ASUS Crosshair V Formula

ASUS Crosshair V Formula

Od momenta kada je AMD na tržište lansirao 9XX seriju čipsetova, već do sada smo obradili nekoliko veoma značajnih matičnih ploča, sa kojim smo mogli da steknemo sasvim dobru sliku o tome šta nude matične ploče sa novim AM3+ soketom. Naravno, sva stečena iskustva za generisana bez AM3+ procesora, ali eto, vreme kada će Bulldozer konačno biti dostupan za testiranje se polako bliži. U međuvremenu, ostaje nam da se po

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      Test: ASUS Crosshair V Formula

      Jedan od udarnih varijanti je logično bila i nova „Republic Of Gamers“ Crosshair V Formula, ali nam u tom momentu dotični model nije bio na vrhu prioriteta, i hteli smo jednostavno da prvo ispitamo neke druge ploče. Sada, Crosshair V Formula je na tapetu, pa da vidimo kakve su razlike u odnosu na dve IV varijante koje smo prethodno testirali.
       

      AMD 990FX

      Najjača verzija 9XX generacije čipsetova je logično namenjena zahtevnijim korisnicima i entuzijastima, dok je za sve ostale AMD pripremio jeftinije 980X i 970 varijante. Po tehničkoj specifikaciji, primarna razlika između 990FX, 980X i 970 čipsetova je u broju PCI Express linija, odnosno u podršci za multi GPU grafičke konfiguracije. Tako 980X podržava samo klasični 2×8 režim za dve grafičke karte, dok 970 uopšte ne nudi mogućnost rada u Crossfire modu. Naravno, 990FX podržava rad sa dve grafičke karte u mnogo boljem 2×16 modu, a tu je i 4×8 opcija za maksimalne entuzijaste koji žele da zaposle četiri GPU-a na zadatku obezbeđivanja što većeg FPS-a.
       

      Ono što po pitanju multi GPU opcija takođe donosi 990FX čipset je podrška za SLI, pa će tako posle dugog vremena ponovo moguće koristiti nVidia grafičke karte u SLI režimu na AMD platformi. Kao i do sada, direktan naziv čipseta u stvari predstavlja oznaku northbridge-a, dok je southbridge i dalje poseban čip. AMD je tako i dalje zadržao klasičnu čipset northbridge-southbridge konfiguraciju, te nije krenuo u „fuziju“ ova dva čipa po ugledu na konkurenciju iako se o „fuziji“ non stop priča. Ipak, očuvanje klasične čipset konfiguracije u ovom momentu olakšava situaciju AMD-u za proizvodnju i stvaranje različitih podvarijanti čipseta, pa tako nije čudno što po ovom pitanju nema nikakvih promena. Sam southbridge sad nosi oznaku SB950, ali kao i northbridge, predstavlja veoma malo unapređenju u odnosu na prethodni SB850 čip.

       

      Broj podržanih USB 2.0 portova je isti (14), takođe i broj SerialATA 6 Gb/s portova (6), kao i svi ostali vitalni detalji. Direktne USB 3.0 podrške još uvek nema, pa proizvođači ploča i dalje moraju koristiti već poznate Nec čipove za podršku ovom standardu. Veza između northbridge-a i southbridge je takođe ista, A-Link Express III, sa tim da 9XX serija northrbridge-a sa sobom donosi brži HT link, pa je sada radni takt povećan sa 2600 na 3200 MHz. U praksi ovo povećane ne bi trebalo da donese neki značajniji skok performansi, već je brža HT magistrala tu kao deo podrške za Bulldozer generaciju procesora. Ujedno, ovo je i prava namena kompletne 9XX serije, jer razlike u specifikaciji u odnosu na prošlu generaciju čipseta gotovo da nema. 980FX, 980X i 970 su tu da obezbede podršku za nove procesore i to je to, pa zbog toga nema materijala za neku detaljniju i dužu priču o dotičnim čipsetovima. Stoga, možemo odmah preći na glavno jelo, odnosno Sabertooth 990FX ploču.

      Asus Crosshair V Formula

      „Republic Of Gamers“ matične ploče su već dugo sa nama, pa se pri pojavi svake nove varijante jednostavno tačno zna šta se očekuje. Međutim, pored čistog maksimuma svega koje „Republic Of Gamers“ modeli nude, malo je teže ponuditi nešto epohalno novo što u većoj meri zagrejati srca PC entuzijasta. Ovo je posebno slučaju kada nova generacija čipsetova, na kojoj je baziran novi „Republic Of Gamers“ model, ostao gotovo identičan kao i prethodna serija čipsetova. U toj situaciji, Asus ima veoma ograničeni manevarski prostor u kojem treba da kreira novu matičnu ploču, a novi model sa novim čipsetom se jednostavno mora imati. Tako na scenu stupa Crosshair V Formula, kao direktni naslednik „četvorke“ koje je već odavno stekla reputaciju kao ubedljivo najzanimljive AMD ploče. Ovde se treba setiti da je Asus u ponudi imao dve Crosshair IV varijante, Forumla i Extreme. Extreme (zajedno sa Lucid Hydra opcijama) je model direktno namenjen veoma ozbiljnim LN2 overklokerima, dok Formula predstavlja standardnu „Republic Of Gamers“ ploču. Crosshair V Formula tu logično ima ulogu naslednika „običnog“ modela, pa sa njim možemo uporediti šta se promenilo sa tranzicijom sa 890FX na 990FX čipset.

