ASUS Blitz Formula SE

ASUS Blitz Formula SE

Velika popularnost trenutno aktuelne familije Intel Core 2 procesora uzrokovala je da nas proizvođači svakodnevno prosto bombarduju novim LGA775 modelima ploča. ASUS je do sada bio dosta uspešan na tom polju, a izgleda da je uspeo i samog sebe da nadmaši sa novim modelom…

    Sadržaj

      Marko Vezmar
      ASUS je oduvek imao reputaciju proizvođača veoma kvalitetnih matičnih ploča namenjenih Intel platformi. Svojim kvalitetom i veoma širokom paletom proizvoda zavredeo je pažnju velikog broja kupaca, od kojih će biti najzahvalniji oni koji gaje posebno interesovanje za overklok. Ako bismo morali da se vratimo u prošlost i samim tim da razmotrimo koje su matične ploče bile i ostale najbolje u oblasti overkloka, a da pri tom nose pomenute čipsetove jasno je da je ASUS svojim modelima odneo ubedljivu pobedu. Model namenjen Work Station segmentu tržišta oznake ASUS P5W64 Professional baziran je na Intel 975X Express čipsetu i generalno gledano samo nekoliko matičnih ploča može da joj parira u smislu raspoloženosti overkloka. Ipak, ako se oslonimo na ono što traže potrošači sa ne toliko dubokim džepom, onda je jasno da matične ploče koje bi nosile Intel 975X Express čipset nisu bile najpogodnije rešenje, pa su se kao alternativna rešenja kupovale ploče sa nešto jeftinijim Intel P965 Express čipsetom. One matične ploče koje bi nosile Intel P965 Express čipset bile su ujedno i najprodavanije, što smo i mogli da očekujemo s obzirom na njihovu dosta prihvatljiviju cenu u poređenju sa Intel 975X Express kompatabilnim matičnim pločama. Zanimljivost vezana za prvu Intel P965 matičnu ploču proizvedenu od strane ASUS-a je i ta da posle pomenute ploče svetlost dana je ugledalo bas dosta modela, ali ni jedan nije bio toliko raspoložen za overklok kao što je bio prvi model tj. ASUS P5B Deluxe. Svemu tome svedoči i izbacivanje ultimativne overklokerske ploče ASUS Commando od koje se dosta očekivalo, a opet koja se i nije nešto proslavila u poređenju sa dosta starijim ASUS P5B Deluxe modelom, ma koliko to čudno zvučalo.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Intel P35 Express čipset spada u grupu čipsetova zadnje generacije kodnog imena „ Bear Lake“. Dosta bolje termalne sposobnosti, a samim tim i overklok mogućnosti ovaj čipset stavljaju na vrh kada su entuzijasti u pitanju. Do sad smo imali nekoliko modela na testu koji poseduju pomenuti čipset, ali tokom jednogodišnjeg testiranja još uvek nismo našli idealnu ploču koja blago rečeno nema ni jednu dečiju bolest. ASUS P5K3 Deluxe WiFi-AP zajedno sa ASUS P5K Deluxe WiFi-AP su zadnje dve ploče koje smo imali priliku da testiramo, a da su pri tom nosile Intel P35 Express čipset. Obe ploče imale su problem sa podrškom za quad core procesore, a problem se ogledao u visokim temperaturama kako procesora tako i ploče. Taj problem bio je prisutan i na ranijim modelima ASUS ploča koje su imale na sebi P965 čipset; naime MOSFET-ovi koji su se koristili nisu se najbolje „ slagali“ sa četvoro jezgarnim procesorima i jedino rešenje bila je novija revizija ploče. Samim tim digitalna naponska jedinica se nametala kao rešenje, ali ako bismo se osvrnuli na probleme koje su imale ABIT matične ploče sa P965 čipsetom i pomenutom naponskom jedinicom, onda je jasno da je trebalo naći neki drug vid rešavanja ovog problema. Veliki ASUS ovom prilikom otišao je korak dalje, a kako se pokazala njihova ultimativna matična ploča bazirana Intel P35 Express čipsetu saznaćemo kroz model Blitz Formula SE.

