Dakle, Vega je novo ime koje će se pamtiti, a za početak će postojati tri verzije. Konkretno, reč je o AMD Radeon RX Vega 64 Liquid, Vega 64 i Vega 56 modelima. Nije teško zaključiti da to znači da su dva modela gotovo ista i da se razlikuju po tipu hlađenja, gde Liquid model poseduje vodeni rashladni sistem. Osim toga, broj nakon Vega oznake predstavlja broj Compute Unit-a, odnosno CU-a koji diktira praktično broj funkcionalnih Stream procesora i teksturnih jedinica, a ispod u tabeli možete da pogledate kako stoje stvari.
AMD Radeon RX Vega 64 Liquid
AMD Radeon RX Vega 64
AMD Radeon RX Vega 56
AMD Radeon R9 Fury X
GPU
Vega 10
Vega 10
Vega 10
Fiji
Arhitektura
GCN 5
GCN 5
GCN 5
GCN 3
Proizvodni proces
GloFo 14nm
GloFo 14nm
GloFo 14nm
TSMC 28nm
Broj tranzistora
12.5 milijardi
12.5 milijardi
12.5 milijardi
8.9 milijardi
Stream Procesori
4096
4096
3584
4096
Broj Compute Unita
(64 CUs)
(64 CUs)
(56 CUs)
(64 CUs)
Teksturne jedinice
256
256
224
256
ROP
64
64
64
64
Nominalni takt
1406MHz
1247MHz
1156MHz
N/A
Boost takt
1677MHz
1546MHz
1471MHz
1050MHz
Tip memorije
HBM2
HBM2
HBM2
HBM
Frekvencija memorije
1.89 GHz
1.89 GHz
1.6 GHz
1 GHz
Memorijska magistrala
2048-bit
2048-bit
2048-bit
4096-bit
VRAM
8GB
8GB
8GB
4GB
Potrošnja
345W
295W
210W
275W
AMD sa novim modelima je napao segment koji konkurencija pokriva sa GeForce GTX 1080 i GTX 1070 modelima, mada moramo priznati da smo se nadali da će se Vega modeli ranije pojaviti kako bi preuzeli ovaj zadatak. AMD u najvišem segemntu dugo nije imao predstavnike, a Nvidia već neko vreme ima čak i GTX 1080 Ti na čelu ponude na šta AMD nema odgovor. Takođe, u celu priču se uključio GeForce GTX 1070 Ti, tako da je konkurencija u ovom slučaju jako dobro organizovana u pogledu ponude i AMD ima zaista težak zadatak.
U pogledu unapređenja izrade, Vega 10 čip se pravi u GlobalFoundries pogonima, a proizvodni proces je 14nm LPP. Novi čip je manji od prethodnika za solidnih 48mm2, ali je sa površinom od 486mm2 i dalje prilično masivan. S obzirom na to da se šuška o Vega 11 čipu, možemo očekivati da ćemo videti i jedan manji model, namenjen za srednji segement što će svakako biti zanimljivo, jer do sada nismo imali prilike da se susretnemo sa ovakvim čipovima u nižim kategorijama.
Arhitekturalno, Vega 10 izgleda veoma slično Fiji čipu u pogledu organizacije, pa čak i čistih brojeva. To ne čudi, jer je AMD iskoristio Fiji kao polaznu osnovu i nadogradio ga u velikom broju aspekata. Organizacija je praktično identična. Čip se sastoji od 64 Compute Unita koji su raspoređeni u četiri bloka sa imenom Compute Engine. Svaki Compute Engine pored CU-a raspolaže sa delom resursa u vidu jednog Geometry Engine-a, Rasterizer sistemom i 16 ROP-a. Zapravo, u pitanju su četiri ROP-a, s tim da svaki ima protok od 4 piksela po taktu, pa AMD praktično računa taj “4×4” model kao 16, odakle karta raspolaže prema specifikacijama sa praktično 64 ROP-a odnosno “16×4 pix/clock”. Dakle, sve ovo je prilično isto kao i kod Fiji procesora. Bitan je podatak da se L1 keš sada deli između tri CU-a, a ne između četiri kao što je to bilo ranije čime se bolje koristi keš memorija na prvom nivou.
Novitet je i drugostepeni keš koji je udvostručen. Naime, sa originalnih 2 MB koliko se delilo između Compute Engine-a u Fiji-u, Vega 10 je unapređena na 4 MB.
