Delimir Tasić
SiS je u prošlosti imao dosta uspeha na tržištu u vreme kada je bilo aktuelno Northwood jezgro Intel Pentium 4 procesora. Epitet koji je pre toga stekao SiS, kao proizvođač jeftinih tzv. low-end rešenja počeo je da se menja i SiS je polako počeo da se afirmiše i kao proizvođač kontrolerske logike namenjene entuzijastima. Tako je SiS prvi ponudio tržištu čipset sa 128-bitnim DDR memorijskim kontrolerom za Intel Pentium 4 procesore. Očigledno da je SiS imao snage da se uhvati u koštac sa najzahtevnijim tržištem. Ipak, Intel je odlučio da SiS-u uskrati licencu za FSB 533, pa su čipsetovi ove kompanije koji podržavaju brži FSB koji su koristili u to vreme najnoviji Intel procesori zakasnili, a SiS izgubio prethodno stečene pozicije.
Bilo kako bilo, SiS danas nudi čitavu paletu čipsetova za obe dominantne platforme, a ovom prilikom na testu se našla matična ploča sa SiS 756 čipsetom za AMD K8 platformu. U pitanju je čipset koji se sastoji od severnog i južnog mosta. Unutar SiS 756 severnog mosta nalazi se PCI Express posredstvom koga je obezbeđen jedan PCI Express x16 slot. Kuriozitet leži u tome da je podrška za još dva PCI Express x1 slota obezbeđena posredstvom PCI Express kontrolera koji je smešten unutar južnog mosta koji nosi oznaku SiS 965. Unutar južnog mosta nalazi se još i SATA kontroler sa podrškom za četiri uređaja koji mogu biti povezani u RAID0, RAID1, RAID0+1 i JBOD konfiguracije. Nažalost ispoštovana je samo Serial ATA 1.0a specifikacija, iako konkurencija odavno nudi SATA II podršku u svojim čipsetovima. Pored SATA i PCI Express podrške SiS 965 obezbeđuje i interfejs za implementaciju do šest PCI slotova sa Bus Mastering-om, AC97 Audio, 8 USB 2.0 portova, ali i dual LAN adaptere 100 mbps/1000 mbps posredstvom eksternog PHY čipa.
Severni most sa procesorom, unutar koga je memorijski kontroler, komunicira posredstvom HT Link veze od 1000 MHz što znači da su podržani svi Socket 939 procesori. Kako je SiS 756 rešenje sadržano u dva čipa, potrebno je obezbediti adekvatnu vezu između severnog i južnog mosta, a ona stiže u vidu poznatog, kada su SiS čipsetovi u pitanju, MuTIOL linka. Novi MuTIOL link nosi naziv „MuTIOL 1G“ što sugeriše da je maksimalni protok 1 GB/s u oba smera na relaciji SiS 765 – SiS 965. Sama magistrala je poput Hyper Transporta 16-bitna i radi na 533 MHz.
