Asus GeForce GTX 1060 Strix Gaming

Asus GeForce GTX 1060 Strix Gaming

Radeon RX 480 je privukao mnogo pažnje svojim fantastičnim odnosom cene i sirovih performansi, i pored objave novih GeForce modela iz najviše klase. Ipak, Nvidia nije želela da AMD dominira ovom kategorijom na duže staze i odgovor je stigao za manje od mesec dana. Reč je o grafičkoj karti koja bi trebala da bude fantastičan predstavnik srednje kategorije i nosi oznaku GeForce GTX 1060. Model koji nam je stigao na test je potpisan je od, pogađate već, kompanije Asus

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      GeForce GTX 1060 donosi i potpuno novi grafički procesor sa sobom, a on nosi oznaku GP106. Ovaj GPU se zasniva na Pascal arhitekturi kao i GP104 koji smo videli kod GTX 1080 i GTX 1070 modela. Pre nego što nastavimo dalje, savetujemo vam da pogledate test ovih modela, jer tu možete saznati mnogo toga o Pascal arhitekturi. To je jako bitno, jer je GP106 u pogledu mogućnosti isti kao i GP104, dok su razlike u sirovoj snazi koje se ogledaju u broj CUDA jezgara, ROP i teksturnih jedinica.
      Prosto rečeno, čip je smanjena i pojednostavljena verzija GP104 procesora. U skladu sa tim, površina je sa 314 mm2 smanjena na  200 mm2. Podsetimo se, AMD-ov Polaris 11 odnosno Ellesmere koji se koristi za Radeon RX 480 ima površinu od 232 mm2. Kao i snažniji čip i GP106 je izrađen u modernoj 16-nanometarskoj FinFET litografiji.
       asus_gtx_1060_strix_temp.png
      Šta je “stradalo” prilikom izrade manjeg GP106? U suštini GP106 je polovina GP104 čipa sa potpuno identičnom funkcionalnošću, ali dvostruko manjim brojem GPC-a, L2 kešom i teksturnih jedinica. Dakle, to znači da GP106 raspolaže sa 1280 Stream procesora (CUDA jezgara), 1 MB L2 keš memorije i 80 teksturnih jedinica.
       