Da je Vega spiritualni naslednik Fiji-ja se vidi i po činjenici da za razliku od Hawaii procesora nema FP64 (Floating Point – rad sa pokretnim zarezom) performanse kakve je imao Hawaii, a to je bilo 1/2 FP32. Umesto toga, Vega se oslanja na 1/16 FP64 procesiranje što je bilo karakteristično za Fiji, ali i ostale AMD grafičke čipove iz skorijeg vremena. Dobra vest je da postoji ECC koji je izostao na Fiji čipu, ali treba imati u vidu da nije reč o internom dizajnu AMD-a, već o standardnoj karakteristici HBM2 memorije koju HBM1 nije imao.
Međutim, najveći napredak predstavlja prelazak sa HBM na HBM2 tehnologiju. Pre svega, nova generacije High-Bandwidith memorije omogućava da se prepolovi broj memorijskih kontrolera u slučaju Vega 10 čipa to znači prelazak sa 4 na 2 što smanjuje broj potrebnih tranzistora, a samim tim i prostora na čipu. Zauzvrat, memorijski protok je drastično veći u odnosu na HBM1 zahvaljujući dvostruko većoj efikasnosti. Nažalost HBM2 nije dostigao željene brzine, pa tako AMD nije uspeo da poveća protok, ali je dostigao vrlo slične vrednosti. Sa dvostruko manjim brojem kontrolera, Vega 64 ima 483.8 GB/s što je tek nešto manje od 512 GB/s koliko postiže Fury X sa dvostruko širom magistralom.
Umesto Interposera koji se koristio da poveže sve ove elemente (GPU, HBM2) u jednu celinu sada je tu Infinity Fabric koji smo već viđali ranije u Ryzen i Threadripper procesorima, a prema rečima AMD-a on donosi optimizacije po pitanju potrošnje struje tokom mirovanja donoseći “Ultra-Low Frequency” režim rada za HBM2 memoriju i mogućnost prebacivanja na sekundarni klok generator kada je karta u “deep sleep” režimu. Kao i pre, overklok će svakako biti otežan zbog velikog broja faktora, ali ponajviše zbog činjenice da su Infinity Fabric, HBM2 i veliki broj blokova na samom grafičkom procesoru međusobno povezani. Zbog toga nije uopšte jednostavno nezavisno povećanje frekvencije bez uticaja na ostatak sistema, pa ne možemo previše očekivati na polju OC-a od ove karte.
AMD Radeon Vega 64 vizuelno izgleda mnogo manje upadljivo nego što bismo očekivali, s obzirom da donosi toliko nove tehnologije sa sobom. Pre svega, za razliku od Fury modela imia pune dimenzije karte koja koristi standardnu, a ne HBM2 memoriju. Razlog za to je verovatno i najjednostavniji. Imajući u vidu prilično visok TDP, AMD je želeo da iskoristi više prostora kako bi mogao da ugradi veći rashladni profil.
Bilo kako bilo, sam dizajn je gotovo “jedan kroz jedan” preuzet od prethodne generacije, pri čemu mislimo na Fury. Crni kuler potpuno pravilnog oblika sa crvenim Radeon logoom, velika tačkasta površina koja pod rukom deluje kao guma i turbinski ventilator su bukvalno sve ono što je karakterisalo i Fury X, samo što su sada dimenzije iste.
Poleđina karte otkriva veliku metalnu ploču koja kompletno prekriva PCB kako bi ga učvrstila, a verovatno usput i preuzela deo toplote na sebe. “Backplate” smatramo uvek korisnim dodatkom, pa ćemo pohvaliti AMD što je tu čak i kod referentnog dizajna koji često nije orijentisan preterano na takve detalje.
Jedini deo koji “backplate” ne pokriva je mala površina štampane ploče tačno iza konektora za napajanje. U pitanju je set LED-ova koji proizvođač naziva GPUTach. U suštini, ove diode služe kao indikator opterećenja GPU-a tokom rada što je vrlo simpatičan detalj. Zahvaljujući dva DIP prekidača koja se nalaze u neposrednoj blizini, ove LED-ove možete da ugasite ili da im promenite boju iz crvene u plavu.
Vratimo se na kuler koji i pored svoje jednostavnosti ima prilično standardan dizajn. Pre svega, nema “heatpipe-ova”, već je baza izvedena u formu “vapor chambera” odnosno cela je dizajnirana kao jedan veliki heatpipe. Ona služi da prenese efikasno toplotu na ostatak hladnjaka odakle turbinski ventilator ekspresno izbacuje topli vazduh iz kućišta. Dopada nam se to što je konkstrukcija takva da kuler ostvaruje neposredan kontakt sa elementima naponske jedinice, jer su zavojnice raspoređene oko GPU-a poput memorijskih čipova, pa je jako bitno da postoji direktan odvod toplote.
