tako zaboravi. Tako nastaje Athlon II X2 250 procesor koji ima zadatak da zameni prethodnu generaciju Athlon X2 modela i bude glavno rešenje za klasične low-end platforme. Logično, novi procesor je nastao od Phenom II jezgra, ali je za razliku od prethodnih X4 i X3 varijanti ovog puta u pitanju novo jezgro pod nazivom Regor. Naravno, osnova je Phenom II arhitektura, ali je ovoga puta AMD uzeo dva odvojena Phenom II jezgra i povećano kapacitet L2 keša sa 512 KB na ceo 1 MB, a kompletna L3 keš memorija je odstranjena i tako je nastalo Regor Athlon II X2 250 jezgro. Najveća dobit u celoj ovoj akciji za AMD je u činjenici da je površina Regor jezgra samo 117 kvadratnih milimetara i 234 miliona tranzistora, što je više nego duplo manje u odnosu na Daneb jezgro. Logično, na kraju se kao produkt dobija procesor sa mnogo manjim jezgrom, gde je moguće dobiti duplo više primeraka procesora iz jednog wafera. Ovaj potez je veoma bitan, jer „sakaćenje“ Daneb jezgra nikako nije baš isplativ proces, pogotovo u kada treba od njega napraviti low-cost rešenje koje u prodaju košta 60 ili 70 eura. Pored toga, sa pomenutim promenama na jezgru, AMD je uspeo da spusti TDP sa 80W, koliko je kod Phenom II X2 Daneb jezgra, na ciljanih 65W, što je još jedan bitan detalj sa kojim se želi pokriti i „mobile“ deo tržišta. Ipak, primarna stvar je osvežavanje low-cost ponude gde AMD sa novim Athlon II X2 procesorima po istoj ceni nudi 20tak procenata bolje performanse, jer je Phenom II jezgro mnogo brže i naprednije, pogotovo u odnosu na stare Athlon X2 procesore.

      Test sistem

      Matične ploče

      MSI DKA790GX Platinum

      Procesor i
      kuler

      Intel Core 2 Duo E8400
      Intel Core 2 Duo E7200
      Phenom II X3 720 BE
      Phenom II X2 550 BE
      Athlon II X2 250
      CoolerMaster V8

      Memorija

      2×1 GB DDR2 800

      Grafička karta

      ASUS EN9600GT TOP
      (Windows Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      CoolerMaster RealPower 1000W

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

      Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      Rezultati – drugi sintetički testovi
       

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      Rezultati – aplikacije
       

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      Rezultati – 3D Mark CPU testovi
       

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      Rezultati – igre
       

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      Performanse, overclocking, cene

      Naravno, kod svakog novog procesora nas interesuju uglavnom tri stvari: cena, performanse i overkloking. Kada je cena u pitanju, Phenom II X2 550 BlackEdition ima početnu cenu od oko 70e što je primetno jeftinije od aktuelnih Core 2 Duo modela. Core 2 Duo E7400 je oko 90e, dok je Core 2 Duo E8400 oko 130e što je gotovo duplo skuplje. Ukoliko uporedimo rezultate iz tabela, može se jasno videti da se Phenom II X2 550 BlackEdition veoma uspešno nosi sa Core 2 Duo E8400 modelom, dok je E7200 varijanta već sporije u većini slučajeva. Sa obzirom da Core 2 Duo E8400 radi na 3.0 GHz a Phenom II X2 550 BlackEdition na 3.1 GHz, možemo reći da su performanse novog procesora sasvim zadovoljavajuće, čak i malo više od toga. Phenom II X4 modelima je potrebna dosta veća razliku u radnom taktu kako bi se uspešno nosili sa Core2Quad modelima, dok je kod Phenom II X2 550 BlackEdition tih 100 MHz sasvim dovoljno da ovaj procesor u većini test scenarija bude brži od Core 2 Duo E8400. Kada uvedemo overkloking u priču, odnos stvari se u principu ne menja. Phenom II X2 550 BlackEdition sa nominalnim naponom može stabilno da radi na 3.4 GHz, dok povećanjem radnog napona na 1.45V se može ostvariti stabilan rad na 3.8 GHz. Naravno, za stabilan rad na ovom taktu potreban i nešto bolji kuler od fabričkog, ali opet ni ništa mnogo specijalno, tako da bi radni takt oko ove brzine brzine trebao da bude relativno lako dostupna za većinu korisnika opremljenih adekvatnim kulerom i matičnom pločom. Kako su overkloking dometi i Core 2 Duo E8400 veoma slično, odnos snaga sa overklokingom se ne menja, a jedino se može reći da je možda sa Phenom II X2 550 BlackEdition procesorom to za nijansu lakše usled otključanog množioca.
       

