Miloš Stamenković
Test: ASRock Z68 Extreme4-Gen3
Još 2002.godine Asus pokrenuo ovu priču kako bi imao adekvatan brand sa kojim će konkurisati na OEM tržištu, na kome su tada PCChips i ECS bili glavni protivnici. Situacija je tokom godina značajno evoluirala, pa se tako u poslednje vreme ASRock sve intenzivnije angažuje na poboljšanju svojih proizvoda i povećanju učešća na „ne OEM“ tržištu. Dobar primer opisane aktivnosti u uvodu teksta je upravo Z68 Extreme4, ploča koja je još u prvoj svojoj verziji izazvala dosta interesovanja meću korisnicima, posebno onim koji imaju želju za eksperimentisanje sa alternativom. Kako od nedavno ASRock isporučuje novu verziju Z68 Extreme4-Gen3, koja između ostalog poseduje i PCI Express 3.0 podršku, pa samim tim i podršku za Ivy Bridge procesore, sasvim je jasno zbog čega ova ploča predstavlja jedan od interesantnijih Z68 modela u ovom trenutku.
Intel Z68
Osnovne karakteristke Z68 čipseta se u osnovi nisu mnogo promenile u odnosu na svoje prethodnike. LGA1155 podnožje se podrazumeva, podržana je ista maksimalna količina memorije, a i broj raspoloživih PCI Express linija je ostao na istom nivou. SerialATA podrška je takođe ista, dakle četiri SerialATA II i dva SerialATA 6 Gb/s porta. USB podrška, pogađate, se nije promenila: 12 USB 2.0 portova i četiri USB 3.0. Oko Z68 čipseta i direktne podrške USB 3.0 standardnu se kružile glasine od samog starta Z68 priče, ali se to izgleda ipak tek treba da se preslika u finalni proizvod. Tako Z68 zvanično poseduje USB 3.0 podršku, ali se ona ostvaruje preko dodatnog „extended host controllera“ koji podržava Inte xHCI, pa je tako ostvarena USB 3.0 podrška. Ovim rešenjem je malo uprošćena USB 3.0 priča, ali smo sigurno da će neki proizvođači ploča opet to malo zakomplikovati u želji da ponude više od četiri USB 3.0 porta. Dakle, ukoliko uporedimo osnovne specifikacije Z68 i P67, jasno se vidi da neke razlike koju bi smo možda očekivali jednostavno nema.
Međutim, Z68 je sa sobom doneo i dve nove karakteristike koje ovaj čipset po mogućnostima odvajaju od svog prethodnika. P67 ne omogućava upotrebu integrisanog GPU-a u Sandy Bridge procesorima, dok H67 ne omogućava overkloking „K“ serije procesora koje poseduju otključan množilac. Tako se potencijalni kupac mora u startu odlučiti za jednu od dve varijante, što i nije preterano popularno rešenje. Pored toga, integrisani GPU u procesoru kod P67 čipseta uvek stoji neaktivan, pa tako plaćate nešto što ne koristite. Z68 se tu pojavio kao rešenje ovog problema, tako što Z68 nudi mogućnost i overklokinga „K“ serije Sandy Bridge procesora, ali i upotrebu integrisanog GPU-a. Tako možemo reći da Z68 predstavlja „2 u 1“ rešenje koje u pristojnoj meri zamenjuje prethodne generacije P i H čipseta.
Intel je sa Z68 uveo još dve veoma interesantne funkcije koje bi ovaj čipset trebalo da učine još zanimljivijim potencijalnim korisnicima. Prva stvar je tehnologija pod nazivom „Virtu“ koja treba da omogući saradnju integrisanog GPU-a i posebne grafičke karte. Kao što je poznato, grafički deo Sandy Bridge procesora poseduje fantastične mogućnosti kada je u pitanju video enkoding (QuickSync), ali se to do sada moglo koristiti samo sa H67 čipsetom. Z68 nudi mogućnost kombinovanog rada integrisane grafike i posebne grafičke karte, tako da je moguće u isto vreme, na primer, pokrenuti neku DirectX11 i raditi video encoding preko QuickSync-a, i da se sve to odvija maksimalnom brzinom. Intel je još pre par godina započeo saradnju sa Lucid-om, da bi se ona sada i materijalizovala kroz podršku ove funkcije Z68 čipseta preko Virtu softvera. U pitanju je GPU virtulazation drajver visokog nivoa koji direktno „presreće“ zahteve koji dolaze od API-ja, i onda ih usmerava na grafičku jedinicu za koju proceni da će bolje obaviti posao.
