Miloš Stamenković
ASUS Crosshair IV Formula
Sada sa novim hexa-core procesorom koji cilja na nešto viši segment nego što je to bilo uobičajeno za AMD procesore u poslednje vreme, definitivno je na tržištu potrebna matična ploča koja će omogućiti da se iz dotičnog procesora izvuče maksimum. Naravno, modeli kakav je M4A89GTD Pro/USB3 takođe mogu da izvuku sve što Thuban jezgro može da pruži, ali je pored toga bolji imidž kompletne platforme potreban nešto ekskluzivniji model koji će na prvi način „ići ruku pod ruku“ sa Phenom II X6 procesorima. Već nekoliko puta u skorašnjim testovima smo pominjali da tokom poslednjih nekoliko godina nije baš nešto bilo top modela matičnih ploča za AMD platformu. Istina, ASUS se trudio da sa Crosshair modelima napravi malu distancu između konfekcijskih modela, ali u praksi te ploče ipak nisu bile baš na ivici žileta onog što je bilo tehnički moguće. Tako je tek ASUS M4A89GTD Pro/USB3 model postao model koji je granice nekih mogućnosti podigao na viši nivo i pri tome izazvao dosta veliko interesovanje kod entuzijasta, a ne samo kod ljubitelja AMD platforme. Ipak, sada na iz ASUS-a stiže najnovije verzija Crosshair modela, sve sa novim 890FX čipsetom, koja treba da predstavlja „ultimate-ultimate“ rešenje za nove AMD procesore.
AMD 890FX
Kroz već tri generacije čipsetova, AMD je ustalio praksu da na tržište prvo izlazi verzija sa intgerisanom grafikom, a nešto kasnije se pojavljuje i varijanta bez integrisanog GPU-a. Tako se i sada prvo pojavio 890GX čipset koji u svom northbridge-u poseduje GPU baziran na RV620 jezgru, a sada na scenu stupa i 890FX bez integrisane grafike koja može da zasmeta pri ostvarivanju maksimalnih, posebno overkloking, dometa. Standardna operativna procedura pri kreiranju varijanti čipseta koji su bazirani na istoj osnovi je samo isključivanje određenih mogućnosti ili funkcija koje su već ugrađene u osnovni čip. Ipak, u ovom slučaju se čini da nije takav slučaj, jer 890FX čipset poseduje jednu funkciju koju 890GX nema. Istina da se ova mogućnost sigurno neće koristiti neko duže vreme i da korisnici od toga do tada neće imati neke koristi, ali je očigledno AMD želeo da već sada kroz čipset podrži još jedan mod virtualizacije. Dakle, 890FX northbridge (kodno ime RD890) podržava IOMMU (Input/Output Memory Menagment Unit) tehnologiju koja u stvari predstavalja dodatni kontroler koji ima mogućnost virtualizacije na hardverskom nivou.
Tako je uređajima koji poseduju IOMMU podršku omogućeno da preko svog „native“ drajvera koriste virtualizaciju, što bi trebalo da donese bolje performanse u nekom od slučajeva kada se koristi virtualizacija. U svim ostalim standardnim slučajevima, IOMMU podrška koju poseduju 890FX northbridge će ostati neprimetna za korisnike. Kao i kod 890GX čipseta, southbridge je veoma bitna karakteristika i 890FX čipseta, SB850 southbridge poseduje implementaciju SerialATA 6 Gb/s standarda, što 890GX i 890FX trenutno čini jedinim čipsetovima kod kojih je novi SerialATA standard podržan direktno iz čipseta. Pored toga, SB850 nije ograničen sa dva, već poseduje ukupno šest SerialATA 6 Gb/s priključka, što je najviše bez obzira na platformu.