      Na prvi pogled, nova i stara generacija Crosshair-a izgleda veoma slično. Ambalaža je tradicionalna „ROG“, sadržaj paketa, izgled i kolorit PCB-a itd, su isti. Međutim, kada se malo zagledaju detalji, možemo videti da Crosshair V Formula poseduje određene modifikacije. Veliki heatpipe sistem za hlađenje koji se nalazi preko naponske jedinice, northbridge-a i southbridge-a je primetno manji, ali i drugačiji. Tako su heatpipe-om povezani samo delovi koji se nalaze preko MOSFET-a i northbridge-a, dok se preko southbridge nalazi samo malo veći, klasični pasivni hladnjak. Kada je naponska jedinica u pitanju, Crosshair V Formula poseduje najmodernije rešenje koje Asus trenutno koristi na svojim matičnim pločama, a u pitanju je „Extreme Engine Digi+“ u „8+2 Phase“ konfiguraciji. Ova naponska jedinica predstavlja kombinaciju analognog i digitalnog PWM-a i tako pokušava da spoji najbolje karakteristike iz oba sveta  (iako je generalno sistem isti, razlika je samo u primenjenim komponentama).

      Takođe, Extreme Engine Digi+ primenjuje paralelni “phase” dizajn koji omogućava lakšu manipulaciju sa brojem aktivnih delova naponske jedinice, a pri tome može imati veliki raspon frekvencija koje aktiviraju “switch”, i to u rasponu od 250 kHz pa do 1000 kHz. Klasični redni digitalni PWM zahteva frekvenciju od bar 800 kHz za “switch”, što kao krajni rezultat ima veću potrošnju energije, veće zagrevanje, i manji životni vek. Asus je za Extreme Engine Digi+ upotrebio metalno oklopljene Infineon MOSFET-e (koji imaju posebnu FET+ oznaku) koji imaju za 30% bolju disipaciju toplote u poređenju sa standardnim rešenjem na istoj frekvenciji.

      Druga bitna razlika, kada je u pitanju sam layout, je u broj i rasporedu slotova. Tako Crosshair IV Formula ima dva klasična PCI slota (bez dodatnih PCI Express x1), dok Crosshair V Formula ima jedan PCI i jedan PCI Express x1. Ova promena je očigledan odraz tendencije laganog izumiranja PCI karti, mada iako i dalje postoji potreba korisnika da neke svoje stare PCI karte i dalje koristi na novim matičnim pločama. Kada je grafika u pitanju, ovde je situacija ista. Obe verzije ploče poseduju četiri grafička PCI Express slota, a raspoloživi režimi rada su isti: 2×18, 1×16 + 2×8 i na kraju 4×8. Naravno, kako 990FX vraća podršku za SLI, na Crosshair V Formula se mogu koristiti i nVidia i ATI multiGPU konfiguracije.
       

      Kada pogledamo ostatak „ROG“ detalja koje očekujemo, možemo videti da su neki od njih promenili svoja mesta u odnosu na Crosshair IV Formula. „OC“, power i reset tasteri se sada opet nalaze tačno ispod finalnog PCI Express slota. Kontakti za eksterno merenje radnog napona (ProbeIT) vitalnih delova sistema su premešteni iznad memorijskih slotova, a tu se odmah nalazi i „GO“ taster. Ovaj taster koji ima na Crosshair V Formula ploči sličnu funkciju kao „MemoryOK“. Dakle, ukoliko nešto ne radi kako treba i ploča se „ne pali“, pritiskom na „GO“ taster se pokreće rutina koje će prvo krenuti sa „MemoryOK“ akcijom, a posle i sa parametrima vezanim za ostale delove sistema kako bi se na kraju ploča regularno upalila.

      Kada je sistem podignut, „GO“ taster ima drugu funkciju, a to je aktiviranje presetovanog overklok profila, što znači da u bilo kom momentu možete overklokovati sistem tačno na nivo podešen u presetu. Ovaj taster ne treba meštati sa „OC“ tasterom koji ima funkciju automatskog overkloka, što znači da će BIOS sam ustanoviti koji su najoptimalniji overkloking parametri i sam ih podeseti nezavisno od korisnika, od kojeg se zahteva samo da pritisne ovaj taster.
       

