Nebojša Todorović
Test: AMD Radeon HD 7970 GHz Edition
Kao što se može zaključiti iz naziva, promene koje je AMD izvršio su čisto na nivou frekvencija, ali u primetnoj meri u odnosu na prvu verziju sa čime AMD naglašava da se vratio na tron kada su modeli sa jednim grafičkim čipom u pitanju i da je GeForce GTX 680 završio sa svojom kratkom dominacijom. Da li je sve baš tako ili ima i malo preterivanja? Dakle, dobili smo novi Radeon HD 7970 koji bi trebao da se izbori sa brzim GeForce GTX 680 i za to su mu bile neophodne više frekvencije, s obzirom da ništa drugo u odnosu na referentni Radeon HD 7970 nije izmenjeno. Do sada su obe kompanije imale slične procedure, s tim što su praktično uvek menjali nešto na samom hardveru. NVIDIA je otključavala postojeće Stream procesore, dok je AMD menjao sam čip u manjoj meri, a sada se problemu pristupilo na dosta jednostavniji način. AMD je izabrao najbolje primerke Tahiti čipova, povećao im frekvenciju rada uz dinamičko povećanje napona.
Na ovaj način je uvedena i nova tehnologija koja nosi naziv Power Tune Boost, koji je prilično sličan, po konceptu, NVIDIA-inom GPU Boost-u. Naime, grafički čip na Radeon-u HD 7970 sada ima nominalni takt koji se može povećati u slučaju da ima “prostora” u smislu temperatura i potrošnje energije. Ovaj mehanizam nije preterano razrađen, što se jasno vidi s obzirom na to da je maksimalno uvećanje takta 50MHz u odnosu na nominalnu vrednost. Ovo ima smisla, jer je nova tehnologija implementirana u vrlo kratkom roku, ali verujemo da obe kompanije trebaju da rade na ovom konceptu u budućnosti.
Da se ne bi sve svelo na ubrzanje GPU-a od nekih 13 procenata, AMD je iskoristio bržu memoriju koja kod novog modela radi na 1500MHz, što zbog činjenice da se radi o GDDR5 čipovima efektivno iznosi 6GHz. Kada uzmemo u obzir da je magistrala Radeona HD 7970 “širokih” 384 bita, dobijamo protok od impresivnih 288GB/s što je zaista za svaku pohvalu. Što se izmena tiče, to je praktično sve što je novo kod Radeona HD 7970 GHz Edition i na ovaj način se jasno vidi da sve što je AMD želeo jeste da se pozicionira iznad GeForce-a GTX 680.
Nama je na test stigao referentni model direktno iz AMD. Pakovanje je bilo ogromno što nas je podsetilo na Bulldozer procesor, ali u ovom slučaju nije bilo nikakvih dodataka koji bi testiranje učinili zanimljivijim. Nije nam najjasniji razlog zbog koga bi se u ovako veliko pakovanje smestila samo gomila sunđera i jedna grafička karta, ali smo ionako navikli da nam referentni modeli obe kompanije budu isporučeni u antistatičkoj kesici, pa je i ovakav potez makar malo osvežavajuća promena.
Izgled karte se nije nimalo promenio u odnosu na model koji smo testirali početkom ove godine i to u skoro svakom mogućem smislu. Iako press slike sugerišu da novi model ima nalepnicu na ventilatoru koja nam govori da se radi o “GHz Edition” verziji, na našoj karti to nije bio slučaj. Kuler, štampana ploča, naponska jedinica… sve je potpuno identično, a jedino što je zaista izmenjeno su memorijski čipovi. Radi se o Hynix-ovoj memoriji koja je deklarisana za rad na novoj frekvenciji od 1500MHz odnosno 6GHz. U skladu sa tim, s obzirom na to da smo testirali veliki broj Radeon-a HD 7970 nećemo se previše ponavljati, jer slobodno možete pogledati prikaz bilo kog drugog modela kako biste saznali detalje.
Činjenica da nije bilo izmena nas je zabrinula, jer je kuler referentnog Radeona HD 7970 umeo da bude prilično bučan kada je duži vremenski period provodio pod opterećenjem. Imajući u vidu da novi “GHz Edition” model radi na većem naponu i ima nešto veći TDP, nadali smo se samo da je AMD prilagodio automatski profil turbine kako bi karta bila što tiša. Nažalost, iako zagrevanje i po ovim vrelim letnjim danima nije prelazilo korektnih 85 stepeni, hlađenje se pokazalo kao jako bučno, što je pomalo pokvarilo doživljaj. Tokom testiranja, turbina se konstantno “borila” sa temperaturom, uspešno je zadržavajući u okvirima prihvatljivog, ali po prilično visokoj ceni.
