Nebojša Todorović
Koncept ovog testa je vrlo jednostavan: za potrebe testa smo dobavili AMD platformu zasnovanu na AMD A8 3850 APU-u i matičnoj ploči sa A75 čipsetom. Pored toga smo odabrali tri diskretne grafike koje pripadaju klasičnoj “Entry Level” klasi i uz to spadaju u aktuelnu generaciju AMD-ove ponude. Odluka je pala na Radeone HD6450, HD6570 i HD6670 od kojih samo potonji nudi iole ozbiljnije mogućnosti za igranje igara u nešto većim rezolucijama. Sistematski smo testirali svaku karticu ponaosob, uključujući integrisani Radeon HD6550D, da bismo zatim ponovili testove sa uključenim CrossFireX-om odnosno DualGraphics-om. Dobijene rezultate smo kasnije poredili i analizirali, a probali smo, osim klasičnih benchmark-a, da se igramo i prenesemo određene utiske i zapažanja koja ćemo kasnije pomenuti.
AMD A8 3850
Ovo je najbrži i najbolji Lynx APU koji AMD ima u ponudi. Njega čini CPU element baziran na “Stars” jezgru, koji radi na taktu od 2,9GHz i poseduje 2MB L2 keš memorije. Realno gledano, ovaj procesor je vrlo sličan Athlon II X4 procesorima po konceptu, pre svega zbog izostanka L3 keša. Po performansama, ovo je vrlo snažan procesor koga prati i odlično grafičko rešenje koje poseduje A8 3850.
Grafički akcelerator koji se nalazi unutra, Radeon HD6550D, uopšte nije za potcenjivanje, jer poseduje čak 400 Stream procesora, što je osetno više od najslabijeg diskretnog Radeona. Upravo zbog toga, APU je dočekan više nego pozitivno, jer je po prvi put ponudio korisnicima mogućnost da se igraju na “integruši”. Ni takt na kom radi grafičko jezgro kod HD6550D ne zaostaje za desktop hardverom u velikoj meri, pa sa 600MHz se može očekivati gotovo pun potencijal njegovih 400 Stream procesora. Glavno ograničenje ovog grafičkog čipa je frekvencija memorije koja je faktor koji utiče na njegove performanse. Stoga vam savetujemo da makar ručno uvek podesite takt memorije na bar 1600MHz, kako bi memorijski protok omogućio GPU elementu Lynx-a da radi sa što manjim uskim grlom. Naravno, ukoliko imate odgovarajući RAM, podrazumeva se.
MSI A75MA-G55
Za ploču se pobrinuo MSI sa A75MA-G55 matičnom pločom koja je nedavno testirana na našem sajtu. Svaka A75 ploča, koja bude imala PCI Express slot će praktično omogućiti korišćenje AMD Radeon Dual Graphics tehnologije, što je odličan način da se korisnici motivišu da koriste ovu mogućnost. Treba napomenuti da je kod naše matične ploče koju smo koristili na ovom testu bilo potrebno uključiti Dual Graphics iz BIOS-a kako bi se u Windows okruženju pojavila mogućnost da integrisanu i diskretnu grafiku povežemo u CrossFireX koji je ujedno i osnova za ovu tehnologiju. Očekivano, ostaje još da pomenemo i grafičke kartice koje smo koristili za potrebe ovog “eksperimenta”.
AMD Radeon HD6450
Osnovni model iz šeste generacije HD Radeona, predstavlja najjeftiniji model u ponudi AMD-a. Na ovoj grafičkoj kartici se nalazi vrlo jednostavan i skroman čip male površine sa kodnim imenom Caicos. Izrađen je u 40nm litografiji kao i svi ostali GPU-ovi iz HD6000 serije. Poseduje svega 160 Stream procesora, što znači oko dva i po puta manje od GPU-a unutar A8 3850. Takođe, ova grafička kartica poseduje “usku” 64bit magistralu, ali je na svu sreću naš model imao 512MB GDDR5 memorije čime mu se protok izvukao na gotovo 30GB/s, dok će modeli sa GDDR3 čipovima imati osetno manje performanse, zbog prepolovljenog “bandwidith-a”. Caicos ima osetno manje Stream procesora od HD6550D, ali i duplo manje ROP i teksturnih jedinica. Iako nije namenjen apsolutno nikakvom igranju, osim izuzetno niske cene, hardverska akceleracija video materijala i hardversko ubrzanje osnovnih aplikacija je čini interesatnim izborom.
