ASUS Crosshair IV Extreme

ASUS Crosshair IV Extreme

Tokom ove godine imali priliku da vidimo nešto što je do skoro moglo da se smatra nemogućim, a to je zajednički rad nVidia GeForce i AMD Radeon grafičkih karti. Ovo je ipak postala realnost zahvaljujući Lucid-ovom Hydra čipu, a samu Hydra priču započeli smo sa MSI modelima. Period ekskluzive za kompaniju MSI je istekao i ovog puta, na test je stigla ASUS matična ploča za Hydra čipom, namenjena AMD radnom okruženju. ASUS Cross

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      ASUS Crosshair IV Extreme

      Tokom ove godine imali priliku da vidimo nešto što je do skoro mogli da se smatra za nemoguće, a to je zajednički rad nVidia GeForce i AMD Radeon grafičkih karti. Ovo je postalo moguće zahvaljujući Lucid-ovom Hydra čipu, a samu Hydra priču započeli smo sa MSI modelima matičnih ploča koje su prve donele Hydra mogućnosti pred potencijalne kupce. Ove matične ploče su namenjene Intel platformi, tako da smo do sada Hydra čipove videli samo na pločama za Core procesore. Istina, već tokom proleća je i MSI najavljivao model matične ploče sa Hydra tehnologijom namenjenoj AMD platformi, ali je očigledno došlo do odlaganja usled određenih problema ili procene. Neki problem tehničke prirode verovatno nije bio razlog za odlaganje, već mnogo realnije zvuči procena proizvođača da Hydra tehnologija nije dovoljno interesantna u kombinaciji sa AMD procesorima, pa je shodno tome i adekvatna ploča malo odložena. Interesantno, i od ASUS-a smo gotovo istovremeno sa najavom Crosshair IV Formula modela mogli već da vidimo i prve najave za „Extreme“ varijantu koja je trebala da donese upotrebu Hydra čipa. Iako je ovo bilo najavljeno već odavno, tek sada nam na test stiže „Extreme“ verzija Crosshair IV Formula matične ploče, pa je tako ovo i prvi put da smo u mogućnosti da isprobamo Hydra tehnologiju na AMD platformi.
       

      Ukoliko se malo podsetimo specifikacije AMD 890FX čipseta na kome je bazirana i Crosshair IV Extreme, videćemo da 890FX poseduje čak 42 PCI Express linije (naspram 22 koje su podržane od strane 890GX northbridge-a), čime je omogućena upotreba Crossfire-a u 2×16 ili 4×8 varijanti. U principu, ovo je sasvim dovoljno za većinu ljubitelja igara i merenja visokog frejm rate-a, tako da sa ove strane i nije neophodno ići na neko kompleksnije rešenje koje bi ponudilo veći broj PCI Express slotva koji mogu da rade x16 režimu rada. Pored toga, bitno je da je AMD kod 890FX northbridge-a ostavio dovoljno PCI Express linija da se preko njega direktno može povezati i dodatni čipovi (USB 3.0 Nec kontroler itd), a da to ne utiče na broj linija koje su ostavljene za grafičke slotove. Na kraju, kao „potrošač“ PCI Express linija se nalazi ALink Express veza između northbridge-a i southbridge-a koji koristi četiri PCI Express linije, a u Alink Express III verziji svaka radi i na brzini od 5 GHz. Ovim je ostvarena propusna moć od 2 GB/s, što je bilo neophodno za ostvarivanje normalnog rada i pune brzine SerialATA 6 Gb/s standarda koji je implementiran u southbridge. Takođe, bitan detalj za SB850 southbridge je da on sada u sebi poseduje PCI Express kontroler (dve PCI Express x1 linije), što je do sada bila ekskluzivna funkcija northbridge-a. Ovo znači da se i preko SB850 mogu povezati neki dodatni čipovi radi proširivanja mogućnosti ploče. Naravno, ovde dve PCI Express x1 linije su potpuno slobodne, jer SB850 već poseduje posebne kanale za USB 2.0, gigabitni LAN i audio čipove. Što se tiče veze norhtbridge-a sa procesorom, na snazi je i dalje HyperTransport 3.0 standard koji je korišćen i na prethodnim verzijama AMD čipsetova. Imajući u vidu sve ove detalje, implementacija Hydra čipa i ne deluje baš tako jednostavno, pa je tako i interesantno videti kako je sve rešeno na PCB-u.

