ASUS ENGTS450 TOP DirectCU

ASUS ENGTS450 TOP DirectCU

Pre nego što nastavite sa čitanjem ovog članka, pročitajte prvi deo koji govori o arhitekturi i osobinama GF106 video akceleratora u sekciji "video karte". Nakon ASUS-ove Radeon HD5870 V2 kartice, još jedan ASUS VGA je stigao na test koji pripada TOP, DirectCU, ali i Xtreme Design seriji proizvoda. U pitanju je akcelerator koji spada u klasu Xtreme Design proizvoda, koji se još, recimo, primenjuje i kod matičnih ploča. Dakle, ono što je U

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      ASUS ENGTS450 DirectCU TOP *Overclocked*

      Pre nego što nastavite sa čitanjem ovog članka, pročitajte prvi deo koji govori o arhitekturi i osobinama GF106 video akceleratora na ovoj adresi. Nakon ASUS-ove Radeon HD5870 V2 kartice, još jedan ASUS VGA je stigao na test koji pripada TOP, DirectCU, ali i Xtreme Design seriji proizvod. Pre nego što počnemo sa njenim detaljnijim opisom, pogledajmo koje razloge ASUS daje kada kaže da Xtreme Design kartica bolja od proseka koji nudi konkurencija.

      U pitanju je akcelerator koji spada u klasu Xtreme Design proizvoda, koji se još, recimo, primenjuje i kod matičnih ploča. Dakle, ono što je Ultra Durable za Gigabyte, to je Xtreme Design za ASUS. Ili je više od toga, s obzirom na to da je sam spisak tehnologija koje ASUS nabraja impresivan – nije nam ni palo na pamet da je proizvod koji je ATI već napravio sjajnim u samom startu moguće toliko unaprediti. Recimo, hlađenje je jako bitna komponenta svakog dela računara koji na sebi ima kompleksan procesor. Ventilator je jedan od ključnih delova rashladnog sistema, a ASUS je kreirao poseban “dust proof fan” čiji je motor i kug-lager mehanizam smešten u dodatno kućište kako bi bio izolovan od mikro-čestica prašine. Time je, tvrde u ASUS-u, produžen radni vek ventilatora za 10 hiljada časova!
       

      Druga bitna tehnologija je GPU Guard, koja je tu da zaštiti PCB i sam GPU od mogućeg oštećenja tokom instalacije third-party VGA kulera. Između slojeva PCB-a ubačeni su posebni slojevi koji ojačavaju štampanu ploču i čine je otpornijom na savijanja. Fuse Protection je sistem koji se sastoji od para malih osigurača koji će “uskočiti” ako se desi da do kartice ipak stigne viši napon od onog koji je potreban, tj. napon koji bi oštetio neku komponentu na kartici. Jasno je da matične ploče i napajanja već imaju ovakve zaštite, ali eto, ako one podbace, lepo je znati da će video kartica ostati živa. Uostalom, to je i dobro osiguranje za samu kompaniju ASUS, jer će u žestokim OC situacijama, kada kartica ume da povuče i 25-26 Ampera, možda doći do kratkih udara visokog napona.

      Osim hardverskih poboljšanja, tu je i poznati ASUS SmartDoctor, koji kod ove kartice dopušta podizanje napona na bezbednih 1.35V (Matrix serija HD5870 akceleratora u ovom programu može da ide i do 1.65V, što je zaista previše).
       

