AMD Radeon R7 SSD 240 GB

AMD Radeon R7 SSD 240 GB

AMD polako pravi sve kompletniji ekosistem i od kompanije koja se oslanjala na Intelove čipsetove i matične ploče je dogurala do samostalnog proizvođača koji nudi gotovo sve komponente neophodne da se sastavi jedan PC. Na listu koja obuhvata procesore, APU-e, čipsetove, RAM module sada dodaju i SSD koji postaje neizostavni deo kvalitetne i optimizovane konfiguracije.

    Sadržaj

      AMD je rešio da obezbedi svojim korisnicima izbor u što većoj meri kada su u pitanju PC komponente. Ploča, procesor, RAM, a sada i SSD su deo ekosistema koji olakšava manje iskusnim korisnicima izbor kada nisu sigurni u kompatibilnost. Naravno, nije samo pitanje kompatibilnosti, već i iskustva koje AMD želi da korisnik ima.
      amd_radeon_r7_ssd_240_006_s.jpg
      Za to je potrebno napraviti pametan odabir partnera, a AMD je našao odličnog kandidata. U pitanju je OCZ, odnosno Toshiba koja ga je preuzela nakon bankrota. Možda ovo ne zvuči idealno na prvu, ali OCZ raspolaže odličnim Indilinx kontrolerima, dok Toshiba proizvodi fantastičan NAND u 19-nanometarskoj litografiji. S obzirom na to da Toshiba zbog toga ima sopstvene kontrolere i memoriju, male su šanse za nestašicu ili prekid u isporuci što je jako bitno za AMD. Pritom, obe kompanije imaju benefit od ovog partnerstva, jer Toshiba dobija veliki broj korisnika koji svoje poverenje bezrezervno poklanjaju AMD-u, što je jako bitno za povećanje prodaje hardvera iako se nalazi pod drugim brendom.
      amd_radeon_r7_ssd_240_004_s.jpg
      No vratimo se na glavnu temu ove priče, a to je novi Radeon R7 SSD. Nismo sigurni da li način na koji je AMD obeležio ovaj SSD znači da će postojati i neka brža verzija sa R9 oznakom, ali za sada ovo je jedini model u ponudi. Nama je na test stigla verzija kapaciteta 240 GB, a pored nje će biti dostupne i alternative sa 120 i 480 GB. Pakovanje je malo i tipično za OCZ uređaje, a dizajn je usklađen sa Radeon brendom.
      amd_radeon_r7_ssd_240_013_s.jpg
      amd_radeon_r7_ssd_240_014_s.jpg
      U pakovanju stiže SSD zajedno sa dokumentacijom, adapterom za 3.5-inčni slot, šrafovima za montažu i to je praktično sve. Ne trebamo zaboraviti da su kupci opremljeni i AcronisHD migracionim softverom koji možete preuzeti sa zvanične stranice ovog proizvoda.
      amd_radeon_r7_ssd_240_016_s.jpg
      Bilo da ste entuzijasta, gejmer ili prosečan korisnik ovo je izuzetno brz SSD sa garantnim rokom od četiri godine koji se odlično nosi sa potrošnjom ćelija i performansama u svakodnevnom radu.
      Sam SSD izgleda kako biste i očekivali kada bi vam neko rekao da zamislite Radeon SSD. Metalno kućište sa nalepnicom na kojoj se nalazi veliki Radeon logo. Zaista, nema mnogo toga što bi se reklo, osim da smo primetili da se nalepnica malo oljuštila još i pre nego što smo ga otpakovali iz zaštitne plastike. Pretpostavljamo da je u pitanju testni model kod kojih ovakvi detalji mogu da promaknu.
      amd_radeon_r7_ssd_240_001_s.jpg
      amd_radeon_r7_ssd_240_018_s.jpg
      Čim smo okrenuli donju stranu SSD-a, odmah smo pronašli OCZ logo, što jasno govori odakle je SSD stigao. Nismo dugo razmišljali pre nego što smo ga rastavili i unutra smo pronašli poznatu elektroniku. Lep detalj je implementacija termalnog interfejsa između kontrolera i kućišta, tako da metalno kućište praktično služi kao veliki hladnjak.
      amd_radeon_r7_ssd_240_020_s.jpg
      amd_radeon_r7_ssd_240_015_s.jpg
      Što se hardvera tiče, unutra je praktično poznati SSD koji se na tržištu nalazi već neko duže vreme, a reč je o Vertexu 460 ili 460A koji je blago izmenjen. Osnovu svega čini Indilinx Barefoot 3 M00 kontroler, koji radi na blago većem taktu u odnosu na M10 reviziju iz novog Vertexa, na osnovu čega Radeon R7 SSD ima blagu prednost u performansama.
      amd_radeon_r7_ssd_240_007_s.jpg
      Ovaj kontroler poseduje niz optimizacija za poboljšanje performanse tokom dugih sesija opterećenja. Konkretno, dok većini SSD-ova performanse drastično padaju kada u kontinuitetu rade pod opterećenjem, ovaj efekat je zbog pomenutih optimizacija daleko manje izražen kod OCZ-ovih SSD-ova.
      amd_radeon_r7_ssd_240_009_s.jpg
      amd_radeon_r7_ssd_240_010_s.jpg
      U kontroler je implementirana AES 256-bitna enkripcija, pa možete da računate da su vaši podaci na njemu u potpunosti sigurni. Takođe, unapređen je i menadžment “potrošnje” NAND-a čime je efektivno produžen radni vek ovog SSD-a i pored upotrebe tipičnog 3K MLC NAND-a. Čipovi su naravno potpisani od strane Toshibe, a reč je o proverenom 19-nanometarskom NAND-u koji je debitovao kod Kingstona V300 i od tada predstavlja veoma popularan izbor mnogih brendova.
      amd_radeon_r7_ssd_240_012_s.jpg
      Sve ovo u kompletu čini Radeon R7 odličnim izborom za sve kategorije. Bilo da ste entuzijasta, gejmer ili prosečan korisnik ovo je izuzetno brz SSD sa garantnim rokom od četiri godine koji se odlično nosi sa potrošnjom ćelija i performansama u svakodnevnom radu.
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 344.65
       
