AMD Phenom II X4 955 Black Edition
Naravno, na istom radnom taktu Phenom II X4 je nešto sporiji u odnosu na poslednju seriju Core 2 Quad modela, ali zahvaljujući agresivnoj cenovnoj politici ipak može biti interesantan određenom profilu korisnika. Lično, prilikom prvog testa Phenom II X4 procesora nismo bili baš oduševljeni ovim proizvodom, najpre jer smo prosto očekivali više performanse, a ne samo alternativu konkurentu, i to u već duže vreme prisutnoj Core 2 Quad generaciji. Drugi susret sa Phenom procesorima je bio daleko zanimljiviji, jer se AMD, svestan situacije u datom momentu fokusirao na low-end segment tržišta, gde je Intel bio, uslovno rečeno, najslabiji. Tako je prezentacija Phenom II X3 procesora, a pogotovu Phenom II X3 720 Black Edition varijante ostavila veoma povoljan utisak, jer se radio o procesoru koji je u stanju da bez problema ponudi veće performanse od Core 2 Duo rešenja, koja, naravno, imaju istu ili višu cenu.
Kada se tu doda i otključan množilac kao glavna karakteristika svih Black Edition procesora, a uz već poznate overkloking mogućnosti, jasno je da Phenom II X3 720 BE predstavlja najbolje moguće rešenje kada je u pitanju entry level ponuda. Kao dodatni odgovor Intel je intervenisao sa još jednim sniženjem cena, pa se tako za skoro duplo manje novca može dobiti Core 2 Duo E5300 procesor, koji je nudi veoma sličnu brzinu sve dok se ne uposli aplikacija koja zna da koristi sva raspoloživa jezgra u procesoru.
Udarni Core 2 Duo E8500 i E8600 modeli ostaju i dalje, u proseku, oko trideset evra skuplji od Phenom II X3 720 Black Edition, tako da i dalje stoji činjenica da je ovaj AMD procesor i dalje optimalno rešenje za kupce koji su zainteresovani za entry-level kategoriju. Kada je mid-range quad-core kategorija u pitanju, Phenom II X4 modeli su dostupni već od 160 eura, dok je za Core 2 Quad Q9300 model, na primer, potrebno platiti 200 eura, tako da je očigledno da je najjače oružje koje AMD trenutno ima u rukama i dalje isto, a to je agresivna cenovna politika. Ovakav način borbe se može manifestovati kao mač sa dve oštrice, jer se prosto dovodi u pitanje zarada koja se pravi na, ipak ne toliko velikom broju prodatih procesora. Shodno tome, može se reći da se sa Phenom II X3 720 Black Edition, AMD pobrinuo za onu stranu koja će obezbediti profit, dok se za neke više klase i beskompromisne performanse mora naći neko drugo rešenje.
AMD Phenom II X4 955 Black Edition
Još od prvog susreta sa AMD Phenom II X4 procesorima bilo je jasno da oni u takmičenju „klok za klok“ ne mogu baš da drže priključak u odnosu na Core 2 Quad procesore, ali smo takođe kroz overkloking testove mogli da vidimo da je AMD konačno uspeo da u pogon stavi svoj 45nm proizvodni proces. Naravno, dotična proizvodna linija je još daleko od totalno usavršene i efikasne linije, ali se već prva generacija AMD Phenom II X4 mogla sasvim dobro overklokovati. Neki realni maksimum u klasičnim kućnim uslovima sa standardnim dobrim kulerom je bio oko 3.6 do 3.7 GHz, dok se već sa ozbiljnijim sistemima za hlađenje može izvući brzina koja je na magičnoj granici od 4 GHz. Sama ova činjenica da se mogu dostići ovi radni taktovi bila je veoma važna za AMD, jer tako u praksi pokazalo da se i AMD Phenom II X4 procesori mogu overklokovati približno kao i Core 2 Quad modeli. Naravno, udarni Core 2 Quad procesori su ipak u stanju da se lakše približe granici (ili da je malkice preskoče) od 4 GHz, ali nam sada iz AMD-a stiže novi Phenom II X4 model koji bi trebao da predstavlja adekvatan odgovor – AMD Phenom II X4 955 Black Edition.
