AMD Radeon HD7770 i HD7750

AMD Radeon HD7770 i HD7750

Nakon što je premijerno predstavio prvi grafički čip izrađen u 28nm, AMD je nastavio sa velikim zamahom i naredni korak je predstavljanje GPU-a srednje klase koji će pokriti cenovni segment od 80 do 170 evra. Ovo je takozvani "midrange" i mnogi korisnici su sa nervozom čekali da saznaju kako će se grafički procesor kodnog naziva Cape Verde pokazati. Kartica sa ovim GPU-om predstavlja naslednika Juniper-a i mega popularnog Radeona HD5770 koji mnogi i da

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Radeon HD7770 i HD7750

      Radeon HD5770 je jedna od najboljih grafičkih karti srednje klase ikada, a može se reći da i dan danas izlazi na kraj sa modernim naslovima. To na svojevrstan način potvrđuje i konkurent koji do danas nije uspeo da izađe na kraj sa ovim modelom i nikada nije uspeo da ponudi odgovarajući proizvod sa sličnom cenom. Hajde da vidimo da li Cape Verde može da ponovi ovaj uspeh…

      Cape Verde predstavlja novi GPU izrađen u 28nm, a ideja iza njega je da sačuva gotovo sve mogućnosti Tahiti čipa uz neophodno slabije performanse kako bi se smestio u srednju klasu. Dok je Juniper praktično bio “pola” Cypressa, što je jedan od razloga zašto je bio uspešan na tako duge staze, Cape Verde je nešto nespretnije rešen, barem po našem mišljenju. AMD se fokusirao na trenutnu situaciju na tržištu u kojoj, i dalje, bitku vode Radeon HD6770 i GTX560 Ti. S obzirom na to da na Radeon HD6770 možemo da gledamo kao na HD5770 sa novom nalepnicom, jasno je da je AMD-ov takmičar dugo na svojoj poziciji i red je da dobije naslednika.

      Ipak, zbog činjenice da je planirao da reši samo trenutno pitanje proizvoda srednje klase, gde je konkurencija ponudila ne baš sjajno rešenje sa kojim je i dve generacije star Radeon u stanju da se izbori, deluje kao da je AMD cilj postavio isuviše nisko. Utisak nam je da je trebalo da se malo više  planira u budućnost, a ne samo da se “prestigne” ionako spor konkurent, ali ćemo u nastavku videti šta se to krije iza Cape Verde čipa.

      Cape Verde se bazira na identičnoj arhitekturi kao i Tahiti čip, što znači da se radi o Next Generation Core arhitekturi, a novi GPU je svakako uprošćen. Pre svega, smanjen je broj takozvanih Compute Units-a, na deset. Kako svaki CU poseduje 64 Stream procesora, nije teško doći do zaključka da će maksimalni broj u ovom čipu biti 640. Ova brojka nikako ne može delovati impresivno, kada ste svesni činjenice da je Juniper posedovao 800. Čak je i ostatak specifikacije prilično sličan onom koje ima Juniper.

      Pod tim podrazumevamo broj ROP, kao i broj teksturnih jedinica, koji je 16 i 40 respektivno. Ovo su iste cifre kao i kod više godina starog Juniper-a, ali je L2 keš povećan na 512KB, dok se u čip smestila teselaciona jedinica devete generacije. Imajući u vidu da je prethodnik ostao bez ikakvih promena još od kad je predstavljen davnog Decembra 2009. godine, sigurni smo da će posebno u domenu teselacije novi modeli zasnovani na Cape Verde čipu biti dosta efikasniji. S obzirom na slične specifikacije, uz manji broj SP-a, AMD mogao osloniti na dve stvari – novu arhitekturu i visoke frekvencije i iskreno više bismo voleli da vidimo da je kompanija uzela neki drugi način.

      Jasno je da je NGC arhitektura bolje optimizovana od starog VLIW5 koji se nalazio u Juniperu, na šta se AMD poprilično oslonio kada je napravio odluku da smesti relativno mali broj Stream procesora u čip koji sadrži 1,4 milijarde tranzistora. Jednostavno prednost se nalazi u novoj arhitekturi, kompletnoj podršci za DirectX 11.1, novom teselatoru, tako da je jasno da AMD ima prilično osnova da se uzda u novi čip, samo je pitanje da li je to dovoljno da ponovi ogromni uspeh Junipera.