Na svu sreću, prilično smo sigurni da će većina proizvođača ionako izbeći referentan rashladni sistem, a to savetujemo i vama ukoliko se odlučite da se počastite jednom od ovih grafičkih karti. Jednostavno, uz kvalitetno rashladno rešenje sa dva velika ventilatora poput DirectCU II, TwinFrozr ili WindForce, zaista nema poente da sebi “trenirate živce”, a uz to ćete vrlo verovatno dobiti i osetno niže temperature karte. Na kraju, ostaje da vidimo kako se novi model pokazao u pogledu performansi i da li je ostvaren napredak u željenoj meri.
Rezultati 1. deo
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: AMD Radeon HD 7970 GHz Edition
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 301.10; AMD Catalyst 12.6 Beta
Rezultati 2. deo
Rezultati – novi testovi
U bateriju testova ćemo uvesti tri nove igre, a radi se o Dirt Showdown, Sniper Elite v2 i Nexiuz igrama. Ovi naslovi poseduju ugrađeni benchmark čime je obezbeđena konzistentnost rezultata. Za sada, sve ove igre su pokazale odličan rad sa GCN arhitekturom, a kako stoje stvari u odnosu na Kepler ćemo morati da proverimo u nekom od narednih prikaza, jer nismo imali odgovarajuću kartu na raspolaganju, pa je poređenje izvršeno sa referentnim Radeon-om HD 7970.
Utisci u radu i zaključak
Već smo u početnom prvom delu teksta prokomentarisali da se radi o jednoj od najbučnijih karti koje smo imali prilike da testiramo, a pored toga Radeon HD 7970 GHz Edition prati i nešto veće zagrevanje. Ipak, cilj koji je AMD želeo da postigne je uspeo, a to je činjenica da su uspeli da se vrate na prvo mesto. Kada pogledate rezultate jasno je da je u velikom broju testova novi model čak i ispred ASUS-ovog GeForce GTX 680 DirectCU II koji predstavlja TOP model što znači da je fabrički overklokovan u veoma visokoj meri. Sa tim u vidu, nije teško predvideti da bi se razlika dodatno povećala u korist Radeona, da smo imali na raspolaganju referentni GTX 680.
Cena prvog mesta ipak nije mala, po svemu sudeći potrošnja je otišla na viši nivo, buka i zagrevanje takođe. Razlika u odnosu na prvobitni model nema, pa je overklok margina jako slična kao i kod “starih” modela kojima su se “zalomili” dobri primerci GPU-ova. Novi dinamički overklok mehanizam nije revolucionaran, ali nam je generalno drago što vidimo da ga je AMD implementirao, jer to znači da će biti osnova za dalji razvoj kada budemo videli neki od narednih Radeona, možda i sledeće generacije.
Iako je AMD-u verovatno veoma bitno to što je preuzeo brzinsku krunu u domenu grafičkih karti sa jednim grafičkim čipom, mi smatramo da je pravi korak napred cena koja bi trebala da se izjednači sa GeForce-om GTX 680. Prosto, sa višom cenom koju je imao u startu, HD 7970 nije mogao da se takmiči sa GTX 680-icom. Sada se stvari menjaju, Radeon HD 7970 GHz edition je brža karta, koju prati veća potrošnja energije i nešto lošije termalne karakteristike. Ovo na neki način balansira stvari, ali u krajnjoj liniji sa Radeon-om dobijate bolje performanse gde razlike u performansama u odnosu na glavnog konkurenta rastu sa povećanjem rezolucije i sada jedino što GeForce GTX 680 na svojoj strani ima jeste energetska efikasnost, dok je prednost cene i brzine eliminisana, ako se sve desi kao što je AMD najavio.
Prednosti:
– Performanse
– Bolja cena
Mane:
– Povećana potrošnja
– (Uslovno) Buka (imajte u vidu da se radi o referentnoj karti, te da ovaj problem verovatno neće postojati na kartama sa nereferentnim kulerima)
Grafičku kartu za potrebe testa ustupio AMD.