Nebojša Todorović
Test: ASUS GeForce GTX 680 DirectCU II Top
Osim što ga je ASUS unapredio u hardverskom smislu, ovaj GeForce GTX 680 poseduje mnogo više potencijalnog prostora za overklok, s obzirom na to da su mu ograničenja daleko manja u odnosu na referentnu verziju, što i ne čudi s obzirom da govorim o karti sa “TOP” sufiksom. ASUS svoje modele osim u osnovnim verzijama nudi, po pravilu, i sa DirectCU II kulerom koji je postao pravi brend za sebe, a tu su i TOP modeli za ljubitelje fabrički overklokovanih grafičkih karti.
Očekivano, pakovanje se praktično ne razlikuje od ostalih modela, što je šteta, jer ipak kada odvojite značajnu količinu novca na ovakav proizvod, opravdano očekujete još po koji zanimljiv dodatak, ali je ovo trenutna praksa od koje svega par proizvođača odstupa. Stoga, nemojte da vas iznenadi kada prilično teška kutija ne sadrži mnogo toga osim same grafičke karte.
Skromna propratna oprema podrazumeva SLI kabl koji se obično nalazi u paketu sa matičnim pločama, ali je zbog širine karte ASUS bio primoran da isporuči dužu varijantu, kako biste bili sigurni da je pravljenje SLI sistema moguće. Tu je i molex adapter koji dva 6pin priključka svodi na jedan osmopinski. Prisutno je i kratko uputstvo, a zanimljivo je i odsustvo diska sa drajverima, mada će konačna retail verzija verovatno posedovati i ovaj dodatak.
Grafičkom kartom dominira ogromni rashladni sistem koji zauzima dva susedna slota, što se neće svakome dopasti. Ipak, ovaj kuler se nalazi na velikom broju ASUS-ovih “high-end” modela i za njega imamo samo reči hvale. Ukoliko se zanemare dimenzije, praktično mu se ne mogu naći zamerke. Izrada je fantastična, jer se gotovo isključivo, koriste metalni elementi. “Oklop” je izrađen od crnog aluminijuma i prekriva veći deo rashladnog tela, a karakterišu ga tri crvene štrafte koje daju “akcenat” na njegov sportski dizajn.
Teško je ne primetiti dva velika ventilatora prečnika 100 milimetara koji su u regularnim uslovima veoma tihi, a čak i kada ih ubrzate na veliki broj obrtaja stvaraju dubok šum koji je prihvatljiviji od onog koji stvaraju ventilatori malog dijametra. Rahsladni profil je podeljen na dva dela, a izrađen je od aluminijuma. Ova dva odvojena elementa su spojena debelim bakarnim heatpipe-ovima. Njihov ukupni broj iznosi pet, a prečnika su oko 8 milimetara. S obzirom na to da se radi o DirectCU kuleru, očekivano je da heatpipe-ovi ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om radi efikasnijeg transfera toplote.
Da bi heatpipe-ovi mogli da čine bazu ovog hlađenja, presovani su kako bi formirali ravnu površinu. Kako je DirectCU II kuler izuzetno masivan klasičan sistem montaže bi bio jako loše rešenje što je ASUS i u praksi iskusio sa određenim Radeon modelima. Stoga je osim backplate-a koji prekriva kompletnu poleđinu grafičke karte, dodao i metalni oslonac duž gornje ivice PCB-a čime je kuler obezbeđen od gubitka kontakta sa grafičkim procesorom. Ipak, i dalje smo uvereni da bi pravo rešenje bilo povezivanje sa više od ukupno četiri šrafa, ali će vreme pokazati da li je ASUS napravio dobar izbor.
Ispod hladnjaka otkrivamo modifikovani PCB koji izgleda znatno “ozbiljnije” od referentnog dizajna koji je ponudila NVIDIA. Osim što je kompleksinja, štampana ploča je nakrcana kvalitetnim elementima koji spadaju pod ASUS-ove ekskluzivne tehnologije poput Super Alloy Power. Naponska jedinica je pasivno hlađena, a filtriranje napona prema Kepleru je izvedeno u deset faza.
Od zanimljivih detalja treba primetiti DigiVRM+ čip koji služi za softversku regulaciju napona kroz odgovarajuće alate poput ASUS-ovog GPU Tweak-a, kao i izvedene merne tačke na zadnjoj strani štampane ploče. Na backplate-u su radi lakšeg pristupa izrezani otvori koji bi mogli biti malo veći radi lakšeg pristupa. Ova tehnologija se naziva VGA Hotwire, a osim mernih tačaka ostavljene su tačke za povezivanje hardverskih regulatora napona za VCore, Vmem i PLL. Ne treba zaboraviti da merne tačke možete direktno povezati i pratiti dobijene vrednosti na ROG matičnim pločama.
Na centralnom delu štampane ploče je smešten i GK104, koji predstavlja novi NVIDIA-in grafički čip baziran na Kepler arhitekturi. Izrađen je u 28-nanometarskoj litografiji i sastoji se od okvirno 3,5 milijardi tranzistora. Na raspolaganju mu je 1536 Stream procesora koje prati 128 teksturnih i 32 ROP jedinice. Prisutne su sve bitne podrške za DirectX 11.1, ShaderModel 5.0, kao i OpenGL 4.2 i očekivano ništa nije izostavljeno. Okružuje ga osam memorijskih čipova koji formiraju 256bitnu magistralu. Upotrebljeni su Hynix-ovi GDDR5 čipovi velike brzine, a ukupan kapacitet im je 2GB.