Očekivano, novi procesor nosi sufiks „Black Edition“, nastavljajući tradiciju prethodnih high-end AMD modela. Drugi deo imena koji se odnosi na „955“ oznaku može se protumačiti kao jasan nagoveštaj kojem Core 2 Quad procesoru ovaj model predstavlja direktnog konkurenta. Logično, reč je Core 2 Quad Q9550 modelu koji je nedavno dobio i svoju „S“ verziju koja predstavlja procesor sa manjom potršnjom energije, tj. deklarisanim TDP-om 65W. Da bi se ovo postiglo, kod Core 2 Quad Q9550S je samo snižen nominalni radni napon čime je ostvaren ciljani TDP od 65W. Intel jednostavno sebi može prištiti takav luksuz, jer je njihov 45nm proizvodni proces odavno maksimalno usavršen. Sa druge strane, AMD nije mogao da se bavi energetskom efikasnošću, manjom potrošnjom i sličnim stvarima koje su u novije vreme veoma moderna i „in“ za priču, već je fokus bačen na jedinu, realno bitnu stvar kada su procesori u pitanju, a to je povećanje radnog takta. Sa overkloking mogućnostima koje smo već spomenuli, moglo se očekivati da će AMD predstaviti i brže Phenom II X4 procesore od startnih modela, pa je tako dosta brzo počelo da se šuška od Black Edition modelu koji će se pojaviti u aprilu sa radnim taktom od 3.1 GHz i oznakom „950“. Međutim, kada je procesor stigao kod nas na test, nominalni radni takt je 3.2 GHz, a oznaka modela je tako logično povećana za „50“. Već ova činjenica je sama po sebi dobar znak, jer govori u radu AMD na dodatnom usavršavanju svog 45-nm proizvodnog procesa, a ovaj nominalno postavljeni radni takt od 3.2 GHz govori u prilog tome da tu ima rezultata.
Razvoj 45-nm proizvodnje je postignut uz veliku pomoć IBM-a, koji je već izvesno vreme primarni tehnološki partner AMD-a, pa su tako u novom proizvodnom procesu primenjena sva rešenja koja je već IBM implementirao. Glavna odlika novog AMD 45nm proizvodnog procesa je primena „Immersion Lithography“ tehnologija, koja umesto gasa koristi tečnost koja se nalazi između sočiva litografskog sistema i wafera, što na kraju omogućava veću preciznost pri kreiranje jezgra, uz bolji nivo iskorišćenosti wafera. Primenom dotične tehnologije, AMD očekuje da će biti rešeni svi stari problemi koji su bili vezani za neadekvatan proizvodni proces. Naravno, jedna od glavnih prednosti „usitnjavanja“ proizvodnog procesa je mogućnost smeštanja većeg broja tranzistora na istu površinu wafera. Tako Phenom II poseduje 758 miliona tranzistora na površini od 258 kvadratnih milimetara, naspram prvog Phenom-a koji ima 450 miliona tranzistora na jezgru od 285 kvadratnih milimetara. Gledajući samo ovaj podatak, jasno je koliko mnogo znači uvođenje novog proizvodnog procesa. No, ukoliko smo rekli da je u osnovi jezgro kod Phenom II ostalo isto, gde ide taj veliki broj novih tranzistora. Logično, na povećanje kapaciteta i keš memorije. Phenom poseduje samo 2 MB L3 keš memorije, što je za četiri jezgra jedva bilo dovoljno. Sada Phenom II ima 6 MB L3 keš memorije, što po definiciji omogućava bolje performanse. Kao dodatak, AMD je dodatno povećao brzinu L3 keša, pa tako isti ima manji „latency“ za 2 kloka, uz 50 procenata veću asocijativnost (48 naspram 32). Osnovne karakteristike L1 i L2 keš memorije su ostale iste, što i nije neki problem, ali na žalost, AMD ovoga puta nije uspeo (ili nije stigao) da poveća i takt internog memorijskog kontrolera, pa je brzina od 1.8 GHz ostala ista i kod Phenom II procesora. Samo povećanje ovog takta bi doprinelo još boljoj iskorišćenosti, sada već značajno većeg L3 keša, pa je to potez koji treba očekivati u budućnosti. Pored glavnih zahvata na keš memoriji, AMD je učinio još par sitnijih korekcije na jezgru gde ja glavna stvar unapređenje jedinice za predviđanje grananja. Tako „branch prediction“ jedinica kod Phenom-a II može da predviđa i indirektna grananja (kao kod Nehalem-a), uz dodatno povećanje internih baffera za skladištenje ovih podataka. Na kraju, sva navedena unapređenja rezultuju većom brzinom rada od 1 do 3 procenata u „klok za klok“ poređenju Phenom i Phenom-a II.