      Kao što smo već pominjali, novi čip nije izgubio ništa po pitanju funkcionalnosti u odnosu na Tahiti, što je zaista fantastična vest za one kojima performanse nisu primarni faktor prilikom izbora već jednostavno žele nešto od mogućnosti koje ima Radeon HD7970. S tim u vidu, očekivano je prisutan Eyefinity 2.0 kao i HD3D. Uz to, dopada nam se činjenica što na slabijim modelima neće izostati DDMA iliti Discrete Digital Multipoint Audio koji omogućava do tri audio stream-a putem jedne karte koja je povezana na veći broj monitora u Eyefinity režimu.

      Nije izostala ni akceleracija video materijala putem popularne UVD tehnologije, kao i AMD Steady Video 2.0 koji će biti rezervisan ekskluzivno za Radeon-e iz HD7000 generacije. Nije izostao čak ni ZeroCore za koji smo bili pripremljeni da zbog izuzetno niske potrošnje čipa i kartica koje koriste Cape Verde generalno ne bude prisutan. Ipak, čak i ovi modeli će tokom dugog režima mirovanja biti u stanju da gotovo sve svoje elemente ugase, uključujući i ventilator čime će ostvariti svega oko 3W potrošnje. Naravno, nativna podrška za PCI-Express treće generacije je takođe tu.

      Cape Verde će, za sada, biti osnova za dva Radeona – HD7770 i HD7750, koji će biti pozicionirani u cenovni rang od 110 do 150 evra čime je AMD otišao u pravcu gornje granice koje bismo očekivali za nove modele ove klase. Ne treba zaboraviti činjenicu da HD6770 možete naći na domaćem tržištu već od 80 evra što je gotovo duplo u odosu na ono što AMD želi da dobije za Radeon HD7770 tako da sa opravdanjem smatramo već od samog starta da će AMD morati da razmisli o skoroj promeni cena, ali moramo prvo da pogledamo šta zapravo nudi.

       

      Radeon HD7770 1GB

      Kako smo dobili referentne modele na test, izostao je svaki oblik propratnog pakovanja, već smo ih standardno dobili u antistatičkim kesicama. Počećemo od snažnijeg modela koji nosi oznaku Radeon HD7770. Prvo što ćete primetiti jeste plastični oklop karte koji oblikom asocira na Radeon HD7970 odnosno HD7950. Dopada nam se to što je upotrebljen sličan dizajn koji čini jednu generaciju Radeon-a prepoznatljivom. Kombinacija crne i crvene boje je oduvek, po našem mišljenju, bila atraktivna, a nove zaobljene linije samo doprinose vizuelnom utisku. Drago nam je da je AMD napravio otklon od “kockastog” industrijskog dizajna, ali to je veoma subjektivna stvar.

      Rashladni sistem koji poseduje Radeon HD7770 je prilično jednostavan, što se jasno vidi nakon skidanja plastičnog oklopa. U suštini, radi se o crnom aluminijumskom hladnjaku kružnog oblika sa ventilatorom prečnika 80mm. Najbolje od svega, je to što ovaj jednostavni sistem odlično radi svoj posao. Upotreba običnog ventilatora, umesto turbine je nešto što moramo pohvaliti, jer predstavlja znatno tiše rešenje u odnosu na turbinu koju koriste snažniji modeli. Iako to možda ne čudi, jer se radi o minijaturnom 28nm GPU-u, ali lepo je videti grafičku kartu srednje klase za koju nije potrebno “X” heatpipe-ova, “Y” ventilatora na rashladnom profilu od 500 grama, jer sve to utiče na konačnu cenu proizvoda.

      Kada smo kompletno rastavili Radeon HD7770 naišli smo na crnu štampanu ploču, skromnih dimenzija. Ubrzo smo shvatili da se radi o PCB-u koji se koristi za Radeon HD5770, kao i HD6770, a ovo je još jedan korak na kome se na inteligentan način uštedeo novac. Iako možda ne zvuči previše logično, karta izlgeda daleko siromašnije sa elementima u odnosu na recimo HD5770. Uz to i naponska jedinica je prilično pojednostavljena koristeći (3+1)-fazno filtriranje napona. Upotrebljene su oklopljene zavojnice, a verujemo da će pojedine kompanije poput ASUS-a ovaj domen unaprediti u vidnoj meri.