      Prva testirana grafička karta iz GeForce GTS 450 serije stigla nam je sa potpisom ASUS-a. Ovoga puta, nije u pitanju referentni model – u pitanju je DirectCU serija i to TOP model, što podrazumeva poseban hladnjak i malo izmenjen dizajn štampane ploče ali i više radne učestanosti. I referentna i ASUS TOP kartica koriste sličan PCB, ali je sistem za hlađenje, dosta, dosta drugačiji. Prvo nam u oči upada za ovu klasu kartice impresivan hladnjak, pa ćete zaboraviti na “tunel” rešenje sa referentnog modela. Sam kuler čini velika bakarna baza čije dve toplotne cevi dolaze u direktan dodir sa GPU-om, tj. njegovim heat-spreader-om, što je i razlog zbog koga je ovaj kuler nazvan DirectCU (od “direktno” i “bakar” – hemijska oznaka Cu). Naravno, sada je moderno da bakar na sebi ima sloj legure nikla, koji ide i preko dve toplotne cevi promera od osam milimetara. Ne znamo čemu ovo “farbanje”, ali je jasno da sve lepše izgleda kada deluje da je u klasičnoj boji metala. Toplotne cevi, jasno, efikasno odvode toplotu sa bakarnog jezgra u veliki profil od aluminijumskih listića, koji hladi dva termalno konrolisan ventilator. Poklopac sa gornje strane je izuzetno atraktivan i daje kartici pravi šmek jedne custom-design kartice namenjene overklokerima. Kao i prethodno testirana ASUS video kartica, i ASUS ENGTS450 TOP ima GPU Guard – poseban sloj metala koji ojačava PCB i smanjuje mogućnost njegove deformacije ili lomljenja. Rashladni sistem zauzima dva slota i onemogućava izbacivanje toplog vazduha van kućišta, koje je moguće kod „tunel“ rešenja kakva stižu sa jačim GTX4xx modelima (referentnim, naravno), ali ne doprinosi da masa bude manja, pa su tako svi odgovarajući Radeoni daleko teže karte. Za razliku od GTX460 DirectCU modela, ASUS ENGTS450 TOP nema heat spreader za memorijske čipove, ali je ventilator i dalje jako velikog promera i dosta je tih u radu.

      Sam PCB je dugačak oko 215 mm, što znači da kartica nije glomazna. Ipak, kuler zauzima dva slota, ali to vam je, ako ste videli slike, već jasno. Za početak, vredi napomenuti da je ASUS redizajnirao i naponsku jedinicu, koju kontroliše uP6206 kontroler kompanije uPI, koji ne podržava promenu napona putem hardverske I2C kontrole, tj. direktnog pristupa. Ipak, za ovaj čip postoji i poseban API koji mu se obraća i menja napone “u letu” putem softverskog lejera koji je sastavni deo softvera za overkloking (a znamo da i MSI i ASUS imaju poznate uslužne programe za overklokovanje i volt modding grafičkih kartica). Kako je potrošnja ovog modela deklarisana na 106W, dovoljnu količinu struje obezbediće PCIe podnožje i jedan 6-pinski konektor, pa je jedan takav konektor i smešten na standardnom mestu, pri kraju PCB-a, sa strane. Na gornju ivicu štampane ploče smeštena je i jedan MIO-SLI priključak. NVidia sa GF106 čipom omogućava priličnu fleksibilnost kada je izbor konektora u pitanju – sem uobičajenog DVI, moguće je implementirati i D-Sub, HDMI, MiniHDMI ili DisplayPort priključke, uz napomenu da u sa novijom verzijom drajvera, GeForce GTX 460 serija podržava i da u bilo kom trenutku mogu biti aktivna čak tri displeja. Dakle, i NVIDIA je konačno ponudila nešto što AMD već ima dve generacije unazad. ASUS ENGTX460 TOP karta poseduje D-Sub, DVI, kao i jedan MiniHDMI priključak, dok se u pratećem paketu dobija i adapter kojim ćete jedan postojeći DVI priključak pretvoriti u HDMI standardnih dimenzija.

      Ugrađena memorija je GDDR5 tipa, koju je proizveo Samsung (oznaka K4G10325FE-HC05). Dakle, u pitanju je ista memorija kakvu smo viđali i na GeForce GTX 460 karticama. HC05 nam otkriva da se radi o 0.5 ns memorijskim čipovima, koji bi trebalo da mogu da rade na 1000 MHz, odnosno efektivno na 4 GHz, jer je GDDR5 zapravo Quad Data Rate memorija. Svaki čip ima kapacitet od 128MB, a na kartici ih ima osam. GPU sa svojih 1.17 miliona tranzistora radi na 925 MHz (standardni “klok” za GeForce GTS 450 je 783 MHz), dok ugrađena memorija radi na 4 x 1000 MHz, što je za 100, odnosno efektivnih 400 MHz više u odnosu na referentni model kod koga memorija radi na 4 x 900 MHz. ASUS ENGTS450 TOP kartica radi jako stabilno i prilično tiho, čak i tokom naše OC sesije.
       

