Delimir Tasić ASUS je kompanija koja trenutno ima lidersku poziciju na tržištu matičnih ploča za Intel i AMD platformu. Pre desetak godina, matičnim pločama, ali i hardveru uopšte, nije se ni izbliza poklanjala ovolika pažnja kao što je to danas slučaj. Stiče se utisak da su “core komponente” kako nazivamo memorije, matične ploče, grafičke kartice, procesore i sl. polako, od proizvoda koji su namenjeni isključivo sistem integratorima, počele da dobijaju sve važniju ulogu čak i u retail prodajnim lancima putem kojih se proizvođači obraćaju direktno krajnjem kupcu. To je nesumnjivo slučaj sa “core komponentama” koje se prodaju poslednje dve godine i koji u zavisnosti od pozicije u proizvodnom portfoliju proizvođača, dolaze vrlo često u veoma luksuznoj ambalaži; sa velikom količinom prateće opreme, a proizvođač se trudi da čak i proizvod kao što je matična ploča ili grafička kartica izgleda nesvakidašnje…
ASUS je po ovom pitanju dugo bio konzervativan, ali već od pojave i945 i i955x čipseta stekao se utisak da je politika po ovom pitanju u potpunosti promenjena. Naime, nekako u to vreme počele su da nam stižu ASUS ploče u sve većim i težim kutijama, da bi danas imali modele sa kojima dolaze dodaci kao što su FM RADIO risiveri, TV tjuneri, WiFi kartice… ASUS Republic of Gamers je serija ploča koja se obraća tzv. “gamerskoj populaciji” slično DFI Lan Party matičnim pločama. Ipak, po pitanju spoljašnjeg izgleda, prateće ambalaže i uopšte dodatne opreme ASUS Crosshair prevazilazi konkurenciju iz DFI-ja. Overklok mogućnosti su takođe za pohvalu, pa sasvim sigurno može se reći da ovom prilikom na testu imamo ultimativni model kompanije ASUS namenjen AMD platformi. Ciljna grupa ovakvih ploča nije preterano velika, ali ovakvi proizvodi doprinose stvaranju dobrog imidža kompanije. Cena je takođe “ultimativna” i u inostranstvu ona se kreće oko 250$. Iako AMD procesori polako gube tlo među populacijom entuzijasta koji ubrzano svoje sisteme migriraju na Core 2 Duo platformu, AMD Athlon 64 X2 procesori i dalje predstavljaju jakog igrača na tržištu. Ipak, postavlja se pitanje koliko je investicija u jednu ovakvu ploču opravdana, ako se ima u vidu da trenutno sa AMD procesorom ne možete dobiti i najbolje performanse. Suvereni vladar u apsolutnoj kategoriji trenutno je Intel Core 2 Duo, pa je jedna ovakva ploča mnogo primerenija LGA775 ležištu, ipak ne možemo predvideti šta budućnost donosi, ali vam svakako možemo podeliti utiske koje smo stekli tokom testiranja ove izuzetne ploče kompanije ASUS…
Bundle Već na prvi pogled vidi se da “nešto nije u redu” sa ASUS Crosshair-om. Naime, na kutiji nigde ne piše ime modela što nas dovodi do zaključka da “Nišan” nije ime serije, već je reč o nazivu za konkretan model. Ploča sa testa je pozicionirana u M2 seriji što u ASUS-ovoj terminologiji znači da je reč o AM2 socket platformi, a “Republic of Gamers” je oznaka novog serijala ploča okrenutih igračkoj i overklokerskoj populaciji. Ambalaža je koncipirana tako da se na pojedinim delovima, kroz providnu plastiku, vide neki ključni elementi štampane ploče koje je ASUS hteo posebno da istakne i time dodatno stavi akcenat na proizvod. To nije retkost u ovoj kategoriji ploča i već smo isto to imali prilike da vidimo u slučaju ABit Fatal1ty matičnih ploča, koje su takođe ciljale na isti tržišni segment kao i ASUS Crosshair. Kako nVidia nForce SLi 590 čipset podržava SLi multi-GPU režim rada ASUS u pakovanju isporučuje i čuveni “savitljivi” mostić.