       

      brzina

      broj jezgra

      soket

      proizvodni proces

      FSB

      L3 cache

      potrosnja

      cena (€)*

      Phenom II X4 955 BE

      3.2 GHz

      4

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      6 MB

      125 W

      174 €

      Phenom II X4 945

      3.0 GHz

      4

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      6 MB

      125 W

      160 €

      Phenom II X4 940 BE

      3.0 GHz

      4

      AM2+

      45nm

      1.8 GHz

      6 MB

      125 W

      135 €

      Phenom II X4 920

      2.8 GHz

      4

      AM2+

      45nm

      1.8 GHz

      6 MB

      125 W

      132 €

      Phenom II X4 905e

      2.5 GHz

      4

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      6 MB

      65W

      139 €

      Phenom II X4 810

      2.6 GHz

      4

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      4 MB

      95 W

      125 €

      Phenom X4 9950

      2.6 GHz

      4

      AM2+

      65nm

      2.0 GHz

      2 MB

      125 W

      107 €

      Phenom II X3 720 BE

      2.8 GHz

      3

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      6 MB

      95W

      100 €

      Phenom II X3 710

      2.6 GHz

      3

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      6 MB

      95W

      85 €

      Phenom II X3 705e

      2.5 GHz

      3

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      6 MB

      65W

      88 €

      Phenom II X2 550 BE

      3.1 GHz

      2

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      6 MB

      80W

      73 €

      Athlon II X2 250

      3.0 GHz

      2

      AM3

      45nm

      2.0 GHz

      2 MB L2

      65W

      62 €

      Athlon X2 7850 BE

      2.8 GHz

      2

      AM2+

      65nm

      1.8 GHz

      2MB

      95W

      49 €

      Athlon X2 7750 BE

      2.7 GHz

      2

      AM2+

      65nm

      1.8 GHz

      2 MB

      95W

      43 €

      * – cene izražene na dan 04.06.09.

      Kada je reč o Athlon II X2 250 procesoru, on bi trebao kupcima da bude dostupan po ceni od oko 65e. Ukoliko to uporedimo sa cenom od oko 90e za Core 2 Duo E7200, može se zaključiti da opet AMD nudi dosta povoljnije rešenje. Kako E7200 radi na 2.53 GHz, a Athlon II X2 250 na 3.0 GHz jasno je da u većini slučajeva treba očekivati bolje performanse od Athlon II X2 250 modela. Ipak, treba imati u vidu da je Athlon II X2 250 jezgro doživelo modifikacije i da se dosta razlikuje od Phenom II osnove. Istina da je kapacitet L2 keša dupliran, ali L3 keša više nema, što se veoma lepo može videti kroz rezultate testova. Tako su Athlon II X2 250 i Core 2 Duo E7200 generalno na egal nivou, gde je Athlon II X2 250 malo brži u nekim, a opet Core 2 Duo E7200 malo više brži u drugim testovima. Naravno, opet uvodimo overkloking u priču, a tu se opet situacija ne menja mnogo. Domet Athlon II X2 250 procesora je 3.75 GHz, dok se i E7200 može nategnuti na sličan radni takt, sve podrazumeva se sa malo boljim kulerima, a ne sa fabričkim minimalizmom. Ovde treba imati u vidu da će se kod Core 2 Duo E7200 do te brzine lakše doći usled prednosti vezanih za mogućnosti samih Intel čipsetova i matičnih ploča, dok je sa druge strane Athlon II X2 250 ograničen zaključanim množiocem i maksimalnih 250 MHz radnog takta za sistemsku magistralu. Naravno, ovih 250 MHz važi za bolje modele matičnih ploča, dok je kod ekonomičnijih modela i ta brzina teško dostižna.

      Zaključak

      Nakon treće „ture“ testiranja nove generacije procesora baziranih na Phenom II Deneb jezgru možemo reći da je kompanija AMD kompletirala svoju ponudu i zaokružila celu K10 priču. Prvog susret sa Phenom II X4 nas nije baš oduševio, ali je već nakon predstavljanja Phenom II X3 procesora stvar počela da izgleda mnogo bolje, pogotovu nakon korekcije cena svih modela koja je pratila i pojavu Phenom II X3 procesora na tržištu. Sada, sa Phenom II X2 i Athlon II X2 procesorima se zamenjena prethodna entry-level rešenja, pa se tako sada novi AMD modeli konačno mogu porediti sa Core 2 Duo procesorima kada su performanse u pitanju. Kako AMD ove procesore nudi po značajno nižoj ceni uz slične performanse, jasno je da u nižim segmentima tržišta AMD sada ima još bolju šansu da zainteresuje još veći broj korisnika. Na ovaj trend dosta može da utiče i prilično atraktivna cena matičnih ploča, pogotovo onih namenjenih zahtevnim korisnicima, a tu je i veoma dobro integrisano grafičko rešenje.

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      S obzirom na to da su i Athlon II X2 250 i Phenom II X2 550 potpuno AM2/AM3 kompatibilni, korisnicima je ostavljena mogućnost da odaberu i tip memorije, (što će još neko vreme, u ovoj klasi, verovatno biti DDR2). S druge strane, i cena DDR3 memorije je u poslednje vreme značajno pala. Ono što je, na kraju priče i najbitnije za AMD je da na entry i mainstream segmentima tržišta prisutan sa konkurentnim procesorima koji se bez problema mogu porediti sa konkurencijom. Ostaje samo da krajnji kupci dođu do saznanja da su AMD procesori ponovo veoma atraktivna kupovina, kao i da su dobri za overkloking, pre svega u nižim i srednjim klasama, koje su našem tržištu i najzanimljivije.

      Procesore na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test