      Test Setup

      PCI Express kartice smo testirali na test sistemu prikazanom u tabeli:

      Procesor

      Intel Core i7 920 @ 4000 MHz

      Matična ploča

      ASUS P6T Deluxe OC Palm Edition Intel X58 Chipset

      Memorija

      3 x 2Gb Geil PC2-16000 2000 MHz @1.65V

      Hard Disk

      Samsung SpinPoint F1, 320 GB, 16MB Cache
      Western Digital Caviar Black 7500 AALS, 750GB, 32MB Cache

      Video Karte

      NVIDIA GeForce cards tested on ForceWare 197.41 Windows 7 x64
      AMD Radeon cards tested on Catalyst 10.5

      Monitor

      Samsung SyncMaster 244T / 245T

      Cooling, Case, PSU

      CoolerMaster Hyper Z600
      CoolerMaster Cosmos ESA 1010*
      CoolerMaster Ultimate Circuit Protection 1100W*
      * – ustupio Cooler Master

      DVD uređaj

      Optiarc DVD Recorder, SATA II

      Optički uređaj

      Pioneer Blu Ray reader

      Operativni sistem

      Windows 7 Enterprise Edition 64-bit

      FutureMark 3DMark 06 Pro

      Pretposlednje izdanje 3DMark benchmarka može da se izvršava samo sa Direct X 9 kompatibilnim akceleratorima. Tri prerađena testa iz verzije “05” koriste Shader Model verzije 2.0, dok najnoviji zahteva SM3.0 i 256 MB video memorije. Sva tri game demoa su izuzetno zahtevna, karakteriše ih još veći broj poligona koji opterećuje VS jedinicu, kompleksni shader programi (mapiranje neravnina, osvetljenja, emulacija pravog HDR osvetljenja, particle efekti, dinamične i meke senke, subface scattering, napredni fog efekti (emulacija volumetric efekta), ali i dosta postprocesing efekata. Novi test – Deep Freeze je grafički najimpresivniji, a novi 3DMark ima i napredni CPU test, koji simulira upotrebu A.I. rutina u igrama, kao i kalkulacije vezane za samu fiziku.
       

      FutureMark 3DMark Vantage
       

      Iako nije toliko vizuelno impresivan kao njegovi prethodnici, 3DMark Vantage je zapravo dosta bolje osmišljen GPU i gaming benchmark uopšte. Pažnja je ovoga puta usmerena na funkcije koje se izvršavaju ili će se uskoro izvršavati unutar igračkih “endžina”, a ne na sam artwork. Prvi od dva grafička testa, Jane Nash (Graphics Test 1) testiraju simulaciju tečnih povšina i generisanih tekstura, kao i GPU-kalkulisane sisteme čestica, a u čitavoj sceni se u realnom vremenu u obzir uzimaju i uticaj gravitacije na objektima (pa i na “objektima” glavne junakinje), zakon inercije i impulsa sile (prva dva Njutnova zakona), kao i zakon akcije i reakcije, uz uticaj otpora vazduha. Fiziku kalkuliše GPU, a da sve ne bi ostalo samo na kalkulacijama “ispod”, 3D scena je opterećena brojnim dinamičkim izvorima osvetljenja sa kompleksnim senkama, a voda, koja je refleksivna i refraktivna, se ne pomera na predefinisan način, već se svaki talas u realnom vremenu i dinamički generiše. Drugi test, New Calico, podseća na igru X3:The Threat i ne sadrži objekte sa skinovima (bez zglobova), ali zato poseduje ogroman broj objekata u sceni, sa shadow mapama različitog tipa. Po prvi put u 3DMark benchmark programu, prisutni su i global raytracing efekti ((Parallax Occlusion Mapping, True Impostors i volumetric fog). Treći test pokušava da izmeri performanse CPU-a u kalkulacijama veštačke inteligencije i fizike. Broj “gejtova” kroz koje proleću avioni je srazmeran broju jezgara sistemskog procesora, a ako u sistemu posedujete i hardver za kalkulaciju fizike (PPU), ovaj broj se povećava za tri. Nakon, standardnih, na red dolaze i “sintetički” testovi: texture fillrate, color fillrate, paralax occlusion mapping, gpu clothing, particles, noise…
       

