Nebojša Todorović
GK106 – o čipu
NVIDIA je sa novim GPU-om konačno dobila vezu između minijaturnog GK107 i high-end GK104 između kojih je postojao nepremostiv jaz. NVIDIA zbog toga nije mogla na pravi način da se uključi u midrange segment, jer bi preterano oslabljivanje GK104 rezultovalo loše balansiranim proizvodom. Sa druge strane, GK107 je isuviše ograničen da bi mogao da parira bilo čemu snažnijem od Radeona HD 7750, a to ni ne čudi kada je ovaj GPU inicijalno dizajniran kao mobilni čip. Dakle, GK106 je bio neophodan i njegove karakteristike “na papiru” deluju prilično dobro.
Radi se o punopravnom članu Kepler familije koji sve specifikacije i organizaciju unutar GPU-a deli sa drugim modelima. Radi se o čipu izrađenom u TSMC-ovom proizvodnom procesu od 22 nanometra, a poseduje podršku za sve moderne tehnologije poput DirectX 11, ShaderModel 5.0 i OpenGL 4.2. Ništa nije izostavljleno, pa je tu i mogućnost korišćenja NVIDIA-inog TXAA i adaptive V-Sync. Ovo ga čini istim, u pogledu implementiranih tehnologija, kao i ostale GPU-ove zasnovane na Kepler arhitekturi.
Kao i svi Kepler čipovi i GK106 je podeljen na GPC-ove u okviru kojih se nalaze SMX blokovi. Svaki SMX poseduje 192 Stream procesora, kao i 16 teksturnih jedinica. U slučaju GK106 ima ih ukupno pet, što je jako zanimljivo. Negativan broj SMX-ova obično znači da jedan nije aktivan, kao u slučaju GeForce GTX 670 koji ima sedam od osam aktivno. To znači da GK106 ima tri GPC-a sa po dva SMX-a i to sugeriše da verzija koju imamo prilike da probamo u GTX 660 modelu nije najjača koju ćemo videti iako priloženi dijagram iz NVIDIA govori suprotno.
Dakle, prostim računanjem dolazimo do cifre od 960 Stream procesora koliko ih GTX 660 ima na raspolaganju. Ovo je više nego korektan broj, ali je između njega i GPU-a koji se nalazi na GTX 660 Ti modelu postoji nešto veća razlika nego što smo očekivali. Iskreno, ovo dodatno ide u prilog da možemo očekivati GK 106 na nekoj karti koji će posedovati 1152 SP-a. Kada su teksturne jedinice u pitanju, njihov broj iznosi 80, a broj ROP-a kao i uvek zavisi od memorijske magistrale i broja aktivnih kontrolera.
Kod GTX-a 660 to je 192bita što znači da ih ima ukupno 24. Kako bi se kompenzovala uža magistrala NVIDIA je odlučila da propiše upotrebu brze GDDR5 memorije. Njen takt će biti iznad onog koji se koristi za referentni Radeon HD 7870 i iznosi efektivnih 5GHz. Uopšteno, GeForce GTX 660 izgleda solidno na papiru, a prvi koji je do nas stigao ASUS sa TOP verzijom.
ASUS GeForce GTX 660 DirectCU Top
ASUS je svoju kartu isporučio u standardnom pakovanju u kom se ne nalazi mnogo toga. Za razliku od GTX 660 Ti karte, izgleda da neće biti modela koji će se isporučivati sa Borderlands 2 igrom što znači da se vraćamo na standardno, siromašno, pakovanje. Uz kartu se isporučuje samo disk sa drajverima, kratku dokumentaciju, kao i par naponskih/video adaptera.
Kartom dominira veliki DirectCU II rashladni sistem kod kog se prvo može uočiti crni oklop izrađen od mat plastike i dva ventilatora prečnika 80 milimetara. Veliki broj peraja i njihova dužina sugerišu da će kao i kod ostalih DirectCU II kulera tišina biti neosporna.
Ispod toga locirano je masivno aluminijumsko telo kroz koje prolazi tri izuzetno široka heatpipe-a izrađena od bakra i zatim presvućena niklom. Kako se radi o DirectCU II hlađenju, heatipipe-ovi su presovani i formiraju bazu, tako da se sa GPU-a toplota neposredno prenosi na njih i time povećava efikasnost.