Audio podrška poverena je ADI 1988B audio čipu, koji omogućava 24-bitnu audio reprodukciju uz podršku za optičke audio ulaze i izlaze. Kako bi se što je moguće više smanjio uticaj interferencija i na taj način podigao kvalitet zvuka, ASUS je odlučio da zvučnu podršku ponudi u vidu SupremeFX audio kartice koja se postavlja u specijalan slot na Crosshair ploči. Ovakvo rešenje koristili su ABit i DFI u Fatal1ty i LAN Party serijama matičnih ploča. Pored, same kartice uz paketu dolazi specijalan mikrofon koji se montira na monitor i koji je posebno optimizovan za upotrebu u bučnim prostorima, jer u kombinaciji sa pratećim softverom ima mogućnost odvajanja glasa od okolnih šumova što je dobro rešenje za igraonice ili Lan Party okupljanja. Sledeća bitna stavka na spisku prateće opreme, svakako je ASUS-ov dodatni blower fan ventilator koji se montira na heat-pipe sistem koji hladi čipset i naponsku jedinicu. Upotreba ovog ventilatora je fakultatitvna i njegova primena dolazi do izražaja tek prilikom overkloka.
Uz ploču stiže i set dodatnih toplotnih senzora koje možete montirati na hard diskove ili napajanje, kako biste posredstvom monitoringa u BIOS-u ploče mogli da očitavate temperaturne vrednosti i ovih komponenti. Ekskluzivnost cele serije “Republic of Gamers” ploče, ASUS je hteo da podigne na još viši nivo ubacujući u set prateće opreme i kožni privezak za ključeve sa logom nove serija ASUS ploča. Još jedna nesumnjivo korisna stvarčica koja dolazi uz ASUS matične ploče novijeg datuma jeste adapter pomoću koga se kablovi sa kućišta povezuju na ploču. Naime, na samom adapteru jasno je označeno gde treba povezati koji kabl sa kućišta i zatim kada se sve poveže priloženi adapter se priključi na ploču.
Zaista, zanimljivo rešenje koje dosta olakšava dosadan posao oko povezivanja kablića za diode i tastere koji se nalaze na kućištu. Pored toga što je montaža na ovaj način dodatno olakšana, manja je verovatnoća da ćete nešto loše povezati. Kako entuzijasti često svoje računare pakuju u kućišta koja imaju providne bočne stranice, ASUS uz Crosshair isporučuje i set plastičnih vezica kojima će se kablovi fiksirati što će za posledicu imati atraktivniju unutrašnjost računara. Ostatak opreme je manje-više tipičan i tu je set od šest SATA kablova i odgovarajućih naponskih adaptera, zatim dodatni bracketi za USB i Firewire portove, PATA i FDD kablovi.
Pored toga, softver koji ASUS isporučuje uz Crosshair veoma je koristan i spomenućemo prvo licencirani 3D Mark 06 Advanced Edition kompanije FutureMark. Upotreba originalnog 3D Mark softvera omogućava pristup ORB (on-line results browser) bazi odnosno postavljanje sopstvenih rezultata u on-line bazu. Ništa manje koristan nije ni Kaspersky Antivirus koji spada u grupu cenjenijih paketa u svojoj kategoriji. Pored toga tu je i InterVideo set multimedijalnog softvera, ali i ASUS-ov softver iz AI serijala koji služi sa overklok, monitoring, apdejt i slično…Tako AIGear ima ulogu da maksimalno pojednostavi overklok i manje iskusnim korisnicima omogućavajući aktivaciju predefinisanih overklok profila iz Windows okruženja. AIBooster takođe služi overkloku, ali je mogućnost manipulacije parametrima sistema daleko veća. Tu je i ASUS Update čija je korisna mogućnost automatsko skidanje nove verzije BIOS-a sa ASUS-ovog sajta.
Crosshair uživo M2-Crosshair ploča dolazi sa sistemom toplotnih cevi na sebi koji imaju funkciju da hlade čipset i naponsku jedinicu. Kako nForce 590 SLi nije single-chip rešenje, implementirana su dva četiri bakarna hladnjaka povezana međusobno sistemom toplotnih cevi. Dva hladnjaka rezervisana su za severni i južni most, dok su još dva montirana na osmo-stepenoj naponskoj jedinici. Naponska jedinica sa “digitalnim” komponentama debitovala je u AMD svetu na pojedinim DFI pločama, a vidimo je sada i na ploči sa testa.