      Ukoliko pogledamo I/O panel, na njemu se može videti još „Republic Of Gamers“ detalja. To se prvenstveno odnosi na ROG Connect USB port i prekidač kojima se aktivira ova opcija. Za ovo je potreban drugi računar (notebook) i adekvatan softver, što na kraju omogućava overkloking u F1 stilu. Realno, ne previše korisna stvar, ali je definitivno efektna. Pored toga, tu je „Clear CMOS“ taster koji je tu za svaki slučaj, ukoliko sve ugrađene mogućnosti ne uspeju da izađu sa ambicioznim podešavanjima koje je korisnik namestio. Ostatak stvari na I/O panelu je standardan, dakle osam USB 2.0 portova, i po jedan LAN, odnosno eSATA priključak. Interesntno, nema firewire-a, ali zato su tu četiri USB 3.0 porta. Tu je i set audio konektora koji se povezani preko SupremeFX X-Fi 2 čipa koji korisniku omogućava maksimalno audio gaming užitak, sa podrškom za EAX 5.0 i THXPRO. Interesantno, Crosshair V Formula nema „Core Unlocker“ taster, već se otključavanje eventualno zaključanih jezgara procesora obavlja iz BIOS-a.

      Na ovoj strani možete pronaći rezultate koje ostvaruje matična ploča. Kao što možete videti, poređenje je vršeno sa većim brojem konkurenata. Korišćeni procesor je u svim slučajevima Phenom II X4 965BE.
       

      Rezultate možete pogledati i u tabelarnoj formi uvećanjem priložene slike. Ispod nje se nalaze standardni grafikoni…
       

      BIOS

      Naravno, i na Crosshair V Formula se nakon „delete“ tastera ulazi u UEFI grafički BIOS. Sama osnova BIOS-a je identična onim koji smo videli i na ostalim Asus pločama sa AMD 9XX serijom čipsetova, ali su ipak dodatni neki detalji. Prva stvar koja se primećuje je kolorit, jer Crosshair V Formula poseduje UEFI BIOS koji karakteriše crvena boja, umesto standardne plave. Srednji deo ekrana zauzima i dalje zazima „system performace“, gde su jasno prikazane karakteristike tri osnovna režima rada. Prelaskom u „Advanced“ mod pred nama se otvara „AI Tweaker“ sekciji, koja je i ovde najzanimljivija.
       

      Naravno, ne treba zaboraviti „OC Profile“ opciju kroz koju možete snimiti sva svoja podešavanja i po potrebi ih menjati, upoređivati itd. Pored toga, Crosshair V Formula poseduje nešto veći spektar overkloking opcija, uz dodatne detalje oko podešavanja ExtremeEngineDigi+  naponske jedinice. Tako je na ovoj ploči moguće podešavati određene parametre mnogo detaljnije u odnosu na ono što se nudi na ostalim standardnim modelima, što je ujedno i jedna od glavnih karakteristika „Republic Of Gamers“ modela. Ipak, sa tim dodatnim overkloking opcijama, iz aktuelnih AMD procesora se jednostavno ne može izvući ništa specijalno više od onih taktova koje smo ostvarili i sa ostalim Asus pločama sa AMD 9XX čipsetovima.
       

      „OC“ taster za automatski overkloking odlično funkcioniše, postavljajući radni takt procesora tek nešto malo ispod brzine koje se može ostvariti ručnim podešavanjem. Ovo je veoma bitno, jer se i manje iskusnim korisnicima omogućava da iskoriste većinu onoga što nudi Crosshair V Formula po pitanju overklokinga. Za one koji više vole da sistem podešavaju sami i overklokuju direktno iz operativnog sistema, tu je i „AI Suite II“ softver, mada je uvek preporučljivije to raditi iz BIOS-a.
       

       

       

      Zaključak

      Finalna ocena svake „Republic Of Gamers“ matične ploče za AMD platformu je gotovo uvek malo problematična. Odnosi cena same ploče i procesora se jednostavno teško poklapaju sa grupom korisnika koji su u startu zainteresovani za AMD procesore, gde se u najvećem broju slučajeva „gađa“ što je moguće ekonomičnija varijanta. AMD tu definitivno ima dobru ponudu procesora, to nije sporno, a neretko se sreće situacija da matična ploča košta više od najskupljeg procesora koji je u ponudi. U odnosu na ranije testirane modele sa 9XX čipsetom, ASUS sa Crosshair V Formula pločom gotovo u svakom segmentu nudi nešto više. Bolja audio komponenta, više overkloking opcija, više USB 3.0 portova, jaču naponsku jedinicu, atraktivniji dizajn i tako dalje. Treba imati i na umu da kada se sve to sabere dolazimo do cifre od 200 evra.

       

      Crosshair V Formula je bez sumnje odlična ploča, a njene mogućnosti će naročito ceniti entuzijasti. Takođe, igrači koji žele da sebi priušte kvalitetnu podlogu za platformu koncepiranu oko ekonomičnog AMD procesora, jer iskusni vuci dobro znaju da je matična ploča, a ne procesor, osnov svake mašine, te u skladu sa tim imaju uverenje da na ploči ne treba puno štedeti. Prosto rečeno, u ovom trenutku je ASUS-ov Crosshair V najbolja ploča koju možete kupiti za AMD platformu. Videćemo da li će Bulldozer generacija procesora uticati na aktuelnu situaciju i omogućiti Crosshair V Formula ploči da se iskaže u još boljem svetlu kada za to bude došlo vreme. Za odgovor na ovo pitanje potrebno je još malo sačekati.

      Ploču za potrebe testiranja ustupio ASUS.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test