Za razliku od Hydra rešenja, Virtu niju tu da ravnomerno rasporedi opterećenje na oba GPU-a, već je samo tu da usmeri određeni zadatak onom grafičkom procesoru koji će najbrže da ga obavi. Tako dobijamo udarnu mogućnost Z68 čipseta, gde na primer u jednom prozoru se može pokrenuti neka igra, dok se u drugom obavlja video enkoding, a sve to naravno se odvija maksimalnom mogućom brzinom. Naravno, ostaje pitanje koliko je ova situaciji kod većine korisnika neophodna, ali je sa druge strane veoma značajno da QuickSync mogućnosti SandyBridge procesora nisu nedostupne kao što je to bio slučaj korisnicima matičnih ploča sa P67 čipsetom. Sa daljim razvojem Virtu-a, očekuje se da će biti moguće i da oba GPU-a rade zajedno u nekim situacijama, pa bi integrisani GPU i u igrama mogao da doprinese za još koji dodatni frejm performansi. Ovo bi bio dodatni bonus Z68 čipseta, ali videćemo kako će se to u praksi odvijati.
Drugi interesantan novitet koji donosi Z68 je tehnologija pod nazivom „SSD Caching“ (Smart Response Technology). Nije u pitanju sistem za ubrzano keširanja podataka pri radu sa SSD diskovima, već se radi o rešenju koje bi trebalo da pomogne poboljšanju performansi standardnih hard diskova uz pomoć SSD-a. Sve o tome možete pronaći u ovom članku našeg sajta.
ASRock Z68 Extreme4-Gen3
Iako je u pitanju jedan od trenutno najaktuelnijih ASRock matičnih ploča, ambalaža se ništa bitno ne razlikuje u odnosu na ostale modele u ponudi. Nema bombastičnih reklama i grafikona, već su bitniji detalji naznačeni u „ćoškovim“. Definitivno najbitniji detalj koji bi možda trebao i glasnije da bude naglašen se odnosi na PCI Express 3.0 podršku, koju Z68 Extreme4-Gen3 poseduje, i baš ovo bi trebalo da označava „Gen3“ sufiks. U ovom momentu, PCI Express 3.0 ne znači mnogo, jer još nema grafičkih karti koje podržavaju novi standard, a isto važi i za procesore.
No, kako Ivy Bridge nije daleko, a nisu ni daleko odgovarajuće grafičke karte, veoma je korisno znati da će Z68 Extreme4-Gen3 bez problema podržati ove nove komponente. PCI Express 3.0 nudi duplo veću propusnu moć u odnosu na prethodnu verziju ovog standarda, što bi najviše trebalo da doprinese boljim performansama u multi GPU konfiguracijama. Za razliku od većine Z68 matičnih ploča, Z68 Extreme4-Gen3 nije ograničena na 2×8 režim, jer sa ploči nalazi PLX8606 čip koji omogućava PCI Express 3.0 podršku uz dupliranje broja PCI Express linija u odnosu na Z68 specifikaciju. Tako Z68 Extreme4-Gen3 poseduje dva PCI Express x16 (3.0) slota i jedan PCI Express x16 (2.0) slot, što znači maksimalnu podršku za Crossfire i SLI modove u kojima se koriste tri grafičke karte.
Od ostalih slotova, na raspolaganju su još dva PCI Express x1 i jedan klasični PCI slot. Sam raspored slotova nije idealan, jer će u slučaju upotrebe dve grafičke karte jedini PCI slot biti blokiran, pa na ovo treba računati pri sastavljanju računara. Zbog upotrebe PLX čipa i konfiguracije Z68 Extreme4-Gen3 ploče, jasno je da je u pitanju model koji je fokusiran ka zahtevnijim korisnicima „igračke“ kategorije.
No, i pored toga se na I/O panelu nalazi kompletan set video konektora za integrisanu grafiku, dakle DSUB, DVI i HDMI, sve je tu. Pored njih se nalazi ukupno šest USB portova (od kojih su dva 3.0), kao i jedan LAN priključak i set audio konektora. U Z68 Extreme4-Gen3 paketu se dobija dodatni USB 3.0 bracket koji je namenjen za ulogu panela u kućištu, pa se ovim broj USB 3.0 portova povećava na četiri.
Među svim ovim portovima, nalazi se veoma korisni „CLR CMOS“ taster preko kojeg se veoma lako može resetovati BIOS nakon nekog neuspešnog overkloking pokušaja. Da ovih situacija bude što manje, doprinosi i „12 Phase Digi“ naponska jedinica koje je kod Z68 Extreme4-Gen3 modela u 8+4 konfiguraciji. Sama naponska jedinica izgleda veoma dobro, što je sa jedne strane zasluga proverenih Digi veza sa Asus-om, ali zbog primene visoko kvalitetnih komponenti. Tako, na primer, Z68 Extreme4-Gen3 poseduje „zlatne“ kondenzatore koji pored dobrog vizuelnog uticaja, treba da doprinesu i totalno stabilnom radu pri većim overkloking brzinama. Za ovaj overkloking je uvek neophodan i dobar kuler, a pozitivno je što su memorijski slotovi na Z68 Extreme4-Gen3 nešto dalje u odnosu na procesorski soket, čime je ostavljeno više prostora za veće kulere i njihovo lakše korišćenje. U prevodu, kod Z68 Extreme4-Gen3 je nešto lakše „iščupati“ memoriju iz slotova kada se koristi neki od popularnih velikih kulera.
Na žalost, ova akcija se memorijom je tokom testiranja Z68 Extreme4-Gen3 bila dosta učestala. Inicijalna verzija BIOS-a sa kojim je ploča stigla na test se pokazala kao dosta izbirljiva kada je u pitanju memorija koja se koristi. Naša standardna DDRR 2000 MHz Patriot memorija nam nikada nije pravila probleme, ali je BIOS na Z68 Extreme4-Gen3 odbijao saradnju. Ista situacija je bila i sa novim Kingston PNP modulima, gde opet nismo mogli da privolimo ploču na regularan boot. LED dijagnostika koja se nalazi na PCB-u je prikazivala, ili grešku pri inicijalizaciji memorije, ili neku grešku koja nije bila na spisku grešaka koje se mogu naći u priloženom uputstvu. Tek sa trećim kompletom Kingston DDR3 1600 MHz modula smo ispeli da „upalimo“ ploču, nakon čega je usledila akcija „flešovanja“ novijeg BIOS. Nakon toga, situacija sa memorijom je bila bolja, ali smo do zadovoljavajućih performansi došli tek nakon još jedne instalacije novijeg beta BIOS-a. Tek tada su sve memorije „proradile“, pa smo mogli regularno da nastavimo sa testiranjem mogućnosti koje nudi Z68 Extreme4-Gen3.
Rezultati
BIOS, Overkloking
Očekivano, UEFI grafički BIOS koje i ovde prisutan, jer je ASRock odavno prešao na ovu varijantu BIOS kod svih aktuelnih modela ploča. Dizajn omogućava laku preglednosti raspoloživih opcija, ali je navigacija kroz određene opcija malo iritirajuća. Na primer, kod podešavanja memorijskih tajminga, prvo morate prebaciti dotičnu opciju na „manuel“ pa tek onda u novom prozoru podesiti vrednost koju želite, i to se morati ponoviti za svaku stavku. Kako memorijskih parametara ima dosta, podešavanja za malo da potraje. Ipak, kada se uloži malo strpljenja, sve se veoma lepo može podesiti, pa Z68 Extreme4-Gen3 predstavlja veoma efikasnu overkloking platformu.
Rasponi dozvoljenih napona za sve delove sistema su i više nego dovoljni i za sve ekstremne overkloking poduhvate, čime se Z68 Extreme4-Gen3 kandiduje kao dobra alternativa za sve LN2 entuzijaste. Ono što definitivno potrvđuje Z68 Extreme4-Gen3 kao odličan overkloking alat su sami rezultati. Klasične „auto“ overklokg opcije nema, ali se odabirom jedne opcije može izabrati jedan od tri presetovana ovekloking moda, koji zavisi direktno od procesora.
Sa Core i7 2500K, na raspolaganju su 4.1, 4.5 i 4.8 GHz podešavanja, i što je veoma dobro, sve tri ponuđene opcije rade stabilno bez problema. Naravno, za rad na 4.8 GHz neophodan je adekvatan (veliki) kuler, ali ukoliko se takav kuler nalazi na procesoru, nema nikakvih problema pri radu i na 4.8 GHz. Dodatnim ručnim podešavanjem se iz Z68 Extreme4-Gen3 ploče i dotičnog procesora može izvući i celih 5 GHz, ali je to već na limitu koje procesor može da podnese kada je u pitanju temperatura, pa čak i kada se koristi kvalitetno vazdušno hlađenje.
Zaključak
Kada Z68 Extreme4-Gen3 uporedimo sa modelima konkurentne cene koja je oko 160 evra, postaje jasno da ASRock sa ovim modelom nudi stvarno mnogo. Jednostavno, u pitanju je trenutno jedna od retkih Z68 matičnih ploča koja nudi PCI Express 3.0 kompatibilnost, zajedno sa podrškom za buduće Ivy Bridge, ali i cela tri PCI Express x16 slota za multi GPU egzibicije. Pored toga, tu su i stvarno odlične overkloking mogućnosti koje su na nivou najboljih Z68 modela, tako da je ova bitna karakteristika na strani Z68 Extreme4-Gen3 ploče. Već sa ovim argumentima, bilo bi veoma lako preporučiti ovu ploču kao obličnu kupovinu, ali određeni problemi onemogućavaju tako laku preporuku.
Prvi problem oko kompatibilnosti sa memorijskim modulima smo već naveli, pa na ovo treba obratiti pažnju prilikom eventualne kupovine. Ipak, ovaj problem se rešava kroz novi BIOS, a aktuelna beta koja odlično radi bi trebalo relativno skoro da bude dostupna i kao finalna, pa bi time ovaj problem Z68 Extreme4-Gen3 ploče trebao da bude rešen. Drugi problem na koji smo tokom testiranja naišli se odnosi na rad integrisane zvučne karte. Upotreba nešto starijeg Realtek ALC892 kodeka nije problem, jer i on obezbeđuje podršku 7.1 zvuk, ali je problem što dotični čip na Z68 Extreme4-Gen3 nešto ne radi baš kako treba. Jednostavno, dotični ALC892 kodek nikako nismo uspeli da nateramo na normalan rad, i pored pokušaja sa svim mogućim kombinacijama drajvera i podešavanja.
Ovo je problem koji je evidentan na određenom broju Z68 Extreme4-Gen3 ploča, a finalno rešenje još uvek nije definitivno poznato. Zbog toga jedino moguće audio rešenje je kupovina posebne zvučne karte. Ukoliko već posedujete startu PCI zvučnu kartu (na primer neki od starih Audigy modela), rešenje može biti veoma lako. Međutim, problem ovde može biti činjenica da se drugi PCI Express x16 3.0 slot blokira upotrebu PCI slota. Ovo automatski znači da se PCI zvučna karta ne može koristiti, pa se mora investirati u neki PCI Express x1 model, koji je po pravilu nešto skuplje rešenje. Dakle, Z68 Extreme4-Gen3 definitivno poseduje svoje vrline i mane, pa na osnovu njih treba doneti odluku o eventualnoj kupovini.
Prednosti:
– Overkloking
– Cena
– PCI Express 3.0
Nedostaci:
– Osetljivost na memoriju
– Problemi sa integrisanom zvučnom kartom
Ploču za potrebe testiranja ustupio PiN Computers.