Asus Crosshair VI Hero

Asus Crosshair VI Hero

AMD je napravio odličan posao sa novom generacijom procesora, a nove ploče su konačno donele pravo osveženje kakvo smo želeli. Novih modela će biti na pretek, a verovatno ćemo u narednom periodu imati prilike da isprobamo mnogo toga. Međutim, teško nam je da zamislimo kako će neko nadmašiti Asus koji nam je isporučio Crosshair VI Hero. Reč je o ploči koja može već sada da se smesti u sam vrh ponude za AMD platformu nove generacije.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Asus Crosshair serija je odavno započela svoj život, a sada je dostigla šestu generaciju. Vizuelno, ploča je veoma slična ostalim RoG, odnosno nedavno testiranim Maximus modelima. Ponajviše mislimo na Code i Hero sa kojima deli mnogo zajedničkih karakteristika. Asus se oslanja na prepoznatljivost svojih proizvoda, pa ne čudi činjenica da su gotovo sve RoG matične ploče višeg cenovnog razreda uniformnog dizajna. Ova godina će ostati upamćena po nedostatku kontrasta, jer se tajvanski gigant ponajviše igrao sa različitim nijansama sive i crne boje.
       asus_crosshair_vi_hero_012_s.jpg
      Pored kombinacije boja, dizajn je takođe, sada već možemo reći, standardan. Prisutan je plastični “poluoklop” koji prekriva panel sa konektorima, deo hladnjaka naponske jedinice i manji deo elektronike duž leve ivice ostavljajući mnogo toga otkriveno.
       asus_crosshair_vi_hero_013_s.jpg
      Oko AM4 ležišta za procesor se nalazi odlična naponska jedinica izvedena u 12 faza koja filtrira napon uz pomoć kvalitetnih komponenti, kao što su 10K kondenzatori i Asusove MicroFine Alloy zavojnice. Tu je i Digi+ ASP1405I PWM kontroler za kontrolu naponske jedinice.
       asus_crosshair_vi_hero_017_s.jpg
      Desno od ležišta za procesor, pronalazimo četiri DIMM slota za DDR4 memorijske module. Oni se napajaju preko Digi+ ASP1103 kontrolera uz filtraciju napona u dve faze. Maksimalni podržani kapacitet iznosi 64 GB, dok je Asus naveo maksimalnu frekvenciju od 3200 MHz. Dopada nam se i to što je odmah pored smešten POST ekran čije prisustvo uvek dočekujemo širom raširenih ruku.
       asus_crosshair_vi_hero_019_s.jpg
      asus_crosshair_vi_hero_025_s.jpg
      Layout sa PCIe slotovima je isti kao i kod Gigabyte AX370 Gaming 5 modela. Dakle, tu su dva PCIe 3.0 x16 koji mogu da rade u x16/x1 ili x8/x8 režimu, a tu je i treći veliki PCIe 3.0 slot koji radi u x4 modu. Pored njih tu su i tri PCIe 3.0 x1 slota za ostale komponente. Treba pohvaliti ojačane PCIe x16 slotove koji se najčešće habaju više nego ostali, tako da je poboljšana konstrukcija od posebno koristi za entuzijaste sklone čestoj izmeni hardvera.
      asus_crosshair_vi_hero_021_s.jpgZa razliku od većine Intel Z270 ploča koje su “spale” na šest SATA 6 Gbps konektora, Crosshair VI Hero može da se pohvali sa njih osam za koje nije potreban dodatni kontroler, već se sve obavlja nativno i za njih je zadužen upravo AMD X370 čipset.
       asus_crosshair_vi_hero_027_s.jpg
      Naravno, današnja matična ploča ne bi bila kompletna bez barem jednog M.2 slota, a on je kod Crosshair VI Hero modela smešten na praktično mesto tik ispod hladnjaka čipseta na samom dnu. Ovako pozicioniran, M.2 slot podržava kartice svih dužina što svakako treba pohvaliti.
       asus_crosshair_vi_hero_022_s.jpg
      Kao i kod mnogih drugih modela Asusa, jedan USB 3.1 je smešten u okvriu same ploče, tako da možete direktno da povežete neki uređaj što je svakako korisno, bez obzira da li želite da imate pristup USB portu dok vam je ploča van kućišta ili želite da povežete prednji panel na kućištu.
      asus_crosshair_vi_hero_026_s.jpg
      Bez ikakve dileme da će SupremeFX biti ime koje ova ploča nosi na svojoj audio sekciji bacili smo se na proveru ugrađenih komponenti. Ugrađen je novi Realtek ALC S1220 audio kontroler, koji je opremljen dodatnim komponentama radi maksimalnog kvaliteta. Tu je ESS9023P DAC kao i zaštita od elektromagnetnih interferencija.
       asus_crosshair_vi_hero_023_s.jpg
      Iako nekada Asus ume da izostavi svoje lepo dizajnirane “START” i “RESET” prekidače, ovog puta je to samo delimično tačno. Naime, START prekidač je tu i u sivoj je boji tako da se tematski uklapa, dok je reset najobičniji mikroprekidač. Do njih se nalazi clrCMOS mikroprekidačem za momente kada uspete da preterate sa overklokom i zbunite automatski “recovery” sistem ploče.
       asus_crosshair_vi_hero_024_s.jpg
      Zadnji panel ploče karakteriše 14 USB konektora. Da, dobro ste pročitali, moramo priznati da smo i mi ostali zatečeni činjenicom da je zadnji panel ove ploče praktično samo gomila USB priključaka različitih boja i tipova. Pre svega, tu su dva USB 3.1 od kojih je jedan Type-C. Pored njih tu je čak osam USB 3.0 konektora, kao i još četiri USB 2.0. Možda nekom nije potreban ovoliki broj USB priključaka, ali mi smo istinski prezadovoljni ovim potezom tajvanske kompanije.
       asus_crosshair_vi_hero_028_s.jpg
      Tu su i standardni LAN priključak iza koga stoji Intel I211-AT kontroler opremljen LANGuard i GameFirst IV tehnologijom. Audio priključci su standardni, pa broje pet 3.5mm džekova i jedan S/PDIF, a pomenuli bismo još i prekidače za BIOS Flashback i clrCMOS.Na polju biosa Asus nastavlja da proverenom metodom pridobija poverenje kupaca. Naime, UEFI bios je praktično isti kao i kod drugih RoG (Maximus) ploča koje smo testirali. To nije loša stvar, jer kao što smo već zaključili Asus zaista postavlja standard kada je u pitanju dizajn i funkcionalnost biosa. Interesantno je da najnoviju verziju nismo pronašli na zvaničnom sajtu, već na direktnom linku i ta verzija je donela još veću stabilnost, posebno prilikom overkloka.
      asus_crosshair_vi_hero_001_s.jpg
      asus_crosshair_vi_hero_001.jpg
      Pod stavkom Extreme Tweaker možete pronaći veliki broj različitih opcija vezanih za overklok, a kako je reč o RoG modelu broj podešavanja za detalje kao što su sub-latencije i slično je toliko veliki i obiman da većina regularnih korisnika nikada neće ni pomisliti da ih koristi, a biće od velike koristi “sportskim overklokerima” koji žele da iscede i poslednji megaherc iz svog sistema.




