Nebojša Todorović
Iako se nalaze na dnu lestvice, ove karte ipak nude bolje performanse od najslabijih integrisanih rešenja, a mogu jako dobro poslužiti onima koji ne mogu da izdvoje mnogo novca i žele da ovakve model iskoriste kao “prelazno” rešenje. Ipak, da li ove karte mogu da obezbede iole upotrebljivo igračko iskustvo ostaje da proverimo u nastavku….
Kompanija ASUS nam je obezbedila dva modela niže klase koji pažnju privlače cenom. Ova dva proizvoda nose oznake GeForce GT 620 i GT 630. NVIDIA je za ove grafičke karte iskoristila “stare” GF108 čipove koji su zaostali na lageru, a time je učinila ova dva proizvoda pripadnicima “rebrand” politike. Konkretno, ova dva GeForce-a se malo razlikuju od ranijih GT 530 i GT 540. Krenućemo od manjeg i jeftinijeg modela.
ASUS GeForce GT 620 (GT620-1GD3-L-V2 – oko 5000 din)
Kao što je i uobičajeno, pakovanje je minijaturno i gotovo da se ne bi ni moglo reći na prvi pogled da se radi o grafičkoj karti. Kutija je mala, a na osnovu toga se može dosta zaključiti kakav će sadržaj biti.
Unutra ćete naći samo najosnovniju opremu i ništa više od toga. Cena diktira da se u low-end modele ne stavlja ništa van neophodnog, ali je ASUS osim osnovnog dodao i dva dodatna “bracketa” koji služe da smanjite profil karti kako bi stala u “HTPC” kućišta. U svakom slučaju moramo pohvaliti proizvođača na ovom potezu. – Disk sa drajverima – Uputstvo – Dva Low-Profile bracketa
Karta ima zaista male dimenzije, a njenu polovinu zauzima kuler koji je poprilično masivan imajući u vidu o kojoj klasi govorimo. Izrađen je od aluminijuma, a rebra su otkrivena i odsutan je bilo kakav oklop ili poklopac. Rebra su zakrivljena stilski i može se reći da izgledaju lepuškasto, ali mišljenje će se verovatno razlikovati od osobe do osobe.
Ventilator je izuzetno mali i ima prečnik od svega 40mm, a posebno su zanimljiva kratka peraja koja zaista ne deluju previše uverljivo. Za veliki protok vazduha dužina “lopatice” mora biti velika, pa imajući u vidu da kod ovog kulera imaju svega nekoliko milimetara, moramo priznati da smo očekivali da će biti bučan tokom rada. Ova pretpostavka se pokazala kao pogrešna, jer je njegova brzina i pri najvećim opterećenjima, kao što su MSI Kombustor ili Furmark, toliko mala da visok nivo buke zaista nije moguć.
Pored ventilatora su smeštene velike zavojnice koje na sebi nose SAP oznaku. Radi se o ASUS-ovoj Super Alloy Power tehnologiji koja sugeriše upotrebu veoma kvalitetnih elemenata, što je zaista impresivno. Očigledno je da ASUS želi da obezbedi reputaciju i visoko kotiranje u odnosu na konkurenciju čak i kada su najjeftiniji modeli u pitanju. Prosto je zanimljivo videti masivne zavojnice na naponskoj jedinici na grafičkoj karti koja ima dimenzije modema.
U pogledu video izlaza, karta ima isti set koji ćete naći na svim proizvodima ove kategorije. To podrazumeva po jedan DVI, HDMI i D-SUB. Ukoliko iskoristite dva bracket-a niskog profila, karta će vam praktično zauzimati dva slota, a ovo je moguće, zbog D-SUB konektora koji je povezan putem flet kabla. Ukoliko vam je to problem, moguće je ukloniti D-Sub konektor u potpunosti.
Grafički procesor koji se krije ispod kulera je GF108 koji je jedan od najslabijih čipova zasnovanim na Fermi arhitekturi. Izrađen je u 40-nanometarskoj tehnologiji, a ima površinu od svega 116mm2. Poseduje ukupno 96 Stream procesora, a prati ga 16 Teksturnih i 4 ROP jedinice. Frekvencija na kojoj radi je ona koju je NVIDIA propisala kao referentnu (tj. preporučila u ovom slučaju), a to je 700 MHz.