Čipset
AMD 890FX
AMD 890GX
Procesorsko podnožje
AM2+ / AM3
AM2+ / AM3
CPU interfejs
HyperTransport 3.0
HyperTransport 3.0
Broj PCI Express linija
42
22
ATI Crossfire X
da
da
Virtualizacija
IOMMU 1.2
ne
NB-SB interfejs
A-Link III x4
A-Link III x4
Integrisani GPU
ne
Radeon HD 4290
Proizvodni proces
TSMC 65nm
TSMC 55nm
Istina da hard diskova za ovako nešto još nema, ali se SSD uređaji veoma blizu momenta kada će biti u stanju da iskoriste dodatni protok koji obezbeđuje SerialATA 6 Gb/s. Pored ovoga, SB850 podržava 14 USB 2.0 portova, što znači da USB 3.0 standard nije podržan direktno od strane čipseta, a to opet znači da će proizvođači ploča morati i na 890GX da koriste uobičajeni NEC čip za obezbeđivanje USB 3.0 podrške. Ipak, AMD je kod 890FX northbridge-a ostavio dovoljno PCI Express linija da se preko njega direktno može povezati dotični NEC čip i na taj način ostvariti puna USB 3.0 brzina. Kada smo već kod PCI Express linija, 890FX se i ovde razlikuje u odnosu na 890GX. Određeni broj PCI Express linija su kod 890GX zauzeti oko podrške za integrisani grafički procesor, dok kod 890FX varijante koja u sebi nema GPU ostaje mnogo više prostora. Tako 890FX poseduje čak 42 PCI Express linije, naspram 22 koje su podržane od strane 890GX northbridge-a.
Tako je na 890FX čipsetu moguće koristiti Crossfire u 2×16 ili 4×8 varijanti, što sa 890GX čipsetom nije moguće. Naravno, 890GX nije ni namenjen za CrossfireX akcije, dok je za 890FX ovo jedna od osnovnih karakteristika koja treba da privuče hardcore ljubitelje igara. Ipak, kako su 2×16 i 4×8 modovi već odavno prisutni i na drugim čipsetovima, interesantnije bi bilo da je na 890FX moguć i na primer 3×16 režim rada, ali tu mogućnost očigledno nećemo videti u dogledno vreme kada je u pitanju podrška direktno od čipseta. Sam northbridge i southbridge su povezani novom generacijom Alink Express veze koja sada radi na brzini od 2 GB/s. U stvari, Alink Express su u stvari samo četiri PCI Express linije koje su na prethodnim verzijama AMD čipseta radile na brizni od 2.5 GHz, što je bila specifikacija Alink Express-a II. Sa Alink Express III specifikacijom koja debituje sa 890GX čipsetom i logično je preslikana na 890FX, AMD je duplirao brzinu, i dalje se koriste četiri PCI Express linije, tako da sada svaka radi na 5 GHz. Ovim je ostvarena propusna moć od 2 GB/s, što je bilo neophodno za ostvarivanje normalnog rade i pune brzine SerialATA 6 Gb/s standarda koji je implementiran u southbridge. Takođe, bitan detalj za SB850 southbridge je da on sada u sebi poseduje PCI Express kontroler (dve PCI Express x1 linije), što je do sada bila ekskluzivna funkcija northbridge-a. Naravno, ovo znači da se i preko SB850 mogu povezati neki dodatni čipovi radi proširivanja mogućnosti ploče. Ovde su dve PCI Express x1 linije potpuno slobodne, jer SB850 već poseduje posebne kanale za USB 2.0, gigabitni LAN i audio čipove. Što se tiče veze northbridge-a sa procesorom, na snazi je i dalje HyperTransport 3.0 standard koji je korišćen i na prethodnim verzijama AMD čipsetova.
Matična ploča na testu – ASUS Crosshair IV Formula
U „Republic Of Gamers“ lepezi matičnih ploča nalaze se tri osnovne kategorije po kojima se ovi modeli međusobno razlikuju. Imamo „Gene“ seriju koja predstavlja prave moderne gaming matične ploče, što znači da je na MicroATX PCB-u smešteno apsolutno sve što ne je neophodno, a da pri tome performanse nisu ni u minimalnoj meri stavljene u pitanje. Sa druge strane, „Extreme“ serija modela je namenjena igračima, ali u stvari više onima koji vole da se igraju sa LN2 . Tako su „Extreme“ ploče maksimalno okrenute ka sportskom overklokingu, dok su i sve ostale stvari tu na ekstra visokom nivou, ali više kao stavke koje jednostavno moraju biti tu. „Formula“ matične ploče predstavljaju „zlatnu sredinu“ u „Republic Of Gamers“ ponudi, što znači da su u pitanju „FullATX“ ploča, sa odličnim overkloking mogućnosti, ali i onim detaljima koju su bitnije za prave, a ne LN2 „ekstremiste“.
