AMD Radeon Memory tehnologije

AMD Radeon Memory tehnologije

Memorijski moduli koji koriste DDR3 čipove su uveliko apsolvirani i nema mnogo toga o čemu bi se pričalo. Veći taktovi donose veći protok i bolje performasne, a to uvek ide po cenu malo većih latencija. AMD pokušava da razbije tu monotoniju dodajući nekoliko tehnologija koje bi mogle da učine RAM module zanimljivijim. Konkretno to su AMP (AMD Memory Profile) i daleko interesantniji RAMDisk.

    Sadržaj

      AMD je krenuo u priču sa Radeon memorijskim modulima još u vreme predstavljanja HD 7970 grafičke karte, što se dogodilo još krajem 2011. godine. Ideja je bila da se korisnicima ponude memorijski moduli za AMD platformu koji će biti sertifikovani na isti način na koji to rade svi Intelovi partneri. Garancija stabilnog rada bi bila glavni motiv za kupce.
      amd_radeon_memory_tech_001_s.jpg
      Međutim, prva generacija je nastala kao probna, u saradnji sa kompanijom Patriot. Količine nisu bile velike, a pored dodatnih profila i sertifikata, ovaj RAM nije nudio ništa više u odnosu na bilo koje druge module. Posebno što se sa DDR3 generacijom modula, problem kompatibilnosti sveo na toliko nizak nivo da je postao zanemarljiv. Stoga, AMD je morao da ponudi još nešto.
      amd_radeon_memory_tech_003_s.jpg
      Konačno, u saradnji sa kompanijom A-DATA je pronađen zajednički jezik. Radeon moduli su dobili bolji izgled, više različtih verzija sa boljim sistemom označavanja i više razloga da postoje zbog toga što je APU dobio zasluženu pažnju, a njegova zavisnost od brzine RAM-a je dobro poznata.
      amd_radeon_memory_tech_005_s.jpg
      Kako stoje stvari danas? AMP (AMD Memory Profiles) su memorijski profili napravljeni isključivo za AMD platformu. Funkcioniši isto kao Intelovi XMP profili, ali su namenjeni isključivo za AMD platformu. AMP profili odgovaraju JEDEC standardima i u potpunoj su saglasnosti sa njima.
      amd_radeon_memory_tech_004_s.jpg
      Treba naglasiti da AMD Radeon moduli poseduju i klasične XMP profile, tako da dobijate sve moguće opcije što je odlična vest, jer znači da ne morate da se odlučujete. Povrh svega, to čini ove module izuzetno fleksiblnim i odličnim izborom i za Intel bazirane sisteme.
      amd_radeon_memory_tech_008_s.jpg
      amd_radeon_memory_tech_009_s.jpg
      Da li AMP nudi nešto više nego XMP u konfiguraciji koja koristi AMD matičnu ploču i procesor? To je bilo i naše pitanje kada se uzme u obzir da mnoge AMD ploče poseduju podršku za XMP profile koji koegzistiraju sa AMP-om. Pa, praktično ne u smislu da kao i kod XMP-a dobijate predefinisani profil koji podešava optimalne parametre za latencije, frekvenciju i napon. Jedina razlika je to što je kod Radeon R9 Gamer series memorije jedna od latencija bila niža za 1 ns. U praksi je to teško osetiti, ali može se reći da će AMD verovatno imati malo “agresivnije” podešene latencije za svoj AMP profil u cilju favorizacije. Što je skroz korektno.
      ramdisk_a.png
      ramdisk_b.png
      Dakle, AMP i XMP su ista stvar u suštini, a Radeon memorije su jedine koje podržavaju i oba standarda što im teoretski daje svojevrsnu prednost. Ipak, barem za sada dok AMD ploče podržavaju i XMP i AMP ta prednost je upitna. Međutim, AMD nudi nešto mnogo korisnije uz svoje Radeon memorije što ipak može da privuče korisnike prilikom nabavke novih modula.RAMDisk nije nikakva novost. Reč je o programu koji uzima određeni deo ukupnog kapaciteta RAM-a i stvara logičku jedinicu za smeštanje podataka. S obzirom na to da je RAM praktično najbrža memorija u računaru pored keš memorija u procesoru i GPU-u ovaj virtuelni disk ima ekstremno visoke performanse. Konkretno pričamo o sekvencijalnim brzinama i do 10 puta većim od SSD-a.
      amd_radeon_memory_tech_004_s.jpg
      Radeon RAMDisk je aplikacija koju je AMD koncipirao tako da učini Radeon RAM interesantnim izborom koji se izdvaja iz mora drugih memorijskih modula među kojima je jako teško napraviti razliku. Program je dostupan na zvaničnoj AMD stranici, a pored besplatne (Freeware) verzije postoje i mnoge druge verzije sa cenom u rasponu od 10 do 19 dolara.
      ramdisk_b.png
      Pored toga što se neretko pojavljuju akcije gde uz Radeon module dobijate neku od verzija Radeon RAMDiska koje se inače plaćaju, freeware verzija je uvek dostupna svima bez obzira na to da li imaju Radeon module ili ne. Ono što smo u prvih mah pomislili je “Koja je poenta freeware verzije koja je dostupna svima bez obzira na to koju memoriju koriste?”. AMD je osmislio strategiju i kada RAMDisk program detektuje da se u PC-u nalaze Radeon moduli odmah dobijate još 50% veći maksimalni kapacitet virtuelnog diska.
      ramdisk_1.png
      Nakon što smo napravili jednu AMD APU baziranu konfiguraciju sa Radeon R9 Gamer Series modulima, koje smo podesili preko AMP profila za rad na 2400 MHz, instalirali smo RAMDisk da vidimo kako će se pokazati u praksi. Nakon pokretanja programa dočekao nas je jednostavan interfejs sa prilično malim brojem neophodnih opcija. Dakle, “user-friendly” u bukvalnom smislu.
      ramdisk_2.png
      Opcije su podeljene u tabove, a prve dve su najbitnije. Ovde podešavate kako će da izgleda vaš virtuelni disk. Njegov kapacitet je u našoj freeware verziji bio ograničen na 6 GB što smo maksimalno iskoristili. Takođe, tu su dodatne opcije u smislu oznake diska i da li će da ima TEMP folder. Bitno je znati da RAM ne zadržava podatke nakon gašenja računara, što smo učili još u osnovnoj školi na informatici. Ipak, ukoliko želite da sačuvate podatke to je moguće tako što će program automatski da napravi “image” fajl koji će da smesti na neki od hard diskova ili SSD-ova. Moguće je da se podesi i automatsko učitavanje tog “image” fajla kada se sistem upali. Na taj način suštinski ne gubite tempo ni nakon gašenja PC-a.
      ramdisk_3.png
      Nakon što smo sve podesili, dobili smo naš novi virtuelni disk koji je bilo moguće da se koristi za smeštanje podataka bilo koje vrste, a sistem ga je prepoznavao kao i svaki drugi. Naravno, ono što je zanimljivo jeste da pogledamo performanse u nekoliko testova. Znali smo da će svakako biti izuzetno brz, ali nas je zanimalo koliko tačno.
      ramdisk_4.png
      ramdisk_5.png
      Pokrenuli smo CrystalDiskMark, AS SSD i HDTune koje i inače koristimo u okviru naše baterije testova kada se družimo sa SSD-ovima i hard diskovima. Rezultati su naravno sjajni i sekvencijalne vrednosti bez problema dostižu između 3500 i 4000 MB/s. Da dobro ste pročitali reč je o transferu brzinom od nekoliko gigabajta u sekudni uz ekstremno brz pristup koji se meri delićem milisekunde.
      ramdisk_6.png
      ramdisk_7.png
      ramdisk_8.png
      ramdisk_9.png
       