      Ipak, ono što se prvo primeti na štampanoj ploči je Cape Verde, čip izuzetno malih dimenzija, koji je smešten između četiri memorijska čipa GDDR5 tipa. Oni formiraju memorijsku magistralu širine 128bita, a upotrebom brzih čipova se ostvaruje protok od 72GB/s, što je nešto manje od referentnih vrednosti koje ima Radeon HD57770. Na desnoj ivici PCB-a se nalazi i 6pin memorijski priključak, koji sugeriše potrošnju karte iznad 75W, a zanimljivo je da to što je HD7770 deklarisan na svega 5W više od toga.

      Kada su priključci u pitanju ništa vam neće zafaliti, jer pored DVI konektora, Radeon HD7770 poseduje i jedan HDMI 1.4a, kao i dva mini DisplayPort-a 1.2. Ovo karticu čini jednako fleksibilnu kao i Radeon HD7970 što je zaista fantastično, jer AMD nije ni najmanje “uskratio” korisnike jeftinijeg modela u ovom pogledu. Treba pomenuti i konektor za CrossFireX mostić, sa kojim možete povezati dve ovakve kartice, ali ne i više, mada smatramo da je to sasvim dovoljno za većinu korisnika i da će biti malo korisnika kojima će nedostajati drugi CrossFireX priključak.

      Što se specifikacija tiče, kako se radi o referentnom modelu, može se reći da se radi o proizvodu koji “do detalja” prati propisane vrednosti. To znači da poseduje Cape Verde čip sa svih 640 Stream procesora, 16 ROP i 40 Teksturnih jedinica. Radni takt jezgra je 1GHz, zbog činjenice da se radi o “1GHz Edition” verziji što sugeriše i nalepnica na ventilatoru. To ne znači da će biti i slabijih modela, već da je AMD ostavio otvorenu mogućnost proizvođačima da sami odrede frekvenciju kartica. Pored toga, Radeon HD7770 poseduje 1GB memorije, kao i 128bitni memorijski interfejs. Treba napomenuti i činjenicu da Radeon HD7770 poseduje mogućnost softverske promene napona na GPU-u, što i pored visokog referentnog takta, obećava dobre overklok mogućnosti. Uostalom, Tahiti je briljirao na ovom polju, zašto ne bi i Cape Verde kada već dele iste “gene”?

      Korišćena memorija je odziva 0.8ns i podešena je na rad od 1125MHz, što efektivno čini takt od 4,5GHz i memorijski protok od 72GB/s, što je više nego dovoljno za ovu klasu. Interesantno je da i pored svih ušteda, AMD napravio i ovde jednu, a to je korišćenje nešto sporije memorije, jer, za one koji se ne sećaju, radni takt memorije na HD5770 i HD6770 je 1200MHz, odnosno efektivno 4,8GHz čime se ostvaruje oko 5GB/s veći protok. U radu, Radeon HD7770 se pokazao kao vrlo tiha karta, koja nije gotovo nikada zalazila u visoke obrtaje, što je jako prijatno za rad. Temperature su “na oko” nešto više, ali treba obratiti pažnju na prilično opušten profil koji nije ni pri 70 stepeni ubrzavao ventilator.

       

      Radeon HD7750 1GB

      Drugi model na testu sa Cape Verde čipom nosi naziv Radeon HD7750 i radi se o, vizuelno, manje impresivnoj grafičkoj karti. RadeonHD7750 poseduje kuler koji ne zauzima susedni slot i mnogo je manje zahtevan po pitanju prostora koji mu je potreban da se smesti u kućište. Njegov rashladni sistem se sastoji iz tankog aluminijumskog profila i ventilatora prečnika 60mm. On ne prekriva celu kartu, već samo deo oko GPU-a, ali je to sasvim dovoljno da mu ne remeti stabilan rad, a ujedno smanji i cenu.

      Za ovu kartu AMD je iskoristio manji PCB, kao i manje složenu naponsku jedinicu. Površina štampane ploče je slična onoj koja se koristi za Radeon HD6670, što jasno govori da je AMD ovog puta želeo da distancira Radeon HD7770 i HD7750, za razliku od prošlog puta kada su modeli sa Juniper čipovima bili veoma slični do mere da je slabiji model izgubio smisao kada su cene krenule da padaju. Upotrebljena je jednostavnija naponska jedinica koja je izvedena u 2 faze za GPU i jednu za memoriju. Uz sve to, izostavljen je i dodatni naponski konektor u bilo kom obiliku, tako da ima i dosta manje nade za one koji vole da overklokuju svoje grafičke karte.

