Nebojša Todorović
Novi model nam stiže u malenoj kutiji što je i uobičajeno za cenovnu klasu kojoj ova grafička karta pripada. Asus nije vršio izmene u dizajnu pakovanja već neko vreme, pa su sve šanse da ćete lako prepoznati o kom proizvođaču je reč, već na osnovu izgleda kutije.
Nekoliko detalja je izdvojeno, iako stranice pakovanja nisu bogate detaljnim specifikacijama. Akcentovane su pojedine tehnologije koje je Asus ugradio kao što je Super Alloy Power set elemenata, Strix kuler i dobro nam poznati DirectCU dizajn.
Propratna oprema je jedva vredna pomena, jer obuhvata isključivo disk sa drajverima i softverom uz malu i kratku dokumentaciju. Ništa drugo nije dodato, pa čak ni skoro uvek viđani video konvertori.
Karta izgleda kao umanjena verzija GeForce GTX 780 Strix koji smo nedavno testirali. Naravno, nije reč o umanjenoj verziji, već pre o replici koja je ipak znatno uprošćena. Ipak, vizuelno ova karta izgleda veoma atraktivno i tu nema dileme.
Oklop je izrađen od plastike što je i očekivano, a oblikom podseća na lice sove posebno za centralnim delom ventilatora koji simbolišu oči. Za one koji nisu ispratili Strix je starogrčka reč za sovu odakle je Asus i uzeo inspiraciju za celu gamu gejming proizvoda.
Ventilatori nisu potpuno obični , jer je njihov oblik izrazito pravilan. Ovakve ventilatore često srećemo na Asus kartama kao sekundarne, dok prvi najčešće ima CoolTech dizajn. Prečnik u ovom slučaju iznosi 80 milimetara,a broj peraja prilično standardnih jedanaest. Na slici gore se ujedno najbolje primećuje “lice sove” koje je Asus želeo da postigne.
[modul]specifikacija=7497[/modul]Kada zađemo malo dalje od atraktivnog izgleda na prvi pogled i dva solidna ventilatora otkrivamo interesantno jednostavno rashladno rešenje. Oklop se drži preko žabica i demontira se bez poteškoća i potrebe za alatom.
Ovu odluku pozdravljamo, jer je na ovaj način omogućeno vrlo lako održavanje karte i čišćenje od prašine koja će se neminovno pre ili kasnije nakupiti između ventilatora i rashladnog profila.
Sam rashladni profil je izuzetno prosto napravljen i čine ga dva niklovana heatpipe-a koja prolaze kroz aluminijumsko telo malih dimenzija. Heatpipe-ovi imaju direktan kontakt sa GPU-om, a prenose toplotu na udaljene delove hladnjaka. Odatle posao preuzimaju ventilatori i to je sve.
Malo nam samo fali to što ventilatori ne hlade praktično uopšte štampanu ploču i elemente na njoj kao što su memorijski čipovi i delovi naponske jedinice. Istina, nema ovde ničega što je posebno opterećeno, ali bismo svejedno voleli da je malo više pažnje posvećeno ovom detalju. Interesantno je i to da koliko god da smo zategli kuler koji ima gumene odbojnike i povezan je u četiri tačke on nikada nije prestao da se klati. To nije uticalo na performanse, ali nije ostavilo baš najbolji utisak.
Naponska jedinca ove grafičke karte je ekstremno jednostavna i to joj ne treba uzeti za zlo. To je čist uspeh na račun Nvidie koja je zaista sa Maxwell arhitekturom uspela da pruži impresivan pomak na polju energetske efikasnosti. Dve faze su više nego dovoljne da GM107 bude zadovoljan, a Asus je i pored toga ugradio Super Alloy Power zavojnice kao i Digi+ VRM.
Oko GM107 procesora se nalazi četiri GDDR5 memorijskih čipova koji obrazuju 128-bitni interfejs, a ukupan kapacitet iznosi 2 GB. Čipove je potpisala kompanija Hynix što nas je obradovalo zbog daleko boljeg overklok potencijala od alternative iz Elpide.
