AMD Radeon HD 7990 6 GB

AMD Radeon HD 7990 6 GB

"Kako stoje stvari, imamo utisak da nikada nećemo ni dobiti zvanično saopštenje u kome AMD predstavlja Radeon HD 7990", glasi zaključak iz teksta koji smo objavili na temu izlaska Radeona HD 7990. I zaista, moramo priznati da smo bili iznenađeni kada nam je stiglo obaveštenje da će referentni model zapravo ugledati svetlost dana. Uostalom, nakon GeForce GTX-a 690 i Titana, AMD je ipak u neku ruku bio primoran da pokaže zube. Radeon HD 7990 je u varij

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Pre dobijanja ove karte imali smo prilično zanimljivu prezentaciju o Radeonu HD 7990 u kome je AMD naveo nekoliko zanimljivh aduta koje bi karta mogla imati u odnosu na konkurencijski “dvoglavi” model.Određeni slajdovi su se odnosili na implementirane tehnologije i pojedina rešenja iz AMD-ove palete koja su primenjena kod ove grafičke karte. Nisu izostala ni poređenja rezultata dobijenih internim testiranjem proizvođača. Ipak, sama ideja iza karte je prilično jednostavna. Spajanje dva Radeona HD 7970 GHz u jednu kartu. Jednostavna ideja ne znači uvek i jednostavnu realizaciju, što će se kasnije pokazati kao tačno.
       

       
      Prva stavka je AMD-ov Never Settle bundle koji je poseban kada je HD 7990 u pitanju. Ukupno osam naslova koje možete videti na slici iznad, predstavlja poklon koji će čekati svakoga ko bude imao dovoljno finansijskih mogućnosti da sebi priušti jednu ovakvu kartu. Impresivno, nema šta, a mi uvek pominjemo kako je potpuno neverovatno da i dalje većina proizvođača uz svoje najskuplje modele izostavlja bilo kakav bundle. Realno gledano, uz kartu od oko 1000 evra, ovakav poklon zaista ima potpunog smisla. Pohvala AMD-u na ovoj inicijativi, koja će, nadamo se, probuditi i ostale proizvođače i naterati ih da se uključe u ovakve i slične akcije.
       

      Kada govorimo o specifikacijama, tu nema mnogo tajni. Informacije su pred sam izlazak počele da cure na sve strane, tako da verovatno i sami znate. Uostalom, još u najavi koju smo objavili prethodne nedelje, mnogi su bez greške pogodili o kojoj karti se radi, ali i specifikacije koje je karakterišu. Čisto da utvrdimo gradivo, nije teško zaključiti da se esencijalno radi o dva Radeona HD 7970 GHz Edition uparenim u CrossFireX. Jedina izmena je zapravo frekvencija GPU-a koja je mizernih 50 MHz niža kod HD 7990, što suštinski nije ni vredno pomena.  

      Imajući u vidu to da su mnoge inostrane kolege nisu bile preterano zadovoljne po pitanju akustičnih i termalnih performansi Asusove i PowerColorove interpretacije Radeona HD 7990, iskreno smo bili zabrinuti za ovaj aspekt karte. Posebno zbog toga što je AMD za referentni dizajn forsirao kulere sa jednim turbinskim ventilatorom do sada. Ipak, nakon saznanja da je dizajn kulera posebno razvijan prikazani grafikon koji obećava veoma tih rashladni sistem, moramo priznati da nam je sumnjičavost opala.  
       
      Potrošnja je sa druge strane ostala nepomenuta, međutim ostali smo pri stavu da u slučaju da karta poput ove nije bučna i preterano vrela, potrošnja je stavka na koju budući vlasnici definitivno neće obratiti pažnju. Uostalom, energetska zahtevnost će biti velika tokom igranja, dok je napravljen niz koraka da se tokom mirovanja i korišćenja manje intenzivnih aplikacija smanji na minimalni nivo. Između ostalog, tu je i ZeroCore tehnologija, koja će ugasiti drugi GPU praktično potpuno čim za njim nema potrebe.  

      Na kraju, od zanimljivosti tu su i očeivane performanse koje je AMD dobio tokom internog testiranja. Naravno, ovo ne treba uzimati zdravo za gotovo, a oslanjajući se na njihove rezultate, može se reći da u testiranim naslovima HD 7990 ima blagu prednost. S obzirom da do nas nikada nije stigao GTX 690, niti GTX Titan, to nećemo moći da proverimo. Pređimo na kartu.
        