Već sa prvim pogledom na PCB Crosshair IV Formula ploče, možemo videti neke specifičnosti generalno vezane za „Republic Of Gamers“ modele. Prvo, sam izgled ploče odaje utisak vrhunske izrade, a crno-crvena kombinacija boja je primenjena i na Crosshair IV Formula kao bi i po ovom estetskom detalju ploča uvršćena kao ROG model. Crosshair IV Formula pločom dominira veliki heat-pipe sistem za hlađenje koji se prostire od naponske jedinice, preko 890FX northbridge-a i SB850 southbridge-a. Radi se veoma kvalitetnom sistemu koji pored dobrih termalnih karakteristika i veoma elegantno izgleda na ploči. Generalna mana većine sličnih rešenja je da jednostavno nisu dobro pričvršćeni za ploču i same komponente koje hlade. Uglavnom je to rešeno termalnom trakom i uz samo nekoliko nosača, što nikako nije dovoljno da ceo heatpipe dobro i čvrsto stoji, pa se veoma lako prilikom manipulacija sa pločom (montaža u kućište i slično) može desiti da se hladnjak „odlepi“ od neke komponente koju bi trebalo da hladi. Naravno, suvišno je reći da je efikasnost u tom slučaju smanjena. Kod Crosshair IV Formula modela ovih problema nema. Ceo heatpipe je odlično pričvršćen i nema šanse da odvoji od MOSFET-a ili čipseta tek tako, što je veoma bitan detalj.
Ispod heatpipe se nalazi naponska jedinica koja je veoma slična onoj koju smo videli na M4A89GTD Pro/USB3. Dakle, u pitanju je ista HybridPhase „8+2“ naponska jedinica, ali sa nekim malim korekcijama i optimizacijama, uz upotrebnu nešto kvalitetnijih (skupljih) komponenti. Koji kondenzator više na određenim mestima, nešto „jači“ deo za napajanje memorije i slični detalji razlikuju Crosshair IV Formula od M4A89GTD Pro/USB3 kada je u pitanju naponska jedinica. Naravno, sledeću razliku diktira razliku između čipsetova. Crosshair IV Formula poseduje ukupno četiri grafička PCI Express slota, ali se od njih za grafičke primene ipak mogu koristiti samo tri. Ukoliko bolje pogledamo layout, jasno da će grafička karta u trećem slotu blokirati upotrebu četvrtog, tako da se rad sa četiri grafičke momentalno isključuje. Pored toga, sam ASUS je ovaj četvrti slot obeležio kao x4, tako da nije ni predviđen za rad sa grafičkom kartom, već sa nekom drugom kartom. Tako je na Crosshair IV Formula moguće koristiti Crossfire i to u 2×16 ili 16x8x8 režimu rada. Ovo se sa jedne strane može shvatiti kao nedostatak ploče, jer je mogućnost rada sa četiri karte u teoriji bolja od varijante sa tri.
Međutim, i neka naša ranija „privatna“ testiranja su pokazala da su Crossfire režimima mnogo više znači kada primarna grafička karta radi u x16 modu, dok za ostale i nije toliko bitno da li koriste x8 ili x16 PCI Express slot. Rešenjem koje je ASUS primenio na Crosshair IV Formula ploči se osigurava da je primarna grafička karta uvek radi u x16 modu, dok se za ostale dve može birati 2×8 ili jedan x16 u zavisnosti od broja karti koje se koriste u Crossfire-u. Zbog toga, ovo rešenje smatramo za optimalnije, jer se upotreba 4×8 moda i nije baš toliko efikasno i realno upotrebljivo rešenje. Ostatak „Republic Of Gamers“ specifičnosti se nalazi između komponenti, na PCB-u. Odmah pored ATX naponskog konektora se nalazi „Probe IT“ deo, gde se nalazi set kontakata koji služe za direktno merenje radnog napona. Ovu veoma zanimljivu funkciju smo viđali i na nekim drugim modelima ploča, ali je na Crosshair IV Formula dodata i mogućnost merenja napona northbridge-a, southbridge-a i HT magistrale, pored već standardnih napona za procesor i memoriju. Sa druge strane ATX naponskog konektora je „GO“ taster koji ima na Crosshair IV Formula ploči sličnu funkciju kao „MemoryOK“. Dakle, ukoliko nešto ne radi kako treba i ploča se „ne pali“, pritiskom na „GO“ taster se pokreće rutina koje će prvo krenuti sa „MemoryOK“ akcijom, a posle i sa parametrima vezanim za ostale delove sistema kako bi se na kraju ploča regularno upalila. Kada je sistem podignut, „GO“ taster ima drugu funkciju, a to je aktiviranje presetovanog overklok profila, što znači da u bilo kom momentu možete overklokovati sistem tačno na nivo podešen u presetu.