      Matična ploča na testu – ASUS Crosshair IV Extreme

      Kada su u pitanju „Republic Of Gamers“ matične ploča, sama oznaka „Extreme“ naglašava da se radi o modelu koji maksimalno fokusiran ka overklokingu, mada su generalno sve ROG ploče veoma „jake“ po ovom pitanju. Ipak, u slučaju Crosshair IV Extreme modela, dodatak „Extreme“ označava da se radi o varijanti koja poseduje Hydra čip i omogućava „mešanje“ nVidia i ATI grafičkih karti. Iako ASUS sam navodi da je Crosshair IV Extreme dodatno pojačanje overkloking mogućnosti na AMD platformi, u realnosti je ipak fokus na Hydra mogućnostima. Pošto su i Crosshair IV Formula i Crosshair IV Extreme najavljene u isto vreme i generalno su bazirane na istom PCB-u, sasvim je logično očekivati da će veći deo priče i detalja biti na snazi za oba modela. Tako je potpuno logično ambalaža ista, mada teško da se može biti bolja od ROG paketa koji ASUS već izvesno vreme koristi. Slična situacija važi i kada je u pitanju propratni paket, gde su najzanimljiviji detalji dodatni bluetooth modul, dva senzora za temperaturu i nalepnice za obeležavanje SerialATA kablova kako bi ste tačno znali koji hard disk je gde povezan.
       

      Prvi pogled na PCB odmah pokazuje na najveću razliku između Crosshair IV Formula i Crosshair IV Extreme ploča, a to je logično broj PCI Express slotova. Tako se na Crosshair IV Extreme nalazi ukupno čak pet PCI Express slotova koji se mogu koristiti u različitim modovima i kombinacijama grafičkih karti. U osnovni, Crosshair IV Formula Extreme omogućava rad sa tri PCI Express slota u maksimalnom x16 režimu, dok za ostalo stoji opcija deljenja, pa su tako moguće i 2×16 plus 2×8 kombinacije, sa tim da jedan PCI Express slota uvek ostaje u x1 režimu. Prvi i treći PCI Express slot kontrolisani su direktno od strane AMD 890FX čipseta, dok su drugi, četvrti i peti pod kontrolom Hydra čipa, pa su zbog toga i preporučene određene kombinacije u zavisnosti od moda rada. Ukoliko se koristi „native“ Crossfire, grafičke karte je potrebno postaviti u prvi i treći slot, dok po potrebi peti slot može raditi maksimalno u x4 režimu. Za A, N ili X Hydra modove neophodno je bar jednu karti postaviti u drugi ili četvrti slot kako bi multi GPU mod mogao biti aktiviran od strane Hydra čipa. Kao i do sada, u X ili N modu preko Hydra-e se mogu koristiti do tri grafičke karte, dok je rad sa četiri grafičke karte rezervisan za Quad Crossfire. Sam Hydra čip postavljen je na PCB-u iznad southbridge-a, dok 890FX northbridge zauzima standardno mesto između procesorskog soketa i prvog PCI Express slota.
       