Test sistem
Matične ploče
MSI DKA790GX Platinum
MSI 790FX-GD70
MSI P45 Diamond (for Intel CPU's)
Procesor i
kuler
AMD Phenom II X3 720 Black Edition
AMD Phenom II X4 920
AMD Phenom II X4 955 Black Editon
Intel Core 2 Quad Q9400
Intel Core 2 Quad Q9550
Cooler Master V8
Memorija
2 x 1 GB DDR2 1066 Kingston HyperX
3 x 1 GB DDR3 Qimonda
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
(Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster RealPower 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06 i 3DMarkVantage
Igrački testovi
Performanse
Kada su karakteristike samog jezgra Phenom II X4 955 Black Edition u pitanju, ništa od navedenih stvari se nije promenilo, ali definitivno stoji činjenica da se radi o modelu koji je proizveden u dodatno ispeglanom i usavršenom proizvodnom procesu, te da nije reč o isključivo biranju najboljih primeraka za Black Edition seriju. Naravno, ima i toga, ali je AMD Phenom II X4 955 Black Edition ipak kombinacija ova dva elementa, gde je prvi ipak mnogo bitniji od drugog. Sa obzirom da nema nikakve razlike između samog jezgra, performanse „po kloku“ u odnosu na ostale Phenom II procesore, ali i u odnosu na ljute konkurente u vidu Core 2 Quad procesora ostaju iste. Dakle, ukoliko uporedimo Core 2 Quad Q9550 i AMD Phenom II X4 955 Black Edition možemo jasno videti da je novi Black Edition gotovo u svim test scenarijima brži od svog konkurenta. Shodno prethodnim uporednim testovima, ovo je sasvim očekivano sa obzirom da AMD Phenom II X4 955 Black Edition radi na gotovo 400 MHz većem radnom taktu, pa je tih 400 MHz očigledno dovoljno da se neutrališu nedostatci u „klok za klok“ poređenju. Ceo ovaj odnos se veoma lako može videti kroz tabele sa rezultatima, pa nema potrebe rečima opisivati ono što se lepo vidi kroz slike i grafikone.
Za ovo poređenje bi možda neko mogao reći da nije adekvatno, tj. da nije realno porediti najbrži AMD-ov CPU sa Intel Core 2 Quad procesor koji nije najjači u ponudi konkurentskog proizvođača, međutim glavni parametar koji u ovom slučaju imamo i kojim se rukovodimo je cena. AMD Phenom II X4 955 Black Edition bi trebao da krene u prodaju sa najavljenom cenom od 325 dolara, što bi trebalo da znači da će kod nas koštati oko 250 eura, što je opet tačno onoliko koliko košta i Core 2 Quad Q9550. Dakle, performanse AMD Phenom II X4 955 Black Edition su na odgovarajućem nivou, cena takođe, što znači da ostaje još jedan finalni moment – overkloking.