      Unigine DirectX 11 Heaven Benchmark 2.0

      Kompanije Unigine je predstavila svoj prvi DirectX 11 benchmark pod nazivom “Heaven”, koji koristi sopstveni 3D rendering engine, koji ima codepath za izvršavanje pod OpenGL, DirectX 9, 10 i 11 verzijama API-ja. Demo izgleda u najmanju ruku impresivno, te za sobom ubedljivo ostavlja sve što je FutureMark uradio u poslednjih nekoliko izdanja svojih benchmark programa. Kao i većina prvih DirectX 11 benchmark programa i igara, i “Heaven” u DX11 modu podržava i žestoko se oslanja na hardverski tesselation za prikaz izuzetno detaljnih površina na objektima, kao i naprednu implementaciju screen-space ambient occlusion (SSAO) tehnologije. Pored svega, tu su i volumetrijski efekti za prikaz detaljnih, realističnih oblaka. Posebno je interesantna opcija walk ili fly through, pa nam je izuzetno žao što ovaj demo nikad nije prerastao u neku igru. Mi smo koristili novu DirectX 11 verziju (2.0) koja ima još detaljniji “tesselation”…

      Call of Juarez: Bound in Blood benchmark

      Call of Juarez: Bound in Blood je multiplatformska TPS igra i nastavak čuvenog western hita istog naziva, koji je izašao samo za PC platformu. Pokreće ga četvrta generacija Chrome Engine-a, koja i u implementaciji za PC, ali i za Xbox 360 i PS3 podržava per-pixel metode osvetljenja i senčenja (normal mapping, virtual displacement mapping, environment mapping) kao i napredniju implementaciju deffered shading-a, doduše samo kroz DX10 verziju na PC platformi. Prikaz terena je realističniji nakon što je uveden poseban geo-mipmapping algoritam koji smanjuje broj poligona i žestoko se oslanja na height-map shader. Postprocessing efekti uključuju i maksimalno 64-bitni HDR, dinamičke i statičke meke senke, full screen motion blur, bloom, glow, depth-of-field, ambient occlusion, tone-mapping, edge AA, itd. Mi smo testirali kroz prvi “built-in” test, uz maksimalan nivo detalja, u DirectX10 okruženju. Pogledajmo rezultate:

      Call of Duty: Modern Warfare 2

      Call of Duty: Modern Warfare 2 je sledeća u nizu modernih arkadnih simulacija građanskih ratova i drugih političkih i verskih okršaja širom planete zemlje. Baziran je na unapređenom “motoru” svojih prethodnika, posebno verzija World at War i Modern Warfare. Broj detalja odnosno dešavanja u sceni u svakom trenutku je izuzetno veliki, bilo da su u pitanju sitnice poput mapiranja neravnina, bloom i HDR efekti, dinamičke senke i osvetljenja, efekti eksplozija i dima ili sveprisutni depth-of-field tokom zumiranja. U igri svaki metak prolazi kroz materijale kroz koje bi prošao i u realnoj borbi (drvo, staklo, tanak metal), uz adekvatno usporenje i izmenu pravca. Igra koristi DirectX 9.0 i DirectX 10, a mi smo, naravno, testirali sa najvišim brojem detalja. Pogledajmo rezultate:
       

      Resident Evil 5 benchmark

      Ova survival horror igra je inicijalno razvijena za Xbox 360 i PlayStation 3, a nedavno se pojavio i Benchmark Demo za PC, ali i kompletna igra. Razvojni tim Capcom stoji iza naslova kakvi su Lost Planet i serijal Onimusha, pa je jasno da je grafička prezentacija na visokom nivou, a posebne reči hvale se mogu uputiti za optimizaciju, jer je ova igra, kao jedna od najlepših akcionih arkadnih igara ovog tipa na PC plaformi istovremeno i jedna od najmanje zahtevnih. Engine se oslanja uglavnom na funkcije DirectX 9.0c API-ja, mada igra zvanično podržava DirectX 10, ali ne koristi njegove napredne mogućnosti. Na PC platformi, igra podržava i GeForce 3D vision sistem naočara koji omogućava dublji “immersion” u samu igru. U benchmark demou, koji je izašao mesecima pre same igre, sva podešavanja smo postavili na maksimum i testirali sa i bez anisotropic i antialiasing filtera. Testirali smo DirectX 10 verziju. Pogledajmo rezultate:
       

