AMD Radeon R9 270X 2 GB

AMD Radeon R9 270X 2 GB

Može se reći da je AMD sa novom generacijom grafičkih karti krenuo iz sredine. Na današnji datum uklonjen je NDA-a na tri modela. Mi smo imali sreće da dva od tri modela završe u našem test labu, tako da smo veoma zadovoljni. Pored masivnog R9 280X, tu je i najslabiji predstavnik R9 porodice, a reč je o 270X modelu. Ova grafička karta će ponuditi korisnicima, prema rečima AMD-a, 1080p gejming iskustvo po povoljnoj ceni od oko 160 evra što svakako zvuči primamljivo

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      AMD Radeon R9 270X 2 GB (Cena: oko 19.000 RSD)
      Novi model iz AMD-a iza potpuno nove oznake ne donosi previše toga novog. Za razliku od R9 280X koji je dobio drastično agresivnije sniženje cena, AMD je sa R9 270X pokušao da ostane u okviru slične cene uz nešto poboljšane performanse. Pored ubrzane GDDR5 memorije na spisku noviteta je i podrška za Mantle API koji će u odgovarajuće razvijanim igrama doneti znatno unapređenje performansi.  

       
      Na Havajima smo puno slušali o TrueAudio tehnologiji, ali ista neće biti podržana na R9 270X i 280X kartama, što je pomalo razočaravajuće. Iako mnogi neće ni primetiti to, očekivali smo da kompletan novi line-up Radeona dobije unapređeni DSP zajedno sa podrškom za sve tehnologije koje AMD TrueAudio obuhvata. Prosto, AMD je sa prethodnom generacijom uveo sjajan pristup u kom nijedna karta iz iste serije nije diskriminisana u pogledu podržanih mogućnosti. Da budemo iskreni, potajno smo se nadali da će se ovaj trend nastaviti i kod Volcanic Islands game.  
       
      Kako smo dobili referentni model na test to je eliminisalo propratni paket, kutiju ili bilo koji drugi dodatak koji karakteriše grafičke karte koje idu u prodaju. Naš primerak je klasičan semple sa referentnim dizajnom. Uzgred, AMD je promenio izgled grafičkih karti i to, mogli bismo reći, na bolje. Možda u pogledu atraktivnosti nisu na nivou proizvoda iz Southern Islands porodice. Ipak, mi nismo neki fanovi sjajnih površina koje se lako grebu i uz to skupljaju prašinu poput magneta. Stoga, možemo pozdraviti promenu i zaključiti da je izvršena na dobar način.  

       
      U pogledu dimenzija, R9 270X je odavao veliku sličnost sa Radeonom HD 7870 tako da smo osetili blagi “deja vu” kada smo ga uzeli u ruku. Osim dužine štampane ploče, na prvi pogled nema mnogo toga istog. Oklop je restilizovan, a nakon što smo ga uklonili shvatili smo i da je ventilator takođe povećan. Dopada nam se tradicionalno rešenje da su memorijski čipovi i deo elemenata naponske jedinice pasivno hlađeni velikom aluminijumskom pločom koja ujedno služi kao zamena klasičnom backplate-u. Na ovaj način ima trostruku ulogu, a to je da pored hlađenja memorije obezbeđuje potporu štampanoj ploči i obezbedi osnovu na koju se sam oklop pričvršćuje.  

       
      Originalni HD 7870 i HD 7850 su imali turbinu manjeg prečnika, dok je R9 270X deli sa Radeonima iz više klase. Ovo automatski obećava manji stepen buke, kao i niže temperature.  

        Ispod se krije ipak još jedna poznata “scena”. Naime, rashladni profil smo već upoznali prilikom testiranja HD 7870. Reč je o telu koje većinom čine aluminijumska rebra orijentisana tako da prave tunel kroz koji turbina šalje hladan vazduh, a koji zatim izlazi iz kućišta. Kroz njega prolazi tri heatpipe-a od kojih jedan ima poprilično veliki poprečni presek od oko 8mm. Baza je izrađena od bakra, kao i heatpipe-ovi, tako da je povećana efikasnost transfera toplote sa GPU-a na aluminijumska rebra.  