Pored toga SiS je obezbedio i tzv. Hyper Streaming tehnologiju koja se zasniva na optimizaciji latencija između periferija i južnog mosta, južnog mosta i severnog mosta, kao i između severnog mosta i procesora. Iako bismo pomislili da je u pitanju još jedna marketinška pričica testovi pokazuju da je SiS 756 bazirana ploča i pored rada memorije pri 1T parametru postigla performanse ne mnogo slabije od najnovijeg nForce4 SLi x16 čipseta. Imajući u vidu da je testirana ASUS A8S-X ploča pozicionirana kao rešenje za najniži tržišni segment to je rezultat zaista vredan hvale. Naime, poučeni iskustvom poređenja, VIA i nVidia rešenja u prošlosti očekivali smo glatku i jasno uočljivu prednost nVidia rešenja, ali je SiS ipak izgleda uspeo da napravi bolji čipset od VIA-e koja već godinama stagnira na ovom polju…
ASUS A8S-X
Matična ploča koju ovom prilikom predstavljamo spada u seriju koja se pokazala kao „zlatna koka“ za ASUS u protekle dve godine. Naime, predstavljanjem „X“ serije koja cilja na najniži tržišni segment ASUS je uspeo da drastično uveća isporuke matičnih ploča i tako se ustoliči kao suvereni lider na tržištu. To i ne treba da čudi, ako se ima u vidu da su u prošlosti lider po pitanju broja prodatih ploča bio ECS koji je imao u ponudi samo low-cost modele. Agresivan ulazak ASUS-a na ovo tržište, kroz „X-seriju“, dobro je uzdrmao tržište. Naime, ASUS se nije kockao sa svojom reputacijom i nije smanjivao cenu u X seriji obaranjem kvaliteta, već samo osiromašenjem pratećeg paketa, uskraćivanjem određenih opcija koje su imali skuplji modeli ili upotrebom jeftinijih čipsetova. Na taj način kupci bi dobijali pouzdan proizvod veoma niske cene. Svi elementi jednačine koja kao rezultantu ima tržišni uspeh bili su zadovoljeni, pa je trenutna tržišna pozicija ASUS-a na tržištu matičnih ploča nešto sasvim očekivano.
No, krenimo redom…
Model sa oznakom A8S-X stiže u uobičajenoj, tipiziranoj, ambalaži za X seriju matičnih ploča. Unutar kutije zatekli smo samo set najnužnije opreme. Pomalo neuobičajeno, u paketu se nalazi sami jedan SATA kabl i odgovarajući naponski adapter. Isto važi i za ATA133 i FDD kabl. Osim spomenutih kablova u paketu se nalazi još uputstvo i CD sa drajverima uz odgovarajući lim za I/O panel ploče odnosno kućišta. Dakle, u pratećem paketu nalazi se samo ono najnužnije da biste pustili ploču u radi i povezali minimalni set periferija na nju.
Raspored komponenti
Layout ASUS A8S-X matične ploče mogao bi se okarakterisati kao vrlo-dobar 4+. Navešćemo prvo ono što nam se ne dopada, a to je pozicija ATX 2.0 24-pinskog konektora koja je veoma nezgodna. Naime, kako je na severnom mostu postavljen poznati veliki aluminijumski hladnjak po kome su ASUS ploče postale već prepoznatljive nije poželjno da i ATX konektor bude u blizini pošto je kabl koji se priključuje u ovaj priključak veoma debeo i otežava cirkulaciju vazduha. Dobra cirkulacija oko pasivno hlađenih komponenti je veoma bitna, pa po ovom pitanju ASUS ploči beležimo mali minus. Trostepena naponska jedinica izvedena je upotrebom uobičajenih komponenti, ali se može konstatovati da ploče iz više klase imaju komponente poslednje generacije na naponskoj jedinici. Ipak, ploče su besprekorno radile i prethodnih godina sa komponentama kakve se nalaze na ASUS A8S-X ploči, a manje zahtevnim korisnicima kojima overklok nije na umu nemaju potrebu za skupim rešenjima koja svoju jaku stranu iskazuju samo u slučaju ekstremnog overkloka.
PCI Express x16 slot nalazi se blizu severnog mosta, ali na dovoljnom razmaku od memorijskih ležišta, tako da će manipulacija memorijskim modulima biti moguća i u slučaju da je u slotu grafička kartica što će znati da cene sistem integratori ili serviseri. Veoma pohvalno je što su između PCI Express x16 slota i starijih PCI Express slotova smešteni PCI Express x1 slotovi što znači da neće biti problema ni sa grafičkim karticama koje eventualno na sebi imaju masivni rashladni sistem.