      Preko svih navedenih čipova prostire se, u odnosu na Crosshair IV Formula, malo redizajnirani heatpipe sistem koji je logično nešto veći, jer mora da „pokrije“ još jedan čip koji se tokom rada solidno zagreva (naravno, ukoliko se koristi neki od Hydra modova). Pored toga, deo hladnjaka koji se nalazi preko naponske jedinice i 890FX northbridge-a je mnogo veći, a odmah iznad norhtbridge dela sa nalazi i mali ventilator. Ovaj deo heatpipe je toliko veliki, da su sve komponente naponske jedinice skrivene daleko ispod njega, pa se tek malo pod određenim uglom mogu videti kondenzatori kojih ima dosta veliki broj. Iako sve ovo izgleda nešto drugačije, ispod heatpipe-a sistema se nalazi  naponska jedinica koja je veoma slična onoj koju smo videli na Crosshair IV Formula. Dakle, u pitanju je ista HybridPhase „8+2“ naponska jedinica, ali sa nekim malim korekcijama i optimizacijama koje su potrebne radi adekvatne implementacije Hydra tehnologije. Same dimenzije novog heatpipe-a ne utiču mnogo na prostor oko procesorskog soketa, ali se problem može pojaviti sa druge strane na kojoj se nalaze memorijski slotovi. Jednostavno, slotovi su dosta blizu procesorskom soketu pa se upotrebom nekog većeg kulera i memorije koje ima velike hladnjake može pokazati kao problematično, jer jednostavno sve to neće moći da stane.
       

      Zbog toga treba obratiti pažnju prilikom izbora kulera i memorija za rad na ovoj ploči, kako kasnije prilkom montaže ne bi došlo do neprijatnih iznenađenja. Tik pored prvog PCI Express slota se nalazi jedan 12V konektor, a takav isti postoji i ispod petog PCI Express slota, što je samo dodatne mogućnosti za rešavanje problema sa napajanjem ukoliko se isti ukaže. Ipak, svako ozbiljno napajanje sa kojim se žele „voziti“ dve ili više grafičkih karti bi trebalo da bude u stanju da obezbedi dovoljno energije preko standardnih naponskih mesta. Tradicionalno, glavni ATX naponski konetkor se nalazi skroz na zapadnoj strani, a u ovom regionu PCB se nalazi i još par zanimljivih detalja. Odmah pored ATX naponskog konektora se nalazi „Probe IT“ deo, gde se nalazi set kontakata koji služe za direktno merenje radnog napona. Ovu veoma zanimljivu funkciju smo viđali i na nekim drugim modelima ploča, ali je na Crosshair IV Formula Extreme dodata i mogućnost merenja napona northbridge-a, southbridge-a i HT magistrale, pored već standardnih napona za procesor i memoriju. Sa druge strane ATX naponskog konektora je „GO“ taster koji ima na Crosshair IV Formula Extreme ploči sličnu funkciju kao „MemoryOK“. Dakle, ukoliko nešto ne radi kako treba i ploča se „ne pali“, pritiskom na „GO“ taster se pokreće rutina koje će prvo krenuti sa „MemoryOK“ akcijom, a posle i sa parametrima vezanim za ostale delove sistema kako bi se na kraju ploča regularno upalila. Kada je sistem podignut, „GO“ taster ima drugu funkciju, a to je aktiviranje presetovanog overklok profila, što znači da u bilo kom momentu možete overklokovati sistem tačno na nivo podešen u presetu. Odmah pored se nalazi i „Core Unlocker“ taster koji ima funkciju automatskog otključavanja jezgara na nekim modelima AMD procesora. Upravo ova funkcija je i napravila hit od prethodnih modela ASUS ploča, pa je logično da ista stvar postoji i na Crosshair IV Formula Extreme, jednostavno je sada bez ove funkcije ne moguće zamisliti ovakvu ploču. Naravno, „power“ i „reset“ tasteri se podrazumevaju na ploči ovog kalibra, čime se upotpunjava set mogućnosti.
       