      Pakovanje i ploča na testu
      ASUS Blitz Formula SE matična ploča stigla nam je u prepoznatljivom pakovanju koje asocira na pređašnje modele koji nose „Republic of Gamers“ logo. Performance Crosslinx Technology, Overclocking Fusion Block System, Absolute HD Supreme FXII samo su neki od reklamnih natpisa koji delom govore o najbitnijim stavkama specifikacije same ploče. Pakovanje se ne razlikuje od onog u kojem su stizali „High End“ modeli kao sto su Striker, Striker Extreme, Commando itd.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      U pakovanju od standardne opreme primetno je uputstvo, disk za drajverima i osnovnim programima, dva ventilatora za naponsku jedinicu, standardan back plate i neizbežan monitor displej za prikaz grešaka pri overkloku. Od kablova prisutni su UltraDMA 133/100/66, Floppy disk drive, SATA kablovi itd. Jedna zanimljivost vezana je i za gumene konektore koji se lepe na ploču, tačnije na mesta na kojima se nalaze otvori za šrafove, a sve to zarad što lakšeg postavljanja ploče na sto za brzo testiranje. Dalo se primetiti da ploča poseduje i vodeni blok za hlađenje severnog mosta, pa se u paketu našao i poveći broj „fitinga“ za vodena hlađenja različitih unutrašnjih prečnika creva.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Kako opisati ovu ploču? Fenomenalan raspored komponenti, novi vid rashladnog sistema, dosta novih tehnologija, i opet postavlja se pitanje odakle da počnemo. Pošto naš test model poseduje zadnji Intelov čipset, odnosno P35 Express, tako nije ni izostala podrška za tek nadolazeće derivate famoznog Penryn procesora izrađenih u 45nm. Međutim ono što ovu ploču izdvaja od ostalih Intel P35 Express kompatabilnih ploča jeste dodatni Crosslinx čip. Pomenuti čip bukvalno rečeno omogućio je proširenje PCI linija i kao takav zaslužan je za bolje multi-GPU performanse. O čemu je reč? Implementacijom Crosslinx čipa povećao se broj PCI linija, što će reći naša test ploča poseduje dva punokrvna PCI Express 8X slota koji mogu raditi u CrossFire multi-GPU režimu. Ništa manje zanimljiv nije ni Fusion Block System koji je montiran na severni most. Pomenuti sistem može se koristiti u kombinaciji sa već postojećim vodenim sistemom, zarad što boljih termalnih sposobnosti. Kako je sve povezano toplotnim cevima jasno je, ako se vodom hladi severni most, da će samim tim i naponska jedinica, južni most i Crosslinx čip biti hladniji. Kako bi bili sigurni u ovo što tvrdimo odradili smo mali test i spojili smo sa već postojećim vodenim hlađenjem pomenuti Fusion Block System. Rezultati su bili krajnje impresivni, naime temperatura severnog mosta i naponske jedinice bila je za 10C manja u poređenju sa prethodnim stanjem, kada se severni most nije hladio vodom, već vazduhom. Samim tim izvukli smo impresivnih 495 MHz FSB-a sa našim Intel Quad core Q6600 procesorom, kao i klok procesora koji iznosio čitavih 4257 MHz.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Nativna podrška za DDR2-1066 MHz nije izostala i ubacivanjem Kingston HyperX DDR2-1066 MHz memorije ploča nam je u DOS modu uredno prijavila pomenutu frekvenciju iste. Zanimljiva stvar vezana za overklok memorije jeste njena naponska jedinica, naime retko kad na jednoj ploči kako novije tako i starije generacije moguće je videti više fazno filtriranje napona memorije. Naša test ploča imala je dvofazno filtriranje, zahvaljujući čemu je naša memorija radila na 1200 MHz Cl 5-5-5-15 sa samo 2.15 V naponom potpuno stabilno.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Skidanjem toplotnih cevi uočili smo pomalo neobičnu „digitalnu“ naponsku jedinicu. Probleme koje su imali drugi proizvođači sa digitalnom naponskom i Quad Core procesorima nećemo da komentarišemo, ali konkretno naš primer moraćemo. Ovo je ubedljivo najbolje osmišljen naponski sektor koji se mogao implementirati u jednu matičnu ploču, 8-Phase filtriranje napona, keramički otpornici umesto polimersih i do sad neviđeno dobri „digitalni“ fetovi ovoj ploči omogućili su dosta veći overklok u poređenju na sve do sad prethodne modele matičnih ploča koje je imao prilike da testira autor ovog teksta. Bez komentara!