      Kao i obično, AMD nam je referentnu verziju karte isporučio u antistatičkoj kesici bez ikakvih dodataka. To nas ne čudi, jer je u pitanju standardna praksa AMD-a i NVIDIA-e koji upravo ovako isporučuju devedeset procenata svojih proizvoda, uz retko odstupanje od pravila. Prvi utisak je da je karta neočekivano razumnih dimenzija. Iskreno govoreći, očekivali smo osetno “kabastiju” kartu. Ipak, kada malo bolje zagledate i zanemarite tri velika ventilatora, shvatićete da je sam plastični oklop jako sličan onom koji je iskorišćen za Radeon HD 7970.


      To ne znači da je Radeon HD 7990 mali. Naprotiv, u odnosu na Radeon HD 7850 koji može se reći da je između 20 i 30 procenata duži. Ono što čini kartu čudnom jeste činjenica da nije veća ni u jednoj drugoj dimenziji. Širina i visina štampane ploče su krajnje uobičajene za jednu Tahiti baziranu grafičku kartu (HD 7970, HD 7950). Iskreni da budemo, dopada nam se ovaj pristup. Jednostavno, ovakav, “kulturan”, razvoj koji ne izgleda kao da je napravljen po svaku cenu.
       


      Osim toga što poseduje tri poveća ventilatora, novi dizajn kulera krije još neke modifikacije zbog kojih je prilagođen Radeonu HD 7990 i njegova dva GPU. Pre svega, rashladno telo je podeljeno u dva odvojena dela identičnih dimenzija. To praktično znači da grafički čipovi dele samo ventilatore, ali ne i rashladni profil. Svaki od hladnjaka je izveden od gusto naređanih aluminijumskih rebara kroz koje prolazi po četiri zasebna heatpipe-a.
      Nažalost, nismo smeli da rasklapamo kartu, jer je to bio dogovor koji nam je omogućio da je dobijem na test. Ipak, nije bilo teško ni spoljnom observacijom otkriti detalje kulera. Pored ova dva profila, tu je i treći koji je potpuno izrađen od bakra i prekriva PLX čip koji omogućava da dva Tahiti GPU-a međusobno komuniciraju putem 48 PCI-Express 3.0 linija. Memorija i naponska jedinica su, koliko smo mogli da vidimo, prekriveni okvirom koji ujedno služi da kartu učini čvrstom.


       Na zadnjoj strani se ne može mnogo toga videti. Osim lokacije gde se nalaze dva Tahiti GPU-a, može se još samo videti i nalepnica koja govori da se radi o “inženjerskom primerku”.


      Na zadnjoj strani se može otkriti i CrossFireX konektor, koji kao što i sami znate, služi da dodate još jedan ovakav model. Na ovaj način dobijate konfiguraciju sa četiri grafička čipa, a realno gledano za to će posegnuti samo oni kojima novac nije ograničenje. Odmah do CrossFireX konektora smešten je i prekidač kojim menjate aktivni BIOS. Dok je kod Radeona HD 6990 on vršio promenu između dva različita biosa, to nije slučaj sada, već je jedan podložan promeni, a drugi ne. Oba podešavaju kartu za rad na identičnoj frekvenciji od 1000 MHz za GPU i efektivnih 6 GHz za memoriju.  

       
      Kako to obično biva kod modela sa dva grafička procesora, svaki od GPU-ova poseduje svoj set od 3 GB GDDR5 memorije. Zbog toga, karta se vodi kao da ima ukupno 6 GB memorije. Memorijska magistrala je takođe dvostruka i prema svakom GPU-u ima “širinu” od 384 bita, kao što je to slučaj kod Radeona HD 7970.  

      U pogledu video izlaza, zatekli smo odličnu konfiguraciju video izlaza. Kako karta ima previše snage za “samo” četiri video izlaza, ali ne i više prostora nego bilo koja grafička karta sa dvoslotnim kulerom, može se reći da je AMD izvukao maksimum. Pored jednog dual-link DVI-a, tu su i četiri mini DisplayPorta. To znači da ćete morati da obezbedite odgovarajuće adaptere za DisplayPort ukoliko već imate klasične kablove. Ipak, ovo je realno gledano bilo najbolje rešenje.  

       
      Radeon HD 7970 u solo varijanti ima tipičnu potrošnju od oko 250 W tokom opterećenja. Kako su mu specifikacije udvostručene u odnosnu na jednu takvu kartu, AMD Radeon HD 7990 može imati zahtevnost u najboljem slučaju u okviru od oko 400 W. Zbog toga, za njegovo napajanje potrebno je pribaviti dva 8-pin molex konektora i kvalitetno napajanje, razume se.  