      Ipak, na Crosshair IV Extreme postoji još jedan novitet koji se nalazu sa leve strane „ProbeIT“ dela, a to je set DIP prekidača preko kojih se mogu isključiti svih pet PCI Express slotova. Na prvu, pa i na drugu pomisao se smisao ove funkcije ne može baš videti, ali kada se setimo šta se sve može raditi pod kategorijom ekstremnog overklokinga, onda stvari postaju malo jasnije. Dakle, ideja ove funkcije je da se željeni PCI Express slot može isključiti i samim tim grafička karta u njemu izbaciti iz igre bez uklanjanje grafičke karte iz slota. Kada imate postavljeni neki komplikovani sistem vodenog hlađenja na, na primer, četiri grafičke karte i tokom teškog overklokinga se jedna pokaže kao nestabilna ili prave druge probleme, preko ovih DIP prekidača se dotična karta može lako staviti van funkcije. Ovim potezom se izbegava komplikovano demontiranje kružnog sistema hlađenja, pa je ovo i korisna opcija, ali od koje će imati koristi samo i samo veoma ozbiljni overkloking fanatici. Još jedna stvar koja je specifična za Crosshair IV Extreme se nalazi skroz u donjem desnom uglu PCB-a, a radi se o dva BIOS čipa. DualBIOS opcija je uvek korisna stvar, a ova funkcija nije dostupna na Crosshair IV Formula modelu. Pored sama dva BIOS čipa, ASUS je na Crosshair IV Extreme stavio i jedan prekidač preko kojeg korisnik može veoma lako da bira koji će BIOS trenutno biti aktivan. Ovim je pružena mogućnost da se, opet u nekom overkloking scenariju, veoma lako može odabrati koji će od dva BIOS-a i samim tim i podešavanja biti aktivna. Uz funkciju „GO“ tastera, Crosshair IV Extreme nudi korisniku maksimalne mogućnosti za kombinacije sa raznim podešavanjima pri overklokingu.
       

      Ipak, ne samo da ima stvari koje su plus na Crosshair IV Formula Extreme, postoje i neki detalji koji nedostaju, odnosno, nešto se razlikuju. Tako na Crosshair IV Extreme nema „TurboKeyII“ tastera, ali se njegova funkcija donekle može zameniti drugim funkcijama koje su na raspolaganju. Pore toga, na Crosshair IV Extreme nalazi standrani Realtek ALC889 audio kodek, a na Crosshair IV Formula smo imali SupremeFX audi rešenje, koje je ipak jače od ALC889 čipa. Interesantno je zašto se ASUS odlučio da Crosshair IV Extreme bude opremljen nešto slabijim audio rešenjem, ali je vrlo moguće da je u pitanju kompenzacija cene Hydra čipa, kako se finalna cena Crosshair IV Extreme ne bi mnogo razlikovala u odnosu na Crosshair IV Formula, kako bi novija ploča što lakše zainteresovale kupce. Opet, Crosshair IV Formula ima Marvell-ov gigatni LAN kontroler, dok se na Crosshair IV Extreme nalazi Intel-ov gigabitni LAN čip, što i nije nešto bitno, ali je ipak zanimljivo videti neki Intel čip na AMD ploči. Ukoliko pogledamo I/O panel, možemo videti da je ovde situacija veoma slična, pa i nema neke veće razlike u odnosu na Crosshair IV Formula model. ROG Connect USB port i teaster kojima se aktivira ova opcija su naravno prisutni, a tu je „Clear CMOS“ taster čime se ova akcija čini maksimalno dostupnom. Ostatak stvari na I/O panelu je standardan, dakle osam USB portova (dva su USB 3.0, a šest su USB 2.0), firefire port, dva eSATA porta, LAN priključak i set audio konektora. Odmah iza I/O panela se nalazi i konektor za priključivanje priloženog bluetooth adaptera, čime i za bluetooth funkcionalnost proširuje set mogućnosti Crosshair IV Extreme ploče.
       