      Dobra vest je da broj memorijskih kontrolera nije prepolovljen kao u slučaju GTX 960 karte, jer je GM206 mnogo trpeo na polju performansi kada je Nvidia donela odluku da GTX 960 bude ograničen na 128-bitnu memorijsku magistralu. Suprotno tome, GeForce GTX 1060 će imati 192-bitni memorijski interfejs, zahvaljujući tome će GM106 imati maksimalno šest funkcionalnih memorijskih kontrolera koji podržavaju GDDR5 memorijske čipove.
      asus_gtx_1060_strix_008_s.jpg
      Ovakva organizacija čini da je smanjen i kapacitet memorije u odnosu na GTX 1080 i GTX 1070, te da će biti ograničen na 6 GB konfiguraciju – što je više nego razumno za kartu ove kategorije. Podsetimo se, Pascal arhitektura podržava naprednu kolornu kompresiju koju Nvidia naziva Delta kolornom kompresijom četvrte generacije koja drastično štedi na memorijskom protoku i čini memorijski podsistem drastično rasterećenijim.
      asus_gtx_1060_strix_006_s.jpg
      Asus je uradio sjajnu stvar sa standardizacijom svog STRIX DirectCU III kulera i zahvaljujući tome GTX 1060 je dobio praktično isti kuler koji imaju i modeli od sto i više hiljada dinara. Naravno, to je odmah učinilo da smo imali ogromna očekivana od termalno-akustičnih performansi ove karte, koja nisu smela da budu izneverena.
      asus_gtx_1060_strix_011_s.jpg
      Ogroman kuler prekriva kompletno grafičku kartu, a iako je oklop od plastike umesto metala, kvalitet je odličan. Naravno, verujemo da će Asus ponuditi i neke modele iz više klase koji će nositi RoG i Matrix obeležja, ali Strix je neka vrsta mejnstrim modela u ponudi tajvanske kompanije.
      asus_gtx_1060_strix_010_s.jpg
      Kao i kod GTX 1080 verzije, ne postoji ništa budžetsko u STRIX-u u klasičnom smislu, jer je kuler provereni DirectCU III sistem sa tri ventilatora prečnika 100 milimetara, a njihov dizajn nam je poznat sa ranijih Strix modela. Plastični oklop nosi ventilatore, ali i RGB LED osvetljenje koje možete podešavati po želji i koje Asus naziva AURA RGB Ligthning.
      asus_gtx_1060_strix_005_s.jpg
      Rashladno telo je redizajnirano u potpunosti. Sastoji se iz dva odvojena tela koje spajaju četiri niklovana heatpipe-a. Njihov zadatak je da ostvare direktan kontakt sa GPU-om koji je izvor toplote, kao i da je prenesu na udaljena aluminijumska rebra koja hlade ventilatori.
      Veoma bitan detalj je izostanak SLI konektora. Nažalost, razlog nije nova tehnologija koja eliminiše potrebu za SLI mostićima već potpuni izostanak SLI podrške
      Dopada nam se što se preko brzih GDDR5 čipova nalazi aluminijumska ploča koja služi kao pasivni hladanjak, jer Asus često ume da prepusti memorijske čipove same sebi što ovde nije slučaj. Ispod kulera se krije kompleksna i kvalitetna štampana ploča kojom dominira GP106 procesor i sjajna naponska jedinica. Ona filtrira napon u 6 faza prema GPU i jednoj prema memoriji, a Asus je iskoristio najkvalitetnije komponente koje objedinjeno naziva Super Alloy Power II tehnologijom.
      asus_gtx_1060_strix_014_s.jpg
      Na poleđini pronalazimo backplate što svakako pomaže da grafička karta pod velikom težinom zadrži rigidnost strukture, pa se PCB neće iskriviti pod sopstvenom težinom. Još jedan bitan detalj je veliki RoG logo koji je takođe deo AURA RGB LED tehnologije, pa tako svetli zajedno sa ostatkom grafičke karte. Proizvođač je definitivno rešio da sve svoje komponente više klase osvetli, pa je zaista šteta Asus komponente ugrađivati u kućišta bez providne stranice.
      asus_gtx_1060_strix_015_s.jpg
      Na polju konekcija, GTX 1060 donosi nekoliko veoma bitnih izmena. Pre svega, kako je karta deklarisana na TDP od 150 W, jedan dodatni 8-pin PCIe naponski priključak je dovoljan čak i kada overklok uvedemo u kalkulaciju. Na ovom polju je AMD napravio promašaj sa referentnim modelom Radeona RX 480, ali će verovatno kompanije poput Asusa to ispraviti.
      asus_gtx_1060_strix_016_s.jpg
      Veoma bitan detalj je izostanak SLI konektora. Nažalost, razlog nije nova tehnologija koja eliminiše potrebu za SLI mostićima, već potpuni izostanak SLI podrške.
      asus_gtx_1060_strix_018_s.jpg
      Asus je dodao, kao i kod dva snažnija modela, dva 4-pin priključka za dodatne ventilatore. Oni neće biti od velike upotrebne vrednosti za one koji već imaju dovoljno priključaka na matičnoj ploči i generalno klasičnim korisnicima, ali bi mogli da posluže overklokerima u ekstremnim situacijama.
      asus_gtx_1060_strix_019_s.jpg
      Na zadnjem panelu pronalazimo bogat izbor video izlaza. Tu su po dva HDMI 2.0b i DisplayPort priključka, kao i usamljeni DVI bez podrške za analognu konekciju čak i preko D-Sub adaptera. Doduše, zaista ne možemo da zamislimo da neko koristi ovu kartu na analognom monitoru.
      asus_gtx_1060_strix_017_s.jpg
      Specifikacije smo već naveli u uvodu, ali ćemo ih ponoviti. U slučaju GeForce GTX 1060 GP106 raspolaže sa 1280 CUDA jezgara, 80 teksturnih i 48 ROP jedinica. Asus je svoj model podesio na 1620 MHz za nominalni takt, što čini da je Boost vrednost 1848 MHz. Imajući u vidu fantastični kuler, moramo da priznamo da bi nas razočarao takt manji od 2 GHz za GPU tokom testa.
      asus_gtx_1060_strix_gpuz_default.gif
      Što se memorijskog podsistema tiče, on ima “širinu” od 192 bita, a Asus je ugradio GDDR5 čipove potpisane od strane Samsunga koji su podešeni na frekvenciju od efektivnih 8200 MHz. To čini da je memorijski protok ove karte 197 GB/s. Očekivano, nova generacija GPU-ova iz Nvidie ne podržava mogućnost očitavanja ocene kvaliteta čipa.
      asus_gtx_1060_strix_asic.png
       
      [modul]specifikacija=9016[/modul]Asus je obnovio pakovanje svojih grafičkih karti i može se reći da je to uradio u pravom trenutku. Naime, nova generacija grafičkih karti, bilo iz AMD-a ili Nvidie su donele mnogo toga novog, tako da je vreme za promenu i osveženje od početka do kraja. Kutija je sada malo šarenija i ima više detalja, a tu je čak i slika grafičke karte na prednjoj strani. Nešto na šta definitivno nismo navikli kod Asusa.
      asus_gtx_1060_strix_001_s.jpg
       