GPU prati ukupno 1 GB memorije što je više nego dovoljno s obzirom na to da slabašni GPU ne bi mogao ni da iskoristi više od toga. Upotrebljeni su GDDR3 memorijski čipovi koji rade na frekvenciji od 1300 MHz što predstavlja prilično nizak takt. U kombinaciji sa 64-bitnim memorijskim interfejsom, “bandwidith” je izuzetno mali i iznosi svega 10 GB/s. Trebamo napomenuti i da je GPU-Z kod ove karte “omanuo” sa detekcijom GPU-a što smo proverili uklanjanjem kulera.
ASUS GeForce GT 630 (GT630-2GD3 – oko 7000 din)
Naredni model je nešto “ozbiljniji” što se može reći i po kutiji koja je veća, ali identičnog dizajna. ASUS je učinio svoj sistem pakovanja prepoznatljivim i vrlo je jasno razdvojio pakovanje AMD i NVIDIA baziranih proizvoda i to ne samo po bojama, već i po kompletnom dizajnu.
Propratno pakovanje je, za divno čudo, skromnije nego kod prethodno opisane karte. Razlog za to je jasan, a radi se o tome da nije reč o kartici niskog profila gde bi bilo koristi od dodatnih bracketa. Izuzmemo li njih, sve ostalo je tu, a u ovom slučaju to znači samo dve stvari.
– Disk sa drajverima – Uputstvo – Dva Low-Profile bracketa
ASUS je GeForce GT 630 učinio kartom velikog profila i moramo priznati da deluje daleko kvalitetnije od GT 620 varijante. Istina, velika štampana ploča ne mora mnogo da znači, ali kada se sve zaokruži velikim kulerom i većim brojem elemenata, lako je prepoznati koji je proizvod pozicioniran na višu poziciju.
Iako deluje puno veće, rashladni profil nije toliko masivniji od onog kod GT 620. Plastični poklopac koji se nalazi preko njega skriva relativno malo i tanko aluminijumsko telo. Kombinacije crvene i crne boje deluje atraktivno iako plava štampana ploča pomalo “štrči”. Ventilator u ovom slučaju ima veća peraja, a prečnik od 80mm čini da protok vazduha koji stvara zapravo ima efekta na temperaturu GPU.
Kao i kod većine ASUS grafičkih karti, rashladni profil ne ostvaruje nikakav kontakt sa memorijskim čipovima, već su oni prepušteni sami sebi. U ovom slučaju to nije toliko bitno, jer od ove klase niko ne očekuje posebne overklok sposobnosti niti bi bilo velikih dobitaka koji bi mogli da doprinesu ozbiljno boljim performansama. Bilo kako bilo, kuler svoj posao radi odlično i veoma je tih.
Kao i kod jeftinijeg modela, naponska jedinica nosi Super Alloy Power logo. Filtriranje napona prema grafičkom procesoru se vrši u dve faze, što je i više nego dovoljno s obzirom na to da je deklarisani TDP karte svega 60-ak vati. Pored kvalitetnih zavojnica tu su i čvrsti elektroliti koji doprinose utisku da je ASUS kvalitetno odradio dizajn i izradu.
Dok je kod GeForce GT 620 GPU-Z detektovao pogrešne vrednosti, kod GT 630 je bio izuzetno precizan. Kao što možete videti karta upošljava GF108 procesor, isti kao i onaj kod slabijeg modela. Ipak, treba naglasiti da u ovom slučaju on radi na 810 MHz, a to implicira i brži rad Stream procesora koji rade na dvostruko većem taktu tj. 1620 MHz.