Na polju konekcija za napajanje, tu su dva 8-pinska PCIe konektora koja omogućavaju maksimalno isporučivanje od 375 W što je i potrebno za ovaj model. Na polju energetske efikasnosti, AMD i dalje najviše kaska za konkurencijom, jer su GeForce GTX 1080 i GTX 1080 Ti daleko manje zahtevni uz iste ili bolje performanse.
Što se tiče video izlaza, AMD je Vegu 64 opremio sa jednim HDMI 2.0 i tri DisplayPort 1.4 izlaza.
Pakovanje u kom je AMD isporučio kartu novinarima izgleda fantastično i osvežavajuće u odnosu na standard koji smo navikli, a to je obična kartonska kutija i antistatička kesica. Umesto toga, dobili smo veliku kutiju sa staklenom kockom u čijoj se sredini nalazi urezan Vega logo.
U jednom od odeljaka smo pronašli čak i sam Polaris 10 procesor što je posebno simpatičan detalj.
Test sistem:
– MB: Gigabyte X370 Aorus Gaming 5, Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
– CPU: AMD Ryzen 7 1700X, Intel Core i7 8700K
– RAM: 16GB (2x8GB) HyperX FURY 2666MHz CL16
– GPU: AMD Radeon RX Vega 64 8 GB
– HDD: Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps
– SSD: Kingston SSD Now A400 240GB
– PSU: Cooler Master V1200 Platinum
[modul]test=561[/modul][modul]test=562[/modul][modul]test=563[/modul][modul]test=564[/modul][modul]test=565[/modul]Kao što smo i očekivali u redovnim okolnostima overklok kapacitet Vega 64 modela je prilično ograničen. Štaviše, u startu smo imali problema da dobijemo ijedan megaherc, dok nisu izašli noviji drajveri koji su nam dali malo prostora. Ipak, dobijeno je zaista malo, pa smo sa fabričkih 1630 MHz uspeli da “dokačimo” samo 1690 MHz za GPU, dok je HBM2 bio nešto više raspoložen i sa 945 MHz stigao do 1040 MHz. U oba slučaja pomak u performansama je mali, iako je evidentniji u slučaju memorije koja je protok sa 483 GB/s podigla na respektabilnih 533 GB/s. U praksi, rezultati su bili manji od 5 procenata, tako da smatramo da nema prviše razloga za povećanjem frekvencija osim u slučaju da se ne bavite “rudarenjem” gde se svaki procenat računa.
Što se tiče temperatura, kuler obavlja svoj posao začuđujuće dobro, pa tako i u turbo modu podešenom u biosu, tokom opterećenja karta dostiže 85 stepeni Celzijusove skale. Nažalost, to dolazi po ceni veoma velike buke koju proizvodi turbina, ali ovo je za očekivati kada su u pitanju referentni kuleri i verujemo da će se malo ko odlučiti na kartu koja nema “aftermarket” hlađenje.
[modul]test=566[/modul]AMD se konačno vratio u “high-end” igru sa novom arhitekturom koja predstavlja znatno unapređenje u odnosu na Polaris i Fiji. Najveći novitet je zasigurno HBM2 koji je konačno zaokružio celu priču započetu sa Polarisom. Tu su naravno i hvale vredne tehnologije poput FreeSync i Enhanced Sync-a koje dodaju na iskustvu tokom igranja. Što se performansi tiče, moramo priznati da smo očekivali malo više i da je Radeon RX Vega 64 na nivou GeForce GTX 1080 koji na tržištu ima prednost više od godinu dana. Slična stvar se tiče i energetske efikasnosti gde Vega 64 ipak kaska za konkurencijom i AMD će verovatno mnogo truda uložiti da narednu generaciju spakuje u manji TDP paket.
Sve to ipak ne menja činjenicu da ćemo verovatno videti lepe optimizacije kroz vreme i da će se pokazati da je Vega arhitektura otporna na zub vremena zbog svog “thinking ahead” dizajna. U svakom slučaju, ljubitelji AMD-a imaju razlog da se raduju, jer je konačno stigao Radeon spreman za borbu u teškoj kategoriji. Sa druge strane, oni neutralniji slobodno mogu da sačekaju da se slegnu prašina i cene kako bi doneli racionalniju odluku.
Prednosti:– Performanse- FreeSync i Enhanced Sync- HBM2- Arhitektura
Nedostaci:– Buka referentnog kulera – Energetska efikasnost – Karta ume da “throttluje” sa referentnim kulerom