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      radeon_r7_240gb_atto_qd4.png
      radeon_r7_240gb_atto_qd10.png
       
      Atto test jasno pokazuje maksimalne mogućnosti kontrolera kada su u pitanju nesmetane sekvencijalne brzine u idealnim okolnostima. Deklarisanih 550 MB/s za čitanje i 530 MB/s za upis podataka su upravo dobijene na ovaj način. Naravno, ovo je daleko od realnog scenarija i zato idemo dalje.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
      radeon_r7_240gb_pcmark7.png  
      Ocena u PCMark 7 je među boljima, iako Radeon SSD nije postavio nikakav rekord. Bolji je od dosta konkurencije čak i iz višeg cenovnog ranga, tako da možemo da kažemo da smo zadovoljni.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.  
      radeon_r7_240gb_pcmark8.png  
      Rezultat u PCMark 8 testu je fenomenalan. Osim visoke ocene od gotovo 5000 poena, jako je dobar i protok podataka od 229 MB/s što je itekako dobra vrednost i aspekt u kom je mnogo zvučnijih brendova podbacilo.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
      radeon_r7_240gb_cdm_random.png
      radeon_r7_240gb_cdm_0fill.png
       
      CrystalDiskMark jasno pokazuje prednosti Indilinx Barefoot 3 kontrolera koji nema nikvu promenu performansi bez obzira na to da li podaci mogu da se kompresuju ili ne. Pritom, u oba slučaja daje visoke vrednosti za svaki od podtestova, a posebno smo zadovoljni 512K rezultatima, ali i pomalo razočarani 4KQD32 brzinama.
      HD Tune 5.00 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.  
      radeon_r7_240gb_hdtune_read.png
      radeon_r7_240gb_hdtune_write.png
      AMD Radeon R7 SSD nije briljirao u HDTune testu i prošao je samo prosečno. Interesantno je da je Burst Rate ogroman, ali ostale vrednosti ispod očekivanih. Primera radi, čak je i Vertex 460 od 120 GB testiran pre nekoliko meseci prikazao konzistentnije i više prosečne vrednosti. Naravno, sve je ovo moguće ispraviti sa novim firmware-om.
       
      AS SSD 1.6.4
      S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.  
      radeon_r7_240gb_as_ssd_1.png
      radeon_r7_240gb_as_ssd_2.png
      radeon_r7_240gb_as_ssd_3.png
      radeon_r7_240gb_as_ssd_4.png
      AS SSD je ocenio Radeon SSD u skladu sa onim što smo očekivali. Konačna ocena je prilično visoka i u klasi mnogih drugh kvalitetnih SSD-ova. Test kopiranja je prošao daleko bolje od nekonzistentnog Vertexa 460 koji nije mogao da nam da makar slične vrednosti nakon više ponavljanja testa. Što se kompresionog testa tiče, Indilinx nema zavisnost od stepena kompresije, što i sam dijagram govori.
      .
      AMD, OCZ i Toshiba su uradili sjajan posao, predstavljajući nam odličan SSD koji pruža performanse sa kojima može da se poredi sa najboljima. Već smo i ranije konstatovali da je Toshiba napravila mudar potez kada je preuzela OCZ. Očigledno je da se nastavlja istim tempom i u AMD-u će sigurno naći jakog partnera.
      Odličan uređaj koji ne donosi nove stvari, ali kombinuje najbolje od postojećih tehnologija
      amd_radeon_r7_ssd_240_017_s.jpg
      AMD Radeon R7 SSD možda ne donosi ništa posebno novo, ali zato kombinuje najbolje od postojeće tehnologije. Fantastične performanse konzistentne kroz gotovo sve testove, očekivana pristupačna cena i četiri godine garancije čine ovaj SSD sjajnim izborom bez obzira na to da li ste Radeon fan ili ne.
      amd_radeon_r7_ssd_240_001_s.jpg
      Prednosti:– Performanse- Hardver- 4 godine garancija- Očekivana cena
      Nedostaci:– Manje nesavršenosti u izradi kućišta

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test