      BIOS

      Kada dođemo do BIOS dela priče, u većini slučajeva bi mogli da skratimo proceduru i kažemo da su na raspolaganju sve vitalne opcije koje se tiču overklokinga, i da uz pomoć njih se generalno može izvući maksimum iz svakog procesora. To je bio slučaj i sa BIOS-om na Crosshair IV Formula, pa je logično situacija ista i na Crosshair IV Formula Extreme. Nekih specifičnih detalja nema mnogo, već se oni odnose na manipulaciju sa DualBIOS-om i LED kontrolnog dela. Kroz LED meni, moguće je menjati koje će se podaci prikazivati na određenim diodama kojih na ploča ima dosta, i to po tri za svaki vitalni parametar sistema, koji će prikazivati određeni parametar. Naravno, sada već za ASUS standardna opcija „Core Unlocker“ je tu, pa vam je i kroz BIOS na raspolaganju kontrola nad ovom opcijom, pored samog tastera na PCB. Pored same aktivacije, moguće i precizno kontrolisati koje će jezgro biti otključano a koje ne, što je veoma korisna opcija. Tako je naš test Phenom II X2 procesor imao problema u radu pri pokušaju otključavanju sva četiri jezgra, pa samo preko ove opcije veoma lako ustanovili da je treće jezgro to koje pravi problem, dok četvrto radi normalno, pa smo na kraju ovaj procesor mogao da radi kao X3, ali ne i kao X4. Ukoliko nemate sreće i dobijete ovakav primerak procesora, na ovaj način ipak možete izvući maksimum iz njega.
       

      Automatske overkloking opcija radi isto kao i na Crosshair IV Formula, tako da ovde nema nekih noviteta koje bi smo mogli da prijavimo. Isto važi i kada su overkloking potencijali u pitanju, jer su i na Crosshair IV Extreme oni maksimalni, baš kao i na prethodnoj verziji ploče. Nakon ručnog podešavanja svih bitnih opcija, sa procesorom kojim smo vršili overkloking test moguće je ostvariti stabilan takt od 4 GHz, što je tačno na nivou onog što smo ostvarivali i sa Crosshair IV Formula. Pri podešavanju radnog napona veoma je lepa opcija da izaberete kako će se ta korekcija napona prikazivati. Dakle možete odabrati ofset (+) ili apsolutnu vrednost, čime se zadovoljavaju navike svih mogućih overklokera. Naravno, rasponi dozvoljenih napona su veliki tako da nećete sigurno doći u situaciju da „fali struje“, a za svaki slučaj tu je i „over voltage“ opcija koje će taj nivo još podignuti. BIOS na Crosshair IV Extreme poseduje i odličnu HW monitoring sekciju, gde se detaljno mogu pratiti temperature, radni naponi i brzina ventilatora. Na kraju, tu je i opcija za IOMMU koja je po defaltu isključena, ali se po potrebi može uključiti. Pored samog BIOS-a, overkloking je moguće vršiti i preko TurboV softvera, ali i preko AMD OverDrive-a. Rad sa oba ova programa istovremeno nije preporučljiv, tako da je najbolje odabrati jedan koji ćete koristiti ukoliko želite da overklokujete kroz operativni sistem. Lično, najbolje je to sve raditi iz BIOS-a, ali su sada ove varijante popularne, pa svaka ploča mora da ima bar neko softOC rešenje.

      Test sistem
       

      Matične ploče

      ASUS Crosshair IV Formula Extreme

      Procesor i
      kuler

      AMD Phenom II x4 965 Black Edition
      Cooler Master Hyper 212

      Memorija

      4GB DDR3 Patriot Sector 5 2000 MHz

      Grafička karta

      AMD Radeon HD5870

      Hard disk

      500GB SATA2 Samsung F3

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje i test bench

      CoolerMaster UCP 1100W
      Professional Test Bench by CoolerMaster

      Monitor

      Samsung SyncMaster XL2370

       

       

       