Overclocking
Ovo pitanje je već od starta Phenom II X4 procesora predstavljalo problem, jer iako bi se određeni model cenom i nominalnim taktom izjednačio sa nekim Core 2 Quad procesorom, kada se dođe do overklokinga uvek je Core 2 Quad odnosio pobedu. Jednostavno, Core 2 Quad procesori su se mogli dosta više overklokovati od prvih Phenom II X4 modela, a ako dodamo i veliku razliku u „klok za klok“ performansama, Phenom II u OC scenarijima jednostavno nije imao šta da traži protiv Core 2 Quad modela koji uvek bez problema dostižu radni takt od bar 3.7 GHz. Sada, sa Phenom II X4 955 Black Edition procesorom brzina od 3.6 GHz se može ostvariti gotovo sa nominalnim naponom od 1.35 V, što je odličan rezultat, sa obzirom da je prethodnim Phenom II X4 procesorima bili potrebno 0.15 V više za sličan takt.
Sa ovih dodatnih 0.15 V, sa kojim se dolazi do normalne overkloking granice (za „vazduh“) od 1.5 V, Phenom II X4 955 Black Edition uspeva da ostvari radni takt od 3.9 GHz i to uz potpuno stabilan rad koji nam je omogućio da prođemo kroz kompletnu test proceduru. Sistem se butovao i na magičnih 4 GHz, ali je bilo moguće samo „podići“ operativni sistem, ali je i ne nešto mnogo dalje od toga. Ipak, 3.9 GHz smatramo za odličan rezultat, posebno sa ne toliko visokim radnim naponom i normalnim „third party“ kulerom. Na kraju, interesantno je primetiti da su „revison“ oznake identične i na Phenom II X4 955 Black Edition i na Phenom II X3 720 Black Edition modelima, što je još jedan pokazatelj da se radi o istim jezgrima, ali bolje probranim, i u slučaju Phenom II X4 955 Black Edition modela, izrađenim u malo unapređenom 45nm proizvodnom procesu.
Zaključak
Kada su performanse u poređenju sa Core 2 Quad modelima u pitanju, možemo reći da je AMD tačno „pogodio“ u metu kada je u pitanju oznaka i pozicioniranje novog Phenom II X4 Black Edition modela, pa smatramo da će korisnicima biti mnogo jasnija situacija kada se nađu u radnji pred dilemom „kojem ću se privoleti carstvu“. Što se overkloking mogućnosti tiče, može se slobodno reći da je Phenom II X4 955 Black Edition uspeo da i po ovom parametru dostigne i high-end Core 2 Quad modele, ili u nekim situacijama, čak i malo da ih prestigne. Upravo ta eventualna razlika u overkloking frekvencijama može poslužiti da malo izjednači ukupne performanse, jer su rezultati testova pokazali da Phenom II X4 procesorima treba oko 200 MHz do 300 MHz veći radni takt koji bi ponudili slične performanse. Uglavnom, AMD je sa Phenom II X4 955 Black Edition ponudio procesor sa kojim može „pucati“ i na viši segment mainstream tržišta, a ne samo da bude konkurent u entry-level kategoriji. Svakako, izbor platforme ne zavisi samo od procesora, već od adekvatnih matičnih ploča i čipseta, kojih za AMD ipak i nije bilo nešto mnogo. Nagoveštava se će se i ovo promeniti sa novom generacijom 790FX baziranih matičnih ploča, pa će i tako Phenom II X4 955 Black Edition moći da bude iskorišćen na pravi način. No, i pored svog napretka u razvoju platforme, povoljna cena će i dalje morati da bude najjači adut. Tako očekujemo da će početna cena Phenom II X4 955 Black Edition procesora dosta brzo biti korigovana na nivo od oko 200-220 evra, kako bi se napravila još veća razlika između ovog modela i najjeftinijih Intel Core i7 modela, bez obzira na to što se cene čitavih platformi za ova dva sveta poprilično razlikuju…
Procesor na test ustupio AMD.