Ovo je jedna od retkih ploča koja u AMD svet donosi naponsku jedinicu kakvu imamo prilike da vidimo na skupljim modelima namenjenim Intel platformi. Iako je implementiran heat-pipe sistem toplotnih cevi ne možemo reći da je on uticao negativno ja raspored komponenti. Ipak, ono što je pozitivna odlika svih ploča koje na sebi imaju heat-pipe sistem, svakako je bešuman rad. Upotreba kvalitetnih hladnjaka kao što je to situacija u slučaju Crosshair-a, omogućiće stabilna rad, čak i u uslovima overkloka, bez montaže dodatnog ventilatora. Tek pri većem overkloku ( HT preko 275 MHz…prim.aut. ) poželjna je montaža dodatnog ventilatora po našem skromnom mišljenju.
Kada već govorimo o naponskoj jedinici spomenućemo i to da je ASUS implementirao EPS 12V konektor što uliva dodatno poverenje u stabilan rad pri ekstremnim uslovima ( čitaj: overkokovani dual-core procesor…prim.aut. ), a zanimljivo je da se na ploči ne nalazi dodatni Molex priključak koji bi se koristio za napajanje PCI Express slotova u slučaju upotrebe dve grafičke kartice u SLi režimu. Izgleda da je ASUS uspeo da obezbedi više od propisanih 30W uz kvalitetniju filtraciju po PCI Express x16 slotu u slučaju “Nišana”, pa nije bilo potrebe za dodatnim napajanjem. Naime, dodatni konektor više ima primenu da stabilizuje napajanje strujom kroz PCI Express x16 slotove u slučajevima kada grafičke kartice pod maksimalnim opterećenjem, u pikovima, povuku dosta struje. Ako se ima u vidu da se oko svih slotova nalaze elektroliti poslednje generacije, ne čudi nas odsustvo dodatnog Molex priključka. ATA133 priključak i ATX 2.0 konektor zarotirani su pod normalnim uglom u odnosu na DIMM ležišta što je pomalo neuobičajeno, a loša je i pozicija FDD konektora koji je previše “zavučen” u ravan sa PCI slotovima. Na PCB-u je svoje mesto našao jedan PCI Express x4 slot koji je na jednom kraju otvoren, pa se u njega može postaviti i kartice veće dužine, a tu su i dva PCI Express x16 slota, uz čak tri PCI slota, od kojih će se dva moći nesmetano koristiti čak i kada u SLi režim povežete dve grafičke kartice sa masivnim hladnjacima.
Dodatni slot namenjen je SupremeFX kartici koja obezbeđuje osmo-kanalnu audio reprodukciju. Šest SATA portova koliko podržava nForce 590 SLi čipset smešteno je na uobičajenoj poziciji, a zanimljivo je da se pored svakog od njih nalazi i LED dioda koja svetli ukoliko se port koristi. Pored, toga na ploči se nalaze i tasteri za brisanje sadržaja BIOS-a (Clear CMOS, prim.aut.). Svi tasteri imaju pozadinsko osvetljenje što može biti korisno, jer je osvetljenje unutar kućišta po prirodi stvari slabije. Ovakve i slične detalje imali smo prilike da vidimo i kod DFI Lan Party i ABit Fatal1ty ploča i oni dodatno podižu atraktivnost celog proizvoda, posebno ukoliko korisnik ima kućište sa providnom bočnom stranicom, što je uobičajen slučaj kada su “okoreli gameri” u pitanju. Ništa manje zanimljiv nije ni I/O panel. Na njemu se pored uobičajenih portova, nalazi i dva eSATA priključka za eksterne hard diskove koji podržavaju ovaj tip konekcije. Ove priključke kontroliše dodatni SATA RAID kontroler kompanije Silicon Image koji se nalazi na ploči.
Ipak, ono što je interesantno, svakako je LED panel na kome se tokom uključivanja računara ispisuju parametri sistema. Ovo je najnapredniji sistem dijagnostike u poređenju sa MSI LED Diagnostics ili EPOX/ABit LED panelom koji ispisuje dvocifrene kodove. Kada se proces inicijalizacije ploče završi na displeju se može videti trenutno vreme ili poruka koju je moguće definisati u okviru BIOS-a.