Ovaj taster ne treba meštati sa „TurboKey II“ koji se nalazi na drugom kraju ploče, tačno ispod PCI Express x4 slota. „TurboKey II“ ima funkciju automatskog overkloka, što znači da će BIOS sam ustanoviti koji su optimalni overkloking parametri i sam ih podeseti nezavisno od korisnika, od kojeg se zahteva samo da pritisne ovaj taster. Odmah pored „TurboKey II“ se nalazi i „Core Unlocker“ taster koji ima funkciju automatskog otključavanja jezgara na nekim modelima AMD procesora. Upravo ova funkcija je i napravila hit od M4A89GTD Pro/USB3 ploče, pa je logično da ista stvar postoji i na Crosshair IV Formula. Naravno, „power“ i „reset“ tasteri se podrazumevaju ne jednoj ovakvoj ploči. Ukoliko pogledamo I/O panel, na njemu se može videti još „Republic Of Gamers“ detalja. To se prvenstveno odnosi na ROG Connect USB port i teaster kojima se aktivira ova opcija. Naravno, za ovo je potreban drugi računar (notebook) i adekvatan softver, što na kraju omogućava overkloking u Formula 1 stilu. Realno, ne previše korisna stvar, ali je definitivno efektna. Pored toga, tu je „Clear CMOS“ taster koji je tu za svaki slučaj, ukoliko sve ugrađene mogućnosti ne uspeju da izađu sa ambicioznim podešavanjima koje je korisnik namestio. Ostatak stvari na I/O panelu je standardan, dakle osam USB portova (2 su USB 3.0, 4 su USB 2.0), firefire port, LAN priključak i set audio konektora. Ipak, kada je audio komponenta u pitanju, ona i nije baš tako standardna. Dakle, ovoga puta se ASUS odlučio da upotrebi Creative SupremeFX audio čip, što je pravo gamer-sko rešenje. Sva ostala audio rešenja jesu dobra, ali su „Repubic Of Gamers“ državljanstvo dobili na vezu, dok je SupremeFX za sve igrače (i više) i dalje najbolja opcija.
BIOS
Kada dođemo do BIOS dela priče, u većini slučajeva bi mogli da skratimo proceduru i kažemo da su na raspolaganju sve vitalne opcije koje se tiču overklokinga i da uz pomoć njih se generalno može izvući maksimum iz svakog procesora. Naravno, to je slučaj i sa BIOS-om na Crosshair IV Formula, ali ova ploča ima dosta zanimljivih detalja koje bi bilo šteta da prođu bez pomena. Prva stvar je „ASUS Core Unlocker“ deo koji vam, pored tastera, omogućava da iz BIOS-a kontrolišete broj aktivnih jezgara. Dakle, možete isključiti ili uključiti onoliko koliko želite iz ovih ili onih razloga. Druga zanimljiva stvar se odnosi na „Turbo“ množilac, gde možete podešavati množilac za takt koji će biti aktivan u „Turbo“ modu. Tako možete ovaj množilac postaviti dosta veći, na primer 20, i tako dobiti mnogo brži rad od deklarisanog Turbo takta. Naravno, ovo radi samo sa procesorima koji podržavaju Turbo, što su trenutno samo Phenom II X6 modeli, ali se očekuje da će AMD vrlo brzo na tržište izbaciti i ostale procesore sa „T“ sufiksom u oznaci. AI OC Tuner je automatska overkloking opcija iz BIOS-a, dakle radi isto što i OC taster na ploči. Probali smo koliko „razvija“ automatska opcija i dobili takt od 3.7 GHz, što je sasvim korektno. Kada ipak ručno podesite sve bitne opcije, sa procesorom kojim smo vršili overkloking test moguće je ostvariti stabilan takt od 4 GHz.
Pri podešavanju radnog napona veoma je lepa opcija da izaberete kako će se ta korekcija napona prikazivati. Dakle možete odabrati ofset (+) ili apsolutnu vrednost, čime se zadovoljavaju navike svih mogućih overklokera. Naravno, rasponi dozvoljenih napona su veliki tako da nećete sigurno doći u situaciju da „fali struje“, a za svaki slučaj tu je i „over voltage“ opcija koje će taj nivo još podignuti. BIOS na Crosshair IV Formula poseduje i odličnu HW monitoring sekciju, gde se detaljno mogu pratiti temperature, radni naponi i brzina ventilatora. Pored toga, tu je i zanimljiva opcija podešavanja LED dioda na ploči, odnosno kada će koja da svetli, pa je moguće prilagoditi ovo nekim specifičnim overkloking potrebama. Na kraju, tu je i opcija za IOMMU koja je po defaltu isključena, ali se po potrebi može uključiti. Pored samog BIOS-a, overkloking je moguće vršiti i preko TurboV softvera, ali i preko AMD OverDrive-a koji je sada dostupan u novoj verziji sa dodatnim opcijama. Rad sa oba ova programa istovremeno nije preporučljiv, tako da je najbolje odabrati jedan koji ćete koristiti ukoliko želite da overklokujete kroz operativni sistem. Lično, najbolje je to sve raditi iz BIOS-a, ali su sada ove varijante popularne, pa svaka ploča mora da ima bar neko SoftOC rešenje. Upotrebom AMD OverDrive na raspolaganju ćete imati mogućnost da podesite koja aktivnost jezgra će aktivirati Turbo mode, što je ujedno i jedina opcija koja odvaja OverDrive od ostalih načina za overkloking.