      Poleđina ističe najbitnije karakteristike kojima se Strix model izdvaja od konkurencije. Još jednom vidimo Aura tehnologiju koja donosi promenljivo LED osvetljenje. LED osvetljenje je očigledno velika stvar u koju Asus polaže nade. Nemamo ništa protiv da grafička karta izgleda lepo, posebno kada znamo da to nije jedini adut, jer se Asus uvek pobrine da i sve ostalo bude na očekivanom nivou.
      asus_gtx_1060_strix_002_s.jpg 
      asus_gtx_1060_strix_003_s.jpg
      Nažalost, propratna pakovanja i dalje ostaju zapostavljena, pa osim vezice za kablove sa “čičak trakom” zaista nema ničega neuobičajenog. Tu je štura dokumentacija, disk sa drajverima, jedan naponski adapter i “invite” kod za World of Warships.
      asus_gtx_1060_strix_004_s.jpgVeć smo u više navrata zaključili da je Asus sa novim Strix DirectCU III kulerom postavio nove standarde kada je hlađenje grafičkih karti u pitanju. Pritom, dobro dizajniran i efektan kuler nikada nije imao više uticaja na rad GeForce grafičke karte kao sada, zahvaljujući GPU Boost 3.0 tehnologiji.
      Imali smo velika očekivanja u radu ovog kulera sa manje zahtevnim GP106 čipom i ona su u potpunosti ispunjena. Dovoljno je da pogledate grafikon sa temperaturama i sa GPU taktom. Kao i kod prethodno testiranih modela, GPU radi konstantno na oko 2 GHz bez ikakvih padova, čak i tokom dužih sesija opterećenja.
      asus_gtx_1060_strix_020_s.jpg
      To je moguće zahvaljujući činjenici da je kuler toliko efikasan da uprkos relativno malom malom broju obrtaja od oko 1900 o/min, kontroliše temperaturu GPU-a na 62 stepeni Celzijusove skale. Zbog toga, GPU Boost 3.0 ima prostora da poveća napon i održava takt GPU-a na pomenutih 2 GHz. Naravno, to se jasno prikazuje u performansama i rezultatima, ali o tome ćemo govoriti nešto kasnije.
       asus_gtx_1060_strix_temp.png
      Na polju overkloka smo ostvarili pristojan uspeh, mada verujemo da će sa novim softverskim alatima maksimalni rezultati biti i bolji. Bilo kako bilo, mi smo bez ikakvih problema podigli nominalnu frekvenciju GPU-a na odličnih 1730 MHz, dok je memorija bila raspoložena za takt tik ispod 10 GHz. To je podiglo Boost takt GPU-a na malo iznad 2.2 GHz i memorijski protok na 231.8 GB/s. Sa ovim podešavanjima možete da dodate oko 15% na rezultate, što je zaista impresivno, jer je u današnje vreme sve preko 10% uspešan izlet u overklok.
      asus_gtx_1060_strix_gpuz_oc.gif
       
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.81
       [modul]test=469[/modul][modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul][modul]test=472[/modul]Nakon pregleda rezultata postaje jasno da GeForce GTX 1060 može vrlo lako da postane letnji hit. Cena će naravno presuditi, ali u ovom trenutku kada je na domaćem tržištu cena Asus GeForce GTX 1060 oko 55.000 RSD naspram Radeona RX 480 koji košta oko 40.000 RSD, zaista je teško reći bilo šta osim da vam savetujemo da sačekate pad cena koje su uvek inicijalno vrlo visoke za proizvode za koje se očekuju da budu traženi u velikoj meri.
      asus_gtx_1060_strix_006_s.jpg
      Van tog konteksta, Asus GeForce GTX 1060 je fantastičan u nekim, ali ne i svim aspektima. Sa jedne strane, vidi se velika prednost u naslovima koji nisu DirectX 12 bazirani. Ipak, treba imati u vidu da smo imali priliku da testiramo Radeon RX 480 koji je njegov glavni konkurent u referentnoj verziji koja zaista ne briljira kada je kuler u pitanju, a pritom će kod nereferentnih modela i taktovi biti znatno viši.
      asus_gtx_1060_strix_010_s.jpg
      Uz sve to, GeForce GTX 1060 nema SLI podršku što je još jedan minus. Sa druge strane, Asus GeForce GTX 1060 Strix Gaming karakteriše fantastično nizak nivo buke, hibridni režim rada kulera i maksimalna temperatura od svega 62 stepena. To se prenosi u sjajno korisničko iskustvo, a tu su i sjajne performanse karte koja je očigledno nadmoćna nad referentnim Radeonom RX 480. Na kraju, ostaje da zaključimo da je Asus napravio sjajan posao, a da će mnogi verovatno ipak želeti da sačekaju redukcije cena.
      asus_gtx_1060_strix_award_s.JPG
      Prednosti:– Fantastičan Strix kuler- Performanse- Ukupno korisničko iskustvo- Odlične overklok mogućnosti
      Nedostaci:– Trenutna cena na domaćem tržištu- Nedostatak SLI podrške
      Video kartu na test ustupio Benchmark shop – cena 51.990 dinara

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test