Sapphire Radeon HD6570 512MB
Ova kartica je već “ozbiljniji” model od HD6450, zahvaljujući Turks čipu koji poseduje 480 Stream procesora i nudi osetno bolje performanse u odnosu na “sitni” Caicos. Radeon HD6570 poseduje i veći broj ROP i teksturnih jedinica, 8 i 24 respektivno. Sapphire je na ovaj model stavio GDDR5 čipove, pa s obzirom na 128bitnu memorijsku magistralu može se reći da u odnosu na jači model skoro nikakvih razlika i nema, osim manje količine memorije i nešto nižih taktova. U svakom slučaju, ova grafička je najsličnija po specifikacijama HD6550D, pa smo verovali da će iskorištenje u CrossFireX-u biti ujedno i najveće.
Sapphire Radeon HD6670 1GB
Vizuelno identična prethodno pomenutom modelu, Radeon HD6670 je najsnažnija grafička kartica bazirana na Turks jezgru. Broj Stream procesora, ROP i teksturnih jedinica je isti kao i kod HD6570, pa razlike koje ovom modelu obezbeđuju bolje performanse treba tražiti na drugom mestu. Pre svega to je upotreba GDDR5 memorije na efektivnih 4GHz, čime je napravljena odlična diferencijacija između ova dva proizvoda. Takođe, povećan je i takt GPU-a sa 650MHz na čak 800MHz što je obezbedilo veći “fillrate”. Ostalo je nepromenjeno, kao što smo već rekli, pa je i razlika u ceni relativno mala.
Dakle, imamo sav hardver, vreme je da ga probamo u praksi. Nastavite na sledeću stranu kako biste videli i rezultate, ali i naše utiske koje smo imali tokom igranja na ovom specifičnom tipu CrossFireX-a.
Utisci i zaključak
Kao što možete videti iz grafikona sa rezultatima, DualGraphics itekako utiče na skok u performansama. Drago nam je da se razlike ne mogu uočiti samo u sintetičkim testovima, već i u igrama koje oslikavaju realne dobitke. Ono što nam se jako dopalo je to što su skokovi taman toliki da smo u određenim situacijama bili u mogućnosti da povećamo nivo detalja u igri, a da u isto vreme zadržimo igriv frejmrejt. Ovo je zaista odlična vest za one koji se odluče na APU, sa planom da kasnije dodaju neku od jeftinijih grafičkih kartica.
Što se tiče osećaja u igrama, to sa sobom nosi i neke loše vesti, barem za sada, dok se drajveri ne “utegnu” i isprave bagovi. Naime, primetili smo da je rad Radeon HD6550D zajedno sa HD6450 i HD6570 bio odličan i bez ikakvih problema. Framerate u igrama je bio konstantan, bez velikih i naglih promena, u skladu sa očekivanim. Sa druge strane, iz nekog razloga, verovatno zbog osetno višeg takta Radeon-a HD6670, rad sa njim je bio poprilično čudan. Teksture su ponekad znale da puknu, i frejmrejt je varirao u velikoj meri u kratkim intervalima, čime je čak i kada je FRAPS pokazivao više od 40-50 FPS-a igra izgledala “seckavo”. Drago nam je da skok u performansama ne varira u velikoj meri od igre do igre, već da se može reći da sve što smo testirali “reaguje” na DualGraphics mod.
Zato smo skloni da kažemo da je Radeon HD6570 najbolji kandidat za DualGraphics i da upravo on predstavlja najbolji izbor ukoliko budete želeli da napravite “upgrade” vašeg računara bazirane na AMD-ovom APU-u. Naravno, iako je sve radilo kako treba i sa Radeon-om HD6450, on je praktično sporiji od integrisanog HD6550D i time nije baš najsjajniji izbor. Ipak, ukoliko već posedujete jedan, onda ga slobodno sačuvajte prilikom prelaska na novu platformu, jer svakako neće biti višak, a čak može i da bude presudan faktor u tome da li igra može ili ne lepo da radi.
Moramo priznati da je AMD na pravi način uspeo da dovede CrossFireX, doduše pod drugim nazivom, u entry level kategoriju – a na isti način obezbedio da korisnici imaju nekakvu korist od integrisane grafike, čak i onda kada u računar ubace novu grafičku karticu. Jednostavno, dobici postoje a nema dileme da postoji i dosta prostora za dalja unapređenja kroz drajvere, i nadamo se nadamo da će AMD i dalje istrajno raditi na tome.