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      „Led Podsetnik“ je naziv nove tehnologije koju je ASUS od skoro implementirao u svoje ploče. Pored severnog mosta, južnog mosta, Crosslinx čipa i naponske jedinice nalazi se par od tri LED diode koje svetle crvenom, žutom, zelenom bojom u zavisnosti od pregrevanja određene reperne tače na ploči koje smo spomenuli. Naravno ovo je korisna stvar ako vam je matična ploča van kućišta ili ako imate providnu stranicu na kućištu, u suprotnom pomenuta tehnologija nije od koristi.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Za audio ugođaj zadužen je ADI 1988B 8-channel High Definition Audio codec čip smešten na SupremeFX II Audio kartici koja dolazi zasebno i samim tim postavlja se u PCI Express X1 slot. Na ploči je prisutno šest SATA ll portova, kao i jedan UltraDMA 133/100/66/33 port za dva PATA uređaja. Neizbežno je i prisustvo Dual Gigabit LAN kontrolera koji omogućuje dva porta na pozadinskom panelu. Od ostalih važnih stavki bitno je navesti da ploča poseduje čak 12 USB portova od kojih se šest nalazi na ploči, a šest na pozadinskom panelu, zatim prisutna su i dva 1394a porta gde se jedan nalazi na pozadinskom panelu a drugi na ploči.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Ako se vratimo malo unazad napomenuli smo da ploča poseduje dva PCI Express X8 slota, ali samo ukoliko su u oba slota postavljene ATI-AMD grafičke kartice povezane u CrossFire režim rada. U slučaju da se koristi samo jedna grafička kartica prvi PCI Express slot funkcionisaće u X16 režimu rada. Kako bi se zadovolji i malo stariji standardi nije izostala ni podrška dva PCI 2.2 slota, kao i tri PCI Express X1 slota.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Sve u svemu impresijama nikako da dođe kraj! Ako smo nekad u vreme vladavine AMD s939 procesora imali DFI nForce 4 Ultra-D matičnu ploču koja je važila za model bez konkurencije onda sa ponosom možemo da kažemo da je to ASUS uradio sa svojim Blitz modelom.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Specifikacija
      CPU LGA775 socket for Intel® Core™2 Extreme / Core™2 Quad / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / Pentium® 4 / Celeron® D Processors Support Intel® next generation 45nm Multi-Core CPU Compatible with Intel® 06/05B/05A processors
      Chipset Intel® P35/ICH9R with Intel® Fast Memory Access Technology
      Front Side Bus 1333 / 1066 / 800 MHz
      Memory Dual channel memory architecture 4 x DIMM, support max. 8GB, DDR2-1066*/800/667 MHz, non-ECC and un-buffered memory * The chipset officially supports the memory frequency up to DDR2 800 MHz. Due to the tuning by ASUS exclusive technology, this motherboard natively supports up to DDR2 1066MHz. Please refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL
      Expansion Slots 2 x PCIe x16 slot, support dual graphics solution 3 x PCIe x1 ( the PCIEx1_1 (black) is compatible with audio slot) 2 x PCI 2.2 CrossFire Support ATI CrossFire™ graphics cards (both at x8 mode)
      Storage ICH9R Southbridge: – 6 x SATA 3.0 Gb/s ports – Intel Matrix Storage Technology supports RAID 0, 1, 5 and 10. JMicron® JMB368 PATA controller: – 1 x UltraDMA 133/100/66/33 for up to 2 PATA devices
      LAN Dual Gigabit LAN controllers, both featuring AI NET2
      High Definition Audio SupremeFX II Audio Card: – ADI 1988B 8-channel High Definition Audio CODEC – Noise Filter Coaxial, Optical S/PDIF out at back I/O
      IEEE 1394a 2 x 1394a ports(1 port at back I/O, 1 port onboard)
      USB max. 12 USB 2.0 ports(6 ports at mid-board, 6 ports at back panel)
      Overclocking Features Fusion Block System Crosslinx Technology Extreme Tweaker 2-Phase DDR2 Loadline Calibration Intelligent overclocking tools: – CPU Level Up – AI NOS™ (Non-delay Overclocking System) – AI Overclocking (intelligent CPU frequency tuner) – ASUS AI Booster Utility – O.C Profile Overclocking Protection: – COP EX (Component Overheat Protection – EX) – Voltiminder LED – ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
      Special Features LCD Poster Onboard Switches: Power / Reset / Cls CMOS (at rear) ASUS Q-Connector ASUS Q-Fan 2 ASUS EZ Flash 2 ASUS CrashFree BIOS 3 ASUS MyLogo3
      Back Panel I/O Ports 1 x PS/2 Keyboard port(purple) 1 x PS/2 Mouse port(green) 1 x Optical + 1 x Coaxial S/PDIF Output 2 x LAN (RJ45) port 6 x USB 2.0/1.1 ports 1 x IEEE1394a port 1 x Clr CMOS switch
      Internal I/O Connectors 3 x USB 2.0 connectors supports additional 6 USB 2.0 ports 1 x Floppy disk drive connector 1 x IDE connector for two devices 6 x SATA connectors 8 x Fan connectors: 1 x CPU / 1 x PWR / 3 x Chassis / 3 x Optional 2 x thermal sensor connectors 1 x IEEE1394a connector 1 x S/PDIF output connector 1 x Chassis Intrusion connector 24-pin ATX Power connector 8-pin ATX 12V Power connector 1 x En/Dis-able Clr CMOS System panel connector
      BIOS 16Mb AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.4, ACPI2.0a Multi-Language BIOS
      Manageability WOL by PME, WOR by PME, Chasis Intrusion, PXE
      O/S Compatibility Windows XP / Vista
      Accessories Fusion Block System Accessory LCD Poster DIY Pedestal ASUS Optional Fan SupremeFX II Audio Card 3 in 1 ASUS Q-Connector Kit UltraDMA 133/100/66 cable Floppy disk drive cable SATA cables SATA power cables 2-port USB2.0 + IEEE 1394a module I/O Shield Cable Ties User’s manual
      Software The hottest 3D Game: S.T.A.L.K.E.R. Support DVD: – Drivers and applications ASUS PC Probe II ASUS Update ASUS AI Suite Futuremark ® 3DMark® 06 Advanced Edition Kaspersky® Anti-Virus
      Form Factor ATX Form Factor, 12″x 9.6″ (30.5cm x 24.5cm)