      Dawn of War II

      Dawn of War II je strateška i role-play igra smeštena u Warhammer 40,000 univerzumu i bazirana je na Essence 2.0 verziji engine-a. Prethodna verzija je pogonila igre Company of Heroes sa nastavcima (Opposing Fronts i Tales of Valor), a mi smo istu koristili nekoliko godina. Aktuelna verzija, Essence 2.0 donosi mnoge nove tehnologije, pa i Dawn of War II izgleda znatno atraktivnije od pomenutih prethodnika. Tako je sada u engine-u podrška za High Dynamic Range osvetljenje, dinamičko osvetljavanje i senčenje, normal mapping i napredna skeletalna animacija. Takođe, Dawn of War II je prva RTS strateška igra koja je donela i detaljan prikaz lica pri većem zoom-u na boljno polje, tu uključujući i facijalne animacije! Naravno, mi smo koristili najzahtevnija podešavanja u okviru same igre, koja poseduje i sopstvenu benchmark skriptu.

      BattleForge

      Umesto serijala BattleField i njegovih brojnih nastavaka, ovoga puta smo se odlučili da koristimo nešto adekvatniju igru za merenje performansi modernih grafičkih akceleratora. U pitanju je BattleForge, igra koju je razvio Phenomic, koji je zaslužan i za fenomenalni Spellforce RTS-RPG serijal igara. Igra je, kao i njeni prethodnici u svoje vreme, izuzetno napredna i atraktivna, a oslanja se na DirectX 10.1, što donosi i podršku za osnovnu verziju SSAO. Unutar igre postoji i benchmark demo, koji je prilično zahtevan, čak i za ono što ćete tokom igranja iste igre iskusiti (ako se neko seća Quake III Crusher demoa, zna na šta mislimo), jer je u sceni fenomenalan broj jedinica sa puno detalja, detaljne teksture, povremeni normal mapping, parallax mapping, dinamičko osvetljenje i senke, pomenuti SSAO, te post processing efekti. Igru smo testirali na najvišim setovanjima:

      Far Cry 2 Benchmark

      Nastavak jedne od najimpresivnijih igara svog vremena, fenomenalnog FarCry-a, koristi posebno razvijani Dunia Engine. Ovaj engine podržava sve moderne efekte DirectX 9.0c API-ja za prikaz grafike, ali i napredne mogućnosti kao što su destruktivni teren i objekti, dinamičko širenje vatre u odnosu na vremenske uslove i vetar, specijalne atmosferske efekte (realne simulacije oluje), izmene dana i noći, napredni ne-skriptovani A.I. Engine podržava DirectX 9.0c, ali i DirectX 10, a posebna pažnja pri njegovom razvoju poklonjena je optimizaciji za Xenos GPU na Xbox 360 konzoli. Generalno, Dunia Engine implementiran u Far Cry 2 jeste manje grafički zahtevan of Cry Engine 2 “motora” koji se koristi u igrama Crysis i Crysis Warhead. Mi smo koristili maksimalan nivo detalja, plus dodatnu modifikaciju za dalje iscrtavanje detaljnijih objekata (povećan ukupan LOD) i kompletne 3D vegetacije na daljim udaljenostima od “kamere”.

      Crysis Warhead

      Šta reći o najdetaljnijoj, grafički najimpresivnijoj igri i najzahtevnijoj igri današnjice – Crysis – ili o njenoj kraćoj, ali još intenzivnijoj stand-alone ekspanziji – Crysis Warhead?. U odnosu na bilo koju drugu igru koja vam može pasti na pamet – Crysis uz najviša setovanja izgleda bar za dva koplja iznad, što je iznenađujuće za naslov koji puni svoju treću godinu postojanja na tržištu. Tokom testiranja smo koristili Ultra Quality Screenshot Config podešavanja aktuelnog CCC mod-a (bez Time of Day modifikacije), koji omogućava još veću daljinu iscrtavanja, veći broj dinamičkih osvetljenja i senki, precizniji enviroinment mapping i refleksije. Osim toga, vredi napomenuti da je u pitanju apdejtovana, 1.21 verzija igre koja je donela i 64-bitni Crysis.exe fajl, pa je tako i Crysis Warhead testiran pod DX10/Windows 7 okruženjem, naravno, baš sa ovom verzijom same aplikacije.