Kada govorimo o priključcima i video izlazima NVIDIA je konačno uhvatila priključak sa konkurencijom. To znači da ovaj model na raspolaganju ima dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort pune veličine. Uz to, sada i GeForce GTX 680 može formirati jednu radnu površinu na do četiri monitora što je do skoro bilo rezervisano za AMD i Eyefinity, dok je u slučaju NVIDIA-e bilo potrebno imati SLI sistem u računaru.
GeForce GTX 680 i GK104 su prilično energetski efikasni, pa je po referentnom dizajnu predviđeno da ova karta ima dva 6pin molex konektora. ASUS je želeo da korisnici DirectCU II TOP modela dobiju maksimalni overklok potencijal povećavajući dozvoljene granice, koje su potpomognute time što je jedan 6pin konektor zamenjen osmopinskim. Iza oba ova konektora je smešten po jedan LED koji svetli u zelenoj boji ukoliko je konekcija na napajanje izvršena kako treba.
Frekvencije koje ASUS podesio za ovu kartu su veće od nominalnih što je sasvim logično s obzirom na to da pričamo o TOP verziji. Sa referentnih 1006MHz, koliko je NVIDIA propisala kao referentnu vrednost, ASUS je podigao na 1137MHz što je nešto više od deset procenata ubrzanja. To implicira i veći “boost” klok koji iznosi 1202MHz, a koji karta dostiže u slučaju da ima prostora za to. ASUS nije “čačkao” memoriju i njen radni takt iznosi 1500MHz, što je efektivnih 6GHz zbog činjenice da se koriste GDDR5 čipovi.
Rezultati 1. deo
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI Radeon HD 7970 Lightning, ASUS GeForce GTX 680 DirectCU II TOP
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 301.10; AMD Catalyst 12.3
Rezultati 2. deo
Utisci u radu i overklok
Nakon što smo proveli nešto duži period sa ovom grafičkom kartom, moramo priznati da smo izuzetno zadovoljni iskustvom tokom njenog korišćenja. DirectCU II kuler je poslovično dobar i pokazao je odlične rezultate kako po pitanju akustike, tako i po dobijenim temperaturama. Istina, ASUS je automatski profil štelovao više prema korisnicima koji žele da dobiju maksimalno tiho rešenje, nego prema onima koji žele da izvuku i poslednji megaherc iz grafičke karte. Ovo nikako nije loša osobina, jer je pravljenje profila moguće i iz njihovog alata za overklok, GPU Tweak-a.
U skladu sa tim, maksimalna temperatura od 73 stepena Celzijusove skale u kombinaciji sa povećanim taktovima i minimalnim generisanjem buke je fenomenalan rezultat koji svakako treba pohvaliti. Prilikom overkloka smo prijatno iznenađeni činjenicom da je maksimalni “power draw” karte moguće modifikovati do + 59% što je znatno više od onoga što NVIDIA nudi uz referentni dizajn (+35%). Uz to moguće je povećati i napon do +100mV iliti +0,1V što će vam u kompletu sa prethodno pomenutom karakteristikom omogućiti veliki overklok potencijal.
U našem slučaju maksimalni takt koji smo ostvarili za GPU je 1200MHz, što je sa 1006MHz koji je propisan za referentni model primetan pomak. Za ovaj rezultat smo bili primorani da povećamo “power draw” limit na +59% i da pritom povećamo napon za 37mV. Memorija je takođe bila timski igrač i svoj maksimum je dostigla tek na efektivnih 6968MHz čime smo dobili memorijski protok od 223GB/s. Dobijeni rezultati na ovim postavkama variraju između pet i deset procenata u praksi, a evo i poređenja u nekoliko testova.
Zaključak
ASUS je napravio ponovo sjajan proizvod i očigledno je da je DirectCU II sistem dorastao i za novu generaciju grafičkih karti bilo da se baziraju na NVIDIA ili AMD grafičkim procesorima. Ovaj model poseduje odlične performanse, OC potencijal i akustične karakteristike koje je potrebno istaći. Preporuka za ASUS TOP model ne može da izostane, uz uslov da vam ne smeta to što karta zauzima ukupno tri slota na matičnoj ploči. Ukoliko ste spremni da žrtvujete dodatni slot, ASUS-ov GTX 680 će to opravdati fantastičnim mogućnostima kojima ćete svakako biti veoma zadovoljni bez obzira na to da li ste overkloker ili klasičan gejmer.
Zahvaljujući izvanrednim performansama, ASUS GeForce GTX 680 DirectCU II Top dobija od našeg sajta Editor's Choice priznanje. Naravno, za ovakvu kartu je potrebno izdvojiti ogromnu količinu novca, ali se postavlja samo jedno pitanje – želite li najbolje? Ako je odgovor potvrdan, novac ne može biti toliko bitna stvar i rešenje je jasno. GeForce GTX 680 u ASUS DirectCU II Top izdanju. Stoga, ova karta sasvim zasluženo dobija najprestižniju nagradu našeg sajta.
Karticu na test ustupio ASUS.