Ipak, glavna i najbitnija razlika se može pronaći u memorijskom podsistemu. On je drastično drugačiji, a pre svega reč je o memorijskoj magistrali koja je dvostruko “šira”. 128-bitna magistrala duplira memorijski protok sama po sebi, a uz to sami čipovi rade na 1800 MHz. Stoga, kada znate da GT 630 poseduje “bandwidith” od 28.8 GB/s, morate priznati da deluje ogromno naspram sitnih 10 GB/s koliko karakteriše GeForce GT 620. Upravo je ovo razlog za razliku u performansama koje su jako velike i pored istog GPU-a. Dodatnih 1 GB memorije i ne utiče mnogo na konačni rezultat.
Test konfiguracija: CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: Gainward GeForce GTX 660 Golden Sample Napajanje: CoolerMaster GX series 750W Drajveri: ForceWare 310.90
[modul]test=245[/modul]
[modul]test=246[/modul]
[modul]test=247[/modul] ASUS je kao i obično svoj deo posla oko hlađenja odradio na prilično visokom nivou. Uostalom, dve testirane karte zaista ne predstavljaju izazov, jer se radi o grafičkim kartama sa minijaturnim čipom koji se mogu ohladiti i uz daleko jednostavnije kulere. ASUS nije želeo da rizikuje i to treba poštovati. Kuleri su tihi i rade prilično neopterećeno, iako na naše iznenađenje karte imaju nešto više radne temperature. GeForce GT 620 je u potpunosti nečujan, jer se njegov mali ventilator vrti na maloj brzini. Sa druge strane prilično smo sigurni da bi i bez njega temperature ostale u sličnim okvirima i ne bi se drastično menjale kada bi prestao da radi. Maksimalnih 66 stepeni celzijusove skale je prilično dobar rezultat.
GeForce GT 630 ima kompleksniji kuler i s obzirom na identičan GPU onom koji se koristi za GT 620, sa apsolutnim pravom smo očekivali i bolje rezultate. Zanimljivo je da to nismo i dobili, jer su maksimalne vrednosti gotovo iste kao i kod slabijeg modela. Istina, GT 630 ima GPU koji radi na višim frekvencijama i prati ga (verovatno) nešto veći napon, ali i dalje nismo sigurni da je to opravdanje da ne dobijemo makar nekoliko stepeni razlike u korist GT 630-ice. Nismo imali vremena da proverimo da li je problem možda bio u loše nanesenoj termalnoj pasti, ali je to prilično plauzabilna opcija. Treba naglasiti da je i pored svega, kuler obezbedio niže temperature nego onaj kod Gainwarda GT 630 koji smo testirali u okviru veikog uporednog testa.
Na kraju dolazimo i do konstatacije da ove karte ne mogu da pruže posebno dobre performanse prilikom iole ambicioznijeg gejminga. U suštini GeForce GT 620 i GT 630 su dobra zamena za Intelovu integrisanu grafiku, dok u slučaju kupovine računara sa APU-om predstavljaju višak, jer verujemo da od integrisanih GPU-ova u okviru A10 i A8 modela ne bi bili u stanju da pruže bolje performanse. Sa druge strane, kao zamena za staru grafičku kartu slične klase ili kao prelazno rešenje nisu loš izbor, ali samo zbog niske cene koja ih karakteriše. Na igranje novijih naslova u bilo kojim podešavanjima koja prelaze minimalni nivo slobodno zaboravite, osim ukoliko nemate izuzetno visoku toleranciju na frejmrejt.
Prednosti: – Tiho hlađenje – Mala potrošnja – Kvalitetna izrada Nedostaci: – Performanse
Cena: GeForce GT 620 – oko 5000 din, GeForce GT 630 – oko 7000 din Grafičku karticu na test ustupio ASUS.
ASUS GeForce GT 620 i GT 630
Low-end grafičke karte nisu preterano interesantne, ali realnost je takva da se na domaćem tržištu mogu pohvaliti dobrom prodajom zbog finansijskog stanja prosečnog korisnika. Ipak, ove karte su ispale iz fokusa AMD-u onog momenta kada su prešli na APU koji sa svojom integrisanom grafikom pruža odlične performanse. Sa druge strane, NVIDIA je i dalje takoreći primorana da u ponudu uvrsti grafičke karte kao što su GeForce GT 620 i GT 6