Test sistem
Matične ploče
ASUS M4A89GTD/Pro USB3
ASUS Crosshair IV Formula
Procesor i
kuler
AMD Phenom II X4 965 BE
AMD Phenom II X6 1090T
Cooler Master TX3
Memorija
2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX
Grafička karta
AMD Radeon HD4890
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje i test bench
CoolerMaster UCP 1100W
Professional Test Bench by CoolerMaster
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro
Rezultati – drugi sintetički i aplikacioni testovi
Rezultati – 3D testovi i igre
Rezultati – SPECViewPerf 10
Zaključak
ASUS Crosshair IV Formula je treća matična ploča koja pripada novoj generaciji modela baziranim na AMD 890 seriji čipsetova, pa smo do sada već mogli da steknemo predstavu šta može da se očekuje od ovih ploča. Već prvi susret sa prethodno testiranim, M4A89GTD Pro/USB3 modelom najavio je da „890“ čipset sa novom generacijom ploča definitivno ima šta da ponudi korisnicima koje se opredeljuju za AMD platformu. Kako su to korisnici koji iz finansijskih ili emotivnih razloga idu na AMD varijnatu, sasvim je jasno da i ove nove ploče ne smeju da preteraju sa cenom kako bi jednostavno cela platforma bila prijemčiva za krajnjeg kupca. Iako nešto skuplja od Gigabyte i ASUS 890GX modela, preporučili smo M4A89GTD Pro/USB3, jer se dodatni trošak isplati, posebno ukoliko želite da iskoristite maksimum od nekog jeftinog procesora. Imajući u vidu cenu, Crosshair IV Formula se malo teže uklapa u ovaj okvir. Ploče još nema na našem tržištu u slobodnoj prodaji, ali se po nekim informacijama očekuje cena od oko 180 evra. Za AMD ploču, može se reći da je to previsoka cena ili se to samo možda do nedavno moglo reći. Pojava Phenom II X6 procesora znatno menja ovu situaciju, jer sada AMD nudi ovaj procesor po veoma interesantnoj ceni, a da su pri tome performanse u multithread aplikacijama na nivou, a ponekad čak i malo bolje od Core i5 750 ili Core i7 920 procesora. Ovim se cela situacija oko AMD platforme znatno popravlja, pa je tako i prihvatljivo imati ploču koja košta nešto ispod 200 evra, kada već po svemu kvalitetom prati pomenutu cenu.
ASUS Crosshair IV Formula – Benchmark Editor's Choice Award
Jer, ne bi trebalo da nas ASUS Crosshair IV Formula ploču gledate samo kroz cenu, već i kroz sve stvari koje ova ploča nudi. Naime, do sada jednostavno nije postojala ploča za AMD platformu koju ima ovako bogat i moćan set mogućnosti. Overkloking komponenta je bez greške, naponske jedinica je u najboljoj varijanti koja trenutno postoji za AMD procesore, sve dodatne mogućnosti jednostavno daju dovoljno povoda da se može reći da je cena sasvim korektna. Ako ovome dodamo da Crosshair IV Formula poseduje i Creative SupremeFX audio čip, ceo paket izgleda veoma primamljivo. Ukoliko koristite dosta multithread aplikacija, kombinacija Crosshair IV Formula ploče i Phenom II X6 procesora deluje još primamljivije. Ukoliko vas je nedavna AMD prezentacija Phenom II X6 procesora zainteresovala, trenutno ne postoji bolje rešenje od Crosshair IV Formula ploče. Kompletan utisak koji smo stekli testirajući ovu ploču je toliko dobar da pri pomenu reči Crosshair IV Formula mi samo možemo reći – „Editors Choice“.
Matičnu ploču na test ustupio ASUS