      SiSoft Sandra 2010 Pro
       

      Cinebench 10, 11 & X264 HD video transcoding test

      WinRAR, Fritz Chess benchmark
       

      FutureMark 3DMark Vantage, Unigine, gaming testovi
       

      Hydra testovi

      Zaključak

      Nakon testiranja Crosshair IV Extreme modela, možemo reći da smo obnovili sve pozitivne utiske koje je na nas ostavila Crosshair IV Formula matična ploča i koja je tada bez ikakvih problema zaslužila „Editors Choice“ nagradu. Mesto na liderskoj poziciji nije promenio ni veliki uporedni test AMD 890 matičnih ploča, pa je jedini model koji je u ovom momentu mogao da dostigne Crosshair IV Formula upravno Extreme verzija. Tako Crosshair IV Extreme nudi gotovo sve kao i prethodni model, sa dodatnom mogućnostima koje donosi implementacija Lucid Hydra tehnologije. Tokom testiranja smo i dosta vremena proveli ispitujući kako to sve radi na AMD platformi, pa možemo da kažemo da smo veoma zadovoljni prvom implementacijom Hydra tehnolgije. Jednostavno, sve je funkcionisalo bez ikakvih problema, a jedino je potrebno direktno pratiti uputstva oko izbora slotva i redosleda grafičkih karti, kao i proceduru oko instalacije i deinstalacije drajvera ukoliko se nekoj od Extreme grafičkih karti menja pozicija. Pored toga, same Hydra performanse su na nivou koji smo uspeli da ostvarimo i na Intel platformi, pa tako sa Crosshair IV Extreme pločom cela AMD platforma dobija jedan značajan dodatak. Iako se kompletna priča oko „mešanja“ grafičkih karti još uvek nije previše „uvukla“ među igrače, ukupni pad cena grafičkih karti i matičnih ploča sa Hydra čipovima bi u skoroj budućnosti mogao da učini ove modele mnogo interesantnijim nego što je to sada slučaj. Tako bi cena Crosshair IV ploče trebala da bude tek oko dvadesetak eura veća u odnosu na Crosshair IV Formula, što za ukupnih 220 eura i nije toliko strašno s obzirom na to da se dobija veoma interesantna Hydra opcija, plus sve ostale ekstra karakteristike koje nudi Crosshair IV Extreme u odnosu na „vanilla“ brata.
       


      ASUS Crosshair IV Extreme – Benchmark Innovative Technology Award

      Ipak, ako realno sagledamo stvari, Crosshair IV Extreme ploču treba uzeti u razmatranje samo ukoliko planirate ATI-nVidia kombinacije, dok je u bilo kojoj drugoj varijanti i dalje bolja opcija „klasični“ Crosshair IV Formula. Jednostavno, Crosshair IV Formula nudi mnogo bolju audio komponentu, ima dva standardna PCI slota umesto jednog, nudi Crossfire mogućnosti, a pri tome košta za nijansu manje. Istina, razlika nije baš prevelika, ali danas odlučuju nijanse, a kada su nijanse u pitanju, Crosshair IV Formula i dalje ostaje naša preporuka No.1 kada su u pitanju matične ploče za AMD platformu. Crosshair IV Extreme je tu odmah iza, jer se u osnovi radi o istoj matičnoj ploči, sa dodatkom Hydra mogućnosti i nešto malo veće cene. Tako i ASUS Crosshair IV Extreme bez problema zaslužuje našu zvaničnu preporuku, a uz činjenicu da je ovo prva ploča koja uvodi Hydra opciju na AMD platformu, zaslužuje i prestižnu „Advanced Technology“ nagradu. Na kraju možemo konstatovati da je ASUS u svoju ponudu uvrstio još jednu odličnu ploču za AMD platformu i tako lagano briše nekadašnji utisak vezan za angažovanost ASUS-a kada je ova platforma u pitanju.

      Matičnu ploču na test ustupio ASUS

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test