ASUS GeForce GTX 660 DirectCU Top – Detaljno
Nakon demontaže kulera zatekli smo štampanu ploču koja ne prati referentni (skraćeni) dizajn, već se oslanja na prilično kvalitetne i brojne elemente i po svemu najviše podseća na “Ti” verziju. Dopada nam se to što se ASUS odlučio na pune dimenzije PCB-a, ne toliko zbog funkcionalnosti, koliko zbog činjenice da imamo utisak da nam je nešto uskraćeno kada dobijemo kartu upola kraću od očekivanog, a za to platimo popriličnu sumu novca. Ovo je naravno subjektivan osećaj, ali verujemo da ASUS zna dobro za to.
Naponska jedinica je drastično unapređena u odnosu na jednostavni 4-phase sistem koji je definisan kao standard. Osim što je ASUS iskoristio svoje Super Alloy Power elemente, naponsku jedinicu je učinio kompleksnijom i efikasnijom kod normalizacije naponskog šuma. Uostalom šestofazna naponska jedinica je nešto što smo videli i kod GTX 670 tako da je kao i obično TOP verzija možda čak malo i predimenzionisana (što više to bolje – prim. aut.)
Naravno, kako se radi o ASUS-ovoj najboljoj verziji sa sufiksom Top, nije izostao ni Digi+ VRM koji će omogućiti promenu napona, a radi se o nekom od CHiL naponskih modulatora. Iako on automatski adaptira napon po potrebi, za sada, NVIDIA ne omogućava promenu napona manuelnim putem. Verujemo da će se to rešiti u nekoliko narednih revizija programa kao što je MSI Afterburner ili GPU Tweak.
Ugrubo na centralnom delu štampane ploče nalazi se grafički procesor, odnosno GK106. Oduševili smo se činjenicom da su mu dimenzije zaista minijaturne. Mala površina GPU-a uparena sa 22-nanometarskim procesorm sugerisala je izuzetno nizak stepen zagrevanja i potrošnje. Imajući u vidu masivan kuler koji se više puta dokazao kao jedno od boljih rashladnih rešenja, očekivali smo zaista puno kada su termalne karakteristike ove karte u pitanju.
Oko GK106 su dvostrano montirana četiri GDDR5 memorijska čipa. Potpisala ih je kompanija Samsung, a deklarisani su za rad na frekvenciji od realnih 1250MHz, odnosno efektivnih 5GHz. Ovi čipovi formiraju 192-bitnu magistralu, a visoka frekvencija je bila neophodna kako bi se donekle kompenzovala uža magistrala u odnosu na konkurenciju koja sve do Cape Verde baziranih modela koristi punih 256 bita.
Što se SLI mogućnosti tiče, u odnosu na snažnije modele, one su smanjene. Nije teško pretpostaviti da je uklonjena Tri-Way SLI i da su maksimalno dve uparene karte maksimum koji možete dobiti. Ovo nije gotovo nikakva mana, jer zasita sumnjamo da će domaći korisnici ikada poželeti i treću kartu u sistemu.
Kada kažemo da je GeForce GTX 660 prava mejnstrim grafička karta, pored ostalih specifikacijama u prilog tome najviše ide samo jedan 6-pin molex. Zaista nas je to iznenadilo, jer dugo nismo videli model ove klase koji ima samo jedan naponski priključak. Uostalom, Radeon HD 7870 i GTX 560 Ti ih imaju dva, isto kao i GTX 680 što zaista govori o tome koliko su se proizvođači “zaneli” u poslednje vreme.
Kada su frekvencije u pitanju, ASUS je morao da opravda TOP sufiks i naravno ova karta je fabrički overklokovana u pristojnoj meri. Grafički čip je ubrzan sa nominalnih 980 na 1072MHz, a ova razlika je još više primetna u toku rada s obzirom da je još bitnija prednost koju stiče u “boost” režimu rada. Memorija je dobila ubrzanje za divno čudo. Naime, najčešće čak i karte sa OC, Top i drugim sufiksima nemaju promenjene taktove memorije. ASUS je povećao frekvenciju u minimalnoj meri i to sa 1502 na 1527MHz. Efektivno, to je skok sa 6 na 6,1GHz što i nije mnogo, ali je barem nekakav dobitak.
Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: ASUS GeForce GTX 660 DirectCU II Top
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: ForceWare 306.02
Rezultati – Crysis, Sniper Elite
Rezultati – Metro 2033, AvP, F1, Dirt Showdown
Utisci u radu i zaključak
Odmah ćemo reći da je DirectCU II kuler u ovakvom izdanju kao stvoren za GTX 660. Pre svega, temperature koje ne prelaze 64 stepena ni tokom dugih sesija igranja i testiranja su odličan rezultat. Još bolje je to što se kuler nimalo ne muči sa ostvarivanjem ovih temperatura. Tihi ventilatori gotovo da nisu otišli mnogo dalje od minimalnog broja obrtaja i time su obezbedili apsolutni minimum proizvedene buke. Konkretno, ASUS GeForce GTX 660 DCII Top je i pored visokih fabričkih taktova nečujan.
U pogledu temperatura, tokom mirovanja 32 stepena celzijusa je nešto što će biti uobičajena vrednost, dok je prilikom opterećenja maksimum 64 stepena. Uz ovako malu vrednost, ASUS-ova karta često prelazi boost vrednost od 1137MHz i često će kontinualno raditi na taktu od oko 1163MHz što je lep dodatak.
Overklok je takođe protekao veoma dobro i maksimalna vrednost koju smo ostvarili za GPU iznosila je 1117MHz što je tokom boost moda iznosilo više od 1200MHz. Memorija ostvarila takođe jako dobar rezultat, jer je u odnosu na referentni model dostigla 1685MHz što je efektivno 6,7GHz. Istina, ova brzina nije na nivou high-end modela, ali je očigledno da se NVIDIA pozabavila raznim ograničenjima kako se ne bi ugrozila pozicija grafičkih karti koje su iznad u cenovnom rangu.
Generalno gledano GeForce GTX 660 ima dosta toga da ponudi. Deklarisana potrošnja od 140 W u kombinaciji sa malim GPU-om površine svega 221mm2 dobili smo prilično energetski efikasnu kartu koja je u ovom pogledu nadmašila konkurenciju. Sa druge strane, tu je problem cene i performansi. Problem kada kasnite sa proizvodom na tržište jeste to što u početku obično cena bude previše visoka da bi se kroz koju nedelju stvari postavile na svoje mesto. Nažalost u trenutku testiranja nismo imali HD 7870 i HD 7850 na raspolaganju, ali obećavamo da ćemo ih ubaciti u poređenje već sa sledećim GTX 660 modelom. Na osnovu dosadašnjeg iskustva imamo utisak da se u pogledu performansi GTX 660 nalazi između HD 7870 i HD 7850. Sa startnom cenom se ne može reći da nudi previše, ali verujemo da će se stvari promeniti u veoma skorom periodu. Suštinski, u slučaju da preferirate NVIDIA karte, GTX 660 je odličan izbor u klasi. AMD-ovce GTX 660 definitivno neće navesti da promene “boje.
ASUS je odradio odličan posao, a kako nam je u toku testiranje Gigabyte-ove verzije, imamo i tačku poređenja. S tim u vidu ćemo nagraditi ASUS, jer je unapredio referentni GTX 660 u nekoliko aspekata. Dimenzije PCB-a i kvalitet komponenata su velika stvar i zaista se vidi razlika u kompleksnosti kartica. Takođe, kuler odrađuje fenomenalan posao što čini kartu hladnom i nečujnom. Na kraju, uz sva ograničenja tu su i korekne overklok mogućnosti koje će verovatno čak biti i bolje. To kažemo zbog činjenice da nam je u toku pisanja ASUS poslao novu reviziju BIOS-a koja bi trebala da poveća “power limit” i time poveća OC marginu. Nakon što to temeljno ispitamo vi ćete prvi saznati rezultate.
Prednosti:
– Fabrički OC
– Praktično nečujna
– Kvalitet
Nedostaci:
– bez posebnih nedostataka