Ispod panela nalazi se i taster sa pozadinskim osvetljenjem, sličan onima koji se nalaze na samoj ploči, koji služi za isključivanje pozadinskog osvetljenja LED Panela. Metalni lim koji se postavlja na kućište ima čak i uzemljenje koje se povezuje na mini dvopinski port smešten nedaleko od EPS12V porta. Ovo je bilo neophodno, ako se ima u vidu da će korisnici češće dolaziti u dodir sa I/O panelom, jer je na istom smešten taster za isključivanje pozadinskog osvetljenja na LED displeju. Tokom rada, ASUS Crossfire ploča deluje veoma atraktivno, posebno u mraku kada do izražaja dolaze mnogobrojne LED diode na PCB-u. Ipak, ukoliko ne želite da vaše kućište izgleda kao “Grand Show” možete ove diode isključiti u BIOS-u.
Specifikacija Pored veoma bogatog pratećeg paketa i zanimljivog ”layouta”, Crosshair dolazi sa veoma velikim brojem dodatnih kontrolera. Počevši od spomenutog audio rešenja koje je neuobičajeno po tome što nije zalemnjeno na samoj matičnoj ploči već se nalazi na tzv. riser kartici, pa do dual Gigabit LAN konekcija koje su izvedene posredstvom Marvell PHY čipova, ploča ostavlja utisak high-end proizvoda. Na I/O panelu ploče nalaze se dva LAN priključka, a sami kontroleri povezani su posredstvom PCI Express magistrale. Šest SATA portova koji se nalaze na ploči kontrolisani su od strane nForce 590 SLi čipseta, a za dva eSATA porta zadužen je Silicon Image Sil3132 kontroler koji obezbeđuje RAID0, RAID1 i JBOD režime rada.
Da podsetimo, nForce 590 SLi podržava: RAID0, 1, 0+1, 5 i JBOD režime rada u RAID režimu. Isto tako, vredi napomenuti da nForce 5xx serija čipsetova podržava samo jednu ATA/ATAPI granu. Za Firewire podršku brine se Texas Instruments kontroler koji podržava maksimalno dva IEEE1394a porta, od kojih je jedan implementiran na I/O panelu, a do drugog se dolazi montažom dodatnog bracketa ili povezivanjem Firewire portova sa prednje maske kućišta. Napredniji ITE monitoring čip u sprezi sa BIOS-om omogućava očitavanje temperature sa dodatnih toplotnih senzora koji dolaze u paketu sa pločom. Maksimalno je moguće povezati do tri dodatne sonde, a pored toga na ploči se nalaze i priključci za osam ventilatora (?!). Ovo je prvi put da imamo na testu ploču koja ima ovoliki broj priključaka za dodatne ventilatore i ovo je nesumnjiva prednost ASUS Crosshair modela. U nastavku teksta, prenećemo vam zvaničnu specifikaciju u preglednoj formi…
CPU Support AMD® Socket AM2 Athlon 64 X2 / Athlon 64 FX / Athlon 64/ Sempron AMD Cool ‘n’ Quiet™ Technology AMD64 architecture enables simultaneous 32-bit and 64-bit computing AMD Live!™ Ready Chipset NVIDIA nForce® 590 SLI™ MCP NVIDIA LinkBoost™ Technology Front Side Bus 2000 / 1600 MT/s Memory Dual channel memory architecture 4 x DIMM, max. 8GB, DDR2-800/667/533, ECC and non-ECC, un-buffered memory Expansion Slots 2 x PCI Express x16 slot with NVIDIA® SLI™ technology support, at full x16, x16 speed 1 x PCI Express x4 3 x PCI 2.2 SLI Support two identical NVIDIA SLI-Ready graphics cards (both at x16 mode) ASUS two-slot thermal design ASUS PEG Link Storage NVIDIA nForce® 590 SLI™ MCP supports: * 1 x Ultra DMA 133 / 100 / 66 / 33 * 6 x Serial ATA 3.0Gb/s * NVIDIA MediaShield™ RAID supports RAID 0, 1, 0+1, 5 and JBOD span cross Serial ATA drives Silicon Image® 3132 SATA controller supports * 2 x External Serial ATA 3.0Gb/s port on back I/O (SATA On-the-Go) * Support RAID 0, 1, and JBOD LAN Dual Gigabit LAN controllers support NVIDIA DualNet® technology NVIDIA nForce® 590 SLI™ MCP built-in dual Gigabit MAC with external Marvell