      Kao i Radeon HD7770, i slabiji model koristi Cape Verde grafički procesor, ali uz nekoliko izmena koje ga smeštaju po performansama ispod snažnijeg brata. Pre svega, smanjen je broj Compute Unit-a sa deset na osam. Kako svaki od CU-a poseduje po 64 Stream procesora dolazimo do ukupno 512 SP-a. Kako je za svaki CU vezano po četiri teksturne jedinice, jasno je da je i u ovom aspektu HD7750 slabiji. Konkretno, njegov čip ima ukupno 32 jedinice, a dobra je vest da “recesija” nije uticala na broj ROP jedinica kojih ima 16 što je isto kao i kod jačeg proizvoda.

      Što se taktova tiče, AMD nije “pucao” visoko kao &ˇto je to uradio kod Radeon-a HD7770, što znači da pored slabijih specifikacija, HD7750 ima i niže frekvencije. Ovim potezom je AMD vrlo jasno povukao granicu između dva modela, što je u neku ruku i dobro, jer ćete odluku napraviti mnogo lakše, a u isto vreme neće dolazizi do zbunjivanja korisnika. Dakle, GPU je specifikovan na vrednost od 800MHz, što je 200MHz niža vrednost, a kako ovaj model nema mogućnost povećanja napona i ima generalno slabiju naponsku jedinicu, bili smo potpuno sigurni da nećemo ni prići rezultatima HD7770.

      U pogledu memorijskog podsistema, vrlo je interesantno da AMD nije promenio praktično ništa u pogledu deklarisanih vrednosti. Dakle, kao i jači model, HD7750 upošljava 1GB GDDR5 memorije raspoređene u četiri čipa. Memorijska magistrala takođe nije doživela nikakve promene, pa se radi o 128bitnom interfejsu. Kako je propisana vrednost za memoriju 1125MHz i kod ove karte, jasno je da dolazimo do iste vrednosti kada je memorijski protok u pitanju – 72GB/s. Ovo je prilično velika vrednost, pa je jedno sigurno, HD7750 sigurno neće svoje “usko grlo” pronaći u memoriji i njenom protoku.

      Radeon HD7750 je uskraćen i u pogledu broja mogućih video izlaza i konekcija generalno, jer poseduje po jedan DVI, HDMI 1.4a i DisplayPort pune veličine. Narvno, ovo mnogima neće apsolutno ništa značiti, a treba znati i da  je Eyefinity i dalje tu samo što imate jedan video izlaz manje na raspolaganju i to je sve. Izostao je i CrossFireX konektor u potpunosti, što je i poslednji indikator da je ovaj proizvod više naslednik HD6670-ice nego HD5750.

      Tokom rada buka koju je proizvodio ventilator je bila veća od one koju je pravio kuler sa HD7770, što je sasvim očekivano zbog manjeg hlađenja uopšte, ali i malog ventilatora koji mora da se vrti na većem broju obrtaja kako bi postigao adekvatan protok vazduha. Sve je u granicama normale i iako je nešto bučniji, ne možemo mnogo zameriti. Sa druge strane, maksimalne temperature su se pokazale kao niže i pored očigledno jednostavnijeg kulera. Razlog za ovo ne treba tražiti u činjenici da Cape Verde na ovoj kartici ima manji broj funkcionalnih Compute Unit-a, već u znatno nižem taktu.

       

      Rezultati

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: Cape Verde modeli – AMD_Cape_Verde_8.932.2_Win7; HD6770 – Catalyst 12.1; GTX460 – ForceWare 280.26

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.

       

      Rezultati

      Utisci u radu

      Prvo što nas je interesovalo jeste overklok potencijal Radeon HD7770 karte (…a verovatno i vas koji čitate, prim. aut.), jer poučeni iskustvom koje smo imali sa Tahiti čipom uopšte, nevezano za to da li govorimo o Radeon-u HD7970 ili HD7950, maksimalni dometi su bili fenomenalni sa nekoliko kartica sa kojima smo imali dodira. Jednostavno, od starta smo verovali u to da novi čipovi u 28-nanometarskoj litografiji imaju puno rezerve snage, što važi i za Cape Verde. Uz sve to, Radeon HD7770 poseduje mogućnost povećanja napona, pa smo bili veoma optimistični, što se kasnije pokazalo kao potpuno opravdano.