       
      Što se frekvencija tiče, iako GPU-z nije u trenutku testiranja nije izašao u verziji 0.7.0, jasno je pokazan rad dva GPU-a pri takotovima od 1000 MHz za GPU i efektivnih 6000 MHz za GDDR5 memoriju. Drago nam je da AMD nije bio primoran da pravi kompromise u pogledu taktova, s obzirom da je upotrebio dva svoja najsnažnija grafička čipa. Tahiti u punoj verziji ipak poseduje 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 32 ROP jedinice. Kada to pomnožite sa dva, jasno je da je Radeon HD 7990 prava zver od grafičke karte.  

       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: AMD Radeon HD 7990, AMD Radeon HD 7970, GeForce GTX 680 WindForce 3X, GeForce GTX 670 Mini Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  AMD_Radeon_HD_7990_12.102.3-130412a

       
       
      [modul]test=227[/modul] [modul]test=228[/modul] 
       
       [modul]test=229[/modul] [modul]test=230[/modul] 

       Nakon krajnje uzbudljivog procesa testiranja izvukli smo nekoliko bitnih zaključaka. Pre svega, novi sistem hlađenja je izuzetno dobar i predstavlja odličnu promenu od strane AMD-a. Najveća prednost je činjenica da je tih u razumnoj meri. Istina, ima tiših modela iz nižih segmenata, ali Radeon HD 7990 i nema smisla porediti sa na primer Sapphire-ovim Dual-X modelima. Na otvorenoj platformi je maksimalnu temperaturu dostizao sa “svega” 78 stepeni. Ova temperatura možda ne deluje nisko kada posmatrate situaciju van konteksta.  
       
      Ono što je bitno, jeste da je taj rezultat ostvaren u automatskom profilu gde ventilatori nisu prešli brzinu od svega 2300 obrtaja u minuti, a verujte nam to je jako tiho. U dobro izolovanom kućištu, velike su šanse da nikada nećete ni morati da pojačate zvučnike kako biste prigušili zvuk karte. Kada pogledamo dual-GPU Radeone par godina unazad, ovaj napredak je bolji nego što je iko mogao da očekuje.  
       
      Overklok potencijal je solidan, ali ne i posebno dobar. Ipak je reč specifičnoj grafičkoj karti kod koje ni ne treba očekivati spektakularne OC rezultate pri automatskom profilu za rad ventilatora i bez promene napona. Mi smo sa 60 MHz više za GPU-ove i efektivnih 550 MHz za memoriju bili sasvim zadovoljni. Oko desetak procenata dobitka je sasvim zadovoljavajuće. Uostalom, kakve su šanse da će vam iakada i zatrebati bilo šta više od fabričkih taktova?  
       
      Pri povećanim taktovima temperature GPU-ova su skočile za koji stepen, a ventilator ubrzao za 20-ak procenata i karta je postala nešto bučnija. Iskreno, smatramo da većina korisnika neće želeti da žrtvuje udobnost radi tih dodatnih desetak procenata dobitka u performansama.
       
       
      Pored zakašnjenja u odnosu na ono što smo mi očekivali, praktično sve je na strani Radeona HD 7990. Performanse su besprekorne. Nažalost nismo mogli da ih uporedimo sa najboljim NVIDIA-ama kako bismo videli pravo stanje stvari, ali je jasno nekoliko stvari i bez toga. Karta je “jezivo” brza i definitivno je u samom vrhu kada su peformanse u pitanju. Bez obzira na vaše potrebe i broj monitora, sve će igre će glatko raditi uz najviši nivo podešavanja. Skaliranje u odnosu na jedan Radeon HD 7970 je takođe veoma dobro, tako da je iskorištenost drugog GPU-a na visokom nivou.  

      Na kraju, novi kuler je jedna od najsvetlijih tačaka zbog toga što se karta u pogledu temperatura i buke ne razlikuje previše u odnosu na klasične modele sa jednim GPU-om. Sve to će u paketu stizati sa osam krajnje atraktivnih naslova na poklon. Ostaje samo jedno pitanje. Ima li ko para da je sebi priušti? Ukoliko imate, smatrajte se veoma srećnom osobom. Ljudi iz vašeg okruženja sigurno hoće.
      Prednosti: – Fenomenalno hlađenje – Evolucija dual-GPU koncepta u pravom smeru – Performanse – Dobar OC potencijal – Bundle od čak 8 igara
      Nedostaci: – Dostupnost (pretpostavka) – Cena od 1000 evra Grafičku kartu na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test