PHY * Support Teaming and fail-over functions * Support TCP/IP Acceleration Audio SupremeFX Audio Card featuring ADI 1988B 8-channel High Definition Audio CODEC Support Jack-Sensing, Enumeration, Multi-streaming and Jack-Retasking 8 channel audio ports Coaxial, Optical S/PDIF out on back I/O port * ASUS Array Mic * Noise Filter IEEE 1394a TI 1394 controller supports 2 x 1394a ports USB max. 10 USB2.0/1.1 ports Overclocking Features * ASUS AI NOS™ (Non-delay Overclocking System) * AI Overclocking (intelligent CPU frequency tuner) * AI Clock Skew * ASUS PEG Link – automatically performance tuning for graphics cards * ASUS O.C. Profile: overclocking configuration-sharing tool * ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall) * Extreme Tweaker ASUS AI Booster Utility Adjustable FSB/DDR2 ratio. Fixed PCI/PCIe frequencies. Special Features LCD Poster EL I/O Onboard LED Onboard switches: Power / Reset / Clr CMOS Q-Connector Q-Fan Plus ASUS CrashFree BIOS3 ASUS EZ Flash2 ASUS Music Alarm ASUS MyLogo3 Back Panel I/O Ports 1 x PS/2 Keyboard port 1 x PS/2 Mouses 1 x Optical + 1 x Coaxial S/PDIF Output 2 x External SATA 2 x LAN (RJ45) port 4 x USB 2.0/1.1 ports 1 x IEEE 1394a port 1 x onboard LED switch 1 x LCD Poster Internal I/O Connectors 3 x USB 2.0 connectors supports additional 6 USB 2.0 ports 1 x Floppy disk drive connector 1 x IDE connector for two devices 6 x SATA connectors 1 x CPU / 7 x option Fan 3 x thermal sensor connector 1 x IEEE1394a connector 1 x S/PDIF output connector Chassis Intrusion connector Front Panel Audio connector 24-pin ATX Power connector 8-pin ATX 12V Power connector System panel connector 1 x EL I/O Shield Connector BIOS 8Mb AWARD BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.3 Manageability WOL by PME, WOR by PME, Chasis Intrusion, PXE Accessories 1 x SLI bridge 1 x ASUS Array Mic 1 x ASUS Optional Fan 1 x ASUS Q-Connector Kit (system panel; Retail version only) 3 x thermal sensor cables 1 x UltraDMA 133/100/66 cable 1 x Floppy disk drive cable 6 x SATA cables 7 x Cable Ties 3 x SATA power cable for 6 devices 1 x 2-port USB2.0 module 1 x IEEE1394a module 1 x EL I/O Shield InterVideo® Media Launcher (OEM version only) User’s manual Support CD Drivers ASUS PC Probe II ASUS Update ASUS AI Booster Futuremark ® 3DMark® 06 Advanced Edition NVIDIA MediaShield™ RAID Kaspersky® Anti-Virus Form Factor ATX Form Factor, 12″x 9.6″ (30.5cm x 24.5cm)
BIOS Priča o BIOS-u je najinteresantniji deo kada je ASUS M2-Crosshair u pitanju. Odmah na početku napomenućemo da je ovo najbogatiji BIOS kada je jedna AM2 ploča u pitanju. ASUS je, posebno kada je reč o memorijskim parametrima, implementirao toliko opcija da će dobar deo njih biti razumljiv samo inženjerima koji su radili na razvoju DDR2 standarda. Ipak, to ne znači da će manje iskusni korisnici biti onemogućeni u pokušajima overkloka, jer su napredni parametri smešteni u posebne sekcije, koje u najvećem broju slučajeva nema potrebe da otvarate.
BIOS je organizovan u uobičajenom stilu kada su ASUS ploče u pitanju. Reč je o AWARD – Phoenix BIOS-u. Odmah ćemo se osvrnuti na overklok sekciju, koja se krije iza Extreme Tweaker taba u BIOS-u. Stavke ovog menija su raspoređene veoma pregledno i tu su: Overclocking, Overvoltage i DRAM Configuration podmeniji. AI Tuning je takođe prisutan i reč je o sistemu automatskog overklokovanja izborom predefinisanih profila. Tokom testiranja ove opcije smo držali isključenim. U overklok sekciji je takt HT klok generatora na ploči moguće podesiti do 650 MHz.