      Cape Verde je kako se pokazalo izuzetno overklokabilan, u situaciji kada se nalazi na Radeon-u HD7770 koji poseduje dodatni naponski molex konektor i iole snažniju naponsku jedinicu. Nakon što smo povećali power control, lagano smo stigli do 1200MHz za GPU, što je svakako fascinantan rezultat. Kako bismo obezbedili hlađenje, povećali smo broj obrtaja ventilatora na 45 procenata od maksimuma, jer je to po našem mišljenju bila maksimalna vrednost pri kojoj je karta i dalje bila tiha. Za ostvarivanje ovog takta nam je bio potreban napon od 1.3V, što uz broj obrtaja koji smo podesili nije negativno uticalo na temperature, niti na stabilnost.

      Najzanimljivije od svega je to što smo ostali pri utisku da jedina stvar koja nas je sprečila da postignemo veći rezultat jeste ograničenje u CCC-u koje se naravno prenelo i na svaki drugi softver koji smo koristili za overklok. Memorija je bila stabilna i na 1250MHz, što je efektivno 5GHz, ali je zanimljivo da to nije imalo previše uticaja na ukupne rezultate.

      Što se Radeon-a HD7750 tiče, nismo uspeli da ponovimo uspeh jačeg modela. Ovo smo i očekivali zbog činjenice da je kompletna kartica dosta jednostavnija, kao i zbog toga što ne postoji mogućnost promene napona. U skladu sa tim, maksimalnih 860MHz za GPU i 1175MHz za memoriju. Na ovaj način nismo dobili mnogo, jer je najveći procenat u dobitku na performansama upravo kod overkloka GPU-a, koji je ovde prilično rano posustao, dok iako visok, takt memorije nije doneo ubrzanje koje se može osetiti u praksi.

      Zaključak

      Nakon pregleda grafikona sa rezultatima, jasno je da su Radeon HD7770 i HD7750 doneli nove momente na tržištu, ali moramo priznati da smo od naslednika Junipera očekivali malo više. Bilo u smislu cena koje su mogle biti niže, ili jednostavno boljih performansi koje bi bile na željenom nivou da je AMD odlučio da Cape Verde ima još koji CU, a time i veći broj Stream procesora. Ipak, iz prakse sa ovim karta se jasno vidi koliko je NGC naprednija arhitektura, jer i pored slabijih specifikacija u opštem smislu, Radeon-u HD7770 je dovoljno da sa 150MHz višim taktom bude brži oko 20 procenata. Sa druge strane, činjenica da je 80-100% skuplji nameće pitanje da li ima smisla u ovom trenutku odvojiti novac na nove modele.

      Snaga i kvalitet Junipera se ponovo pokazuje, jer i pored toga što je sada već više od dve godine prisutan na tržištu sa cenom koja je drastično manja nego na početku i dalje može da parira konkurenciji, doduše sa nešto više muka nego ranije. Radeon HD7770 poseduje i veliki overklok potencijal koji korisnici skloni ovoj aktivnosti ne treba da zaborave, jer mogu “iscediti” još 10-20% iz novog Radeon-a. Uz sve to, Radeoni iz HD7700 serije donose dosta novih tehnologija, što će ih učiniti otpornijim na zub vremena. Ipak, smatramo da je AMD oti&∓ˇao previše sa cenom za nove karte i da će ih u skladu sa tim, verovatno naglo oboriti kada konkurencija bude iznela svoj odgovor. Za sada, ovakav potez ima smisla, a može se i reći da je donekle očekivan, ali to ne znači da je ova odluka dobra i po kupce. Novi Radeon-i nude dosta toga, ali je naš savet da ne žurite, već da sačekate da se slegne prašina i da se vidi kakav će biti odgovor konkurencije. No, možda je ovo zapravo signal koliko je AMD zadominirao tržištem grafičkih karti, a naročito određenim njegovim delovima? Vreme će pokazati…

      Grafičke karte na test ustupio AMD.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test