Južni mosta nije dodatno hlađen što je pomalo čudno, ako se ima u vidu da se u njemu nalazi dodatni PCI Express kontroler sposoban za rad sa dva PCI Express x1 slota. Još jedna zamerka koja se tiče rasporeda komponenti ide na poziciju FDD priključka koji se nalazi ispod trećeg PCI slota. Iako SiS 956 južni most, kako smo već naveli, podržava četiri SATA priključka, ASUS je implementirao SiS 965L južni most sa podrškom za samo dva SATA porta. Izgleda da SATA diskovi na tržištu još uvek nisu zaživeli u punoj meri, kao što se to očekivalo, pa samim tim i jesu moguća ovakva rešenja. Još jedna pohvala ide na metalno ojačanje sa druge strane socketa. Naime, ASUS već duže vremena koristi ovakve mehanizme za montažu kulera, kada je K8 platforma u pitanju, i nije se odlučio za LOTES mehanizam, koji odaje slabiji utisak, čak i na najjeftinijim pločama.
Specifikacija
Već smo spomenuli da iako je čipset u stanju da implementacijom SiS 965 južnog mosta podrži čak četiri SATA priključka, ploča podržava svega dva SATA uređaja usled implementacije SiS 965L southbridge čipa. To nije jedino „zakidanje“ od strane ASUS-a na A8S-X modelu, već je slična sudbina zadesila i audio rešenje koje je ovog puta izvedeno kao šestokanalno, iako čipset podržava 7.1 zvuk. Za AC97 codec u ovom slučaju odabrano je ADI AD1986A rešenje. Spomenuti ADI čip imali smo prilike da i u prošlosti vidimo na ASUS pločama, ali nije bio previše rasprostranjen kada su ostali proizvođači u pitanju. Posebno je zanimljivo da se ASUS odlučio za Intel-ovo GB LAN rešenje. Nažalost, iako je u pitanju GB LAN konekcija, interfejs je povezan na klasičnu PCI magistralu što znači da nije moguće iskoristiti potencijal gigabitne LAN veze u slučaju ASUS A8S-X matične ploče
Kada su procesori u pitanju, podržani su svi socket 939 modeli, pa čak i Athlon 64 X2 modeli sa dva jezgra. Ipak, mala je verovatnoća da će neko ko se odluči za dual core procesor odabrati low-end matičnu ploču.
Sa zvaničnog sajta proizvođača preuzeli smo specifikaciju koju vam u integralnom obliku prenosimo na sledećoj strani…
BIOS
I testirane ploče ASUS je primenio sebi svojstven (tzv. beli) BIOS. Organizacija menija u ovom BIOS-u je potpuno drugačija u odnosu na sve ostale ploče, pa nenaviknuti korisnici mogu imati izvesnih poteškoća u pronalaženju određenih opcija. Omogućen je niz naprednih opcija što ASUS A8S-X ploču, uz nisku cenu, čini primamljivom ponudom sa aspekta mogućnosti i brzine. Tako je moguće zaključati takt PCI Express magistrale na propisanih 100 MHz i uključiti opciju sinhronizacije kloka PCI magistrale sa PCI Express magistralom.
Time će se omogućiti maksimalno stabilan rad ploče, jer će osetljiv PCI bus uvek raditi na 33 MHz. Takt PCI Express magistrale moguće je povisiti do 150 MHz, mada to nije preporučljivo, jer se ne dobijaju neki spektakularni dobici, a utiče se negativno na stabilnost sistema. Napon memorije moguće je podići do 2.9 V što je nešto malo iznad proseka za današnje standarde. Za memoriju je moguće odabrati jednu od četiri ponuđene vrednosti delioca (100/133/166/200). Nažalost nije moguće manipulisati memorijskim parametrima.
Kako ploča u potpunosti podržava Cool ‘n’Quiet sistem, množilac procesora moguće je oboriti ispod nominalne vrednosti (u slučaju AMD Athlon 64 3200+ procesora to je vrednost „8“). Procesor koji smo koristili tokom testiranja zasnovan je na „Venice“ jezgru, a ploča je uredno prepoznala steping.
Razočarenje stiže u vidu niske vrednosti napona procesora – svega 1.45 V, ali konstatovali smo da „X“ serija matičnih ploča nije namenjena entuzijastima i overklokerima, već umerenijim korisnicima koji traže pouzdan računar povoljne cene.