Naime, mi smo Crosshair ploču imali prilike da probamo pre više od mesec dana, kada smo je dobili sa BETA BIOS-om koji je omogućavao podešavanje ovog takta do svega 400 MHz, a kako ga je odlikovao veoma ćudljiv rad ceo test je odložen za neko bolje vreme. BIOS 0203 koji smo ovom prilikom koristili daleko je bolje optimizovan i donosi besprekorno stabilan rad uz izuzetan overklok potencijal. Napon procesora menja se kroz dva menija. U prvom se definiše raspon (CPU Voltage Range) u kome ćete podešavati napon procesora. Naime, postoji nekoliko predefinisanih raspona, a najveći je 1.75-1.85. Ako podesite raspon 1.35-1.45 u okviru sledeće stavke (CPU Voltage) omogućeno je podešavanje napona u definisanom rasponu u koracima od svega 0.025 V. Dakle, ovako sitni koraci regulacije napona uslovili su potrebu da se pribegne implementiranju opcije za definisanje ”CPU Voltage Range”. Kako je moguće menjati napon na bukvalno svakom elementu ploče, u narednoj tabeli vam prikazujemo maksimalne moguće vrednosti za sve stavke overvoltage podmenija…
Naziv stavke
Maksimalni napon (V)
Korak (V)
CPU Voltage Range
1.75-1.85
0.1
CPU Voltage
1.85
0.025
DDR2 Voltage
3.45
0.025
HT Link Voltage
1.575
0.025
NB Core Voltage
1.575
0.025
SB Core Voltage
1.875
0.025
SB PLL Voltage
1.85
0.5
DDR2 Termination Voltage
1.85
0.5
DDR2 Chanell 1/2 Ref. Voltage
+150mV
50 mV
DDR2 Controller ref. Voltage
+2+150mV
50 mV
U overklok sekciji je pored mogućnosti povećavanja HT takta, omogućeno i manipulisanje HT množiocem i njegovo obaranje do vrednosti od 1x, ali nisu omogućene polovične vrednosti. Zanimljiva je mogućnost odvojenog podešavanja takta i napona primarnog i sekundarnog PCI Express x16 slota. Kako nismo imali, naravno, uvid u tehničku dokumentaciju, pretpostavljamo da je ovo izvedeno kroz implementaciju dodatnih PCI Express klok generatora na matičnoj ploči. U svakom slučaju dobra demonstracija umeća ASUS R&D sektora, ali ne previše primenljiva i korisna u praksi. Omogućeno je podešavanje takta HT linka na relaciji CPU – severni most i na relaciji severni – južni most što smo već imali prilike da vidimo na ASUS nForce pločama namenjenim Intel platformi.
Kada su memorijska setovanja u okviru DRAM Configuration sekcije u pitanju, izdvojili bismo neuobičajenu mogućnost isključivanja Dual Channel rada memorije kroz opciju ”Width of DRAM Interface” koja može uzeti vrednost 64-bit ili Auto. Već smo spomenuli da Crosshair ima izuzetno detaljnu sekciju za podešavanje memorijskih parametara… Podržani su DDR2-400, DDR2-533, DDR2-667 i DDR2-800 režimi rada memorije.
Od ostalih opcija u BIOS-u izdvojili bismo veoma dobru monitoring sekciju koja npr. prikazuje čak i napon Silicon Image RAID kontrolera. Kroz ovu sekciju omogućeno je veoma precizno definisanje brzine rada ventilatora, a tu je i mogućnost ubrzavanja CPU kulera kroz dodavanje ekstra napona na istom (CPU FAN Boost). OC Profiles je opcija koju smo imali prilike prvi put da vidimo kod Abit ploča, a ASUS je od nedavno implementira i na svojim pločama. Ukratko, moguće je snimiti tri predefinisane vrednosti podešavanja u BIOS-u i učitavati ih po potrebi.
I na kraju ćemo spomenuti i ASUS EzFlash2 koji se takođe nalazi na ASUS pločama novije generacije. Reč je o softveru za flešovanje BIOS-a koji je moguće pozvati iz samog BIOS-a 🙂 Ono što je korisno u ovom slučaju jeste da EzFlash pristupa svim uređajima masovne memorije u sistemu, pa tako BIOS možete flešovati bilo sa USB sticka, diskete, CD-a ili hard diska – nema razlike. EzFlash se može pozvati i kombinacijom tastera CRTL+F2. Ovo je do sada najbolje rešen sistem za fleš BIOS-a koji smo imali prilike da vidimo na jednoj matičnoj ploči.