       
       OK, ali čemu sve ovo služi? Definitivno nije moguće koristiti ovakav disk kao sistemski, kapacitet je prilično ograničen čak i u slučaju da imamo 32 GB RAM-a i najskuplju verziju RAMDiska. Ipak, postoji odlična primena i za neke situacije RAMDisk je sjajno rešenje.
      amd_radeon_memory_tech_003_s.jpg
      Za nezahtevne korisnike je to recimo keširanje za web browsere. Za gejmere je odličan disk sa instalacijom igre koju trenutno igrate (pod uslovm da to nije GTA 5 sa instalacijom od milion GB) gde može značajno da se skrati vreme učitavanja kada igra povlači podatke sa diska. Primera radi, u WoT-u i mnogim drugim igrama ovog tipa se značajno brže “spawnujete” kada imate brz disk. Tu je mnogo drugih primena u foto i video obradi, CAD programima, keširanju za različite potrebe gde god je potreban veliki broj I/O operacija. Pritom, RAM se ne troši na isti način kao klasičan SSD čime čuvate sistemski disk i ne “habate” ga kao što bi to bio slučaj da ga koristite u gore pomenute svrhe.
      amd_radeon_memory_tech_006_s.jpg
      Dakle, RAMDisk ima svoju primenu i pritom se uz Radeon memorijske module dobija prednost u odnosu na standardne module. Vreme će pokazati da li je AMD napravio dovoljno primamljivu ponudu, ali nam se čini da su mogli da ubace kod za makar najjeftiniju verziju uz svaki par koji košta više od 100 EUR-a (na primer). Iovako je ponuda korektna, jer se maksimalni kapacitet povećava sa 4 na 6 GB što je 50% dobitka. U svakom slučaju, dobra ideja da se izdvojite od konkurencije i pripremite za DDR4 standard koji tek čeka proboj na tržište.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test