      Naponska jedinica nije posebno kompleksna, a reč je o petostepenoj filtraciji napona uz oklopljene zavojnice i elektrolite. Složenost i kvalitet izrade je ispod onoga što možete naći kod Asusovih ili MSI modela sa SAP ili MilitaryClass komponentama, ali je više nego dovoljno za napajanje Curracao čipa koji je praktično preimenovani Pitcairn.

       
      Na zadnjoj strani karte nema mnogo detalja. Memorijski čipovi su jednostrano zalemljeni na štampanu ploču, tako se ni oni ne mogu naći na poleđini karte.  

       Da biste obezbedili napajanje Radeonu R9 270X biće vam potrebna dva molex konektora sa šest pinova. Sasvim očekivan potez, kada se zna da je AMD deklarisao potrošnju ove grafičke karte na 180 W .
       

       
      Neizostavan deo jednog Radeona srednje klase je i konektor za CrossFireX, a što se tiče multi-GPU konfigracije bez istog, to ćemo videti tek sa R9 290(X) modelima.  

       
      U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.

       
      Za razliku od specifikacija Radeona R9 280X koje su u svakom aspektu iste kao kod ekvivalenta iz HD 7000 serije, u slučaju R9 270X situacija je nešto drugačije. Naime, iako je hardverski reč o istoj platformi, frekvencije su nešto više. Dakle, R9 270X poseduje razumnih 1280 Stream procesora, 80 teksturnih i 32 ROP jedinica. Sve ovo je sjajno kada imate u vidu pad cena koji prati Volcanic Islands porodicu. Naravno, tu je i provereni 256-bitni memorijski interfejs sa GDDR5 čipovima ukupnog kapaciteta 2 GB. Biće dostupna i verzija sa dvostruko većim baferom, ali smo skloni da sumnjamo u njihovu korisnost u većini naslova koje ćete igrati u 1080p rezoluciji. Što se taktova tiče, GPU je ubrzan na 1050 MHz, dok je memorija nova i podešena je na efektivnih 5600 MHz u odnosu na ranijih 4800 MHz. Na ovaj način se osigurao skok sa oko 150 na oko 180 GB/s kada je memorijski protok u pitanju. Naš primerak se pkazao dobro i u pogledu ASIC kvaliteta koji je GPU-Z prijavio kao 76%.
      [modul]specifikacija=3721[/modul] 
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
      Grafičke karte:
      ASUS GeForce GTX 780 DirectCU II OC (ForceWare 320.18 Preview) – ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC (ForceWare 320.18 Preview) – Sapphire Radeon R 9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) – VTX Radeon HD 7970 X-Edition (Catalyst 10.6 Beta) – Gigabyte GeForce GTX 680 WindForce 3X (ForceWare 306.23) – MSI Radeon HD 7950 Boost Edition TwinFrozr III – ASUS GeForce GTX 670 DirectCU Mini (ForceWare 314.22) MSI GeForce GTX 760 Gaming Series (ForceWare 320.18 Preview) – AMD Radeon R 7 270X (Catalyst 13.11 Beta V1)  
       

       
      [modul]test=163[/modul]  
       

       
       [modul]test=164[/modul] 
        

       
      [modul]test=165[/modul] 
       
       [modul]test=166[/modul]
        
       

       
       
      [modul]test=167[/modul] Kontra našim očekivanjima, iako je kuler dobio novi ventilator, temperature tokom testiranja nisu bile niže od onih koje smo dobili sa Radeonom HD 7870. Zapravo, razlika je u korist starog modela za oko 8 stepeni. Ipak, kako je test odmicao došli smo do zaključka da je R9 270X znatno tiši. Zapravo, profil za automatsku kontrolu broja obrtaja turbine je sada mnogo “opušteniji” tako da ne ubrzava naglo čim GPU dostigne određenu granicu. S obzirom na to da stabilnost nikada nije bila narušena, moramo priznati da nam se više dopada ova, nešto tiša varijanta. Doduše, sasvim je realno očekivati da većina modela neće ni koristiti referentno hlađenje, već će se oslanjati na sopstveno rešenje, tako da ovaj aspekt i nije toliko bitan.  