Toliki trud ASUS-ovih inženjera nije prošao neopaženo na našem overklok testu, pa smo ploču bez prevelikih problema probudili i ušli u Windows na 305 MHz, a potpuno stabilan rad postigli na 300 MHz što je van domašaja većina jeftinijih ploča. U slučaju da overklok krene neplanirano, potrebno je pritisnuti RESET taster na samoj ploči. Sistem će se tada probuditi, vrednost CPU množioca biće vraćena na podrazumevanu vrednost, baš kao i takt koji generiše klok generator na ploči. Dešavalo nam se ipak da takt HT-a ne bude vraćen, već da se samo množioc vrati na podrazumevanu vrednost. Tako smo pre nego što smo povećali napon čipseta i HT veze imali neuspešan overklok pri magistrali od 300 MHz. Ploča se nakon ”reseta” probudila, ali je množilac procesora bio vraćen na inicijalnu vrednost i takt jezgra je iznosio 3000 MHz. Nakon toga smo podigli vrednost napona spomenutih stavki u BIOS-u i sistem se probudio na 300 MHz uz takt procesora od 3000 MHz. Pomalo čudno ponašanje ploče.
Generalno govoreći to je ujedno i jedina zamerka sa naše strane kada je BIOS sekcija u pitanju. Zaista smo prijatno iznenađeni nastupom ASUS-a u segmentu high-end gaming ploča i možemo reći da Crosshair ima potencijal da sasvim ravnopravno parira DFI Lan Party modelima.
Test sistem
ASUS M2-Crosshair – Default takt
Procesor
AMD Athlon 64 X2 3800+
Kuler
ASUS Silent Square
Matične ploče
ASUS M2-Crosshair MSI K9N Platinum MSI K9A Platinum
Memorije
2x 1024MB Corsair DDR2-800 XMS2-6400 (CAS4 5-5-15 @ 800 MHz)
Grafička kartica
Gigabyte X800XL Silent Pipe
Hard disk
Western Digital WD800JD (SATA, 7200 RPM, 8 MB)
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master iGreen Power 500W
Monitor
Benq FP93GX TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Sintetički testovi
3D i gaming testovi
Testovi realnih aplikacija
Nišandžija ASUS ”Republic of Gamers” je novi serijal koji bi ASUS trebalo da promoviše kao ozbiljnog igrača u gaming segmentu. Naime, ASUS je od ranije poznat po svojim high-end pločama, ali u ovoj klasi ipak se traže neuobičajeni proizvodi. To su među prvima prvi uočili inženjeri iz DFI-ja, a sledio ih je i Abit-ov R&D. ASUS Crosshair je prvi predstavnik ”The Republic of Gamers” serijala. Svaki početak jeste težak, a to smo i mi imali prilike da iskusimo u slučaju Crosshair ploče. Inicijalna verzija BIOS-a nije dala očekivane performanse posebno u slučaju overkloka, ali je proizvođač najavio revidirani BIOS vrlo brzo. To se i desilo i u trenutku kada je Crosshair postao dostupan na tržištu, najveći broj nedostataka je otklonjen i pred nama je high-end proizvod u svakom pogledu. Izuzetno bogata BIOS sekcija posebno u delu koji se odnosi na podešavanje memorijskih parametara, ali i veoma fleksibilne mogućnosti za podešavanje napona dopašće se overklokerskoj zajednici. Sa druge strane i naš overklok test uverio nas je da je Crosshair sposoban za vrhunske rezultate. Naime, retko koja AM2 ploča sa lakoćom postiže takt od preko 300 MHz i po tom pitanju Crosshair je opravdao očekivanja. Added Value svakako je i bogat prateći paket, ali i veliki broj sitnica koji daju celom proizvodu neki ”šmek ekskluzivnosti”. O kvalitetu izrade ne treba trošiti reči – bolje od ovoga teško je postići, a da cena bude iole prihvatljiva.
ASUS Crosshair – Benchmark Editor’s Choice Award
ASUS Crosshair matična ploča predstavlja veoma kvalitetan proizvod i dostojan je naslednik ASUS A8N32-SLi Deluxe matične ploče koju smo prethodno nagradili našim najvišim priznanjem. Ovom prilikom ASUS Crosshair dobija našu Editor’s Choice nagradu! Ploču za potrebe testa ustupio Kimtec.