      Left 4 Dead 2

      Nama veoma drag serijal Half Life, zamenili smo modernijom i intenzivnijom surival-horor akcionom igrom, koja poseduje ugrađeni benchmark demo. Left 4 Dead 2 je poslednji hit iz Valve radionice, a kao i njegov prethodnik, izrađen oko poboljšane verzije Source 2.0 endžina, korištenog još i u poslednjoj HL2 Episode 2 igri. Igra je smeštena u apokaliptičnu blisku budućnost, nakon pandemije virusa koji je veći deo planete pretvorio u zombije na stereoidima, dok je deo preživelih ostavio da rade upravo to – preživljavaju. Igra je najzanimljivija u kooperativnom multiplejer režimu, koji se može igrati kao versus mod (slično deathmatchu) ili kao co-op kampanja. Poboljšanja na Source “motoru” obuhvataju bolju podršku za višejezgarne procesore, animacija koja se oslanja na integrisani fizički endžin, prilično je dorađen i AI, a dodate su i novine koje nismo viđali u Half Life igrama, kakvi su self-shadowing, normal mapping i veliki broj post-processing trikova koje Valve objedinjuje pod nazivom cinematic visual effects (color contrast, sharpening, multi-focusing, film grain, vignetting itd.). Pogledajmo rezultate koje smo postigli uz najviši nivo detalja.

      S.T.A.L.K.E.R: Call of Pripyat

      Nakon izlaska naslova S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl i Clear Sky, ukrajinski razvojni tim GSC Game World se ponovo okušao u oživljavanju Zone, kroz poslednje izdanje iz serijala: Call of Pripyat Clear Sky. Ovoga puta, kontaminirana teritorija pod nazivom Zona izgleda još impresivnije nego ranije, jer nova verzija engine-a podržava neke od najnaprednijih i najzanimljivijih DirectX 11 specijaliteta. Pored mnogobrojnih novih i starih efekata poput smene dana i noći, realističnih sunčevih zraka, kiše, munja, mokrih materijala, tu su sada i impresivni High Definition Ambient Occlusion (HDAO), zatim realističniji modeli zahvaljujući hardverskoj podršci za Tesselated Game Characters, ali i posebni DX11 Contact Hardening Shadows. HDAO omogućava da ambijentalna svetlost realistično prodre i do prostora u kome nema direktnog izvora svetlosti, te rasipa baš kao i u realnom svetu, ali bez implementacije zahtevnih radiosity senčenja. Uz per-sub-pixel preciznost izvršavanja shader rutina, “Zona” nikad nije izgledala realnije. Mi smo koristili demo koji je posebno kreiran samo za testiranje performansi grafičkog podsistema.

      Colin McRae DIRT2

      Još arkadniji i dodatno udaljen od “realnosti” kojima je nekada, bar na momente težio originalni Colin McRae naslov, DiRT 2 koncipiran je slično kao i drugi Codemasters-ov hit, (GRID), sa kojim deli i engine na koji se oslanja. Ego, unapređena verzija Neon endžina, korištena u prvom DiRT-u (1997.), donosi realističniji “damage model”, preciznije osvetljenje i sistem senki, a usput je dosta bolje optimizovan od prethodnika, posebno kada je multi-threading u pitanju. Igra je inicijalno razvijana za Xbox360, ali je u odnosu na ovu verziju posebno poboljšana i dorađena za DirectX 11 kartice, pa je tu podrška za sistem koji povećava broj poligona, što se posebno dobro vidi na efektima talasanja vode i pojedinim animiranim modelima i površinama u igri. Nakon primene modernih motion blur, bloom, HDR i drugih post-processing efekata, igra zaista izgleda fenomenalno. Mi smo sve opcije postavili na maksimum. Pogledajmo rezultate:

      Tom Clancy's H.A.W.X.