       
      Moramo priznati da se radujemo verzijama sa modifikovanim kulerom, a prvi nam na pamet padaju TwinFrozr, Vapor-X, DirectCU i sl. Verujemo da će Curacao čip biti više nego dobro hlađen sa ovim kulerima, jer realno gledano niti je previše zahtevan, niti je kompleksan da bi predstavljao izazov.  
       
      Pre nego što smo se bacili na overklok sesiju, pogledali smo naše iskustvo sa referentnim Radeonom HD 7870, da bismo doblili smernice. Očekivali smo barem malo bolji rezultat za GPU, ali je očigledno da je 1200 MHz gornja granica za Curacao, odnosno Pitcairn. Barem u regularnim uslovima hlađenja, pri automatskom režimu. Sa oko 1170 MHz smo dobili efektivnih 10-ak procenata, ali smo se potajno nadali boljem iskustvu. Memorija je iznenadila u pozitivnom smislu i bez problema je dosegla visokih 1675 MHz. Efektivno, s obzirom na implementaciju GDDR5 čipova, to je takt od 6700 MHz! Konačno, na ovaj način smo probili barijeru od 200 GB/s što je za HD 7870 bila nedostižna vrednost. Skok u performansama na ovaj način iznosi oko 10-15%.
       

       
      Dakle, reč je o esencijalno još jednom rebrand modelu koji ipak sa sobom donosi nešto novo u određenoj meri. Na svu sreću to nije samo oznaka, već se može reći da je sa R9 270X AMD unapredio HD 7870 tamo gde je najviše škripalo. Samim tim, uz nižu cenu dobijate solidan proizvod koji predstavlja jak izbor u klasi. Ipak, za vlasnike HD 7000 ili GTX 600 serije, skok na nove modele nema mnogo smisla. Prosto, kompanije sada pokušavaju da navedu korisnike koji zaostajo dve ili više generacija da uhvate korak sa današnjicom, nudeći im bolje performase po nižoj ceni. Ovo je sasvim korektno razmišljanje, iako nam nedostaje nekadašnji trend kada je svaka nova generacija bila kompletno nova.  
       
      Kako obe kompanije u ovoj generaciji koriste iste GPU-ove u novoj generaciji, prosto nema nikakve poente takav potez kritikovati. Da je to učinio samo jedan proizvođač situacija bi bila znatno drugačija. AMD je napravio dobar potez obarajući cene, s tim da moramo priznati da smo očekivali sličan scenario kao sa R9 280X čija je nova cena prosto fantastična. Kod R9 270X AMD je bio daleko više rezervisan, pa je za isti potrebno odvojiti oko 160 evra. To je svega 20-ak evra manje od Radeona HD 7870, što zaista nije posebno velika razlika. Doduše, ovog puta je upotrebljena bolja memorija, pa su i performanse nešto više, pa se to sve kompenzuje u neku ruku. Sa novom cenom R9 270X konkuriše GeForce GTX 660 kartama. Ukoliko NVIDIA ne uputi odgovor, možemo reći da AMD ima jasno bolju ponudu u datoj cenovnoj klasi.  
       
      Kao i u slučaju R9 280X, novi R9 270X je odličan izbor ukoliko preskačete neku od generacija. Kada se sabere niža cena, veći taktovi, bolje performanse generalno i Never Settle bundle, zaista je teško da ćete naći bolju ponudu. Naravno, naš savet ide u pravcu verzija sa alternativnim kulerima kako biste dobili što više za uloženi novac.
      Prednosti:
      – Solidne performanse – Brzina memorije
      Nedostaci: – Suštinski HD 7870 rebrand uz veće taktove – Gotovo isto cenovno pozicioniranje – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test