ASUS je opravdao OC Edition oznaku na kutiji. Sa referentnih 1020 MHz, nominalni takt je povećan na 1124 MHz. To možda ne zvuči mnogo, ali na ovaj način teoretska Boost vrednost skače na oko 1270 MHz. U praksi, to se pokazalo kao netačno, jer zapravo karta podiže takt sve do impresivnih 1228 MHz. Memorija tradicionalno nije ubrzana, jer proizvođači izbegavaju to da rade, pa je podešena na efektivnih 5400 MHz.
Od nekih zanimljivih detalja treba da primetimo činjenicu da ovaj model ne poseduje dodatni naponski konektor kao ni MSI GeForce GTX 750 Ti Gaming, iako bi se mnogi složili da bi jedan uvek bio dobrodošao zbog potencijalnog uskog grla pri overkloku. Prosto, PCI-Express slot je u stanju da isporuči 75 W, što nije preterano daleko od maksimuma koji GTX 750 Ti može da povuče i bez promene fabričkih podešavanja.
Takođe, nema ni SLI konektora kao ni kod drugih GTX 750 Ti karti, što je možda najveća šteta koju je NVIDIA nanela ovim modelima. Pritom, to je najverovatnije učinjeno iz bojazni da se ne ugrozi prodaja skupljih modela, jer bi dva GTX 750 Ti u paru bila ozbiljan problem na polju isplativosti i performansi za višestruko skuplje GeForce-ove.
Dok nam se kod referentnog modela nikako nije dopadao izbor video konekcija, Asus je uslišio naše želje i ugradio daleko razumniji set izlaza. Sada su tu HDMI, DVI i DisplayPort pune veličine što je praktično jedina stvar koja je nedostajala.[modul]test=365[/modul] [modul]test=366[/modul] [modul]test=367[/modul] [modul]test=368[/modul] Asus GeForce GTX 750 Ti Strix OC Edition je verovatno među najbržim GTX 750 Ti kartama kada posmatramo fabričke frekvencije. Prednost u odnosu na referentni model je blizu 10% čime se ova karta bitno približava GTX 650 Ti Boost po mogućnostima.
Kartu prate vrlo niske radne temperature i tokom svih aktivnosti izuzev igranja, može da se kaže da je kuler pasivan, jer ventilatori miruju u potpunosti. Kada se aktiviraju može da se kaže da spadaju među tiše, ali je na ovom polju TwinFrozr V nekoliko koraka ispred.
Overklok potencijal je definitivno ograničen nedostatkom dodatnog naponskog konektora, pa smo stali na 1215 MHz nominalnog takta za GPU i neočekivano niskih 6200 MHz (efektivno) za memoriju. Smatramo da je Hynix trebao da se pokaže bolje, jer su Samsung čipovi kod MSI-a bili za 400 MHz bolji.
Kada se saberu svi utisci možemo da kažemo da je Asus napravio veoma dobar posao. Karta je vrlo hladna, tiha i ima čak i 0dB sistem u srednjoj klasi što je odlična vest. Izbor komponenti je odličan i dizajn je takođe prilično atraktivan.
Može se reći da ovaj model škripi samo na polju cene. Kada znamo da pripada cenovno osetljivom tržištu, gde je i pet ili deset evra razlike dovoljno da nekog odvrati od kupovine, onda kada znamo da je razlika u odnosu na neke druge modele i po 20, 25 ili 30 evra dolazimo do zaključka da bi cena morala biti niža. Ukoliko cena padne ili jednostavno nabavljate kartu van domaćeg tržišta gde je razlika toliko izražena, ova karta ima jake adute na svojoj strani.
Prednosti:– 0dB kada nije opterećena mnogo- Tiha tokom opterećenja- Niske temperature- Super Alloy Power komponente- Video izlazi drastično bolji od onoga što predlaže Nvidia
Nedostaci:– Cena viša od ostalih proizvođača– Kuler se malo klima (uslovno)
Asus GeForce GTX 750 Ti Strix OC Edition
Strix linija proizvoda se sve više širi, a kako za sada stoje stvari, izgleda da će u potpunosti zameniti DirectCU II proizvode. Novi pripadnik "sova" je baziran na GM107 čipu i radi se o, pogađate, GeForce GTX 750 Ti kartici