      Takođe, tu je veliki broj opcija za praćenje napona, temperatura i automatsko pravljenje profila za rad ventilatora na kuleru ili manuelno precizno štelovanje. Tu je i odličan sistem za “update” biosa bilo da to radite putem fajla sa fleš diska ili putem interneta. U svakom slučaju, bios je ekstremno bogat i pun opcija kako i doliči jednoj punokrvnoj RoG ploči.





      Crosshair VI Hero ima standardnu kutiju kao i ostale RoG matične ploče, a Asus ne voli previše da menja prepoznatljive karateristike koje su definisale celo tržište gejmerskih ploča. Ruku na srce, ovog puta su boje nešto svetlije u odnosu na nekadašnje “bordo” nijanse. Tipično, prednja strana ne nudi gotovo ništa od informacija o samoj ploči.
      asus_crosshair_vi_hero_001_s.jpg
      asus_crosshair_vi_hero_002_s.jpg
      Poleđina kutije je sasvim druga priča. Ovde možete pronaći gotovo sve ono što se nalazi i na samom Asusovom sajtu, doduše u nešto kraćem obliku zbog prostora koji je bio na raspolaganju.
      asus_crosshair_vi_hero_004_s.jpg
      Propratna oprema broji dosta elemenata. Mahom su u pitanju nalepnice koje služe za lakše kabliranje i obeležavanje kablova. Ipak, tu su SATA kablovi, čvrsti SLI mostić, dokumentacija, disk sa drajverima itd.
      asus_crosshair_vi_hero_006_s.jpg
      asus_crosshair_vi_hero_007_s.jpg
      asus_crosshair_vi_hero_008_s.jpg
      asus_crosshair_vi_hero_009_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: AMD Ryzen 7 1800XMatična ploča: Asus Crosshair VI HeroRAM: 2 x 8 GB DDR4 Corsair Vengance 2933 MHzHDD: Seagate 1TB 7200 RPMVGA: Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 8 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Windows 10 64 bit
       
       [modul]test=492[/modul] [modul]test=493[/modul]Tokom overklok sesije, možemo reći da smo postigli adekvatan rezultat. Sa početnih 3.6 GHz koliko iznosi fabrički takt Ryzen 7 1800X model dostigli smo stabilnih 4 GHz bez velikog povećanja napona koji smo podesili na 1.36 V. Ukoliko vam zatreba najnovija verzija biosa, možete je pronaći na sledećem linku, jer je Asus još uvek nije plasirao na svoju zvaničnu stranicu, a pritom se dobija na stabilnosti prilikom overkloka. Posebno pri povećanju frekvencije RAM-a preko 2666 MHz.
      asus_crosshair_vi_hero_001.jpg 
      Što se same ploče tiče, činjenica da poseduje 14 USB portova nas je u startu učinila pomalo neobjektivnim, te bismo joj progledali kroz prste da je Asus napravio poneki propust. Dobra vest je da je ploča fantastična bez obzira iz kog je ugla posmatrali. Kvalitet izrade je na vrhunskom nivou, kao i dizajn, a funkcionalnost je podignuta na novi nivo u odnosu na prethodne AMD matične ploče. Stoga, ukoliko tražite gotovo savršenu platformu za vaš naredni Ryzen procesor, Crosshair VI Hero dobija najtopliju preporuku.
      asus_crosshair_vi_hero_award_s.JPG
      Prednosti:– 14 USB konektora- Kvalitet izrade- LED osvetljenje- Funkcionalnost
      Nedostaci:– Vrlo visoka cena
      Cena: oko 320 evra
      Matičnu ploču na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test