      BIOS
      BIOS ASUS Blitz Formule potpisan je od strane AMI-ja i na prvi pogled ne razlikuje se nešto preterano od većine drugih koji su implementirani u ASUS matične ploče. Ulaskom u sekciju „Extreme Tweaker“ nailazimo na ono što smo čekali dugo vremena kada su ASUS matične ploče u pitanju, a to je precizno podešavanje i najsitnijih detalja vezanih za overkklok.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Postavljanjem „Ai Overclocking“ podsekcije na „Manual“ otključava se niz sitnih opcija za podešavanje napona i frekvencija svih overklok raspoloženih komponenti. U tom slučaju FSB je moguće podizati do čak 800 MHz, a nije izostala ni strap opcija čijom nižom vrednošću rastu performanse memorijskog protoka.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      U rasponu od 100 MHz do 150 MHz podiže se PCI Express magistrala, dok je memoriju moguće posredstvom 200 MHz strapa podići do čak 3200 MHz, što na žalost ni jedna DDR2 memorija ne može izdržati. Na zadnjih nekoliko modela prisutna je 1T i 2T opcija zadužena za dodatno zatezanje memorije (veoma bitna stavka kod DDR1 memorijskog standarda).

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Najzanimljiviji deo BIOS-a odnosi se na naponski deo, koji na ovoj ploči oduzima dah. Napon procesora u koracima može da se podigne do čak 1.9 V, što je dovoljno za spaljivanje bilo kojeg procesora. Veoma bitna stavka vezana za napon procesora jeste što su koraci veoma mali, primera radi da bi se prešlo sa 1.9 V na 1.8 V potrebno je napraviti više od petnaest koraka, impresivno zar ne? CPU Voltage Reference opcija zadužena je za dodatno zatezanje napona procesora, naime povećanjem pomenute vrednosti moguće je utemeljiti stabilnost procesora, ali samim tim preterivanjem može doći do nestabilnosti. Load Line Calibration podsekcija zadužena je za sprečavanje pada napona na procesoru i memoriji pri punom opterećenju.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Napon FSB-a može da se dosegne čak 1.8 V, a kada se na to doda maksimalni iznos od 2.03 V za severni most, jasno je da se sa ovim vrednostima treba oprezno rukovati da ne bi došlo do žala za ovako superiornom pločom. Dolazimo do dela BIOS-a koji je zadužen za napon memorije, koji se može podići čak do 3.40 V što je abnormalno visoka vrednost. Ostala podešavanja vezana su za fino „štelovanje“ kako memorije tako i ostalih parametara.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Kako bi se podesio CPU sektor nije izostala već duže poznata sekcija „Configure Advanced CPU settings“ unutar koje možete da sprečite variranje takta procesora, ako i neke druge manje bitne stvari. Prikaz vitalnih napona zajedno sa temperaturama ovaj put je proširen i senzori se nalaze bukvalno po celoj ploči, samim tim podešavanje broja obrtaja ventilatora kao veoma bitne stavke vezane za tišinu omogućeno je na jedan jednostavan način, a sve to u Hardware Monitoring sekciji. Kako je BIOS funkcionisao sa pločom i sa svim implementiranim komponentama na njoj, može se samo poželeti, bukvalno svako setovanje koje bi postavili ploča bi jednostavno prihvatala.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Test sistem i overklok postavka