      H.A.W.X je borbena avio simulacija arkadnog tipa, koja poseduje i priču koju je osmislio čuveni američki pisac Tom Clancy, direktni krivac za veliki uspeh hit serijala kakvi su Rainbow Six, Ghost Recon, Splinter Cell i EndWar. Radnja koja prati tok igre, prepliće se upravo sa naslovima Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 1 i 2, kao i RTS igrom EndWar. H.A.W.X poseduje dva moda – safe (ERS) i advanced (ERS off), pri čemu je ovaj drugi i vizuelno dosta atraktivniji, ali i za nijansu realniji (avioni dosta lakše padaju u kovitlac). Ipak, treba znati da igra predstavlja najčistiju moguću arkadu, jer sa avionima ne možete nigde sleteti, ali ni usporiti ispod 900 km/h, čak ni sa onim koji to u realnosti mogu (npr. Sea Harrier britanske mornarice). Modeli aviona su vrlo detaljni, a teksture i okolina skoro foto-realistični (korištene su GeoEye Earth-imaging IKONOS mape). Sama igra je prilično dobro optimizovana, pogotovo ako je pokrenete u DirectX 10.1 modu (na odgovarajućoj kartici, naravno), a mi smo testirali na najvišem nivou detalja.

      Metro 2033

      Kao i S.T.A.L.K.E.R, i ovo je jedna od igara koja dolazi iz “istočnog bloka”, jer su na njoj radili programeri i dizajneri zaduženi baš za pomenuti naslov, okupljeni u novom timu (4A Games). Igru pokreće moćni engine koji je portovan i za Xbox 360, PlayStation 3, ali je u startu razvijan za Windows platformu. Prema onome što se zna, engine ima dosta toga zajedničkog sa poslednjom iteracijom X-Ray “motora” koji je korišten za igru S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, a u verziji za PC podržava i NVIDIA PhysX i DirectX 11. Sama igra Metro 2033 izgleda značajno bolje na high-end PC računaru nego u verzijama za konzolu, pa osim realističnih senki i osvetljenja, velikih tekstura i uverljivih efekata kiše, munja i različitih materijala i podloga, tu su ponovo i impresivni High Definition Ambient Occlusion (HDAO), te ultra-detaljni modeli na kojima je primenjen “tesselation”, posebne DX11 senke itd. Mi smo, naravno, uključili sve što je bilo moguće i krenuli u testiranje…

      Just Cause 2

      Just Cause 2 je sand-box igra razvijana za PC, Xbox 360 i PS3, ali koja nije samo još jedna prosečna multiplatforma koja izgleda veoma slično na sve tri igračke konzole. Avalance Engine 2.0 je veoma skalabilan, pa na igračkim konzolama izgleda prilično dobro, ali rudimentarno u odnosu na vizuelnu raskoš koja se postiže na jakim PC računarima sa akceleratorima koji podržavaju DirectX 11. Osim ogromnih prostranstava kakvi do sada nisu viđani u jednoj PC igri, a koji se sasvim slobodno mogu uporediti sa prostorno znatno manjim Crysis mapama, Just Cause 2 nudi i daleko bolju optimizovanost, te brz i tečan realtime rendering realističnih senki i osvetljenja, sve sa velikim i detaljnim modelima i teksturama, kao i uverljivim efektima eksplozija, dima, magle, te meteoroloških uslova… Tu su, naravno i impresivni DOF, realističan haze i subsurface scattering, kao i SSAO, dok vodene površine podržavaju i DX11 “tesselation”. Testirali smo sa maksimalnim detaljima…

      Overclocking

      Karticu smo sa već u startu overklokovanih 925 MHz ubrzali na čak 980 MHz, što je skoro 200 MHz više u odnosu na referentni model. GPU kod ASUS TOP modela radi na 1.28V, dok na referentnim modelima radi na 1.085V. Shader jedinice su radile na 1960 MHz, što je odličan rezultat. Memoriju smo uspeli da ubrzamo do 1050 MHz, tj. do efektivnih 4.2 GHz. I ovo je odličan rezultat, jer memorija inače radi na 3.6 GHz kod referentnog modela. Pogledajmo rezultate:

      Zaključak

      GeForce GTS 450 je sasvim dobar video akcelerator za klasu kojoj pripada. Za igranje najnovijih i aktuelnih igara u rezoluciji zaključno sa modom 1680 x 1050 piksela, uglavnom vam neće biti potrebno ništa jače, bar ne ako se u najzahtevnijim naslovima odreknete umekšavanja ivica i viših nivoa anizotropnog filtriranja. Ova implementacija Fermi arhitekture nudi očekivane performanse u cenovnom segmentu od 120 do 130 dolara, ali njene performanse su uglavnom niže od onoga što nudi Radeon HD5770, koji je i za nijansu jeftiniji i koji je na tržištu već godinu dana! Istina, u našim tabelama ima dosta situacija u kojoj je ASUS ENGTS450 TOP kartica brža, ali ne zaboravimo da je kod nje GPU ubrzan za 150-ak MHz, a memorija za čak 400 MHz – u odnosu na referentni model. Isto tako postoje i overklokovana izdanja Radeon HD5770 kartica, a napomenućemo i da su rezultati HD5770 modela iz naše tabele „stari“ nekoliko meseci. Iako GeForce GTS 450 nije stigao i nadmašio „Juniper“ po svim kriterijumima, verujemo da je nešto kompletnije rešenje za pravog igrača i to zbog podrške za PhysX i 3D Vision. NVIDIA, ruku na srce, i jeste „usmerila“ GeForce GTS 450 tačno između Radeon HD5750 i HD5770 modela, ali većina partnera za svoja overklokovana izdanja traže nekih 10 do 15 dolara više od preporučene cene za referentni model, što i upravo testirani ASUS ENGTS 250 TOP DirectCU postavlja tačno prema najvećem broju standardnih Radeon HD5770 kartica.

       

      ASUS ENGTS450 TOP DirectCU – Benchmark Highly Recommended Award

      ASUS-ovo DirectCU rešenje, volt-modding i poseban, prilično tih hladnjak jesu vredni tih desetak evra koliko je ova kartica skuplja od referentnih modela, ali isto tako verujemo da bi i “običan” model radio posao – uz neki od OC alata, mogli biste da postignete istu stvar, ali onda ne biste imali GPU Guad, Fuse Protection i druge lepe stvari koje podrazumeva ASUS Xtreme Design. Takođe, tu je i sjajni ASUS Smart Doctor, koji će omogućiti da izvučete maksimum iz svog 3D akceleratora. Jedino pitanje koje ostaje je kako će AMD reagovati na pojavu GeForce GTS 450 kartica. Ono što znamo je da uz odličan yield koji imaju sa “Juniper” karticama, sasvim lako mogu da koriguju cene i postave HD5770 modele ispod donje granice za najjeftinie GTS 450-ice. Ostaje da se vidi koliko će GeForce GTS 450 biti uspešan na tržištu, ali mi smatramo da je dovoljno dobar da NVIDIA ispuni svoje targete…

      Edit: Nakon što smo požurili da objavimo prvu verziju teksta, kartica je ostala još malo kod nas, a mi smo otkrili neke njene nove mogućnosti. Naime, napon na GPU-u može da ide do 1.35V (može i više, ali nismo smeli da isprobavamo), te se kartica tada može overklokovati dosta iznad 1000 MHz, kada je uvek brža od Radeona HD5770, iako je tržišno pozicionirana na nešto između HD5750 i HD5770. Takođe, nismo bili upućeni u to da je naponska jedinica realizovana iz četiri faze (kod standardnog modela je to rešeno u tri!), što uz specijalan DirectCU hladnjak i “military grade components” direktno omogućava da kartica u takvim uslovima (GPU na 1000 MHz i više) radi za svaki dan (a to je skoro 250 MHz više od stock frekvencija). I na kraju, ono što nas je najviše oduševilo (i “kupilo”, definitivno) je činjenica da se uz karticu dobija softver za iPhone, iPod Touch i iPad koji iOS uređaje pretvara u kontroler za igranje. Dakle, umesto da kupujete joypad, samo instalirate AIWI aplikaciju na PC i AIWI app preko AppStore-a (ili sa DVD-a, ubacite ga u iTunes) na iOS uređaj. Moramo da priznamo da nam se ovo mnogo više dopada od one varijante gde se preko telefona overklokuje matična ploča. Iako smo se i ranije razmišljali da damo zvaničnu preporuku ENGTS450 kartici, sada ćemo to učiniti. Možda nas GeForce GTS450 nije oborio s nogu kao, recimo, GTX460, ali je u pitanju dobra kartica, a testirano ASUS izdanje je verovatno najbolje i najkompletnije u klasi. I zbog toga mu dajemo i najviše preporuke…

      ASUS karticu na test ustupio ASUS.
      Galerija slika je na narednoj strani.

       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test