Test sistem
Procesor
AMD Athlon 64 3200+ (Venice jezgro, 2 GHz, 512k L2, 1000MHz HT) Intel Pentium D 820 (Smithfiled, 2.8 GHz, 2x 1MB, 800 MHz FSB) AMD Opteron 140 (SledgeHammer, 1.4 GHz, 1 MB L2, 800 MHz HT)
Matične ploče
ASUS A8N32-SLi ASUS P5N32-SLi ASUS A8S-X Foxconn Winfast NFPIK8A
Grafička kartica
MSI GeForce 7800GT
Kuler
Coole Master Hyper 6+
Memorija
2x 512 MB Kingmax Hard Core DDR500 (2.5, 3-3-8, 1T) 2x 512 MB Kingmax MARS DDR2-667
Hard disk
Western Digital Caviar 60 GB, ATA133
Operativni sistem
Microsoft Windows XP Professional SP1
Tokom testiranja, memorija je usled nemogućnosti menjanja memorijskih latencija radila pri 1T parametru što je sa svoje strane značilo 1 GB/s manji memorijski transfer u odnosu na konkurente, ali ipak rezultati testovi ni približno nisu loši kao što bi se možda očekivalo imajući to u vidu. Najveći gubitak usled rada memorije pri 2T Command Rate parametru je u gaming testovima, ali testovi koji se pretežno oslanjaju na snagu procesora ni u kom slučaju nisu toliko hendikepirali ASUS A8S-X matičnu ploču…
Rezultati testova
Rezultati testova 2
Rezultati testova 3
Rezultati testova 4
Na kraju…
…ostaje samo da konstatujemo kako je SiS uspeo da napravi konkurentno rešenje. Iako smo poredili SiS 756 sa mnogo skupljim nForce 4 SLi x16 rešenjem, prava konkurencija testiranoj ploči svakako su modeli zasnovani na VIA kontroelrskoj logici. Kako i VIA cilja na value tržišni segment, svakako je zanimljvo videti šta je trenutno nabolje rešenje za manje zahtevne korisnike. Pozicije u koje je VIA Tech. sebe dovela na polju kontroelerkse logike, najbolje islustruje i činjenica da su na našem tržištu matične ploče sa VIA K8T890 čipsetom «retke zverke». nVidia je uspela da se veoma uspešno pozicionira čak i u najnižem tržišnom segmentu kroz nForce4-4X kontrolersku logiku. SiS sa druge strane svojim SiS756 čipsetom pokazuje da, ako imate na umu jeftinu PC mašinu solidnih performansi i mogućnosti, izbor može sasvim sigurno pasti na matičnu ploču zasnovanu na ovom čipsetu. ASUS-ovom implementacijom SiS 756 čipseta smo i više nego zadovoljni, ali je prava šteta što je veliki tajvanski proizvođač SiS kontolersku logiku pozicinirao samo kao rešenje za low-end tržišni segment tj. namenio ga za svoju «X» seriju matičnih ploča. Mišljenja smo da bi SiS 756 kontrolerska logika mogla sasvim lepo da se smesti čak i u srednji tržišni segment. High-end segmetn tržišta, svavim opravdano, još dugo će biti ekskluziva «nVidia-ine sile», jer SLi mogućnosti donosi jedino nForce 4 SLi. Snaga nVidia-e ogleda se i u tome što je čak i na polju kontrolerske logike za Intel Pentium procesore, nVidia uspela da preuzme titulu najboljeg čipseta od Intel i955 rešenja. Naime, nForce4 SLi x16 IE je u svakom pogledu napredniji čipset u poređenju sa i955x.
Nama samo preostaje da pohvalimo još jednom kompaniju ASUS i njen trud da čak i u najnižem tržišnom segmentu obezbedi kupcima dobar kvalitet i performanse. Dok god je tako pred ovom tajvanskom kompanijoj je svetla budućnost. Matičnu ploču na test ustupio DirectLink zvanični distributer ASUS proizvoda za SCG.