      Matične ploče

      ASUS Blitz Formula (P35 čipset, 02 revizija) ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP(P35 čipset, 02 revizija)

      Procesor

      Intel Core 2 quad Q6600(4 X 2.40 GHz, 2 X 4 MB L2)

      Memorija

      2 X 1 Gb Kingston 1066MHz 5-5-5-15

      Grafička karta

      Evga 8800GTS 320 Mb

      Hard disk

      2 X WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB

      Opički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Cooler Master Real Power Pro M1000W

      Monitor

      Belinea 1925 S1W

      Rezultati testova koje smo dobili na obe ploče bili su skoro identični, a sve to na default vrednostima. Odluka je pala da se odrade dve baterije testova na dve različite frekvencije FSB-a. Prva baterija testova odrađena je kloku FSB-a od 400 MHz i kloku procesora od 3.2 GHz, dok smo drugu bateriju testova odradili na 425 MHz i klokom procesora od 3 .4 GHz. Samim tim morali smo da spustimo množilac na 8 jer naš Q6600 procesor nije bio u mogućnosti da radi na većem kloku od 3.6 GHz, uz vazdušno hlađenje. 8800 GTS grafičku karticu dodatno smo overklokovali na 650 MHz za GPU i 1900 MHz za memoriju. Bitno je napomenuti da smo na ovoj ploči izvukli čitavih 495 MHz FSB-a i skoro 4.3 GHz za CPU, naravno još uvek nestabilnih. Mišljenja smo da je jedan Intel Core 2 Quad Q6600 procesor u mogućnosti da ostvari 3.6 GHz- 3.9 GHz uz adekvatno hlađenje na ovoj ploči, što je do skoro bilo nepojmljivo.

      Rezultati testova, 400 MHz FSB

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Rezultati testova, 400 MHz FSB – nastavak

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Rezultati testova, 425 MHz FSB

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Rezultati testova, 425 MHz FSB – nastavak

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      Zaključak
      Napredno osmišljena naponska jedinica rezultovala je totalnim odsustvom pada napona pri punom opterećenju procesora. Veoma povoljne termalne sposobnosti toplotnih cevi u kombinaciji sa pomenutom naponskom jedinicom omogućile su veći overklok kako procesora tako i memorije. Gejmerima entuzijastima otvorena su još jedna vrata tj. Crosslinx čip omogućio im je bolje multi-GPU performanse.

      karakteristike, statistike, intel x38 maticne ploce

      ASUS Blitz Formula SE – Benchmark Editor’s Choice

      Bogat paket propratne opreme i još mnogo stvari otvorilo je ovoj ploči put ka svim ekstremnim korisnicima naprednih platformi. Šta reći za kraj nego da je ASUS uspeo da napravi ultimativnu ploču koja je veoma, ali veoma kompaktno odrađena, gde je svaka komponenta sa razlogom postavljena na određeno mesto, sa do sad neviđenim BIOS opcijama. Naravno jedan veliki plus ide i naprednoj Intel-ovoj tehnologiji koja je omogućila da P35 čipset trenutno nema premca na tržištu kontrolerske logike za Core 2 procesore. Zaključak je sam po sebi logičan – ”Editor’s Choice”: najbolja ploča za najbolje procesore! Matičnu